»   اخبار سیاسی  »   خشم عربستان از خنجری که آمریکا به ریاض زد
۱۸ مهر ۱۳۹۲ , ساعت ۰:۴۵

خشم عربستان از خنجری که آمریکا به ریاض زد

عبدالباری عطوان در یادداشتی به تحلیل شرایط عربستان بعد از شکست در سر و سامان دادن به معارضان سوری که به تازگی مسئولیت رهبری آنها را به عهده گرفته و اختلافات این کشور با قطر پرداخته است.

«عبدالباری عطوان» تحلیلگر کهنه کار عرب در پایگاه اینترنتی «الرأی الیوم»، در یادداشتی به تحلیل شرایط عربستان بعد از شکست در سر و سامان دادن به معارضان سوری که به تازگی مسئولیت رهبری آنها را به عهده گرفته است.

در این یادداشت می‌خوانید:

یکی از وزرای خارجه کشورهای عربی در واکنش به خودداری «سعود الفیصل» از سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل در اعتراض به نزدیکی حاصل شده میان ایران و آمریکا، گفته بود که عربستانی ها به آسانی عصبانی نمی‌شوند مقامات سعودی یاد گرفته‌اند که بیشترین حد خویشتن داری را داشته باشند و از واکنش‌ها و اقدامات تنش زا دوری کنند اما به نظر می‌رسد که با توجه به اینکه منافع تغییر کرده اعصاب عربستانی‌ها نیز به هم ریخته و دیگر کنترل آن مانند چند دهه گذشته ممکن نیست.

وزیر خارجه عربستان دوبار تاکنون کنترل اعصاب خود را از دست داده یک بار هنگامی که از نشست دوستان سوریه در اعتراض به تأخیر غرب در تسلیح معارضان سوری کناره گیری کرد و دیگری نیز در مجمع عمومی سازمان ملل بود که به گفته یک منبع آگاه در اعتراض به ناتوانی سازمان ملل در حل و فصل بحران سوریه و مسئله فلسطین از سخنرانی در این نشست خودداری کرد.

مقامات عربستانی بعد از خنجر سمی که آمریکا از پشت به آنها وارد کرده مثل ببر زخمی هستند زیرا چرخش ۱۸۰ درجه‌‌ای واشنگتن در قبال ایران در واقع چرخش در برابر دشمنی است که عربستانی ها ناوهای جنگی خود را برای مقابله با آن آماده کرده بودند و ممکن است به کشوری دوست که امکان مذاکره با آن وجود دارد تبدیل شود و مشارکت دادن ایران در نشست ژنو۲ و تقسیم مناطق نفوذ در خاورمیانه با ایران به معنای رقابت آمریکا با این کشور نیست بلکه به معنای همکاری است.

عربستان که عراق را از دست داده سوریه را نیز با ناتوانی در برکناری اسد از کف داده است و در آستانه از دست دادن لبنان نیز قرار گرفته زیرا خروج ایران از حصار سیاسی آمریکا به معنای قدرت گرفتن همپیمانان تهران از جمله حزب الله در مقابل همپیمانان سنی عربستان و گروه ۱۴مارس به ریاست حریری در لبنان است.

این مسئله به این معنا نیست که عربستان کاملا قدرت خود را از دست داده زیرا هنوز کارت‌هایی مثل ثروت هنگفت و نقش منطقه‌ای ویژه‌ و حمایت از دولت کودتا در مصر را دارد اما از سوی دیگر با جمع‌آوری قدرت خود در میان کشورهای حاشیه خلیج فارس با مشکل روبرو شده زیرا اختلافاتش با قطر بار دیگر در صدر قرار گرفته است.

از سوی دیگر نیز افزایش خطر القاعده در یمن و متزلزل شدن روابط ریاض و آنکارا به دلیل حمایت عربستان از کودتا و مخالفت با اخوان المسلمین خطرهایی هستند که عربستان را تهدید می‌کنند.

به این ترتیب به نظر می‌رسد وزیر خارجه عربستان به دلیل اینکه می‌بیند سیاست‌های خارجی این کشور با عقب نشینی خطرناکی مواجه شده و تأثیر سم خنجر آمریکایی در جسد سیاست‌های عربستان منتشر می‌شود و معادله‌های منطقه‌ای دچار تحول‌های گسترده شده که به سود این کشور نیست عربستان فرصت کافی برای تعامل هوشمندانه با این تغییرات ناگهانی را ندارد و عربستانی که به آمریکا تکیه کرده بود به سرعت وارد انزوا هرچند موقتی می‌شود. امیدوارم که عربستان از «حامد کرزی» رئیس جمهور افغانستان دعوت کند که به مراسم حج امسال بیاید و از تجربه تحقیر شدنش در تکیه کردن به دوستان آمریکایی اش درس‌های مفیدی بگیرند.

آخرین مطالب این بخش اخبار سیاسی

نرگس موسوی (دختر میرحسین موسوی) فیش‌های حقوقی خود را منتشر کرد نرگس موسوی، دختر میرحسین و رهنورد در پستی در اینستاگرام خود با انتشار فیش‌های حقوقی چند سال گذشته خود به تهمت‌پراکنی‌ها و فحاشی‌های عده‌ای در فضای مجازی واکنش نشان داده...
اجرای برنامه هنری چند دختر بچه این‌بار موضوعی بود که بر اساس آن پرونده حمله رسانه‌ای به شهردار تهران تکمیل شود. به گزارش روزنامه اعتماد؛ آنها برگزار‌کنندگان این برنامه را به ابتذال و زمینه‌سازی برای «رقص دختران» متهم کرده‌اند. حالا محمد...
رفع حصر تا عید صورت می‌گیرد غلامرضا حیدری نماینده مردم تهران و عضو کمیته رفع حصر فراکسیون امید،‌ در توئیتر خود نوشت: طبق آخرین جلسات و مذاکراتی که با سران محترم قوا و آقای شمخانی داشته‌ایم، استنباط ما این بوده است...
اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری و کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با صدور فراخوانی از عموم کارگران شاغل و بازنشسته و نهادهای صنفی کارگری خواستند تا برای روز چهارشنبه (دوم اسفند) با برپایی تجمع صنفی مقابل محل استقرار شورای نگهبان...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها