»   دین و اندیشه  »   حضور وقف در دانشگاه و مراکز علمی کم رنگ است
۲۴ دی ۱۳۹۲ , ساعت ۱۱:۵۲

حضور وقف در دانشگاه و مراکز علمی کم رنگ است


به‌ گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام علی محمدی در نشست بررسی گزارش عملکرد 9 ماهه اول سال 93 ادارات کل اوقاف و امور خیریه کشور با بیان اینکه امروز به واسطه حرکت سازمان اوقاف، وقفی که در جامعه مغفول و ناشناخته بود، باردیگر مطرح شده است، افزود: در این میان نقش علما برجسته است و همه باید برای جبران گذشته بکوشند.


حجت الاسلام محمدی فضا و افکار عمومی کنونی کشور را آماده و پذیرای موضوع وقف دانست و گفت: نکته مهم آن است که امروز فرهنگ وقف در جامعه احیا شده است و احیای این مهم حتی مهم تر از احیا و آبادانی موقوفات است.


نماینده ولی فقیه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه از فضای کنونی کشور باید بهره گیری کرد، افزود: مقام معظم رهبری فرمودند، باید خود را از درون اصلاح کنیم.


وی با اشاره به اینکه همکاران و نیروهای سازمان اوقاف باید تقویت شوند، تصریح کرد: برای پاسخگویی، مشاوره و دسترسی مردم برای ایجاد وقف جدید باید در سازمان اوقاف مرکزی مشخص وجود داشته باشد و این امر باید محقق شود.


حجت الاسلام محمدی با بیان اینکه فضای حاکم بر هفته وقف باید در طول سال نیز استمرار داشته باشد، تاکید کرد: باید با موضوع و محتوای مناسب این فضا را در طول سال نیز استمرار داد و بطور مثال از ظرفیت حوزه های علمیه و دانشگاه ها برای تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف در طول سال بهره برد.


وی با کم رنگ توصیف کردن حضور این سازمان در دانشگاه و مراکز علمی و آموزشی افزود: با مردم، مسئولان و علما پیرامون برنامه ها و اقدامات سازمان اوقاف بویژه در هفته وقف مصاحبه بگیرید و از آنها نظر سنجی کنید.


وی با بیان اینکه همایش «بررسی نقش بانوان در توسعه و ترویج فرهنگ وقف» از سال آینده باید در سراسر کشور برگزار شود ، گفت: بانوان بیش از 50 درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند و برای ترویج سنت حسنه وقف باید بانوان و فرزندان را نیز با این سنت حسنه آشنا سازیم.


حجت الاسلام محمدی با بیان اینکه برای سال آتی پیامدهای مثبت، اجر و پاداش عمل به وقف و پیامدهای منفی موقوفه خواری باید در کشور تبیین و تشریح شود ، افزود: سازمان اوقاف و امور خیریه حامی وقف ، واقفان و موقوف علیهم است و اگر وقفی ثبت نشود، حق واقف و موقوفه علیهم تضییع خواهد شد و این همانند ثبت اطلاعات یک فرزند نوزاد در ثبت احوال است که نه تنها فرزند را از پدرو مادر نمی گیرد بلکه به فرزند هویت می بخشد.


نماینده ولی فقیه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه اوقاف دستگاهی مردمی و نه دولتی است، افزود: در هفته وقف باید از ظرفیت امامزادگان و بقاع متبرکه بیش از پیش استفاده کنیم.


وی اضافه کرد: امروز پس از 5 سال نتیجه کارها و اقدامات گذشته خود را مشاهده می کنیم که حاصل تحمل سختی ها و رنج هاست و بازهم باید با صبر و تحمل و فعالیت های بیشتر موفقیت های افزون تری کسب کنیم.


حجت الاسلام محمدی با اشاره به شعار هفته وقف مبنی بر «همه واقف باشیم» تصریح کرد: شهید مدنی می فرمایند؛ زمانی که قرار است برای نماز شب در مجلسی سخنرانی کنید حداقل شب قبلش دو رکعت نمازشب بخوانید تا حرف هایتان تاثیر گذار باشد و ما مدیران اوقاف نیز برای اینکه این شعار «همه واقف باشیم » تاثیرگذار باشد، باید خود نیز وقفی به ثبت رسانده باشیم.


نماینده ولی فقیه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه با قدردانی از حجت الاسلام مصائبی ، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان آذربایجان غربی که منزلی دو طبقه را در استان قم وقف قرآن و عترت کرده است ، گفت: در همین نشست تصمیم گیری کنید تا به عنوان مدیران و معاونان سازمان اوقاف و امور خیریه بصورت مشارکتی وقفی را به ثبت برسانیم.

آخرین مطالب این بخش دین و اندیشه

شهادت امام حسن عسکری (ع)، چنان بازتاب گسترده‌ای در سامرا داشت، که عموم مردم پس از مطلع شدن از شهادت ایشان، به سمت منزل امام حسن عسکری (ع)، روانه شدند. پس از شهادت و انجام امور غسل و کفن پیکر مطهرشان،...
دانلود نرم افزار قرآن کریم برای موبایل ( گوشی های اندروید ) با ترجمه فارسی نرم‌افزار همراه نمونه در برگیرنده متن کامل قرآن کریم به همراه ترجمه حضرت آیة‌الله‌العظمی مکارم شیرازی و دوره کامل تفسیر نمونه (27 جلدی) است.   امکانات ویژه این...
احکام روابط زن و شوهر در ماه رمضان جنب شدن به صورت عمدی، چه به واسطه نزدیکی با همسر، ملاعبه‌ی با او و یا هر طریقی دیگری (مثل: استمناء، جنب شدن به واسطه نگاه به عکس یا فیلم و ...)، مانند...
برخی از بانوان، شل حجابی خود را اینطور توجیه می کنند که چون بسیاری از زنان، بدحجاب تر از ما هستند؛ بنابراین پوشش و آرایش ما که چند درجه از بدحجاب ها کمتر است اصلاً به چشم مردان نمی آید...

  • کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    دانلود آهنگ جدید مجید خراطها بنام بی رحمی دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا بنام شب یلدا دانلود آهنگ جدید امیر ایکس 2 بنام مغرور دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب