»   دانش و فناوری  »   رشد سلول‌های بنیادی از پشتیبانی سلولهای انسانی و حیوانی بی‌نیاز شدند
۲۰ بهمن ۱۳۹۲ , ساعت ۰:۲۷

رشد سلول‌های بنیادی از پشتیبانی سلولهای انسانی و حیوانی بی‌نیاز شدند

محققان دانشگاه سوری و دانشگاه کالیفرنیا با همکاری یک دانشمند ایرانی، روش جدیدی را برای پرورش سلول‌های بنیادی جنینی انسان یافته‌اند که بر پشتیبانی سلولهای انسان و حیوان تکیه ندارد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، بطور سنتی، این سلول‌های بنیادی با کمک پروتئین‌های حیوانی کشت می‌شوند که در درمانهای انسانی استفاده نمی‌شوند. پرورش سلولهای بنیادی بر روی سلولهای دیگر انسان با خطر عفونی شدن با عوامل بیماری‌زا روبروست که می‌تواند امراضی را به بیماران انتقال دهد.

آذین فهیمی، دانشیار دانشگاه سوری و همکارانش یک چارچوب از نانولوله‌های کربنی ساخته‌اند که سلول‌های بنیادی انسانی را می‌توان روی آنها به شکل بافت‌های مختلف پرورش داد.

این اجزای جدید به تقلید از سطح سلول‌های پشتیبانی طبیعی بدن پرداخته و به عنوان چارچوبی برای رشد سلول‌های بنیادی عمل می‌کند.

سلول‌هایی که تا پیش از این بر سلول‌های زنده خارجی تکیه داشتند، اکنون می‌توانند بطور ایمن در آزمایشگاه پرورش یافته و راه را برای گامهای انقلابی در جایگزینی بافت پس از آسیب یا بیماری هموار کنند.

به گفته محققان، چارچوب‌سازی مصنوعی سلول بنیادی از پتانسیل کافی برای تغییر زندگی هزاران انسان مبتلا به بیماریهایی مانند پارکینسون، دیابت و بیماری قلبی و همچنین فقدان بینایی و شنوایی برخوردار است. این روش همچنین می‌تواند به درمانهای ارزانتر پیوند منجر شده و در آینده به دانشمندان اجازه تولید کل اندام بدن را بدون نیاز به اهداکننده خواهد داد.

این پژوهش در مجله Applied Materials & Interfaces منتشر شده است.

انتهای پیام

آخرین مطالب این بخش دانش و فناوری

محبوب ترین عکس های اینستاگرام رویترز در سال ۲۰۱۷ واحد عکس خبرگزاری رویترز به خاطر ثبت به یادماندنی ترین لحظات در سراسر دنیا شناخته می شود و امسال نیز این واحد تصاویری فراموش نشدنی را از رویدادهای مهم جهان از...
محققان نخستین پردازنده کوانتومی سیلیکونی جهان را طراحی کردند در کامپیوترهای...
چگونه سرعت اجرای انیمیشن ها در اندروید را ارتقا دهیم؟ اندروید...
ایران رتبه 67 جهانی را در سرعت دانلود کسب کرد ایران در فهرست رتبه بندی شاخص سرعت دانلود موبایل جهان به رتبه ۶۷ دست یافت. این شاخص در ایران ۱۶.۷۴ مگابیت برثانیه محاسبه شده که از متوسط جهانی ۲۰.۲۸ مگابیت...


  • دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن

    دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام عشق من دانلود آهنگ جدید حمید عسکری به نام این حرفا حالیش نیست دلم دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین به نام روزای تاریک دانلود آهنگ جدید شهرام ناظری به نام برگ ریزان
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب