»   آموزش, خانه و دکوراسیون  »   روش خشک کردن گل های طبیعی با تافت
۱۰ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۲:۰۰

روش خشک کردن گل های طبیعی با تافت

خشک کردن گل از قدیم رواج داشته است . در حال حاضر نیز بسیاری از مردم به خشک کردن گل علاقه دارند مانند خشک کردن : دسته گل خواستگاری ، گل عروسی، سبد گل ، گل رز. در این مقاله چند روش ساده خشک کردن گل را برای شما جمع آوری کرده ایم.

خشک کردن گل در هوای آزاد:

ابتدا برای خشک کردن گل باید گل ها و گیاهانی را انتخاب کنید که دارای ساقه‌های سفت و بی‌آب یا بی‌گوشت باشند.

به فاصله ۱۵ سانتی متری از گل ساقه آن را قطع کنید . تمام گل ها را به یکدیگر با کش یا طناب ببندید . گل ها را در یک مکان گرم و تاریک آویزان کنید . به مدت ۲ تا ۴ هفته صبر کنید.

زدن اسپری مو (تافت) به گل ها:

به تمامی گل ها تک تک اسپری مو بزنید تا از شکستن یا ریختن گلبرگ های آنها جلوگیری کنید.

خشک کردن گل با تافت

  فشرده کردن گل یا پرس کردن:

فشرده کردن گل یا پرس‌کردن نیز روش خوبی است و به‌اندازه‌ی خشک‌کردن با هوا به فضا نیاز ندارد.
گل‌ها را صبح‌هنگام، درست قبل از اینکه به نهایت شکفتگی‌ خود برسند و عطر گل پراکنده شود، ببرید. گل‌ها را داخل روزنامه یا در کاغذهای سفید و ساده یا کاغذ یا دستمال خشک‌کن (هر کاغذی که بتواند رطوبت را جذب کند) قرار دهید و برگه‌ای دیگر از همان جنس روی آن بگذارید. بعد، گل‌ها را لای کتابی بگذارید و کتاب را ببندید. اگر خواستید، می‌توانید کتاب‌های دیگری هم روی آن بگذارید. این روش نیز چند هفته طول می‌کشد. روش پرس‌کردن برای قاب‌کردن گل‌ها و قرادادن بین دو شیشه یا استفاده در جواهرات بسیار مناسب است.

خشک کردن گل لای کتاب

خشک کردن در فرهای انتقال گرمایی ( گرمای غیر مستقیم ):

گل را روی توری قرار دهید . گل را روی توری یا هر چیز دیگری که گل ها روی آن ثابت بمانند قرار دهید . سپس دمای فر را روی ۳۸ درجه سانتی گراد قرار دهید . گل تا چند ساعت بعدی به صورت آرام آرام خشک خواهد شد . بعد از در آوردن گل به آن اسپری مو بزنید.

مایکروفر:

اگر صبر ندارید که گل‌ها چند هفته گوشه‌ای بمانند و خشک شوند، این روشی است که باید از آن پیروی کنید. گل‌ها را (بدون ساقه) در ظرفی مناسب مایکروفر قرار دهید. گل‌ها را با ترکیب شن و سیلیکا یا ترکیب بوره و آرد ذرت بپوشانید. در ظرف را نبندید، و مایکروفر را به‌مدت یک دقیقه با بالاترین درجه روشن کنید. اگر در این مدت گل‌ها خشک نشدند، همین کار را یک دقیقه‌ی دیگر تکرار کنید تا خشک شوند. در آخر، بگذارید گل‌ها یک روز در ترکیب باقی بماند تا کاملاً خشک شود.

خشک کردن گل با شن یا سیلیکا ژل:

در صورتیکه از شن استفاده میکنید از کارتن مقوایی استفاده نمایید . در صورتیکه از سیلیکاژل استفاده میکنید از یک شیشه خالی استفاده کنید . در صورتیکه از شن استفاده میکنید بدانید مدت زمان بیشتری نسبت به سیلیکاژل برای خشک کردن گل نیاز دارد.

گذاشتن گل داخل ظرف . به ازای هر لیتر سیلیکا ژل یا شن ۳ قاشق غذاخوری نمک به آن اضافه کنید . سپس گل را داخل ظرف گذاشته و آن را با ماده مورد نظر بپوشانید . در صورت استفاده از شن کاملا گل را داخل شن نگذارید.

تا زمان خشک شدن صبر کنید . ظرف را در جای خشک و گرم بگذارید . در صورت استفاده از شن درب کارتن را کاملا نبندید و مقداری محفظه برای ورود و خروج هوا بگذارید . خشک کردن با سیلیکا ژل معمولا ۲ تا ۴ روز طول میکشد . خشک کردن با شن ۱۴ تا ۲۱ روز طول میکشد.

خشک کردن شیمیایی:

روش های شیمیایی نیز موثر هستند. در این روش‎ها معمولاً ترکیبی از جوش شیرین، نمک، خاک رس یا مواد خشک کننده حرفه‎ای استفاده می‎شود و گل‎ها را کامل با مواد خشک کننده می‎پوشانند و منتظر می‎مانند تا نمک و مواد دیگر همه رطوبت آن‎ها را جذب کنند. این روند می‎تواند تا ۶ هفته طول بکشد.

آخرین مطالب این بخش آموزش  , خانه و دکوراسیون

معرفی بورس های تحصیلی رایگان 2018 تحصیل رایگان با بورس تحصیلی (Scholarship/funds/grants) در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در کشور های مختلف دنیا امکان پذیر است و دانشجویانی که مستعد بوده و رزومه آکادمیک قوی (CV)، پشتکار عالی، توصیه نامه های...
رنگ ها تاثیرات عمیقی در روحیه ما دارند به خصوص رنگ هایی که در دکور خانه استفاده می کنیم. درست است که انتخاب رنگ سلیقه ای و دل بخواهی است اما بهتر است نظر متخصصان را هم هنگام انتخاب رنگ...
همان‌طور که این مطلب نشان می‌دهد، چیزی که یک آشپزخانه عالی را مي‌سازد، نحوه سازماندهی آن است.سراغ میز چرخان برویدوسایلی که زیر دست و پا افتاده‌اند و نظم را به هم زده‌اند، یا مواد خوراکی که ممکن است روی زمین...
این که در شهری که شلوغی و سر و صدا عضو جدایی ناپذیر آن است؛ خانه ای آرام و به دور از سر و صدا داشته باشی، شبیه یک معجزه یا رویا است، اما با ترفندهای دکوراسیونی که در این...
  • ویژه ها  • فیلم سینمایی خانه دختر