»   دانش و فناوری  »   دوربین تنها فناوری موجود برای پایش زیستگاه‌ها و جانواران در حال انقراض
۲۸ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۱۵:۳۵

دوربین تنها فناوری موجود برای پایش زیستگاه‌ها و جانواران در حال انقراض


به گزارش خبرنگار مهر، احمدعلی کیخواه در حاشیه مراسم تفاهم نامه سازمان محیط زیست با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در پاسخ به خبرنگار مهر در زمینه استفاده از فناوری‌های نوین برای حفاظت از گونه‌های در حال انقراض افزود: استفاده از فناوری‌های نوین در نقاط حساس که از این طریق بتوان زیستگاه‌های این جانوران را مونیتورینگ کرد و بدانیم که از چه نقاطی عبور می‌کنند در بسیاری از کشورها کاربردی شده است.


معاون طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست با تاکید بر اینکه در نهایت سازمان باید به سمت استفاده از این فناوری‌ها حرکت کند، اظهار داشت: نمی‌توان تنها با بستر انسانی همه مناطق را پایش کرد و قطعا در این زمینه باید امکاناتی فراهم شد.


وی ادامه داد: این در حالی است که با توجه به اعتباراتی که برای این سازمان اختصاص یافته است برای تامین نیازهای اولیه با محدودیت‌هایی مواجه هستیم و به نظر می‌رسد که این اعتبارات امکان استفاده از فناوری‌هایی چون فناوری‌های ماهواره‌ای، GPS و دوربین را فراهم نخواهد کرد.


کیخواه، فناوری‌های مورد استفاده در این زمینه را محدود به نصب دوربین‌ها دانست و اضافه کرد: اقداماتی را به صورت ویژه در حوزه یوزپلنگ انجام شده که نصب دوربین بوده است.


وی با اشاره به از دست دادن 60 پلنگ در 6 سال اخیر خاطر نشان کرد: در کشور بر اساس آخرین آمارها در 6 سال گذشته تقریبا حدود 64 پلنگ (هرسال 10 پلنگ) را از دست دادیم که عمده تلفات نیز ناشی از حوادث جاده‌ای و پس از آن دلایلی چون مار گزیدگی، و طمعه مسموم و درگیری انسان با پلنگ بوده است.


کیخواه با ابزار تاسف از اینکه در بسیاری از پروژه‌های عمرانی زیستگاه‌های این جانوران کوچک و تجزیه شده است، ادامه داد: معمولا حیوانات بزرگ جثه در وسعت زیادی تردد می‌کند و زمانی که با موانع برخورد می‌کنند با تلفات اینچنینی مواجه می‌شویم.


معاون طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت از محیط زیست از همکاری با پژوهشگران فعال در این حوزه خبر داد و یادآور شد: با یکی از نخبگان ایرانی خارج جلسه‌ای داشتیم که وی مطالعاتی در زمینه اتصال زیستگاه‌های پراکنده و جداشده از هم در آمریکا داشته است و در این جلسه مقرر شد تا مطالعات جامعی در زمینه کلیه زیستگاه‌های ایران به ویژه ایستگاه‌های حساس از سوی این محقق ایرانی انجام شود.

آخرین مطالب این بخش دانش و فناوری

چرا ۲۰۱۷ برای غول‌های فناوری دنیا سال تغییر بزرگ بود سال ۲۰۱۷ با تمام اخبار خوب و بدش تمام شد و تحلیل‌گران و صاحب‌نظران از یک طرف شروع به جمع‌بندی آنچه گذشت کرده‌اند و از طرف دیگر، پیش‌بینی‌های خود برای...
گزارشی از CES؛ چالش های نیسان برای تولید خودرو های برقی هوشمند ...
۵ نوآوری برتر حوزه‌ی تکنولوژی در سال ۲۰۱۷ یکی دو...
همکاری میزو با کوالکوم و سامسونگ در سال جدید میلادی شرکت میزو در چین تصاویر طرح‌هایش برای سال ۲۰۱۸ را عرضه کرد و خلاصه‌ای از عملکردش در سال ۲۰۱۷ را ارایه داد. بر اساس اظهارات یانگ زه، شرکت امسال عملکردی...

  • کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    دانلود آهنگ جدید مجید خراطها بنام بی رحمی دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا بنام شب یلدا دانلود آهنگ جدید امیر ایکس 2 بنام مغرور دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب