»   دانش و فناوری  »   دانشمندان موفق به تولید کلیه از سلولهای بنیادین شدند
۲۵ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۱۴:۱۱

دانشمندان موفق به تولید کلیه از سلولهای بنیادین شدند


به گزارش خبرگزاری مهر، گفته شده است که پیشرفت دانشمندان استرالیایی یک گام هیجان انگیز در عرصه مهندسی زیستی است که می تواند هزاران نفری را که در اثر نارسایی کلیه جان خود را از دست می دهند، نجات دهد.


ملیسا لیتل از موسسه علوم زیستی ملکولی در دانشگاه کوئینزلند اظهار داشت این گروه تحقیقاتی یک پروتکل طراحی کرده اند که موجب می شود سلولهای بنیادین، خود را در ظرف آزمایشگاه به یک کلیه کوچک تبدیل کنند.


وی افزود: در طول این مرحله تبدیل، انواع مختلف سلولها خود را نسبت به دیگران تغییر می دهند تا ساختارهای پیچیده ای را ایجاد کنند که داخل یک عضو وجود دارد.


لیتل گفت: این حقیقت که سلولهای بنیادین می توانند خود را به چنین شکلی تغییر دهند، می تواند نشانه خوبی برای آینده مهندسی زیستی باشد تا از این طریق بتوان اعضا و بافتهای سالم را جایگزین اعضا و بافتهای آسیب دیده و بیمار کرد. این روش می تواند ابزار قدرتمندی برای شناسایی داروهایی باشد که برای کلیه مضر هستند.


این محقق استرالیایی اضافه کرد: کبد، قلب و کلیه از آن دسته اعضای بدن هستند که توسط داروها صدمه می بینند. اگر پیش از مصرف دریابیم که کدام داروها برای کلیه سمی است، نیم میلیارد دلار صرفه جویی کرده ایم. تنها یک نفر از هر چهار بیمار عضو پیوندی دریافت می کند و دیالیز نیز یک درمان محدود و مستمر به شمار می رود.


آیان واکر وزیر علوم کوئینزلند گفت: کار این گروه تحقیقاتی یک نقطه عطف مهم در ساخت درمانهای اصلاح شده برای بیماریهای مزمن کلیه است و به افرادی که در این شرایط هستند اطمینان می دهد که می توانند زندگی راحتی داشته باشند.


نتایج این تحقیقات در مجله علمی زیست شناسی سلولی نیچر منتشر شده است.

آخرین مطالب این بخش دانش و فناوری

سامانه آنلاین رجیستری گوشی مسافری راه‌اندازی شد گمرک ایران راه اندازی سامانه آنلاین رجیستری گوشی های مسافری را رسما اعلام کرد و از اعطای معافیت ۸۰ دلاری به تلفن همراه مسافران ورودی خبر داد . به گزارش ملکانه : راه اندازی...
با Time Well Spent آشنا شوید؛ وقت طلاست سال ۲۰۱۶، تریستان...
پنجره‌های هوشمند در راه بازار گروهی از محققان آلمانی نوعی پنجره هوشمند ساختند که با استفاده از ذرات آهن معلق در یک مایع، نور خورشید را در سطوح مختلف مسدود می‌کند و از آن انرژی می‌گیرد. به گزارش ملکانه : اغلب...
عبور یک شهاب سنگ از اتمسفر، آسمان میشیگان را روشن کرد ...

  • کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    دانلود آهنگ جدید مجید خراطها بنام بی رحمی دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا بنام شب یلدا دانلود آهنگ جدید امیر ایکس 2 بنام مغرور دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب