»   اخبار شهرستان ها  »   رتبه هفتم کشوری مشگین شهر در تولید سیب/ کشت 9 رقم سیب جدید
۱۵ دی ۱۳۹۱ , ساعت ۲۳:۱۰

رتبه هفتم کشوری مشگین شهر در تولید سیب/ کشت 9 رقم سیب جدید

محقق باغبانی ایستگاه تحقیقات باغبانی مشگین شهر گفت: شهرستان مشگین شهر رتبه هفتم تولید سیب در کشور را دارد.

به گزارش مهر، حسین فتحی ظهر جمعه در حاشیه بازدید از طرحهای باغی مشگین هر در گفتگو با خبرنگار مهر تصریح کرد: سطح زیر کشت سیب کشور حدود 180 هزار هکتار است که شش هزار و 710 هکتار آن در مشگین شهر است.

وی مهمترین استانهای تولید کننده سیب در کشور را آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، خراسان، تهران، اصفهان، فارس و اردبیل عنوان کرد.

فتحی با بیان اینکه بخش قابل توجهی از سیب تولیدی در استان در باغات سیب مشگین شهر به عمل می آید، اضافه کرد: مساحت باغ سیب در مشگین شهر بالغ بر شش هزار و 710 هکتار است که از این مقدار شش هزار و 210 هکتار باغ بارور و 500 هکتار باغ غیر بارور است.

سیب قرمز لبنانی بیشترین سطح زیر کشت

محقق باغبانی ایستگاه تحقیقات باغبانی مشگین شهر افزود: رقم عمده کشت سیب در منطقه مشگین شهر رقم قرمز لبنانی یا “رد دلیشز” است که در حال حاضر در دنیا بیشترین سطح کشت را به خود اختصاص داده است.

به گفته وی سیب از جمله محصولاتی است که با وجود آنکه قدمت کشت و پرورش آن به ماقبل از تاریخ می رسد اما تا اواخر قرن نوزده به عنوان یک محصول تجاری و پول ساز مطرح نبوده است.

فتحی معتقد است جهش غیر عادی تولید این محصول در کشور مرهون وارد کردن و تکثیر نهال دو رقم معروف بین المللی “رد دلیشز” و “گلدن دلیشز” است.

کشت 9 رقم سیب در باغات مشگین شهر

وی با یادآوری کشت هفت رقم سیب در کلکسیون باغی مشگین شهر از افزایش دو رقم دیگر در یک سال اخیر خبر داد و افزود: دو رقم ” استار کریمسون” و “اسپارتان” به دلیل باردهی مناسب و مقاومت نسبی به سرمای دیر رس بهاره نسبت به ارقام دیگری برتری دارند.

این محقق کشاورزی افزود: تولید نهال این دو رقم از دو سال قبل توسط باغداران انجام می شود و خرید و فروش نهال آن به دلیل بازار پسندی و پربار بودن مورد استقبال باغداران قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: به دلیل خصوصیات استثنایی دو رقم ذکر شده به عنوان ارقام سازگار با منطقه مشگین شهر در اولویت انتخابی باغداران قرار گرفته است.

آخرین مطالب این بخش اخبار شهرستان ها

تصاویری از "جواد بیژنی" نماینده شهر بابل و رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که بوسیله دوچرخه در حال تردد از خیابان است. او که حامی کمپین "سه شنبه های بدون خودرو" می باشد، خود...
مطمئن هستیم شاهد حضور بیشتر نیروهای جوان و زنان کارآمد در شهرداری تهران خواهیم بود. حضور چشمگير مردم تهران در انتخابات شورا و رأى بالا به ليست اميد نشان داد تهران تشنه تغيير است البته در اين ميان مديران مياني...
آنهایی هم كه در سالن هستند برای والیبال طبل می‌كوبند، موج مكزیكی می‌دهندو دست می‌زنند. اتفاقی كه هیچ‌كس فكرش را هم نمی‌كرد. تا جایی كه حمید حمودی، پاسور تیم امیدها، گفته: «می‌خواستیم خانواده‌هایمان را بگوییم بیایند اردبیل تا ما را...
احمد دهقان در مورد مسمومیت دانشجویان دانشگاه یزد، گفت: به دنبال اعلام مسمومیت حدود ٣٠٠ نفر از دانشجویان خوابگاه پسرانه دانشگاه یزد، تیم اورژانس 115 بلافاصله در محل حاضر شده و به امداد رسانی پرداختند. وی افزود: با اعزام کلیه آمبولانس‌ها...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب