یکی از انواع خشونت های خانوادگی، خشونت علیه زنان است. البته خشونت علیه زنان – همانند خشونت علیه کودکانمحدود به دایره خانواده نیست و در سطح جامعه هم چنین پدیده ای به چشم می خورد. این موضوع آنقدر در سالها و دهه های اخیر مهم بوده که حتی یک روز را به عنوان نفی خشونت علیه زنان نامگذاری کرده‌اند. در چنین مناسبتی شبکه مجازی آستان با برخی کارشناسان درباره خشونت های خانوادگی از جمله خشونت علیه زنان به گفت‌گو نشسته‌ است که در ادامه می خوانید..

به گزارش ملکانه، فهیمه فرهمندپرو مشاور امور بانوان کشور معتقد است:  خشونت‌های خانوادگی علل و عوامل گوناگون دارد که هم به ضعف های فرهنگی و هم به ضعف های اجتماعی برمی گردد. قطعا ما نیازمند تغییرات جدی در فضای اخلاقی و فرهنگی و اجتماعی هستیم تا بتوانیم آرامش و امنیتی را که در برخی محیط های خانوادگی از بین رفته است برگردانیم.

عوامل از هم گسیختگی خانواده

دکتر حمید رضا طباطبایی نماینده مردم نائین در مجلس، عوامل از هم گسیختگی خانواده را به چند دلیل عمده تقسیم می کند:در خانواده هایی که قتل و خشونت بین اعضای خانواده اتفاق می افتد چندعامل عمده وجود دارد؛ نخست از هم گسیختگی بین اعضای خانواده است یعنی روابط معقول و سالم زناشویی در خانواده نیست یعنی مردم و زن و بچه ها در جایگاه خودشان وظایف اصلی‌شان را انجام نمی دهند و صرفا اسم خانواده بر روی آنهاست و چون تمایلات شخصی ارضا نمی شود باعث ایجاد شقاق بین خانواده می‌شود. این موضوع باعث می شود اشخاص غیر وارد شوند یا در اثر انگیزه های شخصی مرتکب خشونت یا قتل شوند. از هم گسیختگی ها از عوامل اقتصادی تا فقر و عدم ارضای تمایلات جنسی و جسمی زن و مرد و روابط خارج از عرف و اخلاق زن و شوهر در خارج از خانه نشأت می گیرد.

چهار گسلی که عامل بحرانند

حسین  باهر دکتر جامعه شناس  چهار عامل اصلی خشونت خانوادگی  چنین بر می شمارد : مشکلات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و معنوی 4 گسلی هستند که وقتی در جایی جمع می شوند باعث ایجاد بحران می شوند و در واقع ممکن است هر کدام از این مشکلات به تنهایی باعث ایجاد مشکل نشوند اما اگر هر چهار مورد باهم جمع شوند بحران را ایجاد کنند و در حال حاضر این 4 مشکل در برخی خانواده های ما وجوددارد یعنی فقر اقتصادی افراد باعث فقر فرهنگی و در نهایت گسست های معنوی آنها شده است و همین موضوع باعث شده است افراد به سمت اعمال خشونت در محیط خانواده و چه بسا در سطح وسیع تر اجتماع شوند.

قربانی خشونت

زینب-ف  50 ساله قربانی خشونت خانوادگی است، او می گوید: 30 سال است که مدام توسط شوهرم مورد آزار و اذیت قرار گرفته ام ،همسرم معتاد به مواد مخدر است و گاهی وقتها نیز دخترم و پسرم مورد کتک کاری وی قرار می گیرند پسرم در طول سال چندمرتبه ازخونه فرار می کندومی رود خونه فامیل و دوستاش ،من فقط برای بچه هایم فحش های و کتک هایش را تحمل می کنم ،بارها جلوی فامیل با صورت کبود بوده ام ، متاسفانه در حالی که من خودم فرهنگی هستم و شاغل اما تحقیرها و توهین های شوهرم نه تنها اعتماد به نفسم را کم کرده است بلکه مدام در حال استفاده از داروهای اعصاب هستم .

تاثیر فیلم ها و سریال های خشن و غیر اخلاقی

دکتری زهرا سجادی استاد دانشگاه و معاون اسبق مرکز زنان و خانواده ریاست جمهوری :علت بروز و خشونت های خانوادگی و افزایش آنها به شبکه های اجتماعی و فعالیت گسترده افراد دراین شبکه ها برمی گردد البته وجود فیلم ها غیراخلاقی و سریال های که در آنها فقط خشونت و خیانت و هرزگی نیز به نمایش گذاشته می شود در این زمنیه ب یتاثیر نبوده است ،وجود خشونت چه در سریال ها و چه در شبکه های اجتماعی باعث می شود فرزندان و والدین آن را به محیط خانه نیز بکشانند که دراینزمینه بایدمسئولان امر نسبتب ه کیفیت بخشی به فیلم های و سریال های که از شبکه های تلویزیونی و سینمایی ما پخش می شود اقداماتی را انجام دهند

.

 مشکلات موجود در بررسی عوامل خشونت

خشونت پدیده ای تاریخی و جهانی است که در همه جوامع و تمام ادوار وجود داشته است از دهه 70 میلادی  آغاز شد و پژوهش های متعددی در این حوزه انجام گرفت. بررسی در باب خشونت با مشکلاتی همراه است. در این پژوهش ها محقق وارد حوزه خصوصی و صمیمی خانواده می شود و در خصوص رفتاری حساس از افراد سئوال می کند. وجود خشونت در خانواده از طرف قربانی به علل مختلف پنهان نگاه داشته می شود، فراموش می شود و یا در بیان آن اغراق می شود. نبود آمار در خصوص افراد در معرض خشونت، مشکل دیگری در راه دست یابی به نمونه معرف است. مشکل دیگری که در بررسی های خشونت مشاهده می شود تبیین های نظری موجود است. بسیاری از دیدگاه های نظری موجود عوامل موثر در بروز خشونت را در سطح ویژگی های «فردی مانند» و یا در سطح «خانوادگی مانند» در نظر می گیرند. کلیه این عوامل در شناخت صحیح از پدیده تأثیر دارندبا نگاهی به تحقیقات انجام شده در ایران ناهماهنگی میان داده های کسب شده مشخص می شود که در اکثر بررسی ها عوامل موثر بر خشونت به صورت متغیرهای فردی و خانوادگی بحث و بررسی شده اند.