»   آخرین اخبار اقتصادی روز  »   رشد 41 درصدی معاملات برخط در بورس
۲۷ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۱۳:۵۱

رشد 41 درصدی معاملات برخط در بورس


به گزارش خبرگزاری مهر، حسن قالیباف اصل با اعلام اینکه نسبت ارزش معاملات برخط به معاملات نرمال از ابتدای امسال 41 درصد است گفت: در حالی که این نسبت برای دوره مشابه قبل 24 درصد بوده است. هر چقدر سرمایه گذار هوشمند تر باشد، اعتماد به بازار سرمایه بیشتر می شود.


مدیرعامل شرکت بورس اظهارداشت: بورس ها نقش اساسی در توسعه کشورها ایفا می کنند و یکی از موارد با اهمیت در بورس ها، کشف قیمت است. قالیباف اصل با اشاره به اینکه کارکردهای بورس اوراق بهادار کشف قیمت، نقدشوندگی، شفافیت و تامین مالی است بیان داشت: معاملات انجام شده در بورس ها به کشف قیمت ها کمک می کند، این در حالی است که فعالان بازار سرمایه متقاضی شفافیت و کسب اطلاعات هستند.


وی با اشاره به اینکه یکی از نقش های اساسی بازار سرمایه تامین مالی است تصریح کرد: ارزش معاملات در سال 88 معادل 184 هزار و 166 میلیارد ریال بود که از ابتدای سال تا 24 آذرماه به 719 هزار و 542 میلیارد ریال رسید. حجم معاملات هم در سال 88 بالغ بر 85 هزار و 625 میلیون سهم بود و از ابتدای سال به 136 میلیارد و 729 میلیون سهم رسید.


قالیباف اصل به متوسط حجم روزانه معاملات اشاره کرد و افزود: در سال 88 تعداد 351 میلیون سهم به صورت روزانه در بورس اوراق بهادار معامله می شد، در حالی که از ابتدای امسال، متوسط حجم روزانه معاملات به 764میلیون سهم رسیده است. این افزایش در حجم و ارزش معاملات نشان از اعتماد سرمایه گذاران به بازار سهام دارد.


مدیرعامل شرکت بورس با بیان اینکه شاخص های بورسی هم در این مدت رشد کرده اند افزود: ارزش جاری بازار در سال 88 حدود 651 هزار و 428 میلیارد ریال بود که این رقم از ابتدای سال تاکنون به 4261 هزار و 801 میلیارد ریال رسیده است.


وی گفت: ارزش اسمی بازار نیز از 287 هزار و 502 میلیاردریال در سال 88 به 673 هزار و 246 میلیاردریال رسیده است. همچنین متوسط P/E بازار سهام در سال 88 حدود 5.81 مرتبه بود که این رقم در سال 89 به 7.70 مرتبه، در سال 90 به 6.05 مرتبه، در سال 91 معادل 5.35 مرتبه و از ابتدای امسال به 8.15 مرتبه رسیده است.


قالیباف اصل تاکید کرد: شاخص کل هم در سال 88 حدود 12 هزار و 536 واحد بود که امروز به بیش از 87 هزار واحد رسیده است. شاخص سهام شناور آزاد، شاخص 50 شرکت فعال تر و شاخص 30 شرکت بزرگ همگی از سال 88 تاکنون رشدی بیش از 100 درصد را تجربه کرده اند.


مدیرعامل شرکت بورس با تاکید بر اینکه رشدهای صورت گرفته در بورس اوراق بهادار، فرصت های مناسبی را فراهم می کند اظهارداشت: در حوزه تامین مالی اقدامات خوبی صورت گرفته است به طوری که در سال 88 جمع افزایش سرمایه و عرضه های اولیه 12 هزار و 348 میلیاردریال بود که از ابتدای امسال تا دیروز به 125 هزار و 116 میلیاردریال رسید. این ارقام حکایت از رشد 10 برابری در 5 سال دارد که رشد خوبی محسوب می شود. اما با پتانسیل های موجود در اقتصاد می توان بیشتر در این حوزه فعال بود.


وی با اشاره به لزوم شفافیت در بازار سرمایه و همه اقتصاد گفت: باید در اقتصاد اطلاعات تولید شود و بعد وارد بازار سرمایه شود. این در حالی است که اگر اقتصاد شفاف شود، شفافیت بازار سرمایه بیش از این خواهد بود.


قالیباف اصل ادامه داد: برای توسعه یافتگی های بازار ها شاخص های مختلفی را در نظر می گیرند مانند بحث های ابزارسازی، قانون سازی و  همه در راستای توسعه بازار سرمایه است که اگر اتفاق بیافتد خود را در اعداد و ارقام بازار سرمایه نشان می دهد. مانند نسبت ارزش بازار به تولید ناخالص داخلی که در سال 88 حدود 18 درصد بوده و امسال به 59 درصد رسیده است. نسبت ارزش معاملات به تولید ناخالص داخلی در سال 88 حدود 5 درصد بوده و امسال به 10 درصد رسیده است.


مدیرعامل شرکت بورس تصریح کرد: اگر این آمار ها رشد یابد و در همان سطح بماند نشان می دهد بازار سرمایه در اقتصاد جایگاه بالایی دارد و نشان دهنده جایگاه پررنگ بازار سرمایه در اقتصاد ملی است. وی در ادامه به ترکیب سهام داران اشاره کرد و افزود: امسال 61 درصد سهام داران حقیقی و 39 درصد حقوقی بودند که این نشان از افزایش استقبال سرمایه گذاران حقیقی دارد.


وی با اشاره به اینکه یکی از روش های توسعه بازار سرمایه معاملات برخط است ادامه داد: ارزش معاملات برخط از ابتدای سال تاکنون به 203 هزار و 665 میلیارد ریال رسیده است، در حالی که در مدت مشابه سال قبل، 29 هزار و 265 میلیارد ریال بود. حجم معاملات برخط هم از ابتدای سال 50 میلیارد و 702 میلیون سهم بود، در حالی که در مدت مشابه قبل، 11 میلیارد و 648 میلیون سهم به صورت برخط جابه جا شد.


قالیباف اصل تصریح کرد: بر این اساس، نسبت ارزش معاملات برخط به معاملات نرمال از ابتدای امسال 41 درصد است در حالی که این نسبت برای دوره مشابه قبل 24 درصد بوده است. وی به اقدامات انجام شده در بورس اوراق بهادار اشاره کرد و گفت: راه اندازی بازار ابزار مشتقه، پذیرش صندوق های قابل معامله در بورس (ETF)، طراحی مکانیزمی برای بهره گیری از کارکردهای فروش استقراضی (قرارداد سلف سهام)، مطالعه ابزارهای مالی قابل معامله در بورس مبتنی بر ابزارهای بیمه، معرفی قرارداد اختیار فروش تبعی، حذف خرید گروهی (18 آبان)، افزایش زمان جلسه معاملات (29 آبان)، نقل و انتقال یا صدور و ابطال واحدهای سرمایه گذاری از طریق بورس، معرفی صندوق های پروژه ای و طراحی شاخص راهبری شرکتی از جمله اقدامات انجام شده در حوزه بازار سرمایه است.


مدیرعامل شرکت بورس به چالش های موجود در این حوزه اشاره و خاطرنشان کرد: تامین مالی پایین، فعال نبودن بازار اولیه، عدم توسعه بازار ثانویه بدهی، سرمایه گذاری خارجی، عدم شفافیت اقتصاد، عدم آشنایی عموم مردم با بازار سرمایه و پایین بودن سهام شناور آزاد از جمله چالش های موجود در بازار سرمایه است.


قالیباف ادامه داد: بازار سرمایه در زمان رونق دارای ادبیات مالی خیلی ساده ای است و در همین دوره باید تامین مالی را انجام داد، زیرا زمان رکود این فرصت ایجاد نمی شود. این در حالی است که طی چند سال اخیر بازار با رشد خوبی به جلو حرکت کرده است، اما هنوز جای خالی تامین مالی در اقتصاد وجود دارد.


وی با تاکید بر اینکه بازار سرمایه محل مناسبی برای تامین مالی است افزود: صندوق پروژه برای هلدینگ های بزرگی که در بازار سرمایه هستند، یک راه حل است که پروژه ها در صندوق ریخته و یونیت های این صندوق ها وارد بازار شود.


مدیرعامل شرکت بورس گفت: در کشور بازار بدهی که مبتنی بر اوراق بهادار باشد توسعه نیافته و نیاز است که در این حوزه کارهای زیادی انجام شود. در دنیا قیمت اوراق قرضه مانند سهام شناور است و ما باید به سمتی برویم که سرمایه گذار بتواند بازده خود را براساس ریسکی که از شرکت احساس می کند و بر اساس ارزشی که پول کشور دارد تنظیم کند.


وی اظهارداشت: 60 درصد ارزش بازار در ترکیه بدهی است و مابقی سهام است. توسعه ابزار بدهی سبب می شود که ارزش بازار اوراق بهادار در اقتصاد ملی افزایش یابد. قالیباف اصل تصریح کرد: یک خلاء که در بورس وجود دارد سرمایه گذار خارجی است. در سال 88 آئین نامه سرمایه گذارخارجی به میزان زیادی تسهیل شد و سرمایه گذار خارجی که به بورس می آید می تواند شراکت 10 درصد یک شرکت را بخرد و اگر استراتژیک باشد می تواند فراتر از 10 درصد را بخرد و کنترل شرکت را به عهده بگیرد.


قالیباف اصل با اشاره به اینکه در حال حاضر سرمایه گذاران خارجی در بورس ایران فعال نیستند افزود: حضور سرمایه گذار خارجی می تواند یک فرصت خوبی برای بازار سرمایه باشد. در بورس هایی مانند ترکیه، مصر و اردن حدود 60 درصد از سهام شناور آزاد در اختیار سرمایه گذار خارجی است.


مدیرعامل شرکت بورس در پایان به فرهنگ سازی اشاره و خاطرنشان کرد: در حوزه فرهنگ سازی و توسعه دانش مالی در بورس تهران، سازمان بورس و نهادهای مختلفی که در بازار سرمایه هستند، کارهای خوبی انجام شده است. همچنین دوره های آموزشی متعددی در تالارهای مناطق برگزار شده است.


آخرین مطالب این بخش آخرین اخبار اقتصادی روز

علی ربیعی در بخش خبری 21 شبکه یک سیما با بیان اینکه سالمندی حدود 30 میلیون نفر در کشور نباید توام با فقر باشد، افزود: بر اساس عدد جهانی درباره خط فقر و مقایسه آن با قدرت خرید داخلی، این...
بازار مسکن ازنيمه دوم سال با تحرک همراه شده به طوری که ماه پاياني فصل پاييز افزايش ۵۰ درصدی معاملات را نسبت به آذر سال گذشته تجربه كرد.این افزایش میزان معاملات در شرایطی رخ داده که پیش بینی ها از...
در حالی که پرونده ح. ز به اتهام خیانت در امانت و تحصیل مال از طریق نامشروع به میزان تقریبی 300 میلیارد تومان از منابع بانک ملت در حال رسیدگی است، نامبرده با ایجاد فشار و لابی‌گری درصدد...
به گزارش میزان واردات کالا از کشور‌های مختلف جهان به ویژه چین سالهاست که تولیدکنندگان کشور را با مشکلات جدی روبرو کرده است. در این میان واردات اقلامی که امکان تولید آن در کشور وجود دارد و به دلیل حمایت نشدن تولیدکنندگان با...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب