»   دانش و فناوری  »   دوربین تنها فناوری موجود برای پایش زیستگاه‌ها و جانواران در حال انقراض
۲۸ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۱۵:۳۵

دوربین تنها فناوری موجود برای پایش زیستگاه‌ها و جانواران در حال انقراض


به گزارش خبرنگار مهر، احمدعلی کیخواه در حاشیه مراسم تفاهم نامه سازمان محیط زیست با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در پاسخ به خبرنگار مهر در زمینه استفاده از فناوری‌های نوین برای حفاظت از گونه‌های در حال انقراض افزود: استفاده از فناوری‌های نوین در نقاط حساس که از این طریق بتوان زیستگاه‌های این جانوران را مونیتورینگ کرد و بدانیم که از چه نقاطی عبور می‌کنند در بسیاری از کشورها کاربردی شده است.


معاون طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست با تاکید بر اینکه در نهایت سازمان باید به سمت استفاده از این فناوری‌ها حرکت کند، اظهار داشت: نمی‌توان تنها با بستر انسانی همه مناطق را پایش کرد و قطعا در این زمینه باید امکاناتی فراهم شد.


وی ادامه داد: این در حالی است که با توجه به اعتباراتی که برای این سازمان اختصاص یافته است برای تامین نیازهای اولیه با محدودیت‌هایی مواجه هستیم و به نظر می‌رسد که این اعتبارات امکان استفاده از فناوری‌هایی چون فناوری‌های ماهواره‌ای، GPS و دوربین را فراهم نخواهد کرد.


کیخواه، فناوری‌های مورد استفاده در این زمینه را محدود به نصب دوربین‌ها دانست و اضافه کرد: اقداماتی را به صورت ویژه در حوزه یوزپلنگ انجام شده که نصب دوربین بوده است.


وی با اشاره به از دست دادن 60 پلنگ در 6 سال اخیر خاطر نشان کرد: در کشور بر اساس آخرین آمارها در 6 سال گذشته تقریبا حدود 64 پلنگ (هرسال 10 پلنگ) را از دست دادیم که عمده تلفات نیز ناشی از حوادث جاده‌ای و پس از آن دلایلی چون مار گزیدگی، و طمعه مسموم و درگیری انسان با پلنگ بوده است.


کیخواه با ابزار تاسف از اینکه در بسیاری از پروژه‌های عمرانی زیستگاه‌های این جانوران کوچک و تجزیه شده است، ادامه داد: معمولا حیوانات بزرگ جثه در وسعت زیادی تردد می‌کند و زمانی که با موانع برخورد می‌کنند با تلفات اینچنینی مواجه می‌شویم.


معاون طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت از محیط زیست از همکاری با پژوهشگران فعال در این حوزه خبر داد و یادآور شد: با یکی از نخبگان ایرانی خارج جلسه‌ای داشتیم که وی مطالعاتی در زمینه اتصال زیستگاه‌های پراکنده و جداشده از هم در آمریکا داشته است و در این جلسه مقرر شد تا مطالعات جامعی در زمینه کلیه زیستگاه‌های ایران به ویژه ایستگاه‌های حساس از سوی این محقق ایرانی انجام شود.

آخرین مطالب این بخش دانش و فناوری

از دقایقی پیش اپلیکیشن تلگرام در تهران قطع شده است و تا لحظه انتشار خبر این قطعی ادامه دارد. نقشه آنلاین حکایت از مشکل فنی در محدوده تهران دارد. اگر شما کاربر محترم نیز دچار مشکل شده‌اید، می‌توانید از طریق نظرات در...
صفحه نمایش آیفون در دمای صفر درجه دچار مشکل می‌شود و از دمای منفی ۵ درجه، احتمال دارد آیفون به صورت خودکار خاموش شود. با فرا رسیدن موج سرما، استفاده‌کنندگان تلفن آیفون متوجه شده‌اند که تلفن همراه‌ آنها در برابر هوای...
شرکت اپل قصد دارد سه مدل جدید از تلفن های هوشمند خود را در سال جاری میلادی روانه بازار کند. به گزارش پایگاه اینترنتی «بلومبرگ» یکی از این تلفن های هوشمند بزرگترین آیفونی خواهد بود که تاکنون عرضه شده است. تلفن...
منصفانه ترین تعرفه اینترنت تمامی اپراتورهای ارائه دهنده اینترنت ثابت در کشورمان که به ارائه سرویس‌های مبتنی بر ADSL و VDSL می‌پردازند، مطابق با الزامات قانونی مصوبه‌ ۲۶۶ کمیسیون تنظیم مقررات، مجبور به حذف سرویس‌های حجمی و ارائه‌ی سرویس‌های غیرحجمی هستند. طبق گفته وزیر...