»   اخبار سیاسی  »   دستیابی به توافق بسیار آسان است/ مخالفت در جامعه دموکراتیک امری طبیعی است
۲۵ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۱۱:۵۵

دستیابی به توافق بسیار آسان است/ مخالفت در جامعه دموکراتیک امری طبیعی است


به گزارش خبرگزاری مهر، واشنگتن پست مسئولیت مصاحبه با “محمد جواد ظریف” را به “دیوید ایگناتیوس” چهره سرشناس و شناخته شده خود سپرده بود. وی در شروع این مصاحبه اولین پرسش خود را اینطور مطرح کرد :


ایگناتیوس : اجازه بدهید با سوالی درباره مذاکرات شروع کنیم. بعد از آنکه در روز جمعه نمایندگان شما مذاکرات فنی در وین را ترک کردند “عباس عراقچی” همکار شما، اعلام کرد که اقدام آمریکا برای سخت کردن تحریم های موجود بر خلاف روح توافق ژنو است و ایران در حال ارزیابی واکنش مناسب به این اقدام است. آیا ممکن است توضیح دهید که از نظر شما موضع ایران چگونه خواهد بود؟


ظریف : ما متعهد به اطمینان از این نکته هستیم که روندی را که آغاز کرده ایم و نیاز به شجاعت زیادی از سوی ما داشت به نتیجه برسد. این روند باید به یک نتیجه رضایت بخش که پاسخگوی الزامات موجود در توافقنامه ژنو است منتهی شود. این نتیجه باید شامل برنامه غنی سازی اورانیوم در ایران و همزمان با آن رفع نگرانی هایی همچون محدودیت های اعمال شده از سوی جامعه جهانی بر ایران باشد. این هدف است.


وزیر امور خارجه ایران در ادامه افزود : از آنجایی که معتقدیم برنامه ما کاملا برای اهداف صلح آمیز انجام می شود ما هیچ تمایلی برای باقی گذاشتن ابهام در مورد ماهیت صلح آمیز برنامه خود نداریم.


بنابراین، ما اعتقاد داریم که دستیابی به یک توافقنامه بسیار آسان است. مطمئنا رسیدن به توافق نیازمند اراده سیاسی جدی و حسن نیت است. اما شاهد هستیم که صداهایی از واشنگتن به گوش می رسد. ما می فهیم که ایران و آمریکا همانند بسیاری دیگر از اعضای گروه 1+5 ( آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه و چین به اضافه آلمان) جوامع یک پارچه ای نبوده و در سیاست نیز یکصدا نیستند. ما در ایران دیدگاه های مختلفی داریم. برخی از آنها صراحتا و رک و پوست کنده با شدت از سوی مخالفان توافقنامه بیان می شود تا جائی که برخی خواستار برکناری من شده اند.


به گزارش مهر وزیر امور خارجه ایران در ادامه افزود : معتقدم که این امر در جوامع دموکراتیک امری طبیعی است. جوامعی که شما با گروه های  مختلف، دیدگاه های سیاسی گوناگون و همچنین نیروها (قوای) مختلف حکومتی برای تنظیم و موازنه اعمال قدرت سیاسی فعالیت می کنند. در امریکا نیز چنین وضعیتی وجود دارد. معتقدم که نگرانی قانونگذاران آمریکایی در مورد این توافق امری طبیعی است.


ما امیدواریم که مخالفین ما و مخالفان ما در آمریکا در ابتدا و بیش از همه منافع ملی خود را در زدهن داشته باشند. من این را برای هر دو طرف می گویم و فقط بر روی یکی از آنها تاکید ندارم. اما با این وجود معتقدم که بدلیل سیاست های حوزه های انتخاباتی بعضی وقتها موجب پیچیدگی و سردرگمی منفع ملی می شوند. اما صحبت درباره این موضوع وظیفه من نیست. این یک موضوع داخلی برای ایالات متحده است و معتقدم که مردم آمریکا و حکومت آن کاملا قادر به مدیریت کردن آن هستند. اما شما وقتی صداهایی از داخل دولت (آمریکا) می شنوید که علت و چرایی (اصل وجودی) مذاکرات را زیر سوال می برند موضوع کاملا غیر قابل تحمل می شود. ممکن است این اقدام مصداق نقض صریح مفاد توافق ژنو باشد یا نباشد. وقتی بیانیه‌‌ هایی از سوی دولت آمریکا صادر می‌شود که با هدف اصلی مذاکرات در تضاد است، این اقدام به شدت غیرسازنده است. بنابراین، لازم بود که ما این موضوع را به قویترین شکل ممکن به شرکایمان در مذاکرات یادآوری کنیم. و معتقدم این کار را کردیم. این به این معنی نیست که مذاکرات مرده است. این بدان معنی است که مذاکرات با یک مانع مواجه شده. همانطور که “مارک تواین” هم بدرستی به آن اشاره کرده خبرها در مورد مرگ توافق ژنو، به شدت اغراق شده است.


مسئول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در ادامه این مصاحبه گفت : بنابراین معتقدم که نیازمند آن هستیم تا در مورد چگونگی ادامه این روند یک ارزیابی مجدد داشته باشیم. همه نیاز دارند تا این اقدام ( ارزیابی مجدد) را انجام بدهند. بازگشت به میز مذاکره با این نگرش که موانع رفع شوند و به جلو حرکت کنیم. این هدف ماست. ما آن را با حسن نیت انجام دادیم. ما آن را با اراده سیاسی و با این قصد که نه تنها گام اول را انجام داده باشیم بلکه در کوتاه ترین زمان ممکن به توافق نهایی برسیم انجام دادیم بطوریکه معتقدیم به نفع همه است و تمام تلاش ها برای زیر سوال بردن آن باید متوقف شود چون این کارها نتیجه معکوس دارند.


ایگناتیوس : آیا شما در مورد مفهوم و هدف بیانیه‌ای که “دیوید کوهن” معاون وزارت خزانه‌ داری آمریکا صادر کرده و فکر می کنم منظورتان از بیانیه های واشنگتن نیز همان بود، توضیحی از جانب ایالات متحده دریافت کرده اید؟


ظریف : ما گفتگوهای تلفنی داته ایم. اجازه بدهید اینگونه توضیح بدهم ما با اعضای 5+1 ارتباط داشته ایم و در روزهای گذشته درباره این مضوع گفتگو کرده ایم و معتقدم که این گفتگوها ادامه خواهند داشت. این برای اویلن بار نیست که ما به این نتیجه می رسم که نیاز است که هم بصورت عمومی و هم بصورت خصوصی در حاشیه 1+5 گفتگو کنیم و این مورد مطمئنا یکی از آنها بود. من با مقامات آمریکایی و مقامات دیگر کشورهای 1+5 و همچنین “کاترین اشتون” مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در ارتباط بوده ام و همه برای حرکت رو به جلو تلاش می کند.


ایگناتیوس : آیا آمریکائیها چیزی در مورد کم کردن از نگرانی های شما در خصوص اینکه بیانیه کوهن روح توافق ژنو را نقض کرده، گفته اند؟


ظریف : من گفتگوهای محرمانه را محرمانه باقی می گذارم. نمی خواهم وارد این نوع از دیپلماسی عمومی شوم. اما چیزی که می توانم بگویم


این مصاحبه در حال تکمیل شدن است.

آخرین مطالب این بخش اخبار سیاسی

صدا و سیما مانع از صحبت کردن معاون اول رئیس جمهوری درباره اعتراض های اخیر با مردم شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، اسحاق جهانگیری امروز در نخستین کنگره بزرگداشت آیت الله هاشمی رفسنجانی با تاکید بر اینکه صدا و...
جمعی از مردم تهران امروز پس از اقامه نماز جمعه در مصلای امام خمینی(ره)، با شرکت در راهپیمایی، اقدامات فرصت طلبان در تخریب اموال عمومی و ایجاد ناآرامی را محکوم کردند. اما در همین راهپیمایی شعارهایی همسو با مردم معترض...
کانال تلگرام آمد نیوز مسدود شد اما کانال تلگرام صدای مردم نه ! شنبه شب کانال تلگرام آمد نیوز و یک کانال جایگزین آن را مسدود شد، اما لینک جایگزین کانال تلگرام آمد نیوز همچنان در حال فعالیت است. کانال جایگزین آمدنیوز که...
ظریف در صفحه توئیتری خود نوشت: امنیت و ثبات ایران متکی به مردم خودش است که بر خلاف مردمِ دوستان صمیمی منطقه ای ترامپ، حق رای دادن و مخالفت کردن دارند. این حقوق که با تلاش فراوان بدست آمده، حراست خواهد...

  • کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    دانلود آهنگ جدید مجید خراطها بنام بی رحمی دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا بنام شب یلدا دانلود آهنگ جدید امیر ایکس 2 بنام مغرور دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب