»   اخبار اجتماعی  »   دلایل کمبود خون و فرآورده های خونی/ نبود سرویس انتقال خون بیمارستانی
۲۷ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۹:۳۷

دلایل کمبود خون و فرآورده های خونی/ نبود سرویس انتقال خون بیمارستانی


دکتر علی اکبر پورفتح اله در گفتگو با خبرنگار مهر، اصلاح چرخه انتقال خون بیمارستانی را یکی از اولویتهای سازمان انتقال خون عنوان کرد و افزود: متاسفانه بخشی از طب انتقال خون در ایران که مرتبط با تهيه و آماده‌ سازی خون است،‌ شاخصهای قابل رقابت بين‌المللي داريم،‌ در حالي كه در بخش مصرف خون و انتقال خون بيمارستاني به شدت ضعيف و شاخصهاي قابل قبولي نداريم.


وی گفت: در کشوری که شاخص اهدای خون آن 27 در هزار است، نباید کمبود خون وجود داشته باشد در حالی که به دلیل نقص در چرخه انتقال خون بیمارستانی و مدیریت نادرست مصرف خون، هر چند وقت يك بار با كمبود خون و فرآورده‌های خونی مواجه هستيم.


مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران همچنین بحث مدیریت مصرف خون، طب بدون انتقال خون، مصرف به جا و به موقع خون و نظام مصرف بهینه خون را از برنامه‌هاي راهبردي دانست كه پيگيري و اجراي آن هم به نفع مراكز درماني و هم به نفع انتقال خون است.


وی رایگان بودن خون و فرآورده های خونی در کشورمان را چالش بزرگی دانست و گفت: برخلاف دنیا که بیمه ها در این موضوع ورود کرده اند، در ایران محصولات و فرآورده های خونی تحت پوشش بیمه‌ ها نیستند.


پورفتح اله افزود: برای جدا سازی گلبولهای سفید از خون اهدایی پیش از ذخیره آن حداقل 15 تا 20 دلار هزینه نياز است و بیمه ها در کشورهای اروپایی این هزینه را پذيرفته‌اند، زیرا در ازای این فرایند، در هر روز 1.2 تخت روز بستری در بیمارستانها کاهش می یابد و برای بیمه ها مقرون به صرفه و اقتصادي است كه هزينه فرآورده‌هاي گرانتر را بپردازند و در عوض تخت روز بستري كاهش يابد.


وی همچنین با اشاره به جای خالی دستورالعملها و خطوط راهنمای مصرف خون (گایدلاین ها) در ایران گفت: در این زمینه در ایران کار خاصی صورت نگرفته است.


مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران افزود: انتقال خون نیز با همکاری موسسه عالي آموزشی و پژوهشی طب انتقال خون، قصد دارد بخش انتقال خون بالینی را در حوزه طب انتقال خون در کشور راه اندازی کند.


وی ادامه داد: بايد در بیمارستانها سرويس انتقال خون بيمارستاني دایر شود تا امکان مواردی چون مصرف خون خود فرد برای او(اتو ترنسفیوژن)، اصلاح کم خونی قبل از عمل و مدیریت خون بیمار در حین عمل با تدوین دستور العملی ملی در باره مصرف و مدیریت مصرف خون صورت گیرد تا امکان نظارت خون از رگ اهدا کننده تا گیرنده به وجود آید.

آخرین مطالب این بخش اخبار اجتماعی

تصاویری از "جواد بیژنی" نماینده شهر بابل و رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که بوسیله دوچرخه در حال تردد از خیابان است. او که حامی کمپین "سه شنبه های بدون خودرو" می باشد، خود...
با دستان کافو ستاره سابق تیم ملی برزیل و باشگاه رم ایتالیا به گروه مرگ جام جهانی فرستاده شدیم. به گروهی که اسپانیا قهرمان اسبق جام جهانی و پرتغال قهرمان فعلی اروپا در آن حضور دارند. وقتی این دو تیم در...
آنها باید زودتر از هم سالانشان از عروسک ها و لذت دوچرخه سواری در کوچه پس کوچه محله شان خداحافظی کنند، زودتر بار مسئولیت زندگی خانوادگی را بچشند و قبل از مزه مزه کردن روزهای بی دغدغه کودکی، دغدغه های...
تفریح یا دورهمی اجتماعی؛ در کافه‌های امروز تهران چه می‌گذرد؟ روزنامه شهروند - مطهره خردمندان: خانه فنجان‌ها وطعم‌ها. فضایی با ۶پنجره بزرگ شیشه‌ای که تصویر خیابانی بدون هیاهو را قاب گرفته است. نوری ملایم و زرد روی میز و صندلی‌‎های‌‌ چوبی‌...

  • کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    دانلود آهنگ جدید مجید خراطها بنام بی رحمی دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا بنام شب یلدا دانلود آهنگ جدید امیر ایکس 2 بنام مغرور دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن
    جدیدترین ترانه ها


  • آخرین مطالب