»   سلامت  »   حجامت بهتر است یا اهداء خون
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ , ساعت ۲۰:۳۲

حجامت بهتر است یا اهداء خون

سيدسعيد اسماعيلي، محقق و پژوهشگر طب ايراني و اسلامي، حجامت را داراي دو کاربرد پيشگيري و درماني دانست و گفت: در بعد درماني حجامت پس از تجويز پزشک انجام مي‌شود و در بعد پيشگيري نيز به منظور جلوگيري از ابتلا به برخي از بيماري‌ها حجامت صورت مي‌گيرد.

مقاطع زماني مناسب براي انجام حجامت

اسماعيلي با بيان اينکه حجامت پيشگيري داراي قواعد خاص و انجام آن در برخي از ماه‌هاي سال مناسب‌تر است، ادامه داد: در برخي از ماه‌هاي سال به ويژه فروردين و ارديبهشت توصيه به انجام حجامت شده و در مقابل براي مقاطع زماني ديگر همچون دي‌ماه بهتر است که حجامت انجام نشود.

اين محقق و پژوهشگر طب ايراني و اسلامي افزود: از نظر روزها نيز از پانزدهم تا بيست و يکم ماه‌هاي قمري روزهاي بهتري براي انجام حجامت محسوب مي‌شود و از جهت ساعات حجامت نيز ساعت‌هاي ابتدايي روز زمان مناسب تري براي انجام حجامت است ولي در اين بين برخي روزهاي خاص همچون هفتم حزيران( 29 تا 30 خردادماه) در برخي روايات اسلامي مورد تاکيد قرار گرفته و حتي عنوان شده اگر آن روز موفق به انجام حجامت نشديد 14 حزيران يا 6 تيرماه حجامت را انجام بدهيد.

انجام حجامت براي چه افرادي ممنوع است؟

وي به ممنوعيت‌هاي انجام حجامت اشاره کرد و گفت: براي اکثر افراد جامعه ما ممنوعيت مطلقي نداريم مگر افرادي که دچار کم خوني‌هاي شديد باشند که در اين افراد انجام حجامت قاعدتا صورت نمي‌گيرد در برخي نيز بايد احتياط‌هاي را رعايت کنيم همچون اشخاصي که بيماري‌هاي سيستم ايمني دارند و برخي از افراد نيز بايد تحت نظر پزشک و با صلاحديد وي اين عمل را انجام بدهند. افرادي که اعضاي پيوندي در داخل بدن خود دارند و يا بيماري خاصي دارند حتما قبل از انجام حجامت بايد با پزشک آشنا به طب ايراني و اسلامي مشورت کنند.

اسماعيلي ادامه داد: از نظر سنين نيز برخي از منابع طب سنتي توصيه کرده‌اند براي سنين کمتر از دو سال و بالاي 60 سال کمتر حجامت صورت بگيرد اما از ديدگاه روايات اسلامي ما چنين ممنوعيت‌هاي را نداريم و مي‌توانيم براي افراد کمتر از دو سال يعني بعد از چهار ماهگي و افراد بالاي 60 سال اگر شرايط مناسبي داشته باشند حجامت انجام بدهيم.

توصيه‌هايي براي قبل و بعد از انجام حجامت

اين محقق و پژوهشگر طب ايراني و اسلامي به برخي از توصيه‌هاي قبل و بعد از انجام حجامت نيز اشاره‌اي کرد و گفت: با توجه به اينکه از ديدگاه طب سنتي ما هيچگاه دو نوع پاکسازي را در بدنمان نبايد در زمان واحد انجام بدهيم بنابراين افرادي که دچار اسهال و استفراغ بوده‌اند و به نوعي مواد زائدي در آن روز از بدنشان خارج شده بهتر است در آن روز حجامت انجام ندهند.

وي گفت: در ضمن افرادي که از سونا و جکوزي استفاده کرده‌اند در همان روز بهتر است حجامت نکنند و يا يک روز فاصله اين امر را انجام بدهند، از سوي ديگر انجام مسائل زناشويي افراد نيز بايد 12 ساعت با انجام حجامتشان فاصله داشته باشد و سعي کنند در حال گرسنگي حجامت انجام ندهند حتما غذايي سبکي ميل کنند، دو الي سه ساعت از هضم غذايشان بگذرد سپس حجامت کنند و از مصرف دخانيات نيز پرهيز کنند.

چگونگي شست‌وشوي محل حجامت

اسماعيلي به توصيه‌هاي بعد از انجام حجامت نيز اشاره‌اي کرد و بيان کرد: شست‌وشوي محل حجامت نيز سه ساعت بعد از انجام حجامت صورت مي‌گيرد ولي معمولا تا 24 ساعت و در برخي افراد تا 12 ساعت ممکن است بعد از شست‌وشو تطهير محل ممکن نباشد که از نظر شرعي فتاواي مراجع اجازه مي‌دهد با همان زخمي که در اثر حجامت ايجاد شده و مقداري خون در مورد وجود دارد و قابل شست‌وشو نيست افراد اعمال عبادي خود همچون نماز را انجام دهند و مانعي در اين خصوص وجود ندارد.

اين محقق و پژوهشگر طب ايراني و اسلامي تصريح کرد: بعد از انجام حجامت افراد بايد از نظر روحي و عصبي در شرايط آرامي قرار داشته باشند و از حرکات سنگين ورزشي و کاري چند ساعتي پرهيز کنند و مناسب است بعد از حجامت افراد چند ساعتي بيدار باشند چرا که تاثير حجامت بهتر مي‌شود و خوابيدن بلافاصله ممکن است کمي از آثار حجامت را کاهش دهد.

وي ادامه داد: توصيه شده که برخي از اقلام همچون شربت سکنجبين و کاهو به خصوص در افرادي که مزاج‌هاي گرم دارند بعد از انجام حجامت مصرف شود و از مصرف خوراکي‌هاي سنگين اجتناب کنند.

مقايسه حجامت با انتقال خون

اسماعيلي همچنين به مقايسه حجامت و انتقال خون پرداخت و افزود: مدت‌هاي طولاني است که اين موضوع مطرح است که آيا حجامت با انتقال خون يکي است و يا تضاد و تقابلي با هم دارند. در ابتدا بايد ببينيم روش اهداي خون به چه منظور ايجاد شده است، فلسفه وجودي سازمان انتقال خون براي اين بوده که براي عده‌اي از افراد و بيماران نيازمند به خون سازمان و بانک‌هاي مختلفي ايجاد شود تا فراورده‌هاي خوني را از افراد سالم دريافت و به بيماران نيازمند انتقال کنند.

اهداي خون را نمي‌توانيم جايگزين حجامت کنيم

اين محقق و پژوهشگر طب ايراني و اسلامي تصريح کرد: بنابراين اصلا فلسفه وجودي اين نوع سازمان‌ها اين نيست که افراد خون دهند تا سالم شوند در واقع کسي که در اين رابطه نفع مي‌برد فرد گيرنده خون است نه اهدا کنند اگر چه اهدا کننده داراي اجر معنوي است ولي حجامت داراي دو بخش کاملا متفاوت پيشگيري و درمان است. ما نمي‌توانيم اهداي خون را جايگزين حجامت کنيم و هيچ کار علمي دقيقي نيز چنين چيزي را ثابت نکرده است.

وي ادامه داد: برخي از افراد معتقدند انتقال خون با حجامت فرقي ندارد ولي بحث ما اين است که اين عدم تفاوت را بايد با يک روش علمي ثابت کنيم و تاکنون نيز پژوهش‌هاي علمي در اين زمينه صورت نگرفته است که بخواهد تاثير حجامت را با انتقال خون مقايسه کرده باشد. حجامت براي بخش‌هاي مختلف بدن وجود دارد و در برخي از منابع نيز 28 نوع حجامت مورد اشاره قرار گرفته که هر کدام نيز داراي آثار خاصي است. حال سوال اين است که کدام يک از انواع حجامت را مي‌فرمايند که با انتقال خون يکي است.

اسماعيلي افزود: با توجه به اينکه شواهد علمي و منابع ما بر اين تاکيد مي‌کند که حجامت آثار خاصي دارد و مطالعات باليني اخير نيز نشان دهنده همين موضوع است بنابراين توصيه به انجام حجامت پيشگيري و درماني داريم و با انتقال خون آن را دو موضوع متفاوت مي‌دانيم ولي به افراد توصيه مي‌کنيم که هم حجامت کنند و گاهي هم خون اهدا کنند ولي مشکل از سوي سازمان انتقال خون است که از افراد مراجعه کننده براي اهداي خون چند سوال مختلف مي‌کنند که يکي از آن‌ها در خصوص انجام حجامت است در صورتي که افراد سابق بر آن حجامت انجام داده باشند از آن‌ها خون گيري صورت نمي‌گيرد و دليلي هم که مطرح مي‌کنند اين است که ممکن است فرد در حين انجام حجامت بدنش دچار آلودگي‌ به ويروس هپاتيپ و ايدز شده باشد.

حجامت امروزه در کشور با رعايت کامل مسائل بهداشتي انجام مي‌شود

اين محقق و پژوهشگر طب ايراني و اسلامي خاطرنشان کرد: ولي حجامت امروزه در کشور ما به صورت کاملا بهداشتي در مطب پزشکان انجام مي‌شود، وسايلي که براي حجامت استفاده مي‌شود يک بار مصرف و تيغ آن نيز تيغي است که در اتفاق عمل مورد استفاده قرار مي‌گيرد. روش انجام حجامت به شکلي نيست که آلودگي از فردي به فرد ديگري منتقل شود بنابراين افراد مي‌توانند با خيالت راحت از مراجعان خون بگيرند.

 

آخرین مطالب این بخش سلامت

این که کشیدن سیگار تاثیری بسیار منفی و خطرناک بر روی سلامتی انسان دارد چیزی نیست که بر کسی پوشیده باشد. اما علی رغم دانستن اثرات مخرب تنباکو، بسیاری از افراد همچنان به کشیدن سیگار ادامه می دهند. در بسیاری...
اگر ناخن‌ شکننده دارید: برای اینکه شکنندگی ناخن‌هایتان را از بین ببرید، یک‌چهارم فنجان روغن‌زیتون را به آرامی گرم کرده،‌ سپس یک کپسول ویتامین E باز کنید و درون آن بریزید. این مخلوط را روی کوتیکول‌ها (پوست اطراف ناخن) و...
کاهش دما در پاییز شما را به تکاپوی یک کاپشن گرم و نرم خواهد فرستاد اما همان مقدار کاهش دمای بدن در بهار و تابستان برایتان خنک و مفرح به شمار می آید. علت چیست؟ بدن انسان یک توانایی درونی...
چه کسی از بیدار شدن با دهانی بدبو نفرت ندارد؟ برای رفع بوی بد دهان بعد از خواب چه باید کرد؟ بوی بد دهان در صبح حاصل کاهش بزاق در حین خواب و رشد باکتری ها در دهان است. اغلب...

  • کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    دانلود آهنگ جدید مجید خراطها بنام بی رحمی دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا بنام شب یلدا دانلود آهنگ جدید امیر ایکس 2 بنام مغرور دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب