»   سینما  »   حاشیه سازی جایزه دادن به ویدئو هندی در جشنواره ایرانی!
۳۰ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۲۳:۲۱

حاشیه سازی جایزه دادن به ویدئو هندی در جشنواره ایرانی!

دست اندکاران جشنواره بین المللی ویدئو‎های ورزشی در واکنش به انتقادات تند روزنامه کیهان بیانیه ای را منتشر کردند.

روابط عمومی یازدهمین جشنواره بین‎المللی ویدئو‎های ورزشی در واکنش به مطالب حاشیه ای که اخیراً پیرامون این جشنواره در برخی رسانه‎ها منتشر شده است، بیانیه ای را منتشر کرد.

در این بیانیه آمده است: «یازدهمین دوره جشنواره بین‎المللی ویدئو‎های ورزشی تهران با لطف خداوند و تلاش دلسوزانه و بدون مزد عاشقان فرهنگ و ورزش و البته مشارکت بی چشم داشت برخی شرکت‎های خصوصی حامی فرهنگ و هنر کشور برگزار شد و مثل هر پدیده فرهنگ دیگری، واکنش‎های موافق و مخالفی را در فضای رسانه‎ای کشور در پی داشت.

مدیران، هیأت اجرایی و داوران این جشنواره نیز هرچند همواره با رویی باز از همه نقدها (صرف نظر از گرایش‎های فرهنگی و سیاسی آن)  استقبال می‎کنند اما واضح است که از جمله اصول اولیه هر نقد، رعایت انصاف و عدالت و پرهیز از غرض ورزی از یک سو و داشتن حداقل تخصص و دانش در حوزه مورد نقد از سویی دیگر است. با این مقدمه، نگاهی به مطلب منتشر شده در برخی رسانه ها، پیرامون جشنواره ویدئو‎های ورزشی خالی از لطف نیست؛

۱-  پیش فرض «برگزاری جشنواره با بودجه دولتی» از اساس پیش‎فرضی باطل است و جشنواره یازدهم برخلاف بسیاری از جشنواره‎های پر خرج کشور، از جمله معدود جشنواره‎های است که بدون اتکا به بودجه دولتی برگزار شد و از این حیث می‎تواند الگویی برای دیگران باشد. کمک‎های وزارت محترم ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک به این جشنواره، از لحاظ حمایتی و معنوی با ارزش و قابل تقدیر و سپاس است اما سایر هزینه‎های برگزاری صرفه‎جویانه جشنواره همچنان که گفته شد، یا از طریق همکاری افتخاری و بدون دستمزد بسیاری از علاقه مندان تامین شده و یا از طرف برخی شرکت‎های خصوصی که نام ایشان در کتاب جشنواره موجود است.

۲- اتهام «انگیزه مالی در برگزاری جشنواره ها» نیز به راحتی درباره این جشنواره قابل بررسی است. نویسنده محترم با چند تماس تلفنی با همکاران دبیرخانه و یا اعضای محترم هیأت داوران و پرسش از این که چند ماه است حقوقی دریافت نکرده اند و یا اینکه اساسا قرار هست دستمزدی برای داوری و انتخاب آثار دریافت کنند یا خیر، به انگیزه‎های مالی این جشنواره پی خواهند برد. عجیب است جشنواره ای که در سال اقتصاد مقاومتی با هزینه حداقلی آن هم با حمایت بخش خصوصی برگزار شده است اینگونه مورد هجمه قرار گرفته و دستاوردهای فرهنگی و بین المللی آن به کلی فراموش شده است.

۳- اتهام «بی‎اطلاعی سازندگان ویدئو‎های هندی از نمایش ویدئو‎هایشان در این جشنواره» نیز مانند سایر مطالب این یادداشت، ناشی از بی‎اطلاعی نویسنده از قواعد حاکم بر جشنواره است؛ تمامی آثار متقاضی حضور در جشنواره، از جمله آثار بین المللی، پس از صدور فراخوان، با تکمیل فرم درخواست، ویدئو ها و عکس های  خود را به دبیرخانۀ جشنواره ارسال کرده اند. ویدئو «سلطان» نیز از جمله این آثار است که تهیه کنندۀ آن ضمن ارسال فرم درخواست حضور اثر خود، با انعقاد قراردادی (که در دبیرخانۀ جشنواره موجود است) مجوز لازم برای نمایش محدود ویدئو در جشنواره را نیز، صادر نموده است.

ضمناً علت عدم حضورعوامل این ویدئو ها در مراسم اختتامیه نیز به همان دلایل اقتصادی است که پیشتر گفته شد. از آنجا که جشنواره با بودجه اندک بخش خصوصی برگزار شد و برخلاف سایر جشنواره های دولتی فاقد بودجه لازم برای دعوت و پذیرایی از میهمانان خارجی بود، لذا با وجود علاقۀ بسیاری از صاحبان آثار خارجی –و ازجمله عوامل سازندۀ ویدئو “سلطان” به حضور در آیین اختتامیۀ جشنواره، صرفاً به دعوت از مسئولان سفارتخانه های کشورهای متبوع بسنده کرده و حضور مهمانانی، از جمله سفیر محترم کشور فیلیپین و مقام‎ها و مسئولان طراز اول سفارتخانه‎های ترکیه، هند، پاکستان، چین و …در این مراسم به همین دلیل بوده است.

۴- اطلاق واژه “مبتذل” به ویدئو «سلطان» از سینمای هند به کارگردانی ویدئوساز مسلمانی به نام علی عباس‎ظفر و بازی سلمان خان، بازیگر مسلمان محبوب این کشور نیز اطلاقی ناشی از بی اطلاعی و یا غرض ورزی است. ویدئو «سلطان» که برنده ۲ تندیس از مجموع بیش از ۳۵ تندیس و دیپلم اهدا شده جشنواره شد – ویدئوی است با موضوع ورزش و نقش آن در زندگی فردی و اجتماعی افراد که البته به سیاق اکثر ویدئو‎های تولید بالیوود حاوی داستانی عاشقانه (از نوع عشق‎های با حجب و حیای شرقی و فاقد جنبه‎های اروتیک)  نیز هست به طوری که ویدئو برای اخذ مجوز نمایش از اداره کل نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی، نیازمند کمترین اصلاحات (صرفا حذف چند صحنه موزیکال معمول در سینمای هند) بود و تقریبا به طور کامل در جشنواره به نمایش درآمد.

۵- اشاره نویسنده محترم مقاله به برنامه «سینما ورزش» نیز که به همت شبکه ورزش طی روزهای برگزاری جشنواره، به انعکاس اخبار و حواشی آن می پرداخت، هر چند مانند سایر انتقادات ذکر شده، بدون استناد دقیق به موارد مورد نظر (و لذا فاقد ارزش تخصصی) است اما با این حال قطعا مورد استقبال سازندگان برنامه خواهد بود و سازندگان این برنامه در آینده تلاش خواهند کرد تا کیفیت این برنامه را (که با استقبال بی نظیر اهالی سینما و فرهنگ مواجه شد و حرکتی نو در این مسیر بود) بیش از پیش ارتقا دهند.

۶- بدیهی است برگزاری باشکوه و گسترده تر این رویداد در ابعاد بین المللی به اعتبار کشورمان در بخش سینمای ورزشی و حضور پررنگ تر و ارتقای جایگاه ایران در فدراسیون جهانی FICTS و جشنواره جهانی میلان ایتالیا می انجامد و با ارائه تولیدات با کیفیت هنری از این طریق می توان به گسترش و ترویج فرهنگ پهلوانی و قهرمانی فرزندان این سرزمین پرداخت. حضور آثار ۲۳ کشور در بخش ویدئو و همچنین آثار هنرمندان ۴۴ کشور در بخش عکس، خود گویای اعتماد هنرمندان بین المللی به این رویداد و همچنین تلاش برای ارتقای جایگاه جهانی ایران در فدراسیون بین المللی ویدئو های ورزشی (FICTS) است.

همچنین لازم است در این مسیر از حمایت های معنوی وزارت ورزش و جوانان، کمیته ملی المپیک، سازمان صدا و سیما و شبکه ورزش سیما، سازمان سینمایی وزارت ارشاد، وزارت کار، رفاه و تعاون اجتماعی و دیگر نهادهای مرتبط تقدیر شود.

در پایان، مسئولان، داوران و گروه اجرایی یازدهمین جشنواره بین المللی ویدئو‎های ورزشی تهران، ضمن تشکر از تمامی مسئولان دولتی، شرکت‎های خصوصی و رسانه ها که طی ماه های گذشته به هر نحو یاریگر این جشنواره  -که هدفی جز اعتلای نام ایران در عرصه های بین المللی ندارد- بوده اند، به طور خاص از انتقادات بعضا مغرضانه و کذب برخی رسانه ها (منجمله روزنامه محترم کیهان) که با درج مقاله باعث شدند خوانندگان – هر چند اندک شمار – ایشان نیز متوجه جشنواره ویدئو های ورزشی شوند تشکر می کند».

یادآور می شود؛روزنامه کیهان امروز در مطلبی انتقادی درباره این رویداد هنری گزارش است:« در جشنواره ویدئو‌های ورزشی که با بودجه دولتی برگزار شد، از یک ویدئو مبتذل هندی و بازیگران این ویدئو تقدیر شد!اغلب جشنواره‌های سینمایی همواره با این انتقاد مواجه می‌شوند که فاقد تأثیرگذاری فرهنگی هستند و بیشتر با اهداف اقتصادی برگزار می‌شوند. جشنواره ویدئو‌های ورزشی هم یکی از این رویدادهاست که مراسم اختتامیه یازدهمین دوره آن شامگاه پنجشنبه ۲۸ دی در هتل المپیک برگزار شد. این مراسم با حضور مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان، سیدرضا صالحی امیری رئیس‌کمیته ملی المپیک، چند تن از نمایندگان مجلس، هنرمندان، ورزشکاران و مهمانان جشنواره برگزار شد و از برگزیدگان آن تقدیر به عمل آمد.در این مراسم، چند ویدئو هندی هم جایزه گرفتند. نکته قابل تأمل این است که هیچ یک از عوامل این ویدئو‌ها در این مراسم حضور نداشتند و احتمالا سازندگان این آثار اصلا اطلاعی از اینکه ویدئو‌هایشان در جشنواره‌ای تحت عنوان ویدئو‌های ورزشی در ایران به نمایش درآمده و جایزه گرفته‌اند بی‌خبر هستند! اما نکته قابل تأمل این است که سلمان خان و آنوشکا شارما کوهلی، نقش‌آفرینان یک ویدئو مبتذل بالیوودی به عنوان بهترین بازیگران مرد و زن در یازدهمین جشنواره ویدئو‌های ورزشی معرفی شدند! آن هم ویدئوی که درباره رابطه عاشقانه و نامشروع یک جوان با یک کشتی‌گیر زن است! ویدئوی که حتی پوستر آن نیز قابل نمایش نیست!اینکه چرا در سال اقتصاد مقاومتی و دورانی که همه از کمبود بودجه فرهنگی انتقاد می‌کنند، جشنواره‌ای بی‌خاصیت با عنوان جشنواره ویدئو‌های ورزشی برگزار می‌شود به کنار، اما برگزار‌کنندگان این جشنواره باید پاسخ دهند که چرا این بودجه را صرف معرفی و تقدیر و جایزه دادن به بازیگران هندی، آن هم به خاطر بازی در ویدئوی که در تضاد با ارزش‌های فرهنگی ماست کرده‌اند؟ این جشنواره همچنین ویژه‌برنامه‌ای با عنوان «سینما ورزش» را تولید و از شبکه ورزش سیما پخش کرد که برنامه‌ای بسیار ضعیف و فاقد حداقل کیفیت ساختاری و محتوایی بود».

با سایت خبری ملکانه همراه باشد…

banifilm.ir


آخرین مطالب این بخش سینما

بانی فیلم، گروه تلویزیون: در پی سانحه هوایی که برای هموطنانمان در پرواز تهران- یاسوج رخ داد، باز هم فضای مجازی ثابت کرد که سرعت عملش در انتقال خبر از شبکه های تلویزیونی به خصوص شبکه خبر بیشتر است....
کاندیدا شدن «شکل آب» با کارگردانی بدیع و سرشار از ظرایف گی یرمو دل تورو برای جایزه اسکار برترین فیلم سال و خود وی به عنوان نامزد اسکار برترین کارگردانی و ثبت ۱۳ کاندیدایی برای این فیلم غیرمتعارف که...
نماهنگ انیمیشنی «مادر خوبی ها» به مناسبت ایام فاطمیه در استودیو رضوان تولید شد. به گزارش رسیده، این نماهنگ انیمیشن به مناسبت شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها در استودیو رضوان تولید شده و به صورت گسترده در فضای...
بازیگر نقش اول فیلم «زیر درختان زیتون» درگذشت. به گزارش بانی فیلم،حسین رضایی، بازیگر نقش اول فیلم «زیر درختان زیتون» به کارگردانی عباس کیارستمی در سال ۱۳۷۲ امروز صبح درگذشت. حسین رضایی کشکجانی متولد ۱۳۴۸ در رودبار اولین بار...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب