»   اخبار سیاسی  »   ربیعی: وزارت تعاون لبه تماس نظام سیاسی و دولت با مردم است
۲۵ مرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۹:۱۴

ربیعی: وزارت تعاون لبه تماس نظام سیاسی و دولت با مردم است

ربیعی: وزارت تعاون لبه تماس نظام سیاسی و دولت با مردم است

علی ربیعی اظهار کرد: وزارت تعاون لبه تماس نظام سیاسی و دولت با مردم است و من فکر می‌کنم رابطه دولت، ملت و بهبود آن انگاره مردم از دولت بیش از همه وزارتخانه‌ها به وزارت کار برمی‌گردد.

به گزارش ایسنا، وزیر پیشنهادی کار، تعاون و رفاه اجتماعی که در جلسه علنی امروز مجلس و در جریان رای اعتماد نمایندگان به وزرا از برنامه‌های پیشنهادی خود دفاع می‌کرد، اظهار کرد: بحران فقر، بحران آسیب‌های اجتماعی، بحران صندوق‌های بازنشستگی و بحران بیکاری به وزارت کار باز می‌گردد. موضوعات مهمی که همه ساختار حاکمیت کشور با آن مواجه هستیم. به نوعی کانون توجه همه نظام به این وزارتخانه بازمی‌گردد.

وی افزود: طی سالیان متمادی فرایند مبارزه با فقر در کشور بدون هدفمندی درست پیش می‌رفت. من معتقدم ما پول در این حوزه‌ها هزینه کردیم ولی با پاشیدن پول نه اشتغال حل شدنی است و نه فقر و متاسفانه فرایند رفاه همیشه وابسته به درآمدهای نفتی بوده اما امروز وزارت کار و رفاه صاحب نظریه است و نظریه‌محور تحول است. نظریه پایه هر کاری است و امروز در زمینه سیاست‌های رفاهی وزارتخانه نظریه دارد و من معتقدم هیچ سیاست توسعه‌ای و برنامه توسعه‌ای بدون داشتن سیاست رفاهی موفق نخواهد شد و شکست خواهد خورد و پابرهنه‌ها و محرومان اگر از مواهب توسعه برخوردار نشوند هیچ برنامه توسعه‌ای به مقصود نخواهد رسید و برنامه ملی فقرزدایی و کاهش نابرابری و برنامه جامعه حمایت با تاکید بر آسیب‌های اجتماعی، برنامه اشتغال فراگیر با تاکید بر مناطق محروم و توانمندسازی و مهارت‌افزایی از راهکارهای پیش‌بینی شده برای خروج از وضع فعلی است.

ربیعی ادامه داد: پایدارسازی صندوق‌های بازنشستگی، تبدیل بنگاه‌های اقتصادی وابسته به صندوق‌ها به پیشران اقتصادی ملی، توسعه تعاون، توسعه فرهنگ کار و برنامه نظام تامین اجتماعی چندلایه، برنامه ده‌گانه‌ای است که به رئیس‌جمهور و رئیس مجلس تقدیم شد و نخستین برنامه‌ای که در این جهت خواهیم داشت امحای فقر مطلق و تحقق نظام چندلایه تامین اجتماعی است و مقام معظم رهبری هم چندین بار به این امر تاکید کردند و من معتقدم که همه نظام‌های حمایتی و تامین اجتماعی بیمه‌ها، حمایت از گروه‌های هدف و صندوق‌های بازنشستگی موثرترین کارهاست که می‌توانیم با سرمایه‌گذاری بگوییم ما فقر مطلق را از بین برده‌ایم.

وی در ادامه ضمن قبول پذیرش مسوولیت حل فقر درآمدی، فقر عاطفی، فقر حرکتی، فقر قضایی، فقر شناخت و فقر سلامت گفت: اشتغال یعنی مقابله با فقر درآمد، تقویت با صندوق‌ها یعنی مقابله با فقر درآمد، بیمه درمان یعنی مقابله با فقر سلامت، توانمندسازی معتادان یعنی مقابله با فقر سلامت، مقابله با بازماندگی از تحصیل یعنی مقابله با فقر شناخت، حمایت از معلول یعنی مقابله با فقر حرکتی، حمایت از کودک بی‌سرپرست و زن قربانی خشونت یعنی مقابله با فقر عاطفی و اینها مواردی است که به امید خدا در راس سیاست‌ها قرار دارد و امحای فقر آرمان انقلاب ما بوده است و من فکر می‌کنم امحای فقر آغاز انسانی‌تر شدن جامعه و امن‌تر شدن جامعه است.

وزیر پیشنهادی کار، تعاون و رفاه اجتماعی تاکید کرد: این کارها همت مشترکی می‌خواهد و من از مسوولین قوا می‌خواهم کارگروهی برای حل مساله فقر با کمک دولت و مجلس تشکیل شود و سرافرازانه بگوییم نتیجه انقلاب ما این است که توانستیم فقر را در ابعاد مختلف کاهش دهیم و من به دلیل شناخت عمیق از مقوله امنیت اجتماعی همسنگ امنیت ملی می‌دانم و بر این اساس امور اجتماعی و رفاهی را سیاست‌زدایی کردم و ساحت فرهنگ و امور اجتماعی در ساحت خواست خود حل شدنی است نه در جهت سیاسی و امنیتی. همینطور برنامه‌های حمایتی از اقوام و اقلیت‌های مذهبی را در اولویت‌های وزارتخانه قرار دادم و مطالبات رفاهی اقوام در دستور کار وزارتخانه است.

وی افزود: ما در این مدت اشکال فقر را شناسایی کردیم و چهار سال متوالی مزد بر تورم پیشی گرفت و این یک استراتژی و سیاست بود و سیاستی که دولت اتخاذ کرد 67 درصد بین مزد و تورم فاصله افتاد و بازنشستگان قدرت خریدشان بالا رفت و کارگران قدرت خریدشان افزایش یافت و استراتژی پیشی گرفتن مزد بر تورم با گفتمان‌سازی در پیش‌روی قرار دارد و در گذشته نیز دنبال شده و با کمک وزارت بهداشت 11 میلیون حاشیه‌نشین شهری بیمه شدند و امروز دفترچه بیمه شده دفترچه هویت. همچنین در این مدت حقوق بازنشستگان افزایش داده شد و بسیار دیگری از سیاست‌های حمایتی به کار گرفته شد و با همکاری همه وزارتخانه‌ها در جهت توسعه و تعالی حرکت کردیم.

ربیعی تصریح کرد: مهمترین برنامه من در حوزه رفع فقر برای دولت دوازدهم کاهش انواع فقر خواهد بود و چون بحث طرح سلامت مطرح شد باید اشاره کنم که با همه توان و وجود خود خواهم ایستاد تا این طرح هیچ‌گاه روی زمین نماند و هر روز بهتر از دیروز پیش برود و اشکالات ساختاری آن و اشکالات ناشی از کمبود منابع اشکال از یک دستگاه نیست.

وی در ادامه صحبت‌های خود درخصوص برنامه‌های مطروحه‌اش برای حل مساله اشتغال گفت: همه دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها در موضوع اشتغال دخیل‌ هستند اما خوشبختانه امروز ما در دولت به یک بلوغ نظری در مورد اشتغال رسیده‌ایم و این اشتغال‌های ایجاد شده واقعیتی است که در جریان است و حرکت آغاز شده و حرکت هماهنگی بین‌دستگاهی آغاز شده البته ما با رشد بدون اشتغال روبه‌رو هستیم و وقتی که این جمله گفته شد جمله غریبانه‌ای بود اما امروز عرض می‌کنم رشد کلاسیک بیش از ۴۰۰ هزار شغل نمی‌تواند ایجاد کند و دیگر دورانی که هر درصد رشد ۱۰۰ هزار شغل ایجاد می‌کند، گذشت و ما به دنبال طرحی هستیم که رشد و شغل توأمان توسعه و افزایش یابد و در عرصه اشتغال هم برای عرضه و هم برای تقاضا برنامه‌های زیادی طراحی شد.

وزیر پیشنهادی کار، تعاون و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: برنامه کارورزی و اشتغال در سطح دنیا به خوبی تجربه شده و در کشور متخصص‌ترین نیروها به کار گرفته شدند و تعداد زیادی کارشناس بین‌المللی معتبر در تلاشند و ما به طور جدی برنامه‌های اشتغال را دنبال می‌کنیم اما از مجلس می‌خواهم برای کمیته مشترک و دائمی اشتغال برنامه‌ریزی شود تا بتوانیم در این زمینه با همه ظرفیت‌ها، فعالیت‌ها را دنبال کنیم.

وی در ادامه با اشاره به ارتباط خوب دولت و جامعه کارگری گفت: ما در چهار سال گذشته آرام‌ترین دوران را در موضوع ارتباط کارگران و وزارت کار را تجربه کردیم و دوران اعتماد را پشت‌سر گذاشتیم و امروز کمترین چالش میان کارگر و کارفرما را داریم. البته نمی‌گویم هیچ چالشی وجود ندارد و در برخی جاها مشکلاتی وجود دارد اما خوشبختانه اعتماد که یک سرمایه اجتماعی است بین تشکل‌های کارگری و کارفرمایی و دولت تقویت شده است. همینطور شیوع حوادث ناشی از کار نیز ۲۷ درصد کاهش یافته است.

ادامه دارد…


ربیعی: وزارت تعاون لبه تماس نظام سیاسی و دولت با مردم است

آخرین مطالب این بخش اخبار سیاسی

عبدالله رضیان عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به اقدام شرکت سامسونگ مبنی بر عدم اعطای گوشی‌های این شرکت به ورزشکاران اعزامی کشورمان به المپیک زمستانی کره جنوبی، اظهار داشت: رفتار ناشایست...
ماجرای کمپین حجاب اجباری چیست ؟ در روزهای اخیر فعالیت هایی برای برهم زدن نظم و ایجاد هرج و مرج در تهران و برخی شهرها صورت گرفته است. این فعالیت ها که با نام کمپین حجاب اجباری در حال انجام است...
سردار قاسم سلیمانی و کلی تعریف به سبک آمریکایی ها در دنیا معروف است که آمریکایی‌ها مغرورند و به پشتوانه ثروت مالی عظیم‌شان، امپراتوری تبلیغاتی‌شان و ارتش تا بن دندان مسلح شان، کشوری را همتراز خودشان نمی‌دانند و تحت هیچ شرایطی...
اسنادِ موجود در وب‌سایتی که به انتشار اطلاعات درباره دولت آمریکا  اختصاص دارد حاکی است «مسیح علی‌نژاد»، فعال رسانه‌ای ضدانقلاب چند قرارداد به ارزش بیش از ۲۳۱ هزار دلار با دولت آمریکا منعقد کرده است. مطابق اطلاعات منتشر شده در سایت www.insidegov.com...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب