»   اخبار برگزیده, فوتبال برتر | فوتبال ایران  »   دژاگه: حالا که حق سرمربی و بازیکنان را می‌خورید، دهانم را باز می‌کنم
۱۶ فروردین ۱۳۹۴ , ساعت ۱۰:۲۰

دژاگه: حالا که حق سرمربی و بازیکنان را می‌خورید، دهانم را باز می‌کنم

شاید در پایان مصاحبه مکثی کنید و باورتان نشود اشکان دژاگه، پسر بی‌حاشیه تیم‌ ملی چنین حرف‌هایی را به زبان آورده است اما می‌گویند هر کس آستانه صبر و تحملی دارد و پیداست با اظهارات دبیرکل جدید فدراسیون، کاسه صبر اشکان لبریز شده است.

به گزارش ملکانه و به نقل از خبرورزشی، او باور نمی‌کند که دبیرکل، عملکرد تیم ‌ملی و کی روش را پایین‌تر از استانداردها خوانده و مدام می‌گوید حرف‌های اسدی را نمی‌فهمد. دژاگه عادت ندارد درباره مشکلات تیم‌ ملی حرف بزند. حداقل بارها او را در شرایط سخت امتحان کرده‌ایم ولی در این گفت‌وگو، به ناگهان حقایقی را بازگو می‌کند و از مشکلاتی حرف می‌زند که به قول خودش «خنده‌دار» است. او می‌گوید در همین اردوی عید نوروز، لباس تمرینی نداشتند! این شما و این هم مصاحبه‌ای متفاوت از اشکان دژاگه‌؛ بازیکنی که شاید هنوز باور نکنید چنین حرف‌هایی به زبان آورده است.

اشكان‌جان! اگر موافق هستي با اردوي تيم ‌ملي در اروپا شروع كنيم. دو بازي خوب برگزار كرديم.
بله، همين‌‌طور است. فكر مي‌كنم بازي‌هاي خيلي خوبي بود. بازي با شيلي ديداري بود كه با تيم پانزدهم دنيا داشتيم و توانستيم بعد از ۴ سال يك بازي بسيار خوب با يك تيم قدرتمند انجام بدهيم. دوباره نشان داديم كه مي‌توانيم با تيم‌هاي بزرگ دنيا رقابت كنيم. بر اساس تفكري كه كی روش در اين ۴ سال در تيم القا كرده، توانستيم خوب دفاع كنيم و اين نقطه قوت ماست. خدا را شكر توانستيم شيلي را ببريم. ديديد كه سانچز و براوو هم براي شيلي بازي كردند و برخلاف اينكه بعضي‌ها پيش‌بيني مي‌كردند شيلي با تيم اصلي‌اش برابر ما بازي كرد.

مقابل شيلي فوق‌‌العاده بازي كردي …
خدا را شكر توانستم به تيم كمك كنم. در تيم باشگاهي‌ام هم ۹۰ دقيقه بازي مي‌كنم. اين اعتماد به نفسي كه كارلوس كی روش به من داده، خيلي كمكم كرده است.

بعد از بازي با شيلي هم به مصاف سوئد رفتيم‌؛ ديداري كه بسياري از آن به عنوان بازي خداحافظي كی روش ياد كردند.
اميدوارم كه واقعاً بازي با سوئد آخرين ديدار ما با كی روش نبوده باشد. خيلي‌ها پيش از اين دو بازي مي‌گفتند كه اين ديدارها بازي خداحافظي كی روش است اما همه ما ديديم كه چطور او با قلبش كار مي‌كرد. اميدوارم آخرين بازي كی روش نبوده باشد. فكر مي‌كنم در اين دو بازي نشان داديم كه اين مربي به تيم ايران چقدر كمك كرده است. نمي‌دانم چند دفعه گفته‌ام ولي دوباره مي‌گويم كروش خيلي طرفدار دارد و مردم مي‌دانند كه چطور با قلبش با تيم ايران كار كرده است. اميدوارم آدم‌هاي ديگر متوجه شوند كه كروش چقدر براي فوتبال ايران مهم است. اگر او نباشد، فوتبال ايران ضرر بزرگي مي‌بيند.

شما كه در اتريش و سوئد بوديد، در تعطيلي رسانه‌هاي مكتوب، مردم در شبكه‌هاي اجتماعي خيلي جدي از كروش حمايت كردند.
مردم هميشه پشت كروش بوده‌اند اما منظورم كساني است كه چند وقتي مي‌شود به شيوه‌هاي مختلف او را اذيت كرده و گفته‌اند كروش خوب كار نمي‌كند. نمي‌دانم چطور آنها اين حرف را مي‌زنند. من يادم نمي‌‌آيد كه تيم ايران توانسته باشد تيم پانزدهم دنيا را اين‌ گونه شكست بدهد. يا آن عملكردي كه برابر آرژانتين داشتيم. من نمي‌فهمم كه چرا اين حرف‌ها مطرح مي‌شود. چطور آنها به خودشان اجازه مي‌دهند كه بگويند كروش كمكي به فوتبال ايران نكرده است.

منظورت كساني است كه گفته‌اند كروش پايين‌تر از استانداردها كار كرده است؟
بله، شنيدم كه آقاي اسدي اين حرف‌ها را زده است. خيلي از حرف‌هاي ايشان ناراحت و متعجب شدم. همه دنيا ديدند كه فوتبال ايران چقدر خوب بازي مي‌كند. من دوستان زيادي در تيم‌هاي ملي بوسني، غنا، هلند و آلمان دارم كه بعد از جام ‌جهاني‌ به من گفتند اشكان! شما چه تيم خوبي داشتيد و چه فوتبال خوبي بازي مي‌كنيد. نمي‌دانم چطور آقاي اسدي اين حرف را مطرح كرده است. من تا به حال ايشان را نديده‌ام و با هم صحبت نكرده‌ايم اما حرف‌هاي ايشان به ما هم برمي‌خورد و ما هم ناراحت مي‌شويم كه چنين حرفي زده مي‌شود. اين حرف ايشان يعني اينكه تيم ‌ملي خوب نبوده. واقعاً اين حرف‌ها را نمي‌فهمم.

يعني فكر مي‌كني منظور از اين حرف‌ها بازيكنان تيم ‌ملي هم بوده‌اند؟!
كروش خيلي به تيم ‌ملي ايران كمك كرده است. نمي‌فهمم كه چطور اين حرف‌ها را زده‌ و گفته‌اند ما استانداردي پايين‌تر از استانداردهاي مد نظرشان داريم. من ۴، ۵ سالي مي‌شود كه پيراهن تيم ‌ملي ايران را بر تن کرده و به اين پيراهن افتخار مي‌كنم اما اگر اتفاقاتي كه اينجا (در تيم ‌ملي) افتاده را تعريف كنم، خيلي‌ها باورشان نمي‌شود. از پاداش و پول گرفته تا بليت و هتل‌ها و لباس اما من تا الان هيچ چيز نگفته بودم. با اين حال وقتي مي‌بينم كه حالا دارند حق سرمربي و بازيكنان را مي‌خورند، وقتش است كه دهانم را باز كنم و واقعيت‌ها را بگويم. متأسفانه وقتش رسيده بخشي از واقعيت‌ها را بگويم.

ما هم به خاطر همين سراغ شما آمديم.
ببينید ما سر لباس‌ها چقدر دعوا داشتيم. آن لباس‌ها خجالت‌آور بود. اگر من بروم اين حرف‌ها را به دوستانم در تيم‌هاي ملي ديگر بگويم، از تعجب شاخ درمي‌آورند. ببينيد من فوتبالم را در زمين خاكي آغاز كرده‌ام و برايم مشكلي نيست كه با لباس خوب بازي نكنم اما وقتي شما درباره تيم‌ ملي ايران صحبت مي‌كني، بايد همه چيز كامل باشد. ما بازيكنان تيم ‌ملي ۷۰ ميليون نفر را نمايندگي مي‌كنيم، بنابراين بايد لباس‌هايي را بر تن كنيم كه ‌شأن مردم ايران رعايت شود. واقعاً اگر پول ندارند كه لباس خوب تهيه كنند، خود بازيكنان تيم‌ ملي حاضرند پول جمع كنند تا پيراهني درخور نام مردم ايران تهيه كنند. يا در تمام بازي‌هاي دوستانه، مقامات رسمي با كت و شلوار مي‌آيند ولي همراهان ما با شلوار ورزشي و پيژامه مي‌آيند. من در آلمان بزرگ شده‌ام و در تيم‌هاي آلماني و انگليسی بازي كرده‌ام اما در تمام دوران بازيگري‌ام اين چيزهايي كه در تيم ‌ملي اتفاق افتاده را هيچ جاي ديگر نديده‌ام. جرأت ندارم كه اينها را به كسي بگويم چون آدم خجالت مي‌كشد اما مردی به نام كروش با سابقه‌اي بزرگ اين همه دارد زحمت مي‌كشد و دارد جانش را مي‌دهد. با وجود اينكه از قبل گفته شد كه بازي با سوئد آخرين بازي كروش است اما جوري كار كرد كه انگار ۴، ۵ سال ديگر در ايران مي‌ماند. نمي‌فهمم كه چرا ما اين همه ناشكريم و از داشتن چنين مربي بزرگي ناراحتيم. من در قطر بازي مي‌كنم. بازيكنان قطر وقتي شنيدند كه كروش مي‌خواهد برود، آمدند از من پرسيدند كه چطور او دارد از ايران مي‌رود. از يك لحاظ شوكه شده بودند كه كروش دارد مي‌رود و از طرف ديگر خوشحال شدند كه ايران او را از دست مي‌دهد.

خيلي از مردم دوست دارند او بماند اما ظاهراً تصميم گرفته‌اند كی روش ديگر نباشد …
تمام دنيا دارد مي‌بيند كه اين مربي چقدر خوب كار كرده اما خودمان قدرش را نمي‌دانيم. آن روز نيايد كه كروش برود و همه حسرت بخوريم كه چطور گذاشتيم او از فوتبال‌مان برود. آدم چقدر مي‌تواند چشمانش را ببندد. من بعضي وقت‌ها دلم مي‌سوزد كه بايد به همه چيز اوكي بگوييم. هر چيزي مي‌گويند، بايد بگوييم چشم. من اين چيزها را در عمرم نديده‌ام. اتفاقاتي كه در فرودگاه اتريش رخ داد را براي اولين بار مي‌ديدم. بازيكنان بايد خودشان بارشان را تحويل مي‌دادند و كارت پروازشان را مي‌گرفتند. اين تيم ‌ملي ايران است. در جام ‌جهاني‌ بازي كرده‌ايم. همه ‌شأن بزرگي براي فوتبال ايران قائلند. ۳ تا بليت بازيكنان هم اوكي نبود. شايد اگر اتفاقات لحظه آخر نمي‌افتاد، ۳ بازيكن‌مان بايد جدا مي‌رفتند. خب با وجود اين شرايط سرمربي دارد براي تيم ‌ملي جان مي‌دهد اما مي‌آييد مي‌گوييد كه پايين‌تر از استانداردهايتان كار كرده است؟! واقعاً دور از انصاف است. اين چيزها را كه آدم مي‌بيند، باور نمي‌كند. من تا حالا چنين حرف‌هايي را نزده بودم. تا به حال يك كلمه درباره پاداش‌هاي صعود به جام‌ جهاني‌ صحبت نكرده بودم اما الان مي‌گويم. ما صعود كرديم به جام جهاني. حواله و پول دادند به بازيكنان. متأسفانه پاي من شكست. خدا خواست و نتوانستم در ۳ بازي آخر در كنار تيم باشم و كمك كنم اما قبلش كه بودم. جانم را كه داده بودم. آقاي رحمتي بود، آقاي پولادي هم بود. او هم جانش را داد و در تيم‌ ملي مصدوم شد اما حق‌مان را خوردند. حتي يك بار هم كسي درباره موضوع پاداش‌ها با من صحبت نكرده است. بيايند لااقل بگويند چرا؟ فقط گفته‌اند اينها نبوده‌اند! يعني چه نبوده‌ايم؟ قبل از مصدوميت كه در همه بازي‌ها حضور داشتم. براي من حواله و پول مهم نيست اما انتظار دارم براي ما شخصيت قائل شوند. پولادي مگر كجا مصدوم شد؟ آخر چرا حقش را مي‌خورند و مي‌گويند نبودي؟! آدم‌هايي حواله را نفر اول گرفتند كه اصلاً يك قطره عرق هم براي تيم‌ ملي نريختند اما بازيكنان كه جان‌شان را دادند و مصدوم شدند، در آن بازي‌ها حق‌شان خورده شد. گفتم پول و پاداش براي من مهم نبود. مي‌خواستم آن پول را به امري خير اختصاص بدهم اما نشد. من با پاي شكسته با قلبم بازي‌ها را نگاه مي‌كردم (‌اشكان بغض مي‌كند). بازي‌ها را نگاه مي‌كردم. خوشحال مي‌شدم كه همبازي‌هايم مثل آندو با دست شكسته براي تيم ‌ملي بازي مي‌كنند و جان مي‌دهند.

خب شايد به همين دليل وقتي مي‌گويند پایين‌تر از استانداردها بوديد، خيلي ناراحت مي‌شويد.
اما وقتي اين حرف‌ها را مي‌زنند و مي‌گويند پايين‌تر از استانداردهايشان بازي كرده‌ايم، خيلي بي‌انصافي است. اين درست نيست. فوتبال رشته محبوبي است و هر كس دوست دارد و مي‌تواند درباره آن نظر بدهد و همه نظرها هم قابل احترام است ولي مسئول فوتبالي بايد تجربه داشته باشد كه نظر بدهد. من به نمايندگي از همه بازيكنان حرف مي‌زنم. تا الان چيزي نگفته بودم اما وقتي مي‌بينم حق سرمربي را هم مي‌خورند و مي‌گويند كه كروش خوب كار نكرده، براي من ديگر غير قابل تحمل است. حرف‌شان مثل جوك است. يعني ‌چه اين حرف‌ها؟ ما به عنوان تيم اول رفتيم جام جهاني. در برزيل هم خوب كار كرديم. نتايج آن طور كه بازي كرديم رقم نخورد. حق‌مان بدون هيچ اغراقي اين بود كه آرژانتين را ببريم. چيزهايي كه من در اين چند ساله در تيم ‌ملي ديده‌ام، عجيب است اما كــروش دارد همچنان مي‌جنگد و جانش را مي‌دهد. خيلي مربيان هستند كه حوصله جنگيدن با مشكلات را ندارند اما آنقدر تيم ‌ملي ايران و بازيكنانش براي كروش مهم هستند كه براي همه چيز مي‌جنگد و جانش را مي‌دهد. خيلي سختي كشيديم در اين چند ساله. من در تيم نوجوانان آلمان بازي كردم. در آنجا هم اين طوري نبود. چقدر آدم صبر دارد. بايد يك روز اين حرف را مي‌گفتم. در همين اردوي عيد. مي‌خواستيم برويم تمرين، پيراهن نداشتيم تمرين كنيم. لباس تمرين‌مان شماره نداشت. خنده‌دار است. بازي‌هاي دوستانه‌اي كه مي‌كنيم، اگر بخواهيم لباس‌مان را عوض كنيم بايد دست‌مان بلرزد كه لباس براي بازي داريم يا نه. تمرين مي‌رويم، لباس مديوم انگار ايكس‌لارج است. لباس‌ها هم هيچ كيفيتي ندارد. ما چشم‌مان را روي خيلي از مشكلات بستيم و گفتيم ايرادي ندارد اما آخر تا كي؟! واقعاً چقدر ديگر تحمل كنيم؟! من شنيده‌ام براي بازي با شيلي رئيس فدراسيون شيلي آمده بود اما رئيس فدراسيون ما نبود. براي بعد از بازي شام دعوت كردند اما رئيس فدراسيون نبود. اين خيلي بد است. اين چيزها خيلي مهم است. اگر مي‌خواهيم با تيم‌هاي بزرگ دنيا بازي كنيم، بايد اين پروتكل‌ها را رعايت كنيم. معلوم است كه دفعه بعد قبول نمي‌كنند با ما بازي كنند.

كی روش در آستانه سفر به اتريش ممنوع‌الخروج شد. اين هم يكي از مشكلاتي بود كه در رسانه‌هاي دنيا منعكس شد.
در تمام دنيا ممنوع الخروجي كروش بازتاب داده شد. واقعاً خجالت كشيدم. خيلي از هم‌تيمي‌هاي سابقم به من زنگ زدند و گفتند قضيه ‌چیست؟ مي‌خواهيم دفاع كنيم و بگوييم رسانه‌ها شلوغش كرده‌اند اما مگر مي‌شود واقعيت را پنهان كرد؟ در اين چندين سالي كه دارم فوتبال بازي مي‌كنم، كار اين ماساژورهايي كه اينجا هستند را بي‌نظير ديده‌ام. در عمرم ماساژ به اين خوبي نگرفته‌ام. واقعاً زحمت مي‌كشند (دژاگه دوباره بغض مي‌كند)، بعد حق اينها را هم مي‌خورند. پول توجيبي اين ماساژورها را هم مي‌خورند اما اين دو ۲۴ ساعته سرويس داده و جان‌شان را مي‌دهند. آقاي ابراهيمي هم اين همه زحمت مي‌كشد. حق اينها را هم مي‌خورند. مهم پول نيست. مهم اين است كه چطور رفتار مي‌كنند. من نه در وولفسبورگ، نه هرتابرلين و نه فولام هيچ وقت چنين ماساژي نگرفته بودم. اينها اين همه زحمت مي‌كشند اما چطور مي‌شود بعضي وقت‌ها پول توجيبي‌شان را مي‌خورند؟! ما چيزي نگوييم اينها كه حرفي نمي‌زنند و اگر هم چيزي بگويند حرف‌شان به جايي نمي‌رسد. اينها چيزي به ما نمي‌گويند اما ما از چشم‌شان مي‌فهميم كه ناراحت هستند. زندگي و خانواده‌شان را گذاشته‌اند و آمده‌اند اينجا دارند جان‌شان را مي‌دهند اما از آن طرف اين طوري حق‌شان را مي‌خورند.

سؤال آخر ما هم درباره خداحافظي جواد نكونام از تيم ‌ملي است …
افتخار مي‌كنم كه با جواد نكونام در يك تيم بودم. آقا جواد بهترين كاپيتان دوران فوتبالم است. هميشه به من و همه بازيكنان كمك مي‌كرد، هم در بازي و هم بيرون از زمين براي‌مان مثل يك برادر بزرگ‌تر بود. خيلي حيف شد كه آخرين بازي‌‌اش را جلوي سوئد انجام داد. خدا را شكر توانست اين دو مسابقه را به خوبي تمام كند. آقا جواد بازي‌هاي خوبي انجام داد و ان‌شاءا… در آينده دوباره با هم كار مي‌كنيم. مدتي همبازي بوديم و حالا او قرار است مربي شود.

خبر داشتيد كه خداحافظي مي‌كند؟
نه نمي‌دانستم. شوكه شدم كه خداحافظي كرد. يك بار ديگر مي‌گويم او براي ايران و تيم‌ ملي خيلي زحمت ‌كشيد.

آخرین مطالب این بخش اخبار برگزیده  , فوتبال برتر | فوتبال ایران

اولین تمرین استقلال در سال ۹۷ با حضور گرهارد شرود اینگر برگزار شد.به نقل از مهر، اولین تمرین بازیکنان استقلال در سال ۹۷ پس از چند روز تعطیلی و با حضور سرمربی این تیم در زمین ورزشگاه صنایع دفاع انجام...
روابط عمومی فدراسیون فوتبال ضمن ابراز گلایه از گزارشگر دیدار تیم ملی ایران و تونس، در خصوص پیراهن‌های تیم ملی، در این باره توضیحاتی ارائه داد. به نقل از مهر، آسیب دیدن پیراهن یکی از بازیکان تیم ملی فوتبال ایران...
مهاجم تیم ملی فوتبال ایران گفت: مهمترین موضوع در بازیهای دوستانه یادگیری است و اینکه دیگر این اشتباهات را تکرار نکنیم.به نقل از مهر، کریم انصاری فرددرباره وضعیت خود اظهار کرد: در شرایط خوبی قرار داردم. سخت تلاش می کنم...
سرمربی تیم ملی تونس می گوید با نمایشی که از ایران دیده مطمئن است تیم ملی ایران می تواند جام جهانی خیلی خوبی را پشت سر بگذارد.به نقل از مهر، نبیل معلول سرمربی تیم ملی تونس پس از دیدار این...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها