»   اخبار سیاسی  »   حاشیه‌های مذاکرات ایران و ۱+۵ در “آلماتی “
۸ اسفند ۱۳۹۱ , ساعت ۲۲:۵۰

حاشیه‌های مذاکرات ایران و ۱+۵ در “آلماتی “

مذاکرات ایران و ۱+۵ فردا (چهارشنبه) دنبال می‌شود.

پس از دو ساعت رایزنی میان هیات‌های مذاکره کننده ایران و ۱+۵ که پس از مذاکرات دو ساعت و نیمه رسمی صورت گرفت، قرار شد مذاکرات ایران و ۱+۵ در ادامه مذاکرات روز سه‌شنبه صبح فردا دنبال شود.

ایران و ۱+۵ بعد از ظهر سه‌شنبه به وقت محلی گفت‌وگوهای خود را آغاز کردند.

در حالی که انتظار می‌رفت دور جدید مذاکرات میان ایران و ۱+۵ پس از هشت ماه تاخیر و تشدید مواضع دو طرف از فضای سرد دیپلماتیک خارج شود اما به نظر می‌آید خبری از انعطاف و تغییر در رویکردها نباشد.

با این حال هنوز باید منتظر بود و دید که مذاکرات در روز دوم که فردا چهارشنبه از سر گرفته می‌شود چه سمت و سویی پیدا خواهد کرد.

قزاق‌ها در حالی در شهر آلماتی و در هوای برفی و مه آلود میزبان دور جدید مذاکرات ایران و ۱+۵ بودند که تلاش کردند با استقبال گرم از سرمای هوا بکاهند.

وزیر خارجه قزاقستان هنگام ورود هیات‌های مذاکره کننده ایران و ۱+۵ از آن‌ها استقبال کرد.

کاترین اشتون، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات از سوی ۱+۵ با ایران لباسی مشابه آن چه در بغداد به تن داشت البته با رنگی متقاوت به محل مذاکرات وارد و ابتدا با وزیر خارجه قزاقستان و سپس سعید جلیلی رسم و رسومات دیپلماتیک را به جا آورد و عکس یادگاری انداختند.

باید امیدوار بود که بر تن کردن لباسی تکراری از سوی نماینده ۱+۵ در مذاکرات با ایران به معنای تکرار مکررات نبوده باشد.

قزاقستان نیز به تبعیت از میزبان‌های قبلی مذاکرات سیاسی و هسته‌یی و بین‌المللی ایران و ۱+۵ نماد کشورش (سیب یا همان آلما به زبان ترکی) و عنوان “مذاکرات ایران و ۱+۵” را بر بیلبوردی بزرگ و به دو زبان قزاقی و انگلیسی در محل کنفرانس خبری در هتل اینترکنتیننتال نصب کرده است.

هتل مذکور محل استقرار حدود ۱۵۰ نمایندگان رسانه‌های خارجی است و البته مرکز خبری و محل کنفرانس خبری نمایندگان دو طرف در انتهای مذاکرات نیز در این هتل قرار دارد.

در حدود ۱۲۰ خبرنگار و رسانه قزاقی نیز این مذاکرات را پوشش می‌دهند.

پرچم جمهوری اسلامی ایران نیز همان طور که در مذاکرات قبلی مرسوم شده است در میانه پرچم‌های کشورهای عضو گروه ۱+۵ قرار دارد.

محل برگزاری مذاکرات در آلماتی، هتل رکسوس است که از محل استقرار خبرنگاران فاصله بسیار دارد.

مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر این که آیا گروه ۱+۵ در مذاکرات امروز در آلماتی پیشنهاد جدید برای ایران دارند؟ گفت: ما یک پیشنهاد تغییریافته را ارایه خواهیم کرد.

هم‌چنین یک منبع نزدیک به هیات مذاکره کننده ایران نیز از یک بسته پیشنهادی جامع از سوی ایران برای ارایه در مذاکرات خبر داد و گفت که ایران نیز دست پر به آلماتی آمده است و پیشنهادی در چارجوب پیشنهاد مسکو اما با اعمال تغییراتی را آماده کرده است که قصد دارد از آن متناسب با آن چه ۱+۵ در مذاکرات رو می کنند ارایه کند.

به این ترتیب ارایه بسته‌های پیشنهادی ولو با تغییرات اندک و ناچیز از سوی دو طرف مهم‌ترین مطلب و خبری بود که در حاشیه مذاکرات رسمی میان ایران و ۱+۵ بیان شد.

افکار نیوز


لذت تماشای فیلم های جدید
در ملکانه تماشا کنید
www.molkaneh.com

آخرین مطالب این بخش اخبار سیاسی

حسن‌پور: حجتی پدر کشاورزی ایران است ...
ابلاغ قانون اصلاح ماده ۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم ...
هویت دو سر بریده در تهران کشف شد/قاتل دستگیر شده است ...
مرعشی: می‌خواستیم رئیس‌جمهور پابه‌پای رهبری حرکت کند ...

پاسخ دهید

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.  • دانلود موزیک ویدیو جدید سیروان خسروی به نام خوشحالم

    دانلود موزیک ویدیو جدید سیروان خسروی به نام خوشحالم

    آهنگ شاد عروسی: دانلود آهنگ های جدید شاد عروسی ویژه 96 (2017) دانلود آهنگ جدید رضا یزدانی به نام گمشدگان دانلود آهنگ جدید فریدون آسرایی به نام وقتشه دانلود آهنگ جدید احسان خواجه امیری به نام نوش دارو
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب