»   دانش و فناوری  »   دانشگاه های دارای برنامه ترویج علم تشویق شوند
۲۶ مهر ۱۳۹۶ , ساعت ۲:۳۱

دانشگاه های دارای برنامه ترویج علم تشویق شوند

دانشگاه های دارای برنامه ترویج علم تشویق شوند
رئیس جمعیت توسعه علمی کشور گفت: پیشنهاد می کنم دانشگاه‌هایی که دارای برنامه ترویج علم هستند مورد تشویق قرار گیرند.

به گزارش ملکانهجعفر توفیقی در گردهمایی سازمان‌ها و نهادهای فعال در حوزه ترویج علم با اشاره به مزایای وارد شدن سیاست‌های تشویقی در آیین‌نامه ارتقای استادان دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، گفت: این امر موجب شده است که در حال حاضر انتشار دو درصد چاپ مقالات دنیا برعهده دانشمندان و محققان ایرانی باشد.
وی انتشار ۵۰ هزار مقاله از سوی استادان و محققان کشور را یکی از افتخارات نظام آموزش عالی کشور عنوان کرد و افزود: انتشار مقاله، ذات پژوهش است و در مواردی که تقلب صورت می‌گیرد، باید جلوی آن گرفته شود اما نباید از انتشار مقالات علمی ابراز نگرانی شود.
رئیس جمعیت توسعه علمی کشور با اشاره به سیاست‌های توسعه فناوری و ضرورت تقویت آن در جامعه، تاکید کرد: در این حوزه ایجاد پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد مطرح شد که ایده مناسبی بود چراکه فلسفه اصلی ایجاد پارک‌ها، تولید دانش‌های کسب شده در دانشگاه‌ها و تبدیل آن به فناوری است که دراین راستا موفقیت‌های زیادی در تولید فناوری به دست آمده است و باید این راه تقویت و ادامه یابد.
توفیقی راه‌اندازی بیش از ۳ هزار شرکت دانش‌بنیان و تولید فناوری‌های در مرز دانش را از دیگر دستاوردهای این رویکرد نام برد و گفت: در خصوص ۵ سیاست تعیین شده برای وزارت علوم، در طول این سال ها، موفقیت هایی حاصل شده است.
وی با تاکید بر نقش مهم و تاثیرگذار وزارت علوم در ترویج علم، خاطرنشان کرد: ما معتقدیم نظام آموزش وپرورش کشور در حال حاضر یک نظام حافظه‌پرور است و این درحالی است که جامعه یادگیرنده، جامعه‌ای است که در معرض علم قرار می‌گیرد و می‌تواند بازتولید کند.
رئیس جمعیت توسعه علمی کشور افزود: پیشنهاد می‌شود نهادهای فعال در حوزه ترویج علم، ارتباط نزدیکی با آموزش و پرورش کشور داشته باشند.
توفیقی با تاکید بر اینکه ویدئو‌های محدودی سراغ داریم که با محوریت تفکر و ترویج علمی ساخته شده باشد، بر ضرورت تهیه برنامه‌های اختصاصی در زمینه ترویج علم تاکید کرد.
وی، اجرای برنامه «دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی باز» را از جمله اقدامات موثر در ترویج علم دانست و یادآور شد: این برنامه به صورت ضعیف در حال اجرا است و نیاز به تقویت و گسترش دارد.
رئیس جمعیت توسعه علمی کشور گفت: در راستای ترویج علم پیشنهاد می شود، جلسات دفاع پایان‌نامه‌های دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی با حضور خانواده‌ها برگزار شود، چراکه حضور خانواده‌ها، یک فرصت یادگیری بوده و جامعه یادگیرنده، فرصت تولید علم را دارد.
منبع : مهر 


آخرین مطالب این بخش دانش و فناوری

ملکانه: با ۷ گونه از سریع ترین جانوران روی کره زمین آشنا شوید آیا می دانید سریع ترین حیوانات روی زمین کدام هستند؟ آیا می دانید سرعت انسان در مقایسه با آن ها چقدر است؟ ملکانه در یکی از جدیدترین پست...
ملکانه: کافی شاپی که سیر را می سوزاند و جای قهوه غالب می کند وقتی به‌دنبال یک جایگزین برای قهوه و کافی‌مِید هستید، بدون شک «سیر» آخرین گزینه‌ای است که به ذهنتان خطور خواهد کرد. اما جالب است بدانید که یک...
هدست واقعیت مجازی مستقل HTC Vive Focus معرفی شد یکی از مشکلات مربوط به هدست های واقعیت مجازی موجود این است که برای کار با آن‌ها باید به یک رایانه و یا کنسول بازی مانند پلی استیشن 4 وصل شوند....
نخستین بارش شهابی مصنوعی دنیا سال 2019 در ژاپن اجرا می شود ...


  • دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین به نام روزای تاریک

    دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین به نام روزای تاریک

    دانلود آهنگ جدید شهرام ناظری به نام برگ ریزان دانلود آهنگ جدید میلاد بابایی به نام اشتباه بود دانلود آهنگ جدید علیرضا طلیسچی به نام تو فکر میکنی کیه دانلود آهنگ جدید اشوان به نام منو دریاب
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب