»   اخبار سیاسی  »   حکم سنگسار در ایران اجرا نمی شود/ عامل اصلی تحریم ها به سرعت صادرات به ایران را افزایش داده است
۲۶ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۸:۴۱

حکم سنگسار در ایران اجرا نمی شود/ عامل اصلی تحریم ها به سرعت صادرات به ایران را افزایش داده است


به گزارش خبرگزاری مهر، علی آهنی سفیر ایران در فرانسه مصاحبه ای با”اوپینیون انترناسیونال”انجام داده که متن آن به این شرح است:


شما قبلا از طرف آقای محمود احمدی نژاد به عنوان سفیر انتخاب شدید و توسط جانشین ایشان که در ژوئن گذشته انتخاب شد تایید شدید. به قدرت رسیدن آقای روحانی معرف چیست ؟


 من یک دیپلمات هستم، آن زمان که رهبر معظم، رئیس جمهور اسلامی ایران بودند توسط ایشان به عنوان سفیر در فرانسه انتخاب شدم و با بقیه روسای جمهور هم کار کردم که هر کدام هم لحن، شخصیت و مشخصه های خود را داشتند. آقای روحانی همانند روسای جمهوری قبلی با رای مستقیم شهروندان ایرانی انتخاب شد. ما در ایران مدلی از دمکراسی داریم که از زمان انقلاب اسلامی ایران به اجرا گذاشته شده و متکی بر مبانی دینی است که البته در کشوری مانند فرانسه که لائیک می باشد فهم آن دشوار است.


رئیس جمهور روحانی رویکرد دیگری ارائه داد و بیشتر از سلف خود گشایش نشان داد و انتخاب شد. مردم ایران که او را انتخاب کردند منتظر تحولاتی در زمینه های مختلف هستند. آقای روحانی به یمن تجربیات زیادش شناخت خوبی که از مسایل بین المللی دارد( توضیح سردبیر : حسن روحانی مذاکره کننده برنامه هسته ای در فاصله زمانی 2003 تا 2005 بوده است )، می تواند برای تعاملی  عمیق با کشورهای همسایه و دیگر کشورهایی که آماده باشند با ما بر مبنای احترام متقابل کار کنند، نوید بخش باشد.


یکی از بارزترین تغییرات به پرونده هسته ای ایران باز می گردد. توافق 24 نوامبر در ژنو بین ایران و گروه 5+1 ( فرانسه، آمریکا، انگلیس، روسیه و چین و آلمان) پیش بینی می کند که ایران بیشتر از 5 درصد غنی سازی نخواهد کرد و تحریم های اقتصادی هم برداشته می شود. شما اعلام کردید که این توافق برد- برد است. این به چه معنا است ؟


این پرونده بخصوص در ده سال گذشته بسیار پیچیده شده است. نقطه اساسی اختلاف در آن نبود اعتماد در میان طرفین بوده است. گروه 5+1 در باره برنامه هسته ای ما تردید داشت با اینکه بخوبی می دانستند که ایران مطلقا دارای سلاح هسته ای نبوده است.


ما از زمان اجرایی شدن پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی در سال 1968، امضاء کننده پیمان ان پی تی هستیم و پارلمان ما هم آنرا در سال 1970 تایید کرده است و ما همواره مطابق الزامات خود عمل کرده ایم. ولی این بدبینی و بی اعتمادی به ما اجازه نمی داد به تفاهم برسیم. ماامروز می توانیم زیر نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی به این اعتماد دست یابیم.


توافق ژنوپیش بینی می کند که ایران به برنامه غنی سازی هسته ای غیر نظامی خود ادامه دهد و غنی سازی اورانیوم در ایران برای اهداف غیر نظامی زیر نظر آژانس انرژی اتمی انجام شود. به موازات آن گروه 5+1 نیز ضمن احترام به حقوق ما که در ان پی تی تعیین شده نسبت به کاهش و سپس به برداشته شدن مجازات ها اقدام خواهد کرد.


هدف نهایی این توافق برداشته شدن تحریم ها و تضمین به ادامه برنامه هسته ای غیر نظامی و غنی سازی اورانیوم برای اهداف غیر نظامی در ایران است.


سوال:  برداشته شدن تحریم های اقتصادی برای چه موقع پیش بینی شده اند ؟


این کار مرحله به مرحله پیش بینی شده است. کمیسیونی مشترک باید اجرای توافق نامه را دنبال کند و در شش ماه بیلان کاری ارائه می دهد. ولی می توان خوش بین بود.


هدف نهایی برداشته شدن تحریم ها و تضمین ادامه برنامه هسته ای غیرنظامی ما و همچنین غنی سازی با اهداف غیر نظامی در ایران است. شما می دانید که دوربین های آژانس به دقت تاسیسات هسته ای ایران را زیر نظر دارند. ایران به توجه به وزن سیاسی خود و تاریخ خود می تواند به حل بحران های مختلفی که در منطقه ما وجود دارد کمک کند. ولی متاسفانه از سالها قبل و از دید کشورهای غربی، موضوع هسته ای ایران بر امکان بهره برداری کامل از توان بالقوه استراتژیک و ثبات بخش ایران در منطقه سایه انداخته است.


ایران می تواند به حل و فصا بحران ها در خاورمیانه کمک کند.


پس توافق ژنو را می توان به حساب اعتبار رئیس جمهور روحانی گذاشت ؟


 هر رئیس جمهوری روش کاری خود را دارد و نگاهی متفاوت در زمان آغاز به کار خود ارائه می دهد. از زمانی که رئیس جمهور روحانی در این جایگاه قرار گرفته، به مردم ایران وعده داده است که تلاش کند راه حل مناسبی برای موضوع هسته ای پیدا شود.


این توافق در کمتر از صد روز اول به قدرت رسیدن وی به دست آمد و از سوی جامعه بین المللی، گروه 5+1 و ایران مورد استقبال قرار گرفت. طبیعتا رئیس جمهور روحانی به دلیل نبود اعتماد به غرب، در داخل تحت فشار و انتقاد قرار دارد و باید مراقب بود که زمان از دست نرود.


آیا رئیس جمهور روحانی از سوی قوای محافظه کار درون رژیم که بخصوص از سوی آیت ا… علی خامنه ای رهبر معظم انقلاب بر می خیزند با توجه به تنش هایی که بین رهبری معظم و رئیس جمهور روحانی وجود دارد تحت فشار قرار دارد؟ حوزه عمل رئیس جمهور جدید چقدر است ؟


مایلم توجه دهم از واژه”رژیم”استفاده نکنید زیرا این واژه بخصوص موقعی که شما آنرا مثلا برای دیگر کشورهای دیگر مثل اروپا استفاده نمی کنید، دارای بار معنایی منفی است.


مقصود ما معنایی است که در علوم سیاسی به این واژه داده می شود.


ج: بین رهبری معظم و رئیس جمهور روحانی به هیچ وجه تنش وجود ندارد. آقای روحانی اعتماد رهبری را دارد .  


براساسا قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران رهبری نسبت به خطوط اصلی سیاست های کشور برای حفظ و صیانت از منافع ملی اشراف کامل دارد و به همین خاطر هم هست که وی مسلما حرف آخر را می زند. در باره پرونده های مهم همچون هسته ای، شورای عالی امنیت ملی که ریاست آن به عهده رئیس جمهور روحانی است تشکیل جلسه داده و بحث می کند.


رهبری معظم دو نماینده در این شورا دارد. در نهایت تصمیمات شورای عالی دفاع ملی به تایید رهبری می رسد. اصول روشن هستند ولی نحوه مذاکره بستگی به مذاکره کننده دارد که در حال حاضر آقای محمد جواد ظریف وزیر کنونی امور خارجه می باشد. پایه هاو اساس مذاکره برای همه روشن هستند.  


در بحث حقوق بشر، از مجازات اعدام حرف بزنیم. ایران و آمریکا، چین و عربستان سعودی از جمله کشورهایی هستند که بیشترین میزان اعدام را دارند که گاهی هم  در ملاء عام صورت می گیرند. آیا رئیس جمهور روحانی پیش بینی دارد که اعمال مجازات اعدام را محدود نماید؟ از نظر شخصی،آیا خودتان موافق اعدام هستید؟


هیچ کس نمی تواند از اعدام انسانها خرسند باشد. قانون ایران بر اساس قوانین اسلامی و مفاهیم قرانی شکل گرفته است مانند قانون قصاص.


ما همواره بخاطر تعداد اعدام ها مورد انتقاد بوده ایم. این را بدانید که ما در برابر تزانزیت بالای مواد مخدر وارده از افغانستان قرار داریم. نود درصد مواد مخدر تولید شده در افغانستان  به مقصد اروپا است و از ایران عبور داده می شود. ما در برابر مافیاهای بسیار خطرناکی قرار داریم.


ما سرمایه گذاری فراوانی را برای مبارزه با مواد مخدر انجام داده ایم و تا کنون نزدیک به 4 هزار نفر نیروی پلیس خود را در این مبارزه از دست داده ایم. طبق قانون ،مافیاها باید مجازات شوند و اعدام در باره آنها به اجرا گذاشته می شود. گزینه دیگری نداریم مگر اینکه بخواهیم چشم خود را در برابر آن ببندیم.  


قاچاق مواد مخدر امروزه در ایران 80 درصد اعدام ها را شامل می شود.


قانون قصاص اجازه می دهد  مجازات اعدام در باره 20 درصد باقی مانده درک شود. به این معناد که خانواده یک قربانی حق دارد برای مجرم درخواست مجازات اعدام نماید . برای محدود کردن تعداد اعدام های مرتبط با قانون قصاص ما همواره پرونده هر محکوم را به دقت مورد بررسی قرار می دهیم تا از فیلتر های متعدد عبور کند و اشتباه قضایی صورت نگیرد و همچنین تلاش می کنم با خانواده قربانی وارد مذاکره شویم و برخی موارد با پرداخت مبلغی آنها را متقاعد کنیم تا خواستار اعمال مجازات اعدام نشوند.


آیا می توان انتظار داشت با انتخاب آقای روحانی به عنوان رئیس جمهور، در زمینه حقوق بشر تغییراتی بوجود آید ؟


رئیس جمهور روحانی اعلام کرده است که دولت وی برای تهیه منشور حقوق شهروندی کار می کند. وی متنی را آماده کرده است که در رسانه ها منتشر شده تا صاحب نظران بتوانند دیدگاه های آنان را بشناسند و آن را تکمیل کنند. این مهم است و یک پیشرفت می باشد.


آقای روحانی در دولت خود سه زن را به عنوان معاون رئیس جمهور انتخاب کرده است وی همچنین معاونی را برای امور اقلیت ها انتخاب کرده است. این ها علامت های مهمی هستند. همچنین تدابیر اتخاذ شده است : برای مثال زنان که دارای حقوق و دستمزد مساوی با مردان هستند، ساعات کاری کمتری دارند تا بتواند به خانواده خود نیز برسند.


در خصوص سنگسار نیز از سالها پیش و در پی تصمیم رئیس قوه قضائیه ایران، دستور العملی در مورد سنگسار در ایران به اجرا گذاشته شده است که بر اساس آن اگرچه طبق قانون قاضی می تواند احتمالا حکم سنگسار بدهد ولی این حکم نمی تواند به اجرا گذاشته شود و به صورت خودکار با مجازات های دیگری جایگزین شود.


” موضع سخت اسراییل در باره هسته ای ایران با هدف دورکردن توجه جامعه بین المللی از عدم حل مناقشه اسرائیل و فلسطین است”.


 می دانیم که اسرائیل توافق ژنو را یک”اشتباه تاریخی” خوانده است و به تغییرات مورد نظر رئیس جمهور روحانی اعتقادی ندارد. حتی اگر این موضع در درون اسرائیل مورد اجماع نباشد. آیا شما فکر می کنید که در میان مدت ایرانی ها و اسرائیلی ها می توانند به هم نزدیک شوند ؟


موضع ما در قبال”رژیم صهیونیستی” از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ایران روشن است و من به شما یادآوری می کنم که مقامات بالای این رژیم هیچ وقت دست از تهدید در باره حمله نظامی به ایران دست برنداشته اند و این با بی تفاوتی کامل غربیها مواجه بوده است.


شما خواهان کاربرد واژه رژیم برای ایران نیستید ولی خودتان از رژیم برای اسرائیل استفاده می کنید ؟


 بله شما می دانید که این رژیم بر چه اساسی تشکیل شده بود. سیاست سرکوب اسرائیل در قبال فلسطینی ها غیر قابل تصور است. این سیاست از طریق سیاست شهرک سازی ، عدم احترام به حقوق مردم فلسطین و یک خصومت آشکار علیه طرح های صلح خود را نشان میدهد. به علاوه موضع اسرائیلی ها در باره هسته ای ایران به منظور دور کردن توجه جامعه بین المللی از عدم حل مناقشه اسرائیل و فلسطین بوده است.


شما فکر می کنید که انجام یک دیالوگ، وقتی که توافق صلح صورت گیرد ممکن باشد ؟


من اصلا خوشبین نیستم که اسرائیلی ها توافق صلحی را بپذیرند که آنها را مجبور کند حقوق فلسطینی ها را به رسمیت بشناسد. در ایران ما احترام بزرگی برای دین یهود قائل هستیم . ما هزاران شهروند یهودی داریم که بسیار مورد احترام هستند و از یک آزادی عقیدتی کامل برخوردارند واز همان حقوقی برخوردارند که بقیه شهروندان ایرانی و به علاوه تمام اقلیت های مذهبی و منجمله یهودیان نماینده های خاص خود را در پارلمان ایران دارند. ما ملتی هستیم که احترام فراوانی برای دیگر ادیان و فرهنگ ها قائل است. طی قرون متمادی ما با اقلیت های مذهبی و از جمله یهودیان همزیستی داریم. نباید این را با موضع ما در باره سیاست”رژیم صهیونیستی” مخلوط کرد.


سوال آخر اینکه به اعتقاد ایران، فرانسه در بازی سیاسی بین المللی چه جایگاهی دارد ؟


روابط ما با فرانسه ریشه در تاریخ دارد و هرکدام منافع مشترک و ظرفیت های همکاری فراوانی داریم. در بعد سیاسی فرانسه و ایران می توانند با همدیگر همکاری و به حل بحران ها بخصوص در خاورمیانه کمک کنند.


در زمینه تجاری و اقتصادی ما دارای ظرفیت ها و توان بالقوه فراوان برای همکاری هستیم ولی مبالات ما از 5/4 میلیارد یورو در سال 2006 به شدت به سطح  380 میلیون یورو در سال 2013 سقوط کرده است و این هم به دلیل توقف روابط تجاری میان دو طرف به دلیل تحریم ها بوده است، در حالیکه خود آمریکایی ها که عامل اصلی تحریم ها علیه ایران بوده اند به سرعت صادراتشان به بازار ایران را افزایش داده اند.

با توجه به منافع مشترک مان با فرانسه، من در عین حال نسبت به تحکیم عمیق روابط مان در آینده خوشبین هستم.

 


آخرین مطالب این بخش اخبار سیاسی

اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری و کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با صدور فراخوانی از عموم کارگران شاغل و بازنشسته و نهادهای صنفی کارگری خواستند تا برای روز چهارشنبه (دوم اسفند) با برپایی تجمع صنفی مقابل محل استقرار شورای نگهبان...
مادر زهرا رهنورد صبح امروز دار فانی را وداع گفت. زهره کاظمی مشهور به زهرا رهنورد (زادهٔ ۲۸ مرداد ۱۳۲۴ در بروجرد) نویسنده، روزنامه‌نگار و هنرمند اهل ایران است. وی دکتریِ علوم سیاسی از دانشگاه آزاد اسلامی، کارشناسی مجسمه‌سازی از دانشگاه تهران...
عبدالله رضیان عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به اقدام شرکت سامسونگ مبنی بر عدم اعطای گوشی‌های این شرکت به ورزشکاران اعزامی کشورمان به المپیک زمستانی کره جنوبی، اظهار داشت: رفتار ناشایست...
ماجرای کمپین حجاب اجباری چیست ؟ در روزهای اخیر فعالیت هایی برای برهم زدن نظم و ایجاد هرج و مرج در تهران و برخی شهرها صورت گرفته است. این فعالیت ها که با نام کمپین حجاب اجباری در حال انجام است...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب