»   فرهنگی و هنری  »   حاشیه‌های سریال «زمانه»! عکس بازیگران
۱۰ بهمن ۱۳۹۱ , ساعت ۱۵:۵۷

حاشیه‌های سریال «زمانه»! عکس بازیگران

«زمانه» حاصل ششمین همکاری میان حسن فتحی (کارگردان) و اسماعیل عفیفه (تهیه کننده) است. آن‌ها در سریال‌های همسایه‌ها، فردا دیر است، میوه ممنوعه و دنده معکوس (تله فیلم) با یکدیگر همکاری داشته‌اند.

مقدمات ساخت سریال زمانه در اواخر پخش سریال «در مسیر زاینده رود» شکل گرفت. فیلمنامه سریال از سوی تهیه کننده و علیرضا کاظمی‌پور (نویسنده) به شبکه یک سیما پیشنهاد شد. شبکه یک پس از چند ماه اعلام کرد این فیلمنامه مناسب این شبکه نیست.

پس از آن فیلمنامه به شبکه سه پیشنهاد شد. مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سه سیما با مطالعه فیلمنامه، این فیلمنامه را در مسیر تولید انداخت و اعلام کرد نتیجه کار سریالی جذاب خواهد شد.
هنگام ارائه سریال به شبکه سه، حسن فتحی برای انجام کاری در فرانسه بود.

نیمه‌های سال ۹۰ کارهای مقدماتی مربوط به ساخت سریال انجام شد و از اسفند ماه تصویربرداری سریال آغاز شد. در مقطع آغاز تصویربرداری خبری درباره تولید این سریال منتشر نشد و تا مدت‌ها قاعده «سکوت خبری» بر ساخت این سریال حاکم بود.

در فیلمنامه اولیه داستان سریال روایتی خطی و کلاسیک نبود. فیلمنامه اولیه به گونه یی بود که در آن مخاطب هربار با یک شخصیت همراه می‌شد و قصه مربوط به او در سریال مطرح می‌شد. در قسمت بعد نیز فیلمنامه دوباره بر یک شخصیت متمرکز می‌شد و گاهی فیلمنامه به سراغ شخصیت‌های دیگر نیز می‌آمد.

تهیه کننده و کارگردان طی مشورت با یکدیگر به این نتیجه رسیدند که این فیلمنامه ممکن است برای مخاطب امروز تلویزیون چندان عادی نباشد و به همین دلیل فیلمنامه همزمان با ساخت بازنگری و به یک اثر کلاسیک تبدیل شد.

امین تارخ قرار بود در نقش «عمو» حضور یابد. او قرارداد هم بست و چند روزی مقابل دوربین آمد اما به دلیل آماده نبودن فیلمنامه کامل، فرجام این شخصیت هم در داستان مشخص نبود و به همین دلیل امین تارخ نگران این شخصیت بود که در روند آتی داستان چه سر و شکلی پیدا خواهد کرد؟! به دلیل نامشخص بودن شخصیت عمو در داستان، او از حضور در ادامه سریال عذرخواهی کرد و پس از چند روز تصویربرداری، از گروه جدا شد.

«لیندا کیانی» بازیگر نقش ارغوان هم شخصیت دیگری بود که از سریال جدا شد. او پیش از آغاز تصویربرداری اعلام کرده بود که هم سفری به خارج از کشور در پیش دارد و هم اینکه ممکن است در پروژه دیگری درگیر کار شود. در ادامه کار برنامه او با برنامه پروژه تطبیق پیدا نکرد و به همین دلیل او نیز از پروژه جدا شد.

در سریال زمانه مخاطب هر چهار فصل بهار، تابستان، پاییز و زمستان را می‌بیند. فصل زمستان در یکی از فلاش بک‌ها روایت می‌شود که آن مهرانه مهین ترابی که منتظر رسیدن پدرش برای اجازه عقد است، در دوران جوانی روزی را به خاطر می‌آورد که عمو به پدرش اجازه حضور در محضر را نداده و به همین دلیل او موفق به ازدواج با جوان مورد علاقه خود نشده است.

در سریال زمانه تقریبا به تمام مضامین روز پرداخته شده است: مسکن، بیکاری جوانان، مشکلات مربوط به ارث، فساد اقتصادی، اعتیاد، گروه‌های موسیقی زیرزمینی و… برخی از مضامینی هستند که سریال به آن‌ها پرداخته است.

کیانوش عیاری یکی از علاقه مندان و طرفداران جدی سریال زمانه است و بار‌ها علاقه خود به این سریال را در تماس با حسن فتحی ابراز کرده است.

یکی از ویژگی‌های سریال زمانه این است که خیلی زود به سراغ اصل مطلب می‌رود و با طرح خط اصلی داستان در‌‌ همان قسمت‌های آغازین، چندان روده درازی نمی‌کند.
روند رویداد‌ها در سریال زمانه به گونه یی است که هرچند قسمت یک بار، اتفاقی مهم در سریال رخ می‌دهد.

سازندگان سریال زمانه با در نظر گرفتن ذائقه مخاطب امروز که بر اثر تماشای سریال‌های ماهواره یی دگرگون شده، تصمیم داشتند سریالی بسازند که با تنوع لوکیشن، ضرباهنگ تند و شخصیت‌های مختلف، برای مخاطب امروز جذاب و دیدنی باشد.

دروغ گفتن، پنهان کاری، کینه ورزی و انتقام گرفتن مضامینی کلی است که در این سریال به آن‌ها پرداخته شده است.

یکی از قصه‌های فرعی سریال، موسیقی اصطلاحا «زیرزمینی» است. در داستان چند شخصیت درگیر ساخت آهنگ‌های اصطلاحا زیرزمینی هستند. آن‌ها به محض اعتیاد یکی از اعضای تیم، او را از گروه بیرون می‌کنند. سریال تلاش دارد تصویری سالم از این گروه‌های موسیقی نشان داده و به موسیقی به عنوان عنصری برای تذهیب نفس بپردازد.

پخش سریال زمانه از تلویزیون با استقبال مخاطبان مواجه شد. بخش مهمی از این مساله به دلیل رویکرد سریال به موضوع‌های روز اجتماع است.

نمایش ازدواج مخفیانه دو نفر از شخصیت‌ها در سریال، با واکنش برخی رسانه‌ها مواجه شد. در بخشی از سریال به دلیل مخالفت خانواده سروش گودرزی با ازدواج او با پریناز ایزدیار، این دو به صورت مخفیانه با هم ازدواج می‌کنند و همین مساله با واکنش چند رسانه مواجه شد. اسماعیل عفیفه در مصاحبه یی گفت: «منتقدان اگر اندکی صبر کنند، متوجه خواهند شد که ما قصد عادی سازی روابط دختر و پسر را نداریم و تبعات ازدواج مخفیانه را تصویر می‌کنیم».

او در ادامه این گفت‌و‌گو اضافه کرد: «به نظر من قضاوت درباره آنچه تا به حال پخش شده، عجولانه است و بحث ازدواج تازه شروع شده است. من در چند کار دیگر نیز با آقای فتحی همکاری داشته‌ام و در کارهای قبلی ما هم این اتفاقات می‌افتاد که برخی به عنوان نقد شروع به بیان مطالبی می‌کردند که از سر شتابزدگی است. این افراد نمی‌دانند که یک اثر یکپارچگی دارد و با دیدن چند قسمت از یک کل نمی‌توان درباره آن نظر داد.»

پیش از پایان سریال، در فضای مجازی عده یی از مخاطبان پایان سریال را حدس زده و آن را منتشر کرده‌اند. این روال در سال‌های اخیر درباره سریال‌های تلویزیونی به شدت رواج یافته است.

آخرین مطالب این بخش فرهنگی و هنری

اخبار كوتاه فرهنگی هنری را در بسته خبری فرهنگ و هنر ملکانه دنبال کنید   انجمن صنفی فیلم کوتاه ایران «ایسفا» طی نامه‌ای به دبیر سی‌و‌پنجمین جشنواره فیلم فجر خواستار بازگشت سیمرغ بلورین فیلم کوتاه به جشنواره فیلم فجر شد. روسیه فیلم «بهشت»...
رنگ کردن جهان کار جالبی به نظر می‌رسد؟ اگر این‌طور است، می‌توانید نقاشی بالا را رنگ کنید. می‌توانید این نقاشی را پرینت بگیرید یا اصلا به صورت دیجیتالی روی کامپیوتر آن را رنگ کنید. خوب است به هنگام رنگ کردن...
مریم حیدرزاده جدیدترین کتاب خود را به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تقدیم کرد. ...
تصویری از بهرام رادان در جشن تولد 35 سالگی اش که در صفحه اجتماعی اش منتشر کرده است. ...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب