»   فرهنگی و هنری  »   دیدار سردار جزایری با هنرمندان خارجی جشنواره هنر مقاومت
۲۹ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۱۴:۲۶

دیدار سردار جزایری با هنرمندان خارجی جشنواره هنر مقاومت


به گزارش خبرگزاری مهر، پنج تابلوی خلق شده که خروجی کارگاه نقاشی هنرمندان خارجی و داخلی سومین جشنواره جهانی هنر مقاومت بود در چهارمین دوره جشنواره جهانی هنر مقاومت ارائه می شود.


در این کارگاه که با حضور احلام عباس، جینا موسی، علی برکات، احمد خلیلی فر و روح الامینی از ساعت 10 تا 18 در فرهنگستان هنر برپا شد، هنرمندان داخلی و خارجی 5 تابلوی نقاشی را خلق کردند.


احلام عباس در خصوص اثری که در قالب این کارگاه تولید کرده بود، گفت: کار من با روش بداهه است و معمولاً کار را بر اساس فطرت خود تحکیم می کنم بنابراین اثرم بدون برنامه ریزی و خود به خود هدایت می شود.


وی افزود: همواره با کمک از تجربه هایی که کسب کرده ام و تحصیلات آکادمیک به ترکیب بندی در آثار می رسم. من همیشه برای شهید سمبل پرنده های سفیدی را در نظر می گیرم که در حال حرکت به سمت افق هستند.


این هنرمند لبنانی تاکید کرد: پرنده نقاشی من با دو رنگ قرمز و سبز که هر یک سمبل مشخصی هستند، طراحی می شوند.


جینا موسی نیز در خصوص تکنیکی که در خلق آثارش بکار می گیرد، بیان کرد: در بیشتر مواقع از میکس مدیا استفاده می کنم که تکنیک های مختلفی را در کنار هم قرار می دهد. معمولاً در آغاز با مداد کار طراحی را انجام می دهم و برای کامل کردن اثر، در بقیه صفحه از رنگ بهره می گیرم.


علی برکات از لبنان نیز درباره تابلوی نقاشی خود تشریح کرد: کار اصلی ما گرافیک و نقاشی خط است. در تابلویی که در این کارگاه خلق کردم از اسم پیامبر اسلام به عنوان نماد مقاومت بهره گرفته ام که این نام مبارک ریشه در تمام ایدئولوژی ها دارد.


وی افزود: رژیم غاصب سعی می کند با اعمالش به تخریب این چهره و چهره های مقاومت بپردازد ولی من در این اثر تلاشم این است که ارزش ها و زیبایی های این پیامبر را نشان دهم.


برکات همچنین ادامه داد: رنگ سفید و صاف که نشان از نورانیت و معنویت است از رنگ هایی است که در این اثر به کار بردم. همچنین در حاشیه کار از رنگ آبی لاجوردی که نماد و تداعی گر آسمان است استفاده کرده ام.


در ادامه این کارگاه سردار سید مسعود جزایری معاون امور بسیج و فرهنگ دفاعی ستادکل نیروهای مسلح به همراه جواد جباری ریاست جشنواره جهانی هنر مقاومت حبیب اله صادقی دبیر کل جشنواره از این کارگاه دیدن کردند.


سردار جزایری در این بازدید با جان لنت هنرمند آمریکایی درباره نمایشگاه سومین جشنواره جهانی هنر مقاومت به گفتگو پرداخت و جان لنت در این دیدار گفت: به نظرم آثار فاخری در قالب این جشنواره به نمایش در آمده است که به خوبی مفهوم مقاومت را نشان می دهد.


سپس سردار جزایری با شهید العلم درباره بهترین سوژه عکس مقاومتی صحبت کرد که این هنرمند بنگلادشی گفت: استفاده از مذهب به عنوان یکی از سورژه های عکس بسیار مناسب است.


شهید العلم در پاسخ به این سوال سردار جزایری مبنی بر اینکه مذهب در حوزه مقاومت از چه جنبه های هنری برخوردار است، گفت: آنچه که در کشور خودم و دیگر کشورها دیده ام این است که مذهب به مردم قدرت مبارزه علیه ظلم وستم را می دهد. در حقیقت مذهب وحدت ملی و کلامی در برابر بی عدالتی است.


وی خاطر نشان کرد: ما عکسی در بنگلادش داریم که مکانی را نشان می دهد که نظامیان با اسلحه در خیابان هستند اما مردم عادی در حال عبادتند که به عقیده من این تصویر سمبل مقاومت است.


در ادامه این بازدید حبیب اله صادقی دبیر کل جشنواره جهانی هنر مقاومت در معرفی عصام خازم گفت: وی یکی از شاگردان من بوده است و امروز آثار متنوع و خوبی را در حوزه مقاومت خلق کرده است.


عصام خازم در خصوص حضورش خطاب به سردار جزایری یادآور شد: در سال 1379 پیشنهاد برپایی جشنواره مقاومت مطرح شد. وقتی برای شرکت در این جشنواره دعوت شدم با خود گفتم که این همان جشنواره است که البته نتیجه و خروجی بسیار خوبی را هم در برداشته است.


سپس حبیب اله صادقی به تابلویی که در موزه ملیتا لبنان به نمایش در آمده اشاره و بیان کرد: ابعاد این تابلو 5/7 در 5/1 متر است که با عنوان غزه به مخاطبان ارائه شده است و ما می خواستیم آن را به سید حسن نصراله هدیه دهیم.


سردار جزایری همچنین پس از بازدید از آثار جینا موسی و احلام عباس از خانم ها با عنوان سردرمداران حوزه مقاومت یاد کرد و آن را کار بزرگ و حائز اهمیتی دانست.


مراسم اختتامیه سومین جشنواره جهانی هنر مقاومت 30 آذرماه ساعت 14 در سالن ایران فرهنگستان هنر برگزار می شود.

آخرین مطالب این بخش فرهنگی و هنری

اخبار كوتاه فرهنگی هنری را در بسته خبری فرهنگ و هنر ملکانه دنبال کنید   انجمن صنفی فیلم کوتاه ایران «ایسفا» طی نامه‌ای به دبیر سی‌و‌پنجمین جشنواره فیلم فجر خواستار بازگشت سیمرغ بلورین فیلم کوتاه به جشنواره فیلم فجر شد. روسیه فیلم «بهشت»...
رنگ کردن جهان کار جالبی به نظر می‌رسد؟ اگر این‌طور است، می‌توانید نقاشی بالا را رنگ کنید. می‌توانید این نقاشی را پرینت بگیرید یا اصلا به صورت دیجیتالی روی کامپیوتر آن را رنگ کنید. خوب است به هنگام رنگ کردن...
مریم حیدرزاده جدیدترین کتاب خود را به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تقدیم کرد. ...
تصویری از بهرام رادان در جشن تولد 35 سالگی اش که در صفحه اجتماعی اش منتشر کرده است. ...