»   جالب و خواندنی  »   دانشجویان انجمن علمی زیست شناسی دانشگاه ارومیه برای اولین بارموفق به پرورش آرتمیا شدند
۱۷ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۱۲:۰۴

دانشجویان انجمن علمی زیست شناسی دانشگاه ارومیه برای اولین بارموفق به پرورش آرتمیا شدند


 به گزارش خبرنگار مهر، آرتمیا یکی از انواع مهم سخت پوستان است که از آبهای شور تا آبهای خیلی شور که میزان املاح آنها ممکن است تا چند برابر آب دریا باشد زندگی می کند.


مهمترین زیستگاه آرتمیا در ایران دریاچه ارومیه است، اسم و جنس این سخت پوست به زبان لاتین با توجه به شکل ظاهری آن آرتمیا به معنی گوشواره آبی است و در زبان انگلیسی به آن  Artemia یا brine shrimp می گویند.


آرتمیای دریاچه ارومیه اولین بار در سال 1899 میلادی توسط شخصی به نامGunther  گزارش شد و در سال 1976 میلادی توسط Bowen و Clark به عنوان گونه ای جداگانه به نام  شناخته و نامگذاری شد.


علاوه بر آرتمیای دو جنسی که در دریاچه ارومیه زندگی می کند نوعی آرتمیای بکرزا در برکه های اطراف دریاچه ارومیه وجود دارد که اولین بار در سال 1376 شناسایی و گزارش شده است.


مهمترین کاربرد آرتمیا در پرورش آبزیان است که به صورتهای مختلفی از جمله سیست های پوسته زدایی شده، ناپلی تازه تفریخ یافته، متاناپلی، آرتمیای جوان و بالغ، آرتمیای یخ زده و خشک شده تحت سرمای شدید با اهداف مختلف در پررش طیف وسیعی از آبزیان از جمله میگوی پنائیده ((Penaeidae، میگوی آب شیرین، ماهیان دریایی، ماهیان آب شیرین، ماهیان آکواریومی مورد استفاده قرار می گیرند.


این طرح با همکاری دکتر رامین مناف فر (عضو هیات علمی پژوهشکده آرتمیا)، دکتر رشید جامعی (مدیر گروه زیست شناسی)،  دکتر سیاوش حسینی (عضو هیات علمی گروه زیست شناسی و استاد راهنمای طرح) و توسط اعضای انجمن علمی گروه و با کمترین امکانات با تلاش های شبانه روزی اعضای انجمن و دانشجویان علاقمند پس از گذشت 10 روز  به نتیجه رسید.


آرتمیای زنده هم اکنون در این گروه موجود بوده و گروه زیست شناسی پذیرای علاقه مندان به بازدید از طرح است.


این انجمن علمی- دانشجویی در نظر دارد در روزهای آتی نحوه پرورش آرتمیا را در قالب یک کارگاه آموزشی به دانشجویان ارائه کند.

لذت تماشای فیلم های جدید
در ملکانه تماشا کنید
www.molkaneh.com

آخرین مطالب این بخش جالب و خواندنی

ازدحام و شلوغی برای هر کسی تعریف جداگانه ای دارد؛ به طور مثال، شهروندان یک روستای کوچک، ممکن است تجمع چند نفر در مرکز خرید را شلوغی بدانند. این در حالی است که در کلان‌شهرها، جمعیت زیاد ایستگاه های مترو...
ترسیم تصاویر جالب و هنرمندانه نقاشی با سایه اشیا توسط یک نقاش خوش ذوق بلژیکی بنام – وینکنت بال – در حالی این روزها مورد توجه کاربران شبکه های اجتماعی قرار گرفته است که وی از کودکی به نقاشی کشیدن علاقه...
«متین» نامی‌ست که ایرانی‌ها هم آنرا روی دختر می‌گذارند هم روی پسر. البته در غالب موارد این نام را پسرانه می‌دانند. مثل نام مسیح یا  مسیحا! مثلا من خودم تا مدتها فکر می‌کردم «مسیح علی‌نژاد» روزنامه‌نگار شناخته شده‌ی ایران یک...


  • دانلود آهنگ جدید عماد طالب زاده به نام شب کوک

    دانلود آهنگ جدید عماد طالب زاده به نام شب کوک

    دانلود آهنگ جدید میثم ابراهیمی به نام بی دلیل دانلود آهنگ جدید حمید هیراد به نام عشق دانلود آهنگ جدید مسعود صابری بنام طعم جنون دانلود آهنگ جدید احسان خواجه امیری به نام عاشق که بشی
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب