»   اخبار اجتماعی  »   روز بدون کیف و کتاب به جای تعطیلی پنج شنبه ها/ افزایش اعتبار بیمه زنان خانه دار تا 150 میلیارد تومان
۲۶ دی ۱۳۹۲ , ساعت ۱۰:۰۶

روز بدون کیف و کتاب به جای تعطیلی پنج شنبه ها/ افزایش اعتبار بیمه زنان خانه دار تا 150 میلیارد تومان


به گزارش خبرنگار مهر، یکی از مهمترین اخبار این هفته طرح وزیر آموزش و پرورش برای روز پنج شنبه دانش آموزان بود.”روز بدون کیف و کتاب” که در حقیقت اجرای این روز به نوعی به معنای لغو تعطیلی پنج شنبه هاست. خبری که ابتدا از شبکه های تلویزیونی مبنی بر لغو تعطیلی پنج شنبه ها پخش شد، اما پس از آن معاونان وزیر آموزش و پرورش سعی بر تکذیب کردن آن داشته و اعلام کردند منظور لغو تعطیلی نیست و منظور وزیر آموزش و پرورش اجرای روز بدون کیف و کتاب است.


طرح تعطیلی پنج‌شنبه‌های مدارس که از مهر ماه سال گذشته و در زمان وزارت حاجی بابایی شکل اجرایی به خود گرفته است، از همان روزهای ابتدایی مخالفان بسیاری داشت.حتی بتازگی معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش هم اعلام کرده که برگزاری کلاس های 30 دقیقه ای درنتیجه تعطیلی روزهای پنج شنبه بود. به همین دلیل بود که وزیر جدید آموزش و پرورش به نوعی سعی بر برداشتن تعطیلی این روز داشت.

البته علی اصغر فانی اعلام کرده است: تعطیلی روزهای پنج شنبه در سال تحصیلی جدید همچنان ادامه دارد، اما از سال آینده قرار است به صورت آزمایشی طرح روز بدون کیف و کتاب در مدارس سراسر کشور اجرایی شود.
اجرای طرح روز بدون کیف و کتاب نقض کننده مصوبه ساماندهی زمان آموزش نیست


اما در این میان برخی معتقد هستند که لغو تعطیلی پنج شنبه ها نیازمند مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش است. به همین دلیل مهدی نوید ادهم اعلام کرده است:  اجرای روز بدون کیف و کتاب که مورد نظر وزیر آموزش و پرورش است، نقض کننده مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش در حوزه ساماندهی زمان آموزش نیست و ساعات آموزشی دانش آموزان ابتدایی براساس مصوبه در پنج روز از هفته است.

به گفته او، در روز ششم نباید هیچ آموزش رسمی کلاسیک در مدارس باشد و فعالیتهای این روز باید به فوق برنامه همچون اردو، ورزش، برنامه های تفریحی و علمی، اختصاص یابد.به این معنی که حضور دانش آموز در روز ششم اختیاری است. آنچه که مورد تاکید وزیر آموزش و پرورش است روز بدون کیف و کتاب است که این موضوع کاملاً در چارچوب مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش است.
وزیر آموزش و پرورش مصوبه واقعی ساماندهی زمان آموزش را اجرا کند


یک نماینده مجلس نیز معتقد است که علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش با لغو تعطیلی پنج شنبه ها و اعلام روز بدون کیف و کتاب درصدد اجرای واقعی مصوبه ساماندهی آموزش است.

جبار کوچکی نژاد توضیح داده است: مدارس براساس مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش نباید در روز پنجشنبه تعطیل می شد بلکه باید فعالیتهای فوق برنامه، پرورشی،هنری و … در این روز برای دانش آموزان اجرا می شد که وزیر فعلی آموزش و پرورش هم مصمم بر اجرای واقعی مصوبه ساماندهی زمان آموزش است.

به گفته او، شورای عالی هیچگاه مصوبه ای را برای تعطیلی کامل پنجشنبه های مدارس تصویب نکرد. قرار بر ساماندهی زمان آموزش بود و اینکه در روزهای پنجشنبه به هچ عنوان فعالیتهای آموزشی و درسی در کلاسهای درس انجام نشود، اما به ناگهان ما شاهد تعطیلی مدارس بودیم.


جزئیات سقوط تیرآهن و تصادف سرویس مدرسه در تهران


این هفته، هفته پرحادثه ای برای دانش آموزان شهر تهران بود. در یک روز تیرآهن در سقف یک کلاس درس سقوط می کند و در روز دیگر سرویس مدرسه دانش آموزان زرتشتی تصادف می کند و منجر به وارد جراحاتی به یکی از دانش آموزان می شود.

در هر دو مورد مسعود ثقفی سخنگوی آموزش و پروش شهر تهران توضیح داد که سقوط تیرآهن رها شده از ساختمان در حال ساخت مجاور مدرسه، موجب سوراخ شدن قسمتی از سقف کلاس درس دانش‌آموزان پایه ششم دبستان شد که در این سانحه آسیبی به دانش‌آموزان وارد نشد. این اتفاق بر اثر بی‌مبالاتی یکی از سازندگان ساختمانی در مجاورت مدرسه اتفاق افتاد که اقدامات لازم به عمل آمد و خوشبختانه هیچ دانش آموزی در این رویداد دچار حادثه نشد. اما سه روز پس از این حادثه سرویس مدرسه دانش آموزان زرتشتی در میدان ولیعصر با یک دستگاه اتوبوس تصادف می کند که در نهایت استخوان بازوی یکی از دانش اموزان شکسته می شود.

در این زمینه نیز سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران گفت: باتوجه به سرعت بالای اتوبوس، راننده اتوبوس شرکت واحد مقصر شناخته شده بود. البته سرویس مدرسه از سوی والدین برای دانش آموزان گرفته شده بود و سرویس مورد نظر از سوی مدرسه انتخاب نشده بود. در این حادثه نیز یک دانش اموز دچار سانحه شد، اما مابقی 5 دانش آموز دیگر پس از معاینات پزشکی دچار هیچ حادثه ای نشدند.
افزایش اعتبار بیمه زنان خانه دار تا سقف 150 میلیارد تومان


نظر مثبت کمیسیون تلفیق برای افزایش بیمه زنان خانه دار از دیگر اتفاقات خوشایند این هفته در حوزه اخبار زنان است. در هفته گذشته فراکسیون زنان مجلس از کاهش 85 درصدی بودجه بیمه زنان خانه دار خبر داده بودند. اما در این هفته با تلاش اعضای این فراکسیون و همکاری کمیسیون تلفیق اعتبار بیمه زنان خانه دار از 15 میلیارد تومان به 150 میلیارد تومان برای سال آینده افزایش یافته است.

به گفته لاله افتخاری پیشنهاد افزایش 10 برابری اعتبار بیمه زنان خانه دار، از سوی فراکسیون زنان مجلس داده شده است و امیدواریم در صحن علنی مجلس نیز این بودجه تصویب شود تا در سال آینده شاهد بیمه کردن 500 هزار زن خانه دار با اولویت زنان سرپرست خانوار باشیم.

او همچنین از اختصاص 30 درصد اعتبار بیمه زنان خانه دار در سالجاری خبر داده و گفته است: تا کنون 30 درصد از اعتبار بیمه از سوی سازمان تامین اجتماعی تامین شده است و حتی آقای نوربخش مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی به ما اعلام کرده تا پایان سال مابقی اعتبار بیمه زنان خانه دار را تامین می کنند.
خیرین مدرسه ساز به کمک زنان سرپرست خانوار می آیند


خیرین مدرسه ساز حالا علاوه بر مدرسه سازی در مناطق محروم کشور، به کمک زنان سرپرست خانوار پایتختت نیز آمده اند.

این خبر را مدیر ستاد توانمندسازی زنان سرپرست خانوار شهرداری تهران اعلام کرده و گفته است: همکاری خیرین مدرسه ساز قرار است سوله هایی برای کار و فعالیت زنان سرپرست خانوار و کارآفرین برای توسعه فعالیت هایشان ساخته شود.

فهیمه فیروز فر همچنین به کمک دو میلیارد تومانی شهرداری به زنان سرپرست خانوار اشاره کرده و گفته است: کمک مالی شهرداری به زنان سرپرست خانوار در حد شارژ کردن بن کارت ها آنهاست که در طول سال چهار تا 5 بار این کارت ها شارژ می شود و تاکنون رقمی معادل دو میلیارد تومان شده است.
انتقاد نسبت به کمبود زنان در جایگاه های مدیریتی دولت


به رغم همه تصورات در دولت یازدهم نیز جایگاه زنان در پست های مدیریتی و وزارتی باز هم نادیده گرفته شد که این موضوع حتی به انتقاد معاون زنان رئیس جمهور هم کشیده شده است.

به گفته شهیندخت مولاوردی، با وجود تاکید ویژه رئیس جمهور مبنی بر استفاده از تواناییهای زنان در پستهای مدیریتی و اجرایی تعداد زنانی که در پستهای مدیریتی و اجرایی دولت مشغول به کار شده اند به تعداد انگشتان دست هم نمی رسد.

اما او اعلام کرده است که از زمانیکه به عنوان معاون زنان رئیس جمهور انتخاب شده است، همه تلاش خود را برای افزایش سهم زنان در دولت کرده است، تا آنجا که حتی زنان توانمند را به عنوان معاون وزیر و مدیر کل به دستگاه های و وزارتخانه های مختلف معرفی می کند.

مولاوردی همچنین یکی از مهمترین برنامه هایش را اجرای ماده 230 قانون برنامه پنجم عنوان کرده و گفته است: یکی از مهمترین اقدامات ما برنامه ریزی برای اجرای ماده 230 برنامه پنجم توسعه برای تقویت نهاد خانواده و جایگاه زنان در عرصه های مختلف است و هم اکنون مشغول امضای تفاهم نامه با دستگاههای مخلتف و مرتبط با فعالیتهای زنان هستیم.

آخرین مطالب این بخش اخبار اجتماعی

داستان واقعی طلاق های عجیب با دلایل عجیب‌تر ! دوست ندارم شوهرم کارمند یک زن باشد خسرو و نگین زندگی عاشقانه‌شان را درست از هشت‌ماه پیش آغاز کردند. اوایل همه چیز در این زندگی خوب پیش رفت. آن‌قدر خوب که این زوج...
تصاویری از "جواد بیژنی" نماینده شهر بابل و رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که بوسیله دوچرخه در حال تردد از خیابان است. او که حامی کمپین "سه شنبه های بدون خودرو" می باشد، خود...
با دستان کافو ستاره سابق تیم ملی برزیل و باشگاه رم ایتالیا به گروه مرگ جام جهانی فرستاده شدیم. به گروهی که اسپانیا قهرمان اسبق جام جهانی و پرتغال قهرمان فعلی اروپا در آن حضور دارند. وقتی این دو تیم در...
آنها باید زودتر از هم سالانشان از عروسک ها و لذت دوچرخه سواری در کوچه پس کوچه محله شان خداحافظی کنند، زودتر بار مسئولیت زندگی خانوادگی را بچشند و قبل از مزه مزه کردن روزهای بی دغدغه کودکی، دغدغه های...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب