»   جالب و خواندنی  »   روزگار سخت مسکن مهریها در آذربایجان غربی/ نوشدارویی که راه به جایی نبرد
۲۴ دی ۱۳۹۲ , ساعت ۹:۳۷

روزگار سخت مسکن مهریها در آذربایجان غربی/ نوشدارویی که راه به جایی نبرد


به گزارش خبرنگار مهر، احداث مسکن مهر در آذربایجان غربی بویژه ارومیه در مناطقی از جمله گلشهر، طرزیلو و گلمان به دلیل جانمایی نامناسب هم اکنون درگیر معضلاتی از جمله عدم تامین زیر ساختهای لازم شده است.


مساکن مهر گلمان ارومیه در حدود 20 کیلومتر خارج از شهر با وجود هشدارهای برخی کارشناسان و مسئولان دستگاههای اجرایی مبنی بر سخت بودن ایجاد زیرساختها در آن اجرایی و هم اکنون 700 خانوار ساکن و تعاونیهای این شهرک با مشکل فاضلاب،‌ نبود راه مناسب،‌ مالیات و بیمه دست و پنجه نرم می کنند.


این در حالی است که مساکن مهر گلشهر و طرزیلو با وجود قرار گرفتن در محدوده شهر نیز هنوز موفق به دریافت خدمات زیرساختی از شرکتها نشده و هر یک با مشکلاتی مواجه هستند.


این مشکلات مسکن مهر نشینان و تعاونیهای مسکن مهر در حالی است که هم اکنون دولت از اجرای طرحهای جایگزین مسکن مهر و اجازه واگذاری این اماکن سخن به میان می آورد.


IMG15181942 - روزگار سخت مسکن مهریها در آذربایجان غربی/ نوشدارویی که راه به جایی نبرد


مشکل ایجاد زیرساختها را نداریم/ معابر مشخص شود


مدیر کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه مشکل ایجاد زیر ساختها از جمله آبرسانی به مسکن مهر طرزیلو را نداریم، افزود: مشکل اصلی مشخص نبودن معابر برای جاگذاری تاسیسات زیر بنایی است.


خلیل محبت خواه با اشاره به مشکل فاضلاب در گکشهر و گلمان ارومیه، اظهار داشت: جمع آوری بهداشتی فاضلاب در گلمان تا احداث تصفیه خانه مورد تصویب ستاد تامین مسکن استان قرار گرفته است.


وی با بیان اینکه مطالعات احداث تصفیه خانه در گلشهر انجام ولی با  کمبود منابع مالی مواجه هستیم، ادامه داد: برای اتمام هر چه سریعتر طرحهای مسکن مهر فعالیت هر چه بیشتر تعاونیها و مشارکت جدی اعضا ضروری است.


وی ضمن انتقاد از روند کند برخی تعاونیهای مسکن مهر آذربایجان غربی و به تبع آن تاخیر در اجرای طرحهای مسکن مهر استان، افزود: با وجود بروز برخی مشکلات در راستای اجرای طرح مسکن مهر از جمله ایجاد زیرساختهای رفاهی، معارض ملکی و عدم پرداخت سهم آورده اعضا سعی در اتمام هر چه سریعتر این طرح داریم.


مدیر کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی در خصوص برخی انتقاد به طرح مسکن مهر، نیز عنوان کرد: اجرای طرح مسکن مهر از سال 86 همزمان با سراسر کشور در استان نیز آغاز شده، ولی منتقدان طرح هم اکنون با به ثمر رسیدن طرح و تحویل واحدها به متقاضیان دیدگاههای خود را بیان می کنند.


محبت خواه با بیان اینکه اگر ایرادی بر طرح وارد بود منتقدان باید قبل از آغاز عملیات اجرایی و سرمایه گذاری میلیارد ریالی برای احداث واحدها نظرات خود را اعلام می کردند، اظهار داشت: این طرح موجب خانه دار شدن اقشار زیادی از جامعه شده و طرحی موفق محسوب می شود.


وی با اشاره به انتقاد برخی نمایندگان مردم آذربایجان غربی در مجلس شورای اسلامی نسبت به مکان سنجی نامناسب برای اجرای طرح مسکن مهر، ادامه داد: اداره کل راه و شهرسازی تصمیم گیرنده اصلی نیست فقط مجری اجرای طرح است.


مدیر کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی با اعلام اینکه این نهاد تلاش کرده طرحهای مسکن مهر در شهرهای استان به نحو احسن اجرا و به اتمام برساند، گفت: سهم آذربایجان غربی از اجرای طرح مسکن مهر 40 هزار واحد بوده که تا کنون 26 هزار واحد تحویل متقاضیان شده است.


محبت خواه با اشاره به در دست احداث بودن 14 هزار واحد مسکن مهر در مناطق مختلف آذربایجان غربی، اضافه کرد: این واحدها در قالب خودمالکی، بافت های فرسوده، شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت و تعاونی های مسکن مهر در دست اجرا است.


وی با اعلام اینکه روند پيشرفت اجرايي پروژه هاي مسكن مهر آذربايجان غربي با افزايش تسهيلات بانكي تا سقف 300 ميليون ريال شتاب گرفته، عنوان کرد: ميانگين پيشرفت اجرايي پروژه هاي مسكن مهر استان از بیش از 70 درصد پيشرفت اجرايي برخوردار بوده و در تعدادي از شهرستان ها به بالاي 96 درصد رسيده است.


وی همچنين از افزايش بازده زماني بازپرداخت تسهيلات بانكي از 15 سال به 20 سال خبر داد و اظهار داشت: افزايش تسهيلات بانكي تا سقف 300 ميليون ريال كه همگام با پيشرفت اجرايي پروژه ها اعطا مي شود، سرعت كار مسكن مهر آذربايجان غربي را ارتقا داده است.


محبت خواه همراهي و پيگيري متقاضيان در امر حذف تعاوني هاي كم كار از چرخه ساخت مسكن مهر استان را بسيار تاثيرگذار عنوان كرد و یادآور شد: عملكرد تعاوني هاي مسكن مهر زير ذربين كارشناسان راه و شهرسازي نظارت و كنترل مي شود.


IMG23523411 - روزگار سخت مسکن مهریها در آذربایجان غربی/ نوشدارویی که راه به جایی نبرد


فاضلاب مشکل اصلی گلمان/ رها سازی به جوی های معابر


صالحی نماینده تعاونیهای مسکن مهر گلمان ارومیه در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن انتقاد از عدم همکاری امور مالیاتی استان با تعاونیها و اخذ حق 5 درصد مالیات با وجود مصوبه معافیت مالیاتی طرحهای مسکن مهر، گفت: امور مالیاتی هیچ یک از مصوبات و آیئئن نامه و دستورالعملها را اجرایی نکرده و چون تعاونیها قادر به تفسیر قوانین نیستند ناچار از پرداخت مالیات می شوند هر چند این نهاد از برخی تعاونیها حق 5 درصد را گرفته و به دلیل گذشت زمان و قطعی شدن مالیات نسبت به بازپرداخت آن همکاری نمی کند.


صالحی فاضلاب را یکی از اولویتهای اصلی برای رفع مشکلات موجود در شهرک مسکن مهر گلمان دانست و ادامه داد: متاسفانه با وجود قولهای فراوان هنوز شبکه فاضلاب در این منطقه ایجاد نشده و چاهها نیز جوابگوی نیازها نبوده و مردم مجبور به رها سازی فاضلاب خانگی خود به جویهای معابر هستند و این امر مشکلات بهداشتی فراوانی ررا در منطقه ایجاد کرده است.


وی با بیان اینکه هم اکنون زمینی که برای ایجاد فضای سبز به شهرداری واگذا شده به دلیل کم توجهی به ایجاد این فضا به محل تجمع معتادان پرخطر تبدیل شده و خانواده ها و کودکان امنیتی از این بابت ندارند، ادامه داد: دزدی کابلهای برق نیز دیگر مشکل اصلی این شهرک مسکونی بوده که 700 خانوار ساکن در آن  با این مسائل مواجه هستند.


نماینده تعاونیهای مسکن مهر گلمان با اعلام اینکه وضعیت حمل و نقل عمومی این شهرک نیز مناسب نبوده و تنها 2 اتوبوس با به فاصله یک تا یک ساعت و نیم از ایستگاهها عبور می کنند، ادامه داد: ورودی سایت نیز مناسب نبوده و به دلیل نبود علائم و تابلوهای ایمنی همه روزه شاهد تصادفات شدید در این محور هستیم.


صالحی خواستار راه اندازی اورژانس، با مرکز بهداشت در این شهرک شد و با اشاره به نبود آتش نشانی، کلانتری، خدمات شهری از جمله شعب بانکها و مغازه و … در این شهرک، یادآور شد: برای اخذ پایان کار نیز 2 نفر ضامن کارمند نیاز بوده که مشکلات زیادی را برای تعاونیها و پیمانکاران این منطقه ایجاد کرده است.


تعاونیهای مسکن مهر متهمان امور مالیاتی نیستند


معلم مدیر تعاونی کارکنان صدا و سیما هم در گفتگو با خبرنگار مهر، از رفتارهای ناشایست امور مالیاتی با تعاونیهای مسکن مهر انتقاد کرد و ادامه داد: متاسفانه نه تنها هیچگونه حمایتی نمی شویم بلکه با برخوردهای بد مدیران امور مالیاتی مواجه هستیم، چرا که با افراد به عنوان متهم برخورد و خواستار پرداخت مالیات و جرایم دیرکرد آنها از ما هستند.


وی همچنین خواستار پرداخت ما بالتفاوت تسهیلات 25 و 30 میلیون ریالی هر واحد مسکن شد و گفت: بعد از اتمام فصل کاری و گران شدن مصالح پرداخت این تسهیلات مشکلی را رفع نمی کنند، تعاونیها برای اخراج افراد بد حسا با مشکل برخورد می کنند که نیازمند حمایت قانونی هستیم.


IMG01472048 - روزگار سخت مسکن مهریها در آذربایجان غربی/ نوشدارویی که راه به جایی نبرد


بافت فرسوده بهترین مکان برای اجرای طرحهای مسکن مهر بود


نماینده مردم نقده و اشنویه در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه مسکن مهر نتوانست موجب ساماندهی بازار مسکن شود، گفت: متاسفانه مسئولان و سیاستگذاران رویکرد واقعی را نسبت به بحث مسکن نداشتند.


عبدالکریم حسین زاده با اشاره به اینکه مسکن مهر در حوزه‌های دور از شهرها و محل شهرهای جدید احداث شد، اظهار داشت: مسکن مهر در صورتی می‌توانست تاثیر خود را بر بازار مسکن برجا بگذارد که در مکان مناسب و با پیش‌بینی امکانات لازم احداث می‌ شد.


عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه بافت‌های فرسوده شهری نیز به حال خود رها شده است، گفت: در واقع باید گفت مسکن مهر و سیاستگذاریهای کلان دولتهای قبلی در حوزه مسکن نتوانست کمکی به تثبیت قیمت‌ها کند.


وی ادامه داد: طرح مسکن حمایتی یا مشارکتی دولت یازدهم به دلیل جمع آوری نقدینگی موجود در جامعه به صورت مشارکتی باعث افزایش تولید و اشتغال در کشور شده و تورمی را در بازار ایجاد نمی کند.


حسین زاده اظهار داشت: در شرایط فعلی قانون ساخت مسکن برای اقشار آسیب پذیر جامعه و همچنین قانون تشکیل صندوق پس‌انداز زمین و مسکن در کشور وجود داشته که هریک از دولتها سعی در اجرای آن دارند، اما در عمل با مشکلات متعددی مواجه می شوند.


وزارتخانه ها به تعهدات خود در طرح مسکن مهر عمل کنند


نماینده مردم میاندوآب، تکاب و شاهین دژ در مجلس شورای اسلامی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه وزارتخانه ها بویژه بهداشت و درمان و آموزش و پرورش به تعهدات خود در قبال مسکن مهر عمل کنند، افزود: متاسفانه هنوز مسئولان حتی تعهدات خود را در قبال این طرح قبول ندارند.


مهدی عیسی زاده با اشاره به اینکه خانه دار شدن اقشار کم درآمد و جوانان از مزایای خوب مسکن مهر بود، اظهار داشت: این در حالی است که با توجه به اجرای آنها در محدوده اطراف شهرها موضوع خدمات رسانی با مشکل مواجه شده است.


وی با بیان اینکه امروز مجتمع های مسکن مهر با مشکل کمبود و نبود فضاهای آموزشی و بهداشتی و خدمات شهرداری مواجه هستند، ادامه داد: عدم اجرای طرح مسکن مهر بازار مسکن را با چالشهای اساسی روبرو می کرد.


وی ادامه داد: این واقعیت که مسکن مهر به همه اهداف ترسیم شده در بخشهای مختلف نرسید، وجود دارد، ولی اجرای آن نیز هم در مهار قیمتهای سر به فلک کشیده مسکن غیر قابل انکار است.


نماینده مردم میاندوآب، تکاب و شاهین دژ در مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از وضعیت موجود در بازار مسکن و جولان دلالان در آن، ادامه داد: اگر مسکن مهر احداث نمی شد، قیمتها در بازار مسکن غیر قابل تصور و از سطح قدرت خرید مردم خارج می شد.


گزارش از الناز ملک زاده

آخرین مطالب این بخش جالب و خواندنی

قبیله‌های گردن بلندی که در تپه پادااونگ واقع در شمال تایلند زندگی می‌کنند یکی از قبیله‌های شگفت‌انگیز جهان به شمار می‌روند. مردم این قبیله در اصل آواره‌های برمه‌ای بودند که سال‌ها پیش وقتی در وطنشان جنگ و خونریزی در گرفت...
هنرمند بریتانیایی به نام سایمون بک تصاویر بسیار جالبی روی برف طراحی کرده است، هنر او نقاشی روی برف است . سایمون از سال 2004 به این نوع هنر روی آورده و تا کنون تصاویر زیبای بسیاری را بر روی...
هفت بیلیون انسان روی سیاره ی زمین وجود دارد پس اگر با کسی دوست هستید که در حضورش احساس بدی دارید، مستقیم یا غیر مستقیم به شما توهین می کند، نژادپرست یا معتقد به تبعیض جنسیتی است، دروغ می گوید،...
چکمه های گرانقیمت ایوانکا ترامپ جنجالی شدند+ عکس ایوانکا دختر دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری امریکا علاقه وافری به مد و لباس دارد و پیش از آنکه پدرش وارد کاخ سفید شود، او طراح لباس بود و خط تولید لباس به نام خودش...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب