»   اخبار برگزیده, فوتبال برتر | فوتبال ایران  »   رقابت ۱۱ تیم برای فرار ازسقوط و ماندن/ کار سخت پرسپولیس برای بقا!
۲۷ فروردین ۱۳۹۴ , ساعت ۱۹:۰۸

رقابت ۱۱ تیم برای فرار ازسقوط و ماندن/ کار سخت پرسپولیس برای بقا!

در هفته‌های پایانی لیگ چهاردهم درحالیکه ۶ تیم برای قهرمانی و ۹ تیم برای کسب حضور در لیگ قهرمانان آسیا به میدان می‌روند، ۱۱ تیم از جمله تیم های ذوب‌آهن، سایپا و حتی پرسپولیس هم در خطر سقوط قرار دارند!

به گزارش ملکانه، درحالیکه ۵ هفته، یعنی ۱۵ امتیاز حساس تا پایان چهاردهمین دوره رقابتهای لیگ برتر باشگاه‌های کشور باقی‌مانده است، ۵ تیم در جدول برای رسیدن به قهرمانی تلاش می‌کنند اما روی کاغذ تیم‌های ذوب‌آهن اصفهان و سایپا البرز هم شانس قهرمانی دارند.

برای گرفتن سهمیه لیگ قهرمانان آسیا هم باید دو تیم صبای قم و پرسپولیس را به این ۷ تیم اضافه کرد، هرچند شانس پرسپولیس برای رسیدن به این عنوان بسیار اندک است زیرا دو تیم سپاهان و فولاد باید در همه بازی‌های باقیمانده ببازند، ۴ تیم دیگر هم به امتیاز ۴۴ نرسید و سرخپوشان پایتخت هم در همه این دیدارها پیروز شود تا به لطف تفاضل گل آسیایی شود.

اما در پائین جدول هم رقابت برای سقوط نکردن بسیار داغ و حساس است زیرا درحال حاضر ۱۱ تیم روی کاغذ احتمال سقوط به دسته اول را دارند که در این بین احتمال سقوط کردن تیم ذوب‌آهن بسیار اندک است، هرچند این تیم تنها احتمال رفتن به پلی‌آف را دارد و با کسب یک امتیاز از این بازی‌ها، بقای خود در لیگ را قطعی می‌کند. این تیم اصفهانی اگر در ۵ بازی آینده خود ببازد و به غیر از دو تیم نفت مسجدسلیمان و را‌ه‌آهن، دیگر تیم‌های پائین جدول خصوصا پیکان و استقلال خوزستان در ۵ بازی بعدی برده شوند، این تیم به پلی‌آف خواهد رفت.

سایپا البرز هم شرایط نزدیکی به ذوب‌آهن دارد و با کسب ۲ امتیاز و یا یک برد در ۵ بازی آینده مقابل تیم‌های تراکتورسازی تبریز، پرسپولیس، راه‌آهن، استقلال خوزستان و سپاهان اصفهان در لیگ برتر می‌ماند، هرچند در این بازی‌ها با تیم‌های مدعی قهرمانی و در خطر سقوط بازی دارد اما سقوط مستقیم و احتمال رفتن این تیم به بازی پلی‌آف کم است.

در این شرایط به بررسی دیدارهای باقیمانده تیم‌های صبای قم، پرسپولیس، پدیده مشهد، گسترش فولاد تبریز، ملوان بندرانزلی، استقلال خوزستان، پیکان تهران، نفت مسجدسلیمان و راه‌آهن که به ترتیب در رده‌های هشتم تا شانزدهم جدول قرار داشته و در خطر سقوط به دسته اول هستند، می‌پردازیم.

جدول رده‌بندی لیگ برتر

ليگ برتر جام خليج فارس
تيم بازيها برد مساوی باخت گل زده گل خورده تفاضل گل امتياز
1 نفت تهران 25 13 9 3 34 19 15 48
2 تراکتورسازي 25 14 5 6 46 28 18 47
3 سپاهان 25 12 8 5 33 24 9 44
4 فولاد 25 13 5 7 28 20 8 44
5 استقلال 25 12 6 7 36 27 9 42
6 ذوب آهن 25 10 9 6 35 23 12 39
7 سايپا 25 10 7 8 29 24 5 37
8 صباي قم 25 8 8 9 24 29 5- 32
9 پرسپوليس 25 7 8 10 25 29 4- 29
10 پديده 25 5 12 8 20 22 2- 27
11 گسترش فولاد 25 5 11 9 26 34 8- 26
12 ملوان 25 5 10 10 24 29 5- 25
13 استقلال خوزستان 25 4 12 9 29 37 8- 24
14 پيکان 25 4 12 9 13 22 9- 24
15 نفت‌ م.سليمان 25 3 12 10 16 30 14- 21
16 راه‌آهن 25 5 6 14 19 40 21- 21

صبای قم: رده هشتم
مهدی تارتار در نیم فصل دوم به جای صمد مرفاوی به صبا آمد اما این تغییر تنها باعث سقوط دو پله‌ای این تیم قمی شد. آنها در این مدت ۲ پیروزی، ۳ تساوی، ۵ باخت، ۷ زده، ۱۳ خورده و ۹ امتیاز کسب کرده‌اند و در حال حاضر با ۳۲ امتیاز در رده هشتم قرار دارند.

این تیم در بازی‌های باقیمانده خود، ۲ بازی با تیم‌های مدعی قهرمانی و کسب سهمیه و ۳ بازی با تیم‌های در خطر سقوط برگزار می‌کند که در ۳ مسابقه آن میزبان است. شاگردان تارتار اگر از دو بازی آینده و برابر دو تیم در خطر سقوط ببازند، شاید در خطر سقوط قرار بگیرند اما پیروزی در یکی از این دو دیدار، آنها را نجات می‌دهد.

بازی‌های تیم صبا در ۵ هفته باقی مانده از لیگ برتر، به ترتیب به شرح زیر است:
* صبای قم – پیکان تهران
* گسترش فولاد تبریز – صبای قم
* صبای قم – استقلال تهران
* نفت تهران – صبای قم
* صبای قم – پدیده مشهد

پرسپولیس: رده نهم
یک علامت سوال بزرگ روبروی پرطرفدارترین تیم ایران قرار دارد، تیمی که با دایی و درخشان عملکرد خوبی در لیگ برتر نداشت و حالا درشرایطی که شانس بسیار اندکی در کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا دارد، حتی در خطر سقوط به دسته اول نیز قرار گرفته است. آنها در نیم فصل دوم یک برد، ۴ تساوی، ۵ باخت، ۸ زده، ۱۲ خورده و ۷ امتیاز کسب کرده‌اند تا با ۲۹ امتیاز، صدرنشین نیمه دوم جدول باشند.

حالا باید دید پرسپولیس با برانکو می‌تواند از این وضعیت نجات پیدا کرده و لیگ را با قرار گرفتن در نیمه بالای جدول به پایان برساند یا در هفته‌های پایانی برای سقوط نکردن خواهد جنگید. طبق برنامه آنها هفته آینده به مصاف سپاهان می‌روند و سپس برابر سایپا در کرج صف آرایی خواهند کرد. نتایج این دو دیدار اگر به سود سرخپوشان باشد، آنها حتی شانس قرار گرفتن در نیمه بالای جدول را بدست می‌آورند.

گرفتن کمتر از ۲ امتیاز از این بازی‌ها، اما این تیم سرخپوش را به یکی از مدعیان سقوط مبدل می‌کند. در چنین شرایطی ۳ بازی آخر برابر پیکان در تهران، گسترش فولاد در تبریز و استقلال در شهرآورد پایتخت، به دیدارهای مرگ و زندگی برای این تیم مبدل خواهد شد.

بازی‌های تیم پرسپولیس در ۵ هفته باقی مانده از لیگ برتر، به ترتیب به شرح زیر است:
* پرسپولیس – سپاهان اصفهان
* سایپا البرز – پرسپولیس
* پرسپولیس – پیکان تهران
* گسترش فولادتبریز – پرسپولیس
* پرسپولیس – استقلال

دیدار تیمهای پرسپولیس تهران و راه آهن

پدیده مشهد: رده دهم
مشکلات مالی، پدیده مشهد که شگفتی‌ساز ابتدای فصل بود را به تیمی در خطر سقوط تبدیل کرد. کسب یک برد، ۶ تساوی، ۳ باخت، ۷ زده، ۸ خورده و ۹ امتیاز در نیم فصل دوم، باعث کاهش اختلاف امتیازی آنها با تیم‌های قعرنشین شده است.

پدیده که نخستین فصل حضورش در لیگ برتر را تجربه می‌کند، امروز با ۲۷ امتیاز در رده دهم ایستاده اما به منطقه خطر خیلی نزدیک است. این تیم در هفته آینده باید در یکی از فینال‌های پائین جدولی‌ها به مصاف گسترش برود و پس از آن ۳ بازی سخت برابر استقلال، نفت و فولاد خوزستان که مدعی قهرمانی و کسب سهمیه هستند، پیش رو دارد. آنها اگر اندکی غفلت کنند، شاید در هفته‌های پائینی برای فرار از قعر بجنگند. خصوصا اینکه در هفته پایانی در قم به میدان می‌روند، تیمی که شاید خودش هم نیاز به برد داشته باشد.

بازی‌های تیم پدیده مشهد در ۵ هفته باقی مانده از لیگ برتر، به ترتیب به شرح زیر است:
* پدیده مشهد – گسترش فولاد تبریز
* استقلال تهران – پدیده مشهد
* پدیده مشهد – نفت تهران
* فولادخوزستان – پدیده مشهد
* صبای قم – پدیده مشهد

گسترش فولادتبریز: رده یازدهم
این تیم با فراز کمالوند هم از نظر نتیجه‌گیری به آرامش نرسید زیرا در نیم فصل دوم ۲ برد، ۵ تساوی، ۳ باخت، ۱۳ زده، ۱۵ خورده و ۱۱ امتیاز کسب کرد. آنها که هفته پیش در یکی از فینال‌های پائین جدول، مقابل ملوان پیروز شدند تا یک رده در جدول صعود کنند و با ۲۶ امتیاز به رده یازدهم برسند.

گسترشی‌ها اگر در این هفته و در مشهد امتیازی از دست بدهند و ملوان، استقلال خوزستان و پیکان برابر حریفان خود پیروزی شوند، به مثلث قعرنشینان باز می‌گردند، جایگاهی که به خاطر نتایج هفته‌های اخیر، از آن دور شدند.

این تیم تبریزی که در بازی‌های پایانی با ۴ تیم در خطر سقوط دیدار می‌کند، بعد از بازی سخت با پدیده، تیمی که برای سقوط نکردن به میدان می‌آید، باید به مصاف صبایی برود که خطر قعرنشینی را احساس می‌کند. آنها سپس کار سختی را در دربی تبریز برای تراکتورسازی که مدعی قهرمانی است، پیش رو دارند و در دو هفته پایانی هم در خانه میزبان پرسپولیس بوده و سپس در تهران برابر راه‌آهن به میدان می‌روند. قطعا کوچکترین اشتباه در این بازی‌ها، حکم سقوط گسترش را امضا خواهد کرد.

بازی‌های تیم گسترش فولاد تبریز در ۵ هفته باقی مانده از لیگ برتر، به ترتیب به شرح زیر است:
* پدیده مشهد – گسترش فولاد تبریز
* گسترش فولاد تبریز – صبای قم
* تراکتورسازی تبریز – گسترش فولادتبریز
* گسترش فولادتبریز – پرسپولیس
* راه‌آهن تهران – گسترش فولادتبریز

ملوان بندرانزلی: رده دوازدهم
بهترین تیم‌ نیم فصل دوم در بین قعرنشینان، در این مدت ۴ پیروزی، ۴ تساوی، ۲ باخت، ۱۴ زده، ۹ خورده و ۱۶ امتیاز بدست آورد تا از قعرجدول نجات یافته و ۵ پله صعود کند. البته آنها هنوز در خطر سقوط به دسته اول قرار دارند و به خاطر باخت هفته پیش به گسترش، روند صعودی‌شان به نزولی تبدیل شد تا با ۲۵ امتیاز به رده دوازدهم برسد.

ملوانی‌ها که شاید سخترین‌ قرعه را در بین قعرنشینان داشته باشند، در ۴ هفته آینده به ترتیب برابر استقلال در انزلی، نفت در تهران، فولاد در اهواز و ذوب‌آهن در اصفهان قرار می‌گیرند، ۴ تیمی که برای قهرمانی و یا کسب سهمیه به میدان می‌آیند. این تیم هفته آخر هم در خانه یک بازی فینال گونه با نفت مسجدسلیمان دارد که این دیدارها کار سخت ملوان را برای بقا در دسته اول نشان می‌دهد.

بازی‌های تیم ملوان بندرانزلی در ۵ هفته باقی مانده از لیگ برتر، به ترتیب به شرح زیر است:
* ملوان بندرانزلی – استقلال تهران
* نفت تهران – ملوان بندرانزلی
* ملوان بندرانزلی – فولادخوزستان
* ذوب‌آهن اصفهان – ملوان بندرانزلی
* ملوان بندرانزلی – نفت مسجدسلیمان

استقلال خوزستان: رده سیزدهم
فرار از شکست مقابل پرسپولیس و خروج از مثلث فانوس بدستان به لطف تفاضل بهتر نسبت به پیکان، اتفاقات خوبی برای تیم استقلال خوزستان است که با عبدالله ویسی روزهای پرنوسانی را سپری کرد. این تیم در نیم فصل دوم یک پیروزی، ۵ تساوی، ۴ باخت، ۱۳ زده، ۲۰ خورده و ۸ امتیاز را در کارنامه‌اش ثبت کرده و الان در رده سیزدهم جدول قرار دارد.

استقلال خوزستان در دو هفته آینده در تهران برابر راه‌آهن و در مسجدسلیمان برابر نفت، دو فینال مهم را پیش‌رو دارند و اگر در این بازی‌ها امتیازی از دست بدهد، خصوصا بازنده شود، روزهای تلخ‌تری را پیش‌رو خواهد داشت.

پس از این دو بازی حساس، آنها در خانه میزبان سپاهانی هستند که مدعی قهرمانی و یا کسب سهمیه باشد و سپس در تهران برابر سایپا صف آرایی می‌کنند، تیمی که شاید برد و یا باخت آن بازی برایش از نظر کسب سهمیه و یا سقوط اهمیتی نداشته باشد. بعد از این بازی نسبتا آسان، آخرین مسابقه فصل آبی‌پوشان اهوازی با پیکان و در خانه است که شاید آن مسابقه دیدار مرگ و زندگی برای بقا و یا سقوط این تیم باشد.

بازی‌های تیم استقلال خوزستان در ۵ هفته باقی مانده از لیگ برتر، به ترتیب به شرح زیر است:
* راه‌آهن تهران – استقلال خوزستان
* نفت مسجدسلیمان – استقلال خوزستان
* استقلال خوزستان – سپاهان اصفهان
* سایپا البرز – استقلال خوزستان
* استقلال خوزستان – پیکان تهران

دیدار تیمهای استقلال و پیکان

پیکان تهران: رده چهاردهم
تنها تیم بدون برد در نیم فصل دوم. مدیران این تیم که در ابتدای نیم فصل صمد مرفاوی را جانشین منصور ابراهیم‌زاده کردند، نه تنها از این تغییر نتیجه لازم را کسب نکردند بلکه به خاطر نتایج ضعیف، از رده یازدهم به رده چهاردهم سقوط کرده‌اند. پیکانی‌ها در نیم فصل دوم ۷ تساوی، ۳ تساوی، ۶ زده، ۱۰ خورده و ۷ امتیاز را در کارنامه خود ثبت کرده و امروز با ۲۴ امتیاز و تفاضل کمتر نسبت به استقلال خوزستان، در رده چهاردهم قرار گرفته‌اند.

پیکان در این هفته در بازی فینال‌گونه به میزبان صبایی است که برای قطعی کردن حضورش در لیگ برتر، به فکر پیروزی است. سپس آنها برابر تراکتورسازی یکی از مدعیان قهرمانی قرار می‌گیرند و در ۳ بازی پایانی در ورزشگاه آزادی برابر پرسپولیس، در خانه مقابل راه‌آهن و با استقلال خوزستان در اهواز به میدان می‌روند که هر کدام از این بازی‌ها برای این تیم حکم فینال را دارد.

این تیم تهرانی که ستاره‌هایی همچون رحمتی، نصرتی، ساموئل، اکبرپور، جمشیدیان و … را در ترکیب خود دارد، اگر به روند فعلی‌اش ادامه دهد و طلسم پیروزی نشدنش را نشکند، پس از یک دوره حضور در لیگ برتر، دوباره به دسته اول باز می‌گردد تا لقب تیم آسانسوری، برازنده‌اش باشد.

بازی‌های تیم پیکان تهران در ۵ هفته باقی مانده از لیگ برتر، به ترتیب به شرح زیر است:
* صبای قم – پیکان تهران
* پیکان تهران – تراکتورسازی تبریز
* پرسپولیس – پیکان تهران
* پیکان تهران – راه‌آهن تهران
* استقلال خوزستان – پیکان تهران

نفت مسجدسلیمان: رده پانزدهم
شاید اگر در ابتدای فصل مدیران نفت مسجدسلیمان بهروز مکوندی را حفظ می‌کردند، این تیم در چنین وضعیتی قرار نداشت اما آنها تیم را به مجید باقری‌نیا دادند و پس از ناکامی آن مربی، دوباره مکوندی را به تیم بازگرداندند، مربی‌ای که برای نخستین مرتبه این تیم را به لیگ برتر رساند. آنها هم که با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کنند، در نیم فصل دوم یک برد، ۵ تساوی، ۴ باخت، ۶ زده، ۹ خورده و ۸ امتیاز را بدست آورده و یکی از مدعیان اصلی سقوط به دسته اول هستند.

این تیم هفته آینده باید در زمین فولادی که دوباره اوج گرفته و مدعی قهرمانی در لیگ است، به میدان بروند. سپس در خانه میزبان استقلال خوزستان هستند که این بازی برای‌شان حکم یک فینال را دارد. شاگردان مکوندی سپس دو بازی سخت با حریفان اصفهانی پیش رو دارند، ابتدا در خانه ذوب‌آهن به میدان می‌روند و سپس در زمین خود پذیرای سپاهان هستند. دیدار با ملوان در انزلی، آخرین بازی نفت در لیگ است که آنهم یک فینال سخت و شاید حکم مرگ و زندگی را برای هرکدام از دو تیم داشته باشد.

بازی‌های تیم نفت مسجدسلیمان در ۵ هفته باقی مانده از لیگ برتر، به ترتیب به شرح زیر است:
* فولاد خوزستان – نفت مسجدسلیمان
* نفت مسجدسلیمان – استقلال خوزستان
* ذوب‌آهن اصفهان – نفت مسجدسلیمان
* نفت مسجدسلیمان – سپاهان اصفهان
* ملوان بندرانزلی – نفت مسجدسلیمان

راه‌آهن تهران: رده شانزدهم
مشکلات مالی و مدیریتی، زمینه رقم خوردن روزهای تلخ برای راه‌آهن شد، تاجائیکه حمید استیلی از این تیم رفت و برای مدت کوتاهی علی لطیفی هدایت این تیم را برعهده گرفت که ۶ باخت متوالی، باعث جدایی این مربی از راه‌آهن شد. درنهایت علیرضا رحیمی به عنوان مدیرعامل و فرهاد کاظمی به عنوان سرمربی، هدایت مدیریتی و فنی راه‌آهن را عهده‌دار شدند ولی هنوز این تیم از قعرجدول جدا نشده است.

این تیم در نیم فصل دوم یک برد، ۲ تساوی، ۷ باخت، ۴ زده، ۱۷ خورده و امتیاز بدست آورده تا بدترین تیم در ۱۰ بازی نیم فصل دوم لیگ لقب بگیرد. آنها در چنین شرایطی هفته آینده میزبان استقلال اهواز هستند که اگر در این بازی حساس، پیروزی شوند، شانس بقای خود را افزایش می‌دهند اما از دست دادن امتیاز، کارشان را سخت‌تر می‌کند.

شاگردان فرهاد کاظمی، سپس برابر سپاهان مدعی قهرمانی به میدان می‌روند و بعد از آن با سایپا روبرو می‌شوند که شاید این آسان‌ترین بازی‌شان در هفته‌های پایانی لیگ باشد. پیکان و گسترش فولاد، دو رقیب پایانی راه‌آهن در لیگ چهاردهم هستند که این دو مسابقه شاید در بقای این تیم تاثیر صددرصدی داشته باشد.

بازی‌های تیم راه‌آهن تهران در ۵ هفته باقی مانده از لیگ برتر، به ترتیب به شرح زیر است:
* راه‌آهن تهران – استقلال خوزستان
* سپاهان اصفهان – راه‌آهن تهران
* راه‌آهن تهران – سایپا البرز
* پیکان تهران – راه‌آهن تهران
* راه‌آهن تهران – گسترش فولادتبریز


آخرین مطالب این بخش اخبار برگزیده  , فوتبال برتر | فوتبال ایران

حدود ۲ هزار نفر برای تماشای بازی تیم ملی فوتبال ایران و سیرالئون در ورزشگاه آزادی حاضر هستند. به نقل از مهر، دیدار دوستانه تیم های ملی فوتبال ایران و سیرالئون در حالی از ساعت ۱۵:۳۰ امروز شنبه در ورزشگاه...
مرتضی پورعلی گنجی مدافع ایرانی تیم السد قطر در بازی این هفته تیمش هم غایب خواهد بود.به نقل از مهر، مرتضی پورعلی گنجی مدافع ایرانی تیم السد قطر است که چند هفته پیش به خاطر مصدومیت، از لیست بازی های...
تیم فوتبال تراکتورسازی که با تغییر سرمربی امیدوار به کسب نتایج بهتر در لیگ و آسیا بود، در بین چهار نماینده ایران در لیگ قهرمانان ضعیف‌ترین عملکرد را داشته است.به نقل از مهر، تراکتورسازی تبریز نه تنها در جدول لیگ...
آبی پوشان تهران امروز آخرین جلسه تمرین خود را در سال ۹۶ برگزار می‌کنند و بعد از آن به استقبال تعطیلات سال نو می‌روند.به نقل از مهر، تیم فوتبال استقلال تهران امروز آخرین جلسه تمرینی‌اش در سال ۹۶ را برگزار می‌کند....

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها

  • آخرین مطالب