»   اخبار سیاسی  »   دانشمندان روسی به درنا های سیبری پرواز کردن به ایران را می آموزند
۱۴ بهمن ۱۳۹۲ , ساعت ۱:۰۷

دانشمندان روسی به درنا های سیبری پرواز کردن به ایران را می آموزند

انسان از دیرباز آرزو داشت مانند پرنده پرواز کند، لیکن تا بحال پرواز کردن را یاد نگرفته و حالا سعی می‌کند به پرندگان این فن را بیاموزد. جالب اینجا است که در این کار به موفقیت رسیده.

به گزارش اردبیل نیوز به نقل از رادیو روسیه، درنای سیبری (لکلک سفید) گونه نادر و زیبای پرندگان است و در کتاب سرخ پرندگان در حال انقراض ثبت شده است. پرنده شناسان روس هر چه از دستشان بر می آید برای حفظ و افزایش این پرندگان بکار می برند. آن‌ها به چه نتایجی رسیده و چه کارهایی انجام دادند؟

درنای سیبری در زیست طبیعی در یک لانه دو تخم می گذارد. از میان دو پرنده کوچکی به دینا آمده فقط یکی قوی‌تر زنده می ماند، دیگری می میرد. دانشمندان پرنده شناس روس در سیبری غربی- ناحیه طبیعی زیست درنا از دو تخم یکی را از لانه گرفته و تخم ها را به ذخیره گاه طبیعی «اوکا» واقع در بخش اروپایی روسیه ارسال می کنند.

در آنجا تخم ها را در ماشین جوجه کشی قرار داده و هنگامی که جوجه‌ها بیرون بیایند به آن‌ها غذا داده و حتی پرواز کردن را یاد می دهند. چون جوجه‌ها والدین ندارند مربیان آموخته شده این نقش را بعهده خود می گیرند. شاید این شغل یکی از غیرمعمول ترین حرفه ها در جهان باشد.

«یوری مارکین» رئیس پرورشگاه طبیعی «اوکا» در این باره گفت:

همه مربیان لباس‌های سفید به تن دارند. جوجه‌های بزرگ شده این رنگ را بیشتر می پسندند. مربیان به درناهای سیبری پرواز به دنبال کایت را یاد می دهند. پرندگان کایت را بعنوان پرنده سر دسته خود تلقی می کنند. جوجه‌ها روز بروز بیشتر به هوا بلند شده و فنون پرواز را یاد می‌گیرند و در ضمن دسته درنا ها هم تشکیل می شود، آن‌ها چگونگی رفتار در دسته را آموخته و بعداً این امر برایشان کمک خواهد کرد به طبیعت وحش آداپته و مانوس شوند.

درناهای سیبری برای گذراندن زمستان به سرزمین جنوبی دورافتاده پرواز می‌کنند و یکی از مسیر هایشان به استان مازندران منتهی می شود. به منظور تسهیل پرواز دراز مدت برای پرندگان پرورش یافته در شرایط مصنوعی ،آن‌ها همراه با مربی با کایت موتوری پرواز می‌کنند و خود را تا قرقگاه لکلک های خاکستری در استان آستراخان می رسانند و در آنجا به دسته لکلک ها پیوسته و راهی فاصله دور تر می شوند.

واریانت دیگر- رساندن درناهای کوچک از پرورشگاه «اوکا» تا قرقگاه ازبکستان با هواپیما است. لکلک های سفید در مسیر به ایران در آنجا توقف می کنند. مارکین 3 فوریه به آنجا می‌رود برای صحبت با مقام های آن ذخیره گاه در باره همکاری.

پرنده شناسان روسی با همتایان ایرانی خود از مازندران نیز همکاری می کنند. یوری مارکین چند بار به مازندران رفته و بعلاوه یک دفعه یک درنای سیبری پرورش یافته در «اوکا» را با هواپیما به آنجا برد. اما این آزمایش نباید به روالی دایم تبدیل شود. بهتر است که پرندگان به پرواز مستقل آموخته شوند.

وی در این مورد به همکاری با ایرانی‌ها امید بسته است «مارکین» گفت:

من از همتایانی که در ایران با آن‌ها ملاقات کردم تأثیرات خوبی دارم. در این کشور فقط درنا های سیبری نیستند که از آن‌ها حفاظت می‌شود و سیستم مربوطه با موفقیت کار می کند. در ایران 800 گونه پرنده است و در فصل زمستان تعداد آن‌ها بیشتر می شود. برای آن‌ها سه محدوده تحت حفاظت ایجاد شده و درناهای سیبری در این شرایط بخوبی زمستان را می گذرانند. وقتی پرندگان حلقه زده در روسیه به مازندران می‌آیند همتایان ایرانی به ما خبر می دهند.

دانشمندان ایرانی نیز به نوبه خود به ذخیره گاه طبیعی «اوکا» می‌آیند. شاید با مشارکت دانشمندان دو کشور بتوانیم مهاجرت استوار و منظم درناهای سیبری به دنبا آمده در «اوکا» میان روسیه و ایران را روبراه کنیم.

 

 

آخرین مطالب این بخش اخبار سیاسی

حجت الاسلام محسن غرویان مدرس حوزه علمیه قم یکی از افرادی است که اعتقاد دارد: « مسایل و آموزه های دینی را نباید به این راحتی خرج احزاب، گروه های سیاسی و شخصیت های بازیگر در عرصه سیاسی کرده تا...
رییس جمهور، سخنانش را با تسلیت مجدد به مردم کرمانشاه آغاز کرد و گفت: امیدواریم دولت و مردم در کنار هم بتوانند به این مردم آسیب دیده کمک کنند. او همچنین از همه کسانی که در 15 روز گذشته به...
حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی‌اژه‌ای در صد و بیست و یکمین نشست خبری سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه اخیرا محمود احمدی‌نژاد در سخنان اخیر خود حملات شدیدی را علیه قوه قضاییه ابراز داشته، چرا دادستان...
هدف ترامپ منزوی کردن سپاه است | آمریکا تحریم کند، شرکت‌های زیادی عقب‌نشینی می‌کنندمحمد اکبری: در حال حاضر پس از ارجاع برجام به کنگره از سوی ترامپ، بسیاری از سوالات در مورد برجام و آینده آن به نحوه برخورد آینده اروپا...


  • دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن

    دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام عشق من دانلود آهنگ جدید حمید عسکری به نام این حرفا حالیش نیست دلم دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین به نام روزای تاریک دانلود آهنگ جدید شهرام ناظری به نام برگ ریزان
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب