»   دانش و فناوری  »   رشد سلول‌های بنیادی از پشتیبانی سلولهای انسانی و حیوانی بی‌نیاز شدند
۲۰ بهمن ۱۳۹۲ , ساعت ۰:۲۷

رشد سلول‌های بنیادی از پشتیبانی سلولهای انسانی و حیوانی بی‌نیاز شدند

محققان دانشگاه سوری و دانشگاه کالیفرنیا با همکاری یک دانشمند ایرانی، روش جدیدی را برای پرورش سلول‌های بنیادی جنینی انسان یافته‌اند که بر پشتیبانی سلولهای انسان و حیوان تکیه ندارد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، بطور سنتی، این سلول‌های بنیادی با کمک پروتئین‌های حیوانی کشت می‌شوند که در درمانهای انسانی استفاده نمی‌شوند. پرورش سلولهای بنیادی بر روی سلولهای دیگر انسان با خطر عفونی شدن با عوامل بیماری‌زا روبروست که می‌تواند امراضی را به بیماران انتقال دهد.

آذین فهیمی، دانشیار دانشگاه سوری و همکارانش یک چارچوب از نانولوله‌های کربنی ساخته‌اند که سلول‌های بنیادی انسانی را می‌توان روی آنها به شکل بافت‌های مختلف پرورش داد.

این اجزای جدید به تقلید از سطح سلول‌های پشتیبانی طبیعی بدن پرداخته و به عنوان چارچوبی برای رشد سلول‌های بنیادی عمل می‌کند.

سلول‌هایی که تا پیش از این بر سلول‌های زنده خارجی تکیه داشتند، اکنون می‌توانند بطور ایمن در آزمایشگاه پرورش یافته و راه را برای گامهای انقلابی در جایگزینی بافت پس از آسیب یا بیماری هموار کنند.

به گفته محققان، چارچوب‌سازی مصنوعی سلول بنیادی از پتانسیل کافی برای تغییر زندگی هزاران انسان مبتلا به بیماریهایی مانند پارکینسون، دیابت و بیماری قلبی و همچنین فقدان بینایی و شنوایی برخوردار است. این روش همچنین می‌تواند به درمانهای ارزانتر پیوند منجر شده و در آینده به دانشمندان اجازه تولید کل اندام بدن را بدون نیاز به اهداکننده خواهد داد.

این پژوهش در مجله Applied Materials & Interfaces منتشر شده است.

انتهای پیام

آخرین مطالب این بخش دانش و فناوری

از دقایقی پیش اپلیکیشن تلگرام در تهران قطع شده است و تا لحظه انتشار خبر این قطعی ادامه دارد. نقشه آنلاین حکایت از مشکل فنی در محدوده تهران دارد. اگر شما کاربر محترم نیز دچار مشکل شده‌اید، می‌توانید از طریق نظرات در...
صفحه نمایش آیفون در دمای صفر درجه دچار مشکل می‌شود و از دمای منفی ۵ درجه، احتمال دارد آیفون به صورت خودکار خاموش شود. با فرا رسیدن موج سرما، استفاده‌کنندگان تلفن آیفون متوجه شده‌اند که تلفن همراه‌ آنها در برابر هوای...
شرکت اپل قصد دارد سه مدل جدید از تلفن های هوشمند خود را در سال جاری میلادی روانه بازار کند. به گزارش پایگاه اینترنتی «بلومبرگ» یکی از این تلفن های هوشمند بزرگترین آیفونی خواهد بود که تاکنون عرضه شده است. تلفن...
منصفانه ترین تعرفه اینترنت تمامی اپراتورهای ارائه دهنده اینترنت ثابت در کشورمان که به ارائه سرویس‌های مبتنی بر ADSL و VDSL می‌پردازند، مطابق با الزامات قانونی مصوبه‌ ۲۶۶ کمیسیون تنظیم مقررات، مجبور به حذف سرویس‌های حجمی و ارائه‌ی سرویس‌های غیرحجمی هستند. طبق گفته وزیر...