»   فرهنگی و هنری  »   دیجیتال‌سازی 25 میلیون صفحه از منابع کتابخانه ملی/ 8200 ناشر عضو فیپای الکترونیک هستند
۲۵ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۱۵:۱۹

دیجیتال‌سازی 25 میلیون صفحه از منابع کتابخانه ملی/ 8200 ناشر عضو فیپای الکترونیک هستند


به گزارش خبرنگار مهر همایش بین‌المللی اسناد ایرانی صبح امروز دوشنبه 25 آذر با حضور جمعی از پژوهشگران داخلی و خارجی در حوزه صنعت در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد.


غلامرضا عزیزی، معاون اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و دبیر این همایش با ارائه گزارشی از روند ارسال مقالات و داوری آنها به نخستین دوره آن گفت: حدود 130 چکیده مقاله به دبیرخانه همایش رسید که از این تعداد 100 عنوان پذیرفته شد و چند مقاله آنها امروز ارائه می‌شود. همچنین ما از 10 کشور داخلی در همایش اسناد ایرانی مقاله داشتیم.


در ادامه این برنامه که همزمان با چهارمین جشنواره هفته پژوهش کتابخانه ملی برگزار می‌شد، حسن واقف‌زاده، معاون پژوهش و فناوری اطلاعات کتابخانه ملی و دبیر این همایش گفت: بعد از ارائه فراخوان 115 مقاله به دبیرخانه همایش رسید که در چهار بخش داوری شد و در نهایت 12 اثر انتخاب شد.


در این برنامه همچنین اسحاق صلاحی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با ارائه گزارشی از فعالیت‌های این سازمان به وزیر ارشاد که تازه به این همایش آمده بود، گفت: کتابخانه ملی ایران تنها کتابخانه ملی شبانه‌روزی جهان است. با این حال ما باید به سطح مطالبات مقام معظم رهبری در حوزه کتابخوانی برسیم.


به گفته رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، در دوره دو ساله مسئولیت وی در این سازمان صدور فیپا از حدود یک ماه به یک تا 4 روز رسیده و همچنین 5 هزار و 200 ناشر در فیپای الکترونیک عضو شده‌اند و آمار کلی این حوزه اکنون به 8 هزار و 200 ناشر رسیده است.


صلاحی همچنین گفت: حاصل یک سال و نیم فعالیت همکاران من در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در زمینه دیجیتال‌سازی اسناد، 25 میلیون صفحه شده که شامل 34 هزار نسخه خطی، 30 هزار جلد کتاب کودک و نوجوان، 46 هزار و 200 پایان نامه و تعداد کثیری نشریات دوره قاجار است.


وی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست در ارائه آنچه توانمندی‌های این وزارتخانه برای دیجیتال سازی اسناد و منابع موجود در کتابخانه ملی نامید، به این سازمان کمک برساند.

آخرین مطالب این بخش فرهنگی و هنری

اخبار كوتاه فرهنگی هنری را در بسته خبری فرهنگ و هنر ملکانه دنبال کنید   انجمن صنفی فیلم کوتاه ایران «ایسفا» طی نامه‌ای به دبیر سی‌و‌پنجمین جشنواره فیلم فجر خواستار بازگشت سیمرغ بلورین فیلم کوتاه به جشنواره فیلم فجر شد. روسیه فیلم «بهشت»...
رنگ کردن جهان کار جالبی به نظر می‌رسد؟ اگر این‌طور است، می‌توانید نقاشی بالا را رنگ کنید. می‌توانید این نقاشی را پرینت بگیرید یا اصلا به صورت دیجیتالی روی کامپیوتر آن را رنگ کنید. خوب است به هنگام رنگ کردن...
مریم حیدرزاده جدیدترین کتاب خود را به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تقدیم کرد. ...
تصویری از بهرام رادان در جشن تولد 35 سالگی اش که در صفحه اجتماعی اش منتشر کرده است. ...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها

  • آخرین مطالب