»   اخبار سیاسی  »   حمله‌شیمیایی درسوریه دنیا را بهت‌زده کرده
۳۱ مرداد ۱۳۹۲ , ساعت ۱۶:۱۹

حمله‌شیمیایی درسوریه دنیا را بهت‌زده کرده

این حمله در حالی روی می دهد که هم اکنون تعدادی از بازرسان شیمیایی سازمان ملل متحد در سوریه حضور دارند و ماموریت دارند از مناطقی بازدید کنند که قبلا دولت و مخالفان در سوریه یکدیگر را به استفاده از سلاح شیمایی متهم کرده بودند.

اردبیل نیوز: در حالی که مخالفان حکومت بشار اسد، ارتش این کشور را به حملات شیمیایی علیه مخالفان متهم می کند ، دمشق بر دروغ بودن ادعاهای تروریست ها تأکید می کند.

مخالفان حکومت بشار اسد رئیس جمهور سوریه اعلام کردند در حمله جدید شیمیایی نیروهای ارتش سوریه صدها نفر کشته شده اند.

به گزارش عصر ایران به نقل از رویترز، مخالفان گفته اند در حمله شیمیایی روز چهارشنبه نیروهای دولتی علیه مناطقی در نزدیک دمشق  منجر به کشته شدن تعداد زیادی از زنان و مردان و کودکان در حال خواب شده است. مخالفان اسد تلفات این حمله شیمیایی را بین 500 تا 1300 نفر ذکر کرده اند.

مخالفان گفته اند که مناطق ترما، زملکا و جوبر در حومه دمشق در بامداد چهارشنبه مورد هدف حمله شیمیایی گسترده نیروهای دولتی قرار گرفتند.

در صورت تایید این حمله شیمایی از سوی منابع مستقل، این بدترین حمله شیمیایی در جهان از دهه 80 میلادی تاکنون است. در سال 1988 بین سه تا پنج هزار کرد عراقی در حمله شیمیایی ارتش عراق به شهر حلبچه کشته شدند.

در واکنش به این موضوع دولت سوریه اعلام کرد هیچ گونه  حمله شیمیایی از سوی نیروهای ارتش یا تحت مدیریت دولت دمشق ، صورت نگرفته است.

فرماندهی کل ارتش و نیروهای مسلح سوریه با صدور بیانیه ای اعلام کرد:شبکه های فتنه و گمراهی و خون ریزی مردم سوریه در ادامه عادت خود، به دروغ اعلام کرده اند که ارتش عربی سوریه از سلاح شیمیایی علیه مناطقی در حومه دمشق استفاده کرده است. ما تاکید می کنیم که این ادعاها، همگی نادرست و در چارچوب جنگ رسانه ای برخی کشورهای علیه سوریه است.

در ادامه این بیانیه آمده است: آنچه که این گروه های تروریستی و شبکه های مورد حمایت آنها درباره استفاده ارتش عربی سوریه از سلاح شیمایی می گویند چیزی جز اقدامات مأیوسانه برای پوشش شکست های آنها در جبهه های جنگ و فروپاشی این گروه ها و حامیان آنها نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه سوریه هم اعلام کرد: ادعاها درباره استفاده ارتش سوریه از گازهای سمی در حومه دمشق ، دروغ و تلاشی برای انحراف توجه گروه بازرسی بین المللی از انجام ماموریت خود است. این ادعاها دروغ و کاملا نادرست است. دولت سوریه بارها تاکید کرده است که از هیچ سلاح کشتار جمعی در صورت وجود، استفاده نخواهد کرد.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد با اعلام اینکه از دریافت این خبر شوک زده شده خواستار تحقیق فوری بین المللی برای کشف واقعیت شد.
بان کی مون افزود: رئیس  هیات بازرسان سازمان ملل متحد حاضر در سوریه هم اکنون در حال رایزنی با دولت دمشق برای بازدید از مکان های ادعایی درباره حمله شیمیایی جدید است.

پیش از این نیز بخشی از بازرسان سازمان ملل متحد، مخالفان اسد را به دخالت در حملات شیمیایی گذشته در سوریه متهم کرده بودند.

یکی از کودکان قربان حمله شیمایی چهارشنبه در سوریه

 

دولت روسیه هم تکذیب دمشق را تکرار و اعلام کرد: به نظر می رسد این حمله اقدام تحریک آمیزی از سوی مخالفان اسد برای بدنامی چهره حکومت دمشق باشد.

روسیه همچنین خواستار تحقیق براساس معیارهای بین المللی شد و اعلام کرد اعلام چنین حمله شیمایی به هنگام استقرار بازرسان سازمان ملل متحد در سوریه، نشان می دهد که نیروهای دولت سوریه مسؤول این اقدام نیستند.

لندن البته دیدگاه مخالفان اسد را تایید کرد. ویلیام هیگ وزیر خارجه انگلیس که در سفری به پاریس به سر می برد گفت: امیداورم این حادثه حامیان حکومت اسد را در درک طبیعت جنایتکار و وحشیانه این حکومت از خواب بیدار کند. بریتانیا، فرانسه، آمریکا و دیگر کشورها خواستار تحقیق فوری از محل حمله شیمیایی جدید شدند.

این حمله در حالی روی می دهد که هم اکنون تعدادی از بازرسان شیمیایی سازمان ملل متحد در سوریه حضور دارند و ماموریت دارند از مناطقی بازدید کنند که قبلا دولت و مخالفان در سوریه یکدیگر را به استفاده از سلاح شیمایی متهم کرده بودند.

 قربانیان حمله شیمایی چهارشنبه در سوریه
در لوگوی روی عکس ، پرچم مخالفان نقش بسته است

 

موشه یعلون وزیر دفاع اسرائیل به خبرنگاران هم گفت: سوریه قبلاً از اسلحه شیمیایی استفاده کرده بود و این برای نخستین بار نیست که چنین اقدامی روی می دهد.

قبل از این باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا استفاده از سلاح شیمیایی را خط قرمز دولت دمشق اعلام کرده بود.

در صورتی که حمله شیمیایی جدید توسط نیروهای دولتی سوریه تایید شود فشارها علیه اوباما برای دخالت نظامی در سوریه افزایش می یابد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد هم چهارشنبه شب به درخواستی شماری از اعضای سازمان ملل متحد، نشست فوری را برگزار کرد اما به نتیجه ای نرسید و شاهد هیچ تصمیمی نبود.

برخی تصاویری که توسط عکاسان دریافت شده اند و در اختیار رویترز قرار گرفته شده است نشان دهنده دهها جنازه از جمله جنازه های کودکان در کف یک مرکز پزشکی است و آثار هیچ زخیم در بدن آنها دیده نمی شود. البته برخی از آنها در اطراف دهانشان، کف وجود دارد.

رویترز گفته است که نمی تواند به صورت مستقل درباره صحت این تصاویر اظهار نظر کند.

آمریکا و دیگر کشورهای غربی هم گفته اند که هیچ استنادی از منابع مستقل درباره استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه ندارند.
مخالفان می گویند این حمله موشکی در بامداد روز چهارشنبه روی داد.

یک مرد سوری که در انتقال جنازه های قربانیان شیمیایی مشارکت کرده بود به رویترز گفت: وارد خانه ای شدیم و همه چیز و همه افراد در جای خود قرار داشتند. به نظر می رسید آنها آنها خواب بودند ولی همه آنها مرده بودند.

با توجه به این که اکثر قربانیان این جنایت ، کودکان هستند و به طرز گسترده ای از تصاویر کودکان کشته شده در این فاجعه استفاده می شود، تردید های جدی درباره عامل و نیت این حمله وجود دارد که این حمله کجا انجام شده که اکثر قربانیان کودک هستند؟

 

 

 

آخرین مطالب این بخش اخبار سیاسی

محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهور پیشین برای بازدید از مناطق زلزله زده به کرمانشاه رفت.در روزهای گذشته انتقادات فراوانی به تخریب پروژه مسکن مهر پس از زلزله غرب ایران وارد شده...
به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، در دستور حجت الاسلام حسن روحانی به معاون اول رییس جمهور آمده است؛پیرو دستوراتی که شب گذشته برای بسیج تمام امکانات موجود کشور و بخصوص استان‎های همجوار در جهت اقدامات فوری و...
اما متاسفانه این بازگشت به گذشته خالی از غرض نیست و معمولا آمیخته با سیاسی‌کاری است. چون غرض آمد، هنر پوشیده شد... نیز، گاهی بازخوانی تاریخی را با دعواهای امروز درمی‌آمیزیم. در واقع خیلی‌ها در مناسبت سیزدهم آبان مترصد فرصتی...
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که رئیس‌جمهور ایران در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل، تمایل آمریکایی‌ها برای ملاقات با ترامپ را رد کرد.به گزارش سایت خبری ملکانه، "بهرام‌ قاسمی" سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤال...


  • دانلود آهنگ جدید مهدی مدرس به نام بعد تو

    دانلود آهنگ جدید مهدی مدرس به نام بعد تو

    دانلود آهنگ جدید محمد زندوکیلی به نام خواب پاییزی دانلود آهنگ جدید سینا شعبانخانی به نام نزدیکای پاییز دانلود آهنگ جدید فرزاد فرخ به نام هوای تو دانلود آهنگ جدید سیروان خسروی و زانیار خسروی به نام نمیرم عقب
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب