»   اخبار سیاسی  »   رئیس پلیس استانبول هم برکنار شد
۲۹ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۱۶:۰۹

رئیس پلیس استانبول هم برکنار شد


منابع خبری محلی ترکیه از برکناری رئیس پلیس ترکیه در رابطه با برنامه مبارزه با فساد در این کشور خبر دادند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری العالم؛ منابع خبری ترکیه از برکناری حسین جابکین رئیس پلیس شهر استانبول ترکیه در رابطه با پرونده های فساد خبردادند.
برکناری حسین جابکین به مثابه ضربه مهلکی برنظام حاکم در ترکیه قلمداد می شود و قدرت رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه را در داخل و خارج از این کشور به شدت متزلزل کرده است.
منابع خبری ترکیه در باره قدرت و نفوذ جابکین می گویند: وی بزرگ ترین مقام و مسئول کشور ترکیه است که تاکنون از سمت خود به این صورت برکنار شده. پیش از این در ترکیه هر مسئولی که خطایی را مرتکب می شده فورا بازنشست می کردند اما جابکین از کار برکنار شده است.
در همین راستا چند افسر عالی رتبه پلیس ترکیه هم در این رابطه از سوی مقامات مبارزه با فساد بازنشسته شدند. رجب طیب اردوغان این اقداماتی را که برضد دستگاه پلیس و امنیت این کشور آغاز شده را اقدامات پست و بی شرمانه که با منظور سیاسی و در جهت تخریب وجهه سیاسی دولت ترکیه صورت گرفته تشبیه کرده است.
از سوی دیگر روز گذشته همچنین دستگاه مبارزه با فساد در کشور ترکیه فرزندان سه تن از وزرای دولت ترکیه را به اتهام فساد دستگیر کرده است، که در این رابطه برخی از تجار مرتبط به دولت و نزدیک به رجب طیب اردوغان هم دستگیر شده اند و این آغاز راه مبارزه برسر قدرت در ترکیه از سوی صاحب نظران سیاسی در این کشور تلقی شده است.
جابکین رئیس پلیس برکنار شده استانبول در این رابطه به تلویزیون این کشور گفته است: همانطور که تصدی این پست برای طبیعی و قابل تصور بود به همان اندازه هم کنار گذاشته شدنمان از این سمت قابل قبول و طبیعی است.
وی افزود: ما تلاش کردیم به ملت و دولت ترکیه با خلوص نیت خدمت کنیم.
نشریه ترک زبان حریت هم در این باره نوشت: من از سمت ریاست پلیس شهر استانبول برکنار شده ام، اما اکنون از سوی دولت به عنوان مدیر در وزارت کشور منصوب شده ام.
چنگیز چندر مولف و مقاله نویس ترک در این رابطه می نویسد: فساد در ترکیه اکنون برای حزب عدالت و توسعه به مثابه پاشنه آشیل در آمده است، هم اکنون فسادی که دولتمردان ترکیه با آن مواجه شده اند، تنها ابزار مخالفان برای مواجهه با اسلامی است که حاکمان فعلی ترکیه از آن دم می زنند.
وی می افزاید: فساد یکی از ابزار مخالفان دولت کنونی ترکیه برای پیشی گرفتن از حزب حاکم در انتخابات آتی ترکیه به شمار می آید.
رجب طیب اردوغان هم در این باره گفت: ما با فساد تعارفی نداریم و هرگز در قبال آن چشم پوشی نمی کنیم، اما در حملات اخیری که بر مقامات ترکیه صورت گرفته توطئه ای در دست بوده که امریکا و غرب در پس آن قرار گرفته اند.
وی افزود: برخی تلاش می کنند، در درون دولت فعلی ترکیه دولتی دیگری را بوجود آورند، اما سرانجام این توطئه را کشف و خنثی خواهیم کرد.
به گفته ناظران اقتصادی ترکیه در پی برکناری رئیس پلیس شهر ترکیه ارزش لیر ترکیه هم به شدت سقوط کرده است.

5252


آخرین مطالب این بخش اخبار سیاسی

نرگس موسوی (دختر میرحسین موسوی) فیش‌های حقوقی خود را منتشر کرد نرگس موسوی، دختر میرحسین و رهنورد در پستی در اینستاگرام خود با انتشار فیش‌های حقوقی چند سال گذشته خود به تهمت‌پراکنی‌ها و فحاشی‌های عده‌ای در فضای مجازی واکنش نشان داده...
اجرای برنامه هنری چند دختر بچه این‌بار موضوعی بود که بر اساس آن پرونده حمله رسانه‌ای به شهردار تهران تکمیل شود. به گزارش روزنامه اعتماد؛ آنها برگزار‌کنندگان این برنامه را به ابتذال و زمینه‌سازی برای «رقص دختران» متهم کرده‌اند. حالا محمد...
رفع حصر تا عید صورت می‌گیرد غلامرضا حیدری نماینده مردم تهران و عضو کمیته رفع حصر فراکسیون امید،‌ در توئیتر خود نوشت: طبق آخرین جلسات و مذاکراتی که با سران محترم قوا و آقای شمخانی داشته‌ایم، استنباط ما این بوده است...
اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری و کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با صدور فراخوانی از عموم کارگران شاغل و بازنشسته و نهادهای صنفی کارگری خواستند تا برای روز چهارشنبه (دوم اسفند) با برپایی تجمع صنفی مقابل محل استقرار شورای نگهبان...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها