»   جاذبه های گردشگری ایران  »   دریاچه نئور چشم به راه گردشگران
۱۰ اسفند ۱۳۹۲ , ساعت ۲۱:۴۳

دریاچه نئور چشم به راه گردشگران

دریاچه نِئور در48 کیلومتری جنوب شرقی اردبیل به طرف خلخال در یکی از دره‌های کوهستان باغرو در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا با مساحتی بالغ بر ۲۱۰ هکتار مشتمل بر دو دریاچه کوچک و بزرگ است، در فصل بهار به هم می‌پیوندند و دریاچه واحد را به وجود می‌آورند و عمق متوسط ۵ متر است.

هر چه از استان اردبیل و طبیعت وحشی آن بگویم‌، اما دیدن جای گفتن را نمی‌گیرد، دریاچه نئور که بزرگترین دریاچه طبیعی و آب شیرین استان اردبیل است، در بلندی‌های باختری رشته کوه باغرو (تالش) بر روی ولکانیت پرفیر آندزیتی – ائوسن بالایی ایجاد شده است.

در سال ۱۳۶۶ به منظور ذخیره آب جهت استفاده‌های کشاورزی سدی در تنها خروجی دریاچه (قانلی دره) احداث و مورد بهره برداری قرار گرفت.

بارندگی مناسب و وجود چشمه‌های فراوان سبب پایداری وضعیت دریاچه شده، ضمن آنکه هوای مطبوع منطقه زمینه بسیار مناسبی برای جذب گردشگر خصوصاً در اوقات گرم سال را فراهم کرده است.

این منطقه دارای پوشش گیاهی متنوعی از گیاهان خشکی زی و آبزی است.

‌دریاچه نئور زیستگاه برخی از گونه‌های پرندگان مهاجر عبوری است.

محدوده دریاچه نئور، به دلیل ضوابط خاص موجود بر این منطقه ‌که به‌عنوان یک منطقه حفاظت شده زیست محیطی تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد، لذا شکار هر گونه پرنده آبی در این دریاچه ممنوع بوده و عوامل خاص طبیعی و انسانی حیات وحش این منطقه را تهدید نمی‌کند.

ارزش تالاب‌ها

این دریاچه دارای ارزش‌های زیستگاهی‌، اکوتوریستی‌، زنبور‌داری‌، کشاورزی ودامداری است.

منبع تامین کننده آب

نزولات جوی منبع اصلی تامین آب چشمه‌های ورودی و دریاچه است.

در اطراف دریاچه چشمه‌های گسلی فراوانی وجود دارد که دبی آب این چشمه‌ها بر حسب مقادیر نزولات برفی سالیانه و پایداری برف چال‌ها در ایام گرم و موقعیت آنها متفاوت است.

وجود چشمه‌های متعدد حوضه آبریز دریاچه نئور از مهم‌ترین منابع تامین آب دریاچه بشمار می‌رود.

ماهیگیری

این دریاچه دارای نوعی ماهی به نام قزل‌آلای رنگین کمان است، هر ساله به میزان اندک بچه ماهی قزل آلای رنگین کمان جهت کنترل جمعیت گامارس‌های موجود در دریاچه‌های رها سازی می‌شود.

‌در شهریورماه مسابقه تفریحی تحت عنوان “مسابقه ماهیگیری” در این دریاچه بین دوستداران صید ماهی انجام می‌شود.

ماهی‌های دریاچه نئور هر سال پیش از زمستان صید و جمع‌آوری می‌شوند، زیرا در اثر یخ زدن دریاچه این ماهی‌ها نمی‌توانند در زمستان زنده بمانند و پس از زمستان دوباره ماهی‌های کوچک پرورشی در نئور رها می‌شوند.

متأسفانه چند سال پیش توسط افراد ناشناس تعدادی ماهی کپور در دریاچه ریخته شد که با افزایش آنها نزدیک به دو سال است که ماهی قزل‌آلا در دریاچه وجود ندارد.

با بهره‌گیری از آب این دریاچه، تعدادی استخر پرورش ماهی نیز در پیرامون اردبیل درست شده‌ است.

راه‌های دسترسی به دریاچه

راه اصلی برای رسیدن به دریاچه پس از طی حدود ۳۵ کیلومتر از شهر اردبیل به سمت شهر خلخال به ده بودالالو می‌رسیم، سپس می‌بایست جاده‌ای به طول ۱۳ کیلومتر را به سمت بالای کوه طی کرده و پس از گذر از کنار روستای عباس آباد‌(در فاصله ۸ کیلومتری جاده و ۵ کیلومتری دریاچه) به دریاچه رسید، جاده کوهستانی برای رسیدن به این دریاچه آسفالت بوده، ولی جاده دور دریاچه خاکی است.

مسیرهای کوهنوردی و گردشگری

هشت پر (طالش)، ریگ، کیش دیبی، شیله، مریان، قلعه جوق، حفظ آباد و عباس‌آباد، خلخال، گیوی، فاراب، قره قشلاق، کزور، خلفلو، هل آباد، حفظ آباد و عباس‌آباد، اردبیل، هیر، شبلو و عباس‌آباد از مسیرهای کوهنوردی و گردشگری این بخش است.

گزارش از: سمیه درازی، خبرنگار ایسنا

آخرین مطالب این بخش جاذبه های گردشگری ایران

روستای درک چابهار، بهشت زمینی درک سیستان و بلوچستانمرز همیشه نشانه سختی و جدایی نیست، گاهی نیز می تواند مرز بین دو بخشی باشد که ترک هرکدام و انتخاب دیگری دشوار است، مرزی که هم دوزخش زیباست و هم بهشتش....
مجموعه آبشارهای اوتره شفیع‌آباد فندرسک آبشاری است که در جنوب روستای شفیع‌آباد واقع شده است. مسیر پیاده‌روی بسیار زیباست و در طول مسیر تا زیر آبشار اصلی چندین آبشار دیگر نیز وجود دارد که هریک زیبایی خاص خود را دارد....
«چرا چینی‌ها در تهران هتل نمی‌روند؟» سئوالی که هر کسی در پایتخت با شنیدن آن متحیر می‌شود، که این تعداد گردشگر چینی که به ایران می‌آیند، در تهران کجا اقامت می‌کنند؟«چرا چینی‌ها در تهران هتل نمی‌روند؟» سئوالی که بیشتر تبدیل...
ازدحام و شلوغی برای هر کسی تعریف جداگانه ای دارد؛ به طور مثال، شهروندان یک روستای کوچک، ممکن است تجمع چند نفر در مرکز خرید را شلوغی بدانند. این در حالی است که در کلان‌شهرها، جمعیت زیاد ایستگاه های مترو...


  • دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین به نام روزای تاریک

    دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین به نام روزای تاریک

    دانلود آهنگ جدید شهرام ناظری به نام برگ ریزان دانلود آهنگ جدید میلاد بابایی به نام اشتباه بود دانلود آهنگ جدید علیرضا طلیسچی به نام تو فکر میکنی کیه دانلود آهنگ جدید اشوان به نام منو دریاب
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب