»   آخرین اخبار اقتصادی روز  »   حمل و نقل ریلی مدرن؛ یادگار دولت تدبیر و امید
۲۹ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۱۱:۰۲

حمل و نقل ریلی مدرن؛ یادگار دولت تدبیر و امید


به گزارش خبرنگار مهر، عباس آخوندي در مراسم تقدیر از فعالان بخش خصوصي در عرصه حمل ونقل ريلي که به مناسبت هفته حمل و نقل برگزار شد، گفت: تغيير پارادايم اتفاق بزرگي است كه بايد در تشريح عملكرد بخش دولتي و خصوصي شكل بگيرد تا نقش هر دو بخش تغيير كند.


وی با بیان اینکه تغيير پارادايم به صورت دستوري صورت نمي‌گيرد، بيان كرد: مفهوم خصوصي واگذاري صرف بنگاه‌ها نيست بلكه بايد وظايف هر بخش بازتعريف شود.


وزیر راه و شهرسازی با تاكيد بر اينكه همواره در تمام جلسات بر تغيير پارادايم در بخش خصوصي و دولتي اصرار دارم، اظهار داشت: دولت بايد از مداخله گري پرهيز كند و تغيير رفتار كنشگران اقتصادي با پذيرش مسئوليت در حوزه عمليات تغيير يابد.


آخوندي با بیان اینکه مقررات اداري دست و پا گيري وجود دارد كه مهمترين راهكار آن مقررات زدايي است و در اين زمينه تلاش مي ‌كنم تا محيطي اقتصادي با ثباتي فراهم شود، افزود: وظيفه دولت اين است كه بگويد در چه حوزه‌هايي نمي خواهد مداخله كند هر روز عوارض و مقررات جديدي بر آن وضع نكند. زيرا دولت در حوزه اقتصادي در حال حاضر پر قدرت است و بايد كنترل شود تا منافع عده‌اي تامين و يا افراد محدود ي از آن منتفع نشوند.


وی خاطر نشان کرد: ما به دنبال اين هستيم كه در جبهه طرفداران حقوق شهروندي بنشينيم و بگوييم قطار سريع، تميز و مطمدن مي خواهيم و به سلامت، مسافران و بارها جا‌به‌جا مي‌شوند.


وزیر راه و شهرسازی با اشاره به سهولت دسترسي به شبكه ريلي، گفت: قبل از اينكه وارد بودجه سال 1392 شويم از شركت راه‌آهن درخواست كردم تا كارايي در اين بخش را افزايش دهند و افزايش قدرت شركت‌هاي حمل ونقل ريلي از جمله راهكار اين موضوع است.


آخوندي افزود: بايد سهم دولت از دسترسي شركت‌هاي حمل ونقلي به شبكه ريلي كشور كاهش يابد و اميدواريم در سال آينده نيز باز هم اين سهم بيشتر روند نزولي داشته باشد. همچنين با ورود دولت به فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها قدرت ريلي در برابر جاده افزايش خواهد يافت.


وی با بیان اینکه متنوع سازي و منعطف كردن قيمت‌ها در حوزه ريلي آغاز شده است و مي تواند شبكه ريلي را جذاب كند، اظهار داشت: همچنين گام‌هاي اوليه‌ابراي توسعه بخش ريلي در حال برداشته شدن است اما راه درازي در پيش داريم و بايد اعتماد حرفه ورزان را به دست آوريم.


وزير راه و شهرسازي خاطر نشان کرد: اصل طلايي در توسعه رقابت است و توليد و رقابت در كنار هم معناي باطني توسعه اقتصادي را به وجود مي آورد. ما به دنبال اين هستيم كه مفهوم رقابت به هر نحوي برگردد و بدون رقابت اساسا توسعه بي معني است و بايد به سمتي پيش برويم كه سيستم رقابتي شكل بگيرد و افزايش بهره‌وري و رفاه مسافران بايد از طريق رقابت ايجاد شود و توزيع يارانه به بهره‌برداران كمكي نمي كند.


آخوندی با اشاره به اینکه ما نياز به تغيير پارادايم داريم، زيرا براي كنشگران اقتصادي هم سخت است تا دريافت كمك از دولت را قطع كنند، گفت: بايد توسعه بخش ريلي را با رقابت سالم، منصفانه و واقعي و غير مداخله گري دولت فراهم كنيم.


وی با تاکید بر اینکه بايد دسترسي بخش خصوصي به منابع ريالي صندوق توسعه ملي فراهم كنيم ، افزود: سالانه براي خريد واگن باري و مسافري و توسعه تجهيزات و خدمات وابسته نياز به 3 هزار ميليارد تومان اعتبار داريم. همچنين با دسترسي به منابه بازار سرمايه مي توان اين سرمايه‌گذاري را انجام داد.


وزیر راه و شهرسازی در توصيه به فعالان بخش خصوصي حوزه حمل ونقل ريلي يادآور شد: با گرفتن مشاور در امور مالي نسبت به تجهيز منابع از بازار سرمايه اقدام كنيد تا بتوانيم بازاري رقابتي حتي در مقايسه با ديگر حوزه‌هاي اقتصادي ايجاد كنيم.


آخوندی خاطر نشان کرد: حتما سياست رقابت بين ريل و جاده را به نفع ريل عوض خواهيم كرد و حتما توسعه ريلي يكي از استراتژي‌هاي دولت تدبير و اميد است و مطمئنم به كمك بخش خصوصي مردم شاهد رفاه بيشتر در دسترسي به شبكه حمل ونقل ريلي باشند.


در پايان اين مراسم با حضور وزير راه و شهرسازي از پيشكسوتان بخش حمل ونقل ريلي با اهداي تنديس و لوح سپاس، قدرداني شد.

آخرین مطالب این بخش آخرین اخبار اقتصادی روز

البته این خبر روز پنج‌شنبه بدون منبع خاصی از سوی برخی خبرگزاری‌ها منتشر و بلافاصله تکذیب شده بود. با این حال، انتشار همان خبر تایید نشده در روز آخر هفته کافی بود که سکه تمام بهار آزادی ۲۵ هزار تومان...
جعفر پشامی، با بیان این‌که کارت‌های هوشمند ملی از نظر فنی قابلیت ذخیره اپلیکیشن‌های مختلفی را در خود دارند، اظهار کرد: این کارت‌ها می‌توانند خدمات سازمان‌های مختلف را بدون تداخل در خود ذخیره کنند به گونه‌ای که می‌توان کارت‌های بانکی،...
خاویار ایرانی در اندیشه بازگشت به بازارهای جهانیبه گزارش گروه وبگردی ملکانه؛ این صنعت که زمانی در بین محصولات صادراتی معروف ایران قرار داشت، به دلیل تحریم های تجاری و ممنوعیت بین المللی در زمینه شکار ماهیان...
اولین واحد بیت کوین نقد ( Bitcoin Cash)، که انشعابی از بیت‌کوین است، روز سه‌شنبه “استخراج شد.” برخی نگران آن بودند که با تولد بیت‌کوین نقد، ارزش بیت‌کوین دچار نوسان‌ شدیدی شود، اما با گذشت یک روز از استخراج اولین...


  • دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا بنام شب یلدا

    دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا بنام شب یلدا

    دانلود آهنگ جدید امیر ایکس 2 بنام مغرور دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام عشق من دانلود آهنگ جدید حمید عسکری به نام این حرفا حالیش نیست دلم
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب