»   جالب و خواندنی  »   دادن رشوه و صحبت های پشت صحنه، از زمان یونان باستان انجام می گرفته است
۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ , ساعت ۲۲:۳۷

دادن رشوه و صحبت های پشت صحنه، از زمان یونان باستان انجام می گرفته است

مورخان تاریخ موفق به رمزگشایی و خواندن یک مدرک شدند که در آن، پیش از برگزاری مسابقه ای، برنده و بازنده ی میدان مشخص شده بود. بر این اساس معلوم شد که در گذشته نیز همچون امروزه، بازی هایی که از قبل نتیجه ی آنها معلوم بود نیز برگزار می شده اند.

به گزارش ملکانه، این مدرک یک قرارداد است که در سال 267 بعد از میلاد به امضا رسیده است. در این قرارداد، نتیجه ی مسابقه ی نبرد کشتی تن به تن میان 2 نوجوان از پیش مشخص شده است. این مسابقه ی کشتی در چارچوب فینال نهایی 138-مین مجموعه بازی های بزرگ “آنتینوس” در شهر “آنتینوپلیس” مصر و به افتخار یک جشن مذهبی بزرگ برگزار شده بوده است.

این مدرک کشف شده ثابت می کند که نتیجه ی کشتی میان 2 ورزشکار که در دوران باستان به میدان رفته بودند، جعلی و از پیش تعیین شده بوده است. در زمان امضای این تفاهم نامه یا قرارداد، این بازی ها بیش از 100 سال قدمت داشته اند و کسی نمی داند که آیا بازی های “آنتینوپلیس-پرستیژ” قبلا هم جنبه تجاری داشته اند یا خیر؟

تجارت در ورزش از دیرباز تا کنون

در این قرارداد، پدر یکی از ورزشکاران با نام “نیکانتینوس” موظف می شود که مبلغی را به مربی حریف مقابل “دمتریئوس” پرداخت نماید. در مفاد این قرارداد مشخص شده است که دمتریئوس باید در زمان کشتی با نیکانتیوس، 3 مرتبه زمین بخورد و بازنده ی میدان شود و در ازای این حرکت، مبلغ “3800 سکه درخمای نقره” دریافت کند. بر اساس قوانین مسابقه، برنده ی میدان کسی خواهد بود که بتواند حریف را به کمک انواع فنون و زیرگیری های مختلف 3 مرتبه به زمین بزند.

همچنین در این قرارداد آمده است که اگر به دلایلی، هیات داوران از این موضوع مطلع شوند و نیکانتینوس برنده ی میدان نشود نیز در هر صورت دمتریوس پول خود را دریافت خواهد نمود. ولی اگر دمتریوس این پیشنهاد را قبول نکند و پیروز میدان شود، خودش و مربی اش مجبور به پرداخت مبلغ هنگفتی برابر “3 تالنت (3 خمره ی یونانی) سکه ی نقره” به پدر نیکانتیوس خواهند شد.

آقای “دومنیک راتبون” پرفسور کالج سلطنتی لندن، ترجمه این متن را انجام داده است. او در رابطه با مبلغ قرارداد می گوید که 3800 سکه ی دراخما مبلغ زیادی نمی شد و با آن در آن زمان می شد تنها یک الاغ خریداری نمود. ولی 3 خمره سکه ی نقره مبلغ زیادی بود. به همین خاطر می توان گفت که در این قرارداد یک بند به عنوان جریمه نیز درنظر گرفته شده بوده است.

هدف از رشوه در باستان و عصر حاضر

امروزه اکثر رسوایی هایی که در نتیجه ی دادن رشوه و پول های زیرمیزی به ورزشکاران و مقامات ورزشی کشورهای مختلف داده می شود اکثرا برای گرفتن مدال می باشد. ولی در آن زمان، ورزشکارانی که پیروز میدان می شدند، نه تنها مبلغ قابل توجهی را دریافت می کردند بلکه در بسیاری از موارد، حقوقی همچون حقوق بازنشستگی را از خزانه ی شهر خود، تا پایان عمر دریافت می کردند.

به گزارش ملکانه، پرفسور راتبون در رابطه با مسابقات یونان باستان می گوید: “در مسابقات ورزشی باستان تنها یک برنده وجود داشت و چیزی به نام مدال نقره و برنز معنی نمی داده است. از این گذشته، هزینه های مربوط به تمرینات و آماده سازی یک ورزشکار بسیار گران تمام می شد. بسیاری از ورزشکارانی که از قشر کم درآمد و لایه های آسیب پذیر جامعه بودند، همواره به مربیانشان مقروض بودند. این بدان خاطر است که مربی مسئول خورد و خوراک، پوشش و سرپناه ورزشکار بوده و تمامی لوازم مورد نیاز برای تمرینات و حضور او در مسابقات را فراهم می آورد.

 

آخرین مطالب این بخش جالب و خواندنی

به نقل از کجارو، نقاطی در ایران وجود دارند که رازهایی سر به مهر را در دل خود گنجانده‌اند و هنوز در گذر زمان لباس رمزآلودی را از تن خود در نیاورده‌اند. گاهی این راز و رمزها شاهکار خالق هستی...
به گزارش ملکانه به نقل از نشنال جئوگرافیک، هر بهار فیل های دریایی خود را به ساحل جزیره می رسانند تا جفت شان را پیدا کنند .به همین خاطر مجبورند از میان بچه پنگوئن های کوچک عبور کرده و مسیری...
وقتی به نقاط جرم گرفته ی خانه ی خود فکر می کنیم، مکان هایی مانند حمام یا آشپزخانه است که به ذهن خطور می کند. اما در حقیقت متهم اصلی انباشت آلودگی در اتاقی پنهان شده است که به تماشای...
مدرسه محلی است که باید دانش‌آموزان در آن‌جا احساس نشاط و شادابی داشته باشند و در یک محیط سالم و سرشار از انرژی‌های مثبت به یادگیری مشغول شوند. اما در برخی از مدارس در کشورهای مختلف جهان قوانین سفت و سختی...

  • کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    دانلود آهنگ جدید مجید خراطها بنام بی رحمی دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا بنام شب یلدا دانلود آهنگ جدید امیر ایکس 2 بنام مغرور دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب