»   اخبار شهرستان ها  »   دایرة‌المعارف بازی‌های بومی محلی اردبیل آماده چاپ است
۳ اسفند ۱۳۹۲ , ساعت ۲۰:۳۰

دایرة‌المعارف بازی‌های بومی محلی اردبیل آماده چاپ است

رئیس هیئت ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی استان اردبیل گفت: دایرة‌المعارف بازی‌های بومی محلی استان اردبیل تدوین شده و آماده چاپ است.

علیرضا احدیاظهار داشت: طی سفری که رئیس فدراسیون بازی‌های سنتی ترکیه به استان اردبیل داشت و از نزدیک در جریان فعالیت هیئت ورزشی روستایی و بازی‌های بومی محلی قرار گرفت که به دنبال آن تفاهم‌نامه‌‌ای میان دو فدراسیون بازی‌های سنتی ایران و ترکیه انعقاد شد و حضور ورزشکاران در جشنواره‌ها و مسابقات همچنین فعالیت در عرصه‌های علمی و فرهنگی از جمله مفاد این تفاهم‌نامه است.

وی افزود: طی این تفاهم‌نامه دعوتنامه رسمی از سوی فدراسیون بازی‌های سنتی ترکیه از ورزشکاران ایرانی برای شرکت در مسابقات به عمل آمد و هیئت ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی اردبیل به عنوان نماینده از سوی فدراسیون ورزش‌های سنتی کشور در این مسابقات شرکت داشت.

نماینده ورزشی فدراسیون ایران و ترکیه خاطرنشان کرد: این مسابقات 18 بهمن ماه امسال در روستای اردهان شهر توریستی چلدر در رشته‌های کمانگیری روی اسب(قی قاچ محلی)، سوارکاری با ارابه و کشتی سنتی پهلوانی و همچنین جیرید که بازی سنتی ترکیه است، برگزار شد.

احدی ادامه داد: روانبخش نائب پاشایی و سعید سبزعلیزاده دو نفر از ورزشکاران اردبیلی بودند که در رشته کمانگیری روی اسب شرکت داشتند که روانبخش نائب پاشایی در رشته کسب مملوک و قاپاق توانست از بین 148 ورزشکار که از کشورهای ترکیه و ترکمنستان حضور داشتند مقام دوم را کسب کند.

وی از راه‌اندازی و آموزش بازی سنتی جیرید در اردبیل خبر داد و یادآور شد: این ورزش سنتی در اردبیل راه‌اندازی شده و در حال حاضر آموزش‌های لازم به ورزشکاران ارائه می‌شود.

رئیس هیئت ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی استان اردبیل از برگزاری کشتی سنتی جوخه در 14 و 15 فروردین ماه سال 93 در شهر اسفراین خراسان شمالی خبر داد و عنوان کرد: کشور ترکیه با پنج کشتی‌گیر در این مسابقات شرکت خواهند کرد و امیدواریم همکاری که بین دو فدراسیون ورزشی بازی‌های سنتی ایران و ترکیه آغاز شده تداوم یافته و تمامی رشته‌ها شناسایی و تبادل فرهنگ و آداب و رسوم نیز انجام گیرد.

وی افزود: دایرة‌المعارف بازی‌های بومی و محلی استان اردبیل تدوین شده و آماده چاپ است که در این دایرة‌المعارف بازی‌های مشترک و بازی‌های بومی و محلی و سنتی استان اردبیل که در تمامی شهرهای این استان اجرا می‌شود، گردآوری شده است.

احدی بیان داشت: با توجه به نزدیک شدن ایام نوروز مانند سال‌های گذشته جشنواره نوروزی بازی‌های بومی محلی امسال به نام جام ولایت در تمامی روستاهای استان اعم از رشته‌های بومی و محلی و رشته‌های سنتی برگزار خواهد شد.

این مسئول تصریح کرد: مسابقات جام ولایت توسط اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی، اداره کل ورزش و جوانان استان اردبیل و همچنین سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری اردبیل در میادین و مراکز اصلی شهر اردبیل نیز برگزار خواهد شد.

رئیس هیئت ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی استان اردبیل در پایان گفت‌وگوی خود با خبرنگار فارس در اردبیل گفت: رایزنی‌هایی با اداره کل آموزش و پرورش استان اردبیل در خصوص اجرای بازی‌های بومی محلی و سنتی در مدارس استان اردبیل انجام گرفته که در صورت عقد تفاهم‌نامه این ورزش‌ها به صورت پایلوت در مدارس استان اجرا خواهد شد.

آخرین مطالب این بخش اخبار شهرستان ها

تصاویری از "جواد بیژنی" نماینده شهر بابل و رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که بوسیله دوچرخه در حال تردد از خیابان است. او که حامی کمپین "سه شنبه های بدون خودرو" می باشد، خود...
مطمئن هستیم شاهد حضور بیشتر نیروهای جوان و زنان کارآمد در شهرداری تهران خواهیم بود. حضور چشمگير مردم تهران در انتخابات شورا و رأى بالا به ليست اميد نشان داد تهران تشنه تغيير است البته در اين ميان مديران مياني...
آنهایی هم كه در سالن هستند برای والیبال طبل می‌كوبند، موج مكزیكی می‌دهندو دست می‌زنند. اتفاقی كه هیچ‌كس فكرش را هم نمی‌كرد. تا جایی كه حمید حمودی، پاسور تیم امیدها، گفته: «می‌خواستیم خانواده‌هایمان را بگوییم بیایند اردبیل تا ما را...
احمد دهقان در مورد مسمومیت دانشجویان دانشگاه یزد، گفت: به دنبال اعلام مسمومیت حدود ٣٠٠ نفر از دانشجویان خوابگاه پسرانه دانشگاه یزد، تیم اورژانس 115 بلافاصله در محل حاضر شده و به امداد رسانی پرداختند. وی افزود: با اعزام کلیه آمبولانس‌ها...

  • کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    دانلود آهنگ جدید مجید خراطها بنام بی رحمی دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا بنام شب یلدا دانلود آهنگ جدید امیر ایکس 2 بنام مغرور دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن
    جدیدترین ترانه ها


  • آخرین مطالب