»   اخبارافغانستان  »   جوان افغان موترسایکل آفتابی ساخت
۱۳ مرداد ۱۳۹۴ , ساعت ۱۷:۵۸

جوان افغان موترسایکل آفتابی ساخت

یک جوان با استعداد افغان که مشتاق پیوستن به انقلاب تکنالوژی جهانی است، یک موتر سایکل آفتابی ساخته‌است.

این موترسایکل به کمک انرژیی که توسط دست‌گاه جاسازی‌شده در بام آن از آفتاب گرفته می‌شود، به حرکت در می‌آید.

طراحی موترسایکل نیز توسط مصطفا ساخته شده و این موترسایکل می‌تواند سرعت ۴۰کیلومتر را در ساعت، با استفادۀ از انرژی آفتاب بپیماید.

هم‌چنان یک طراح، پدال‌هایی را در آن جاسازی کرده که در حالت اضطراری و زمانی‌که انرژی موترسایکل به گونۀ کامل تمام شد، می‌توان از این پدال‌ها مانند دوچرخه برای حرکت استفاده کرد.

این در حالی‌ست که یک جوان دیگر که در شمال افغانستان، در ولایت جوزجان از انستیتوت پولی تکنیک فارغ گردیده در حال ساختن چرخ‌بال دست‌ساز است.

غلام صدیق از انستیتوت پولی تکنیک ولایت جوزجان فارغ شده و اکنون مصروف ساختن هلیکوپتر است.

وی می‌گوید که کار روی جنبه‌های فنی این چرخ‌بال تمام شده و آمادۀ ساختن آن است.

از سویی، یک مهندس دیگر افغان ابتکار عمل به خرج داده تا هواپیمای بدون سرنشین و هواپیمایی که توسط خلبان به حرکت در می‌آید را بسازد.

مهندس زمری هلالی هواپیمای بدون سرنشین و هواپیماهایی که با سوخت و انرژی برق عمل می‌کند و عناصر سازندۀ آن را عناصر معمولی مانند چوب، لباس و دست‌گاه‌های الکترونیکی تشکیل داده، ساخته‌است.

جوان دیگری در ولایت غزنی دست به ساختن یک هواپیما زده بود و از حکومت پیشین افغانستان خواستار کمک شده بود تا بتواند هواپیماهای خوب‌تر بسازد.

حکومت پیشین نتوانست در این زمینه برای جوانانی که خواستار پیش‌رفت در بخش‌های فنی هستند کاری بکند ویا هم توجه درستی صورت نگرفت.

اما حدود یکی‌دوماه پیش و چندروز پس از ایجاد حکومت وحدت ملی در افغانستان، امنیت ملی کشور اعلام کرد که مرکزی را ساخته و در چارچوب آن جوانان کشور که دست به کشف یا ساخت و کار فنی می‌زنند، امکانات به خاطر رشد و توسعۀ کار و استعدادشان در اختیار آنان قرار داده خواهد شد.

آخرین مطالب این بخش اخبارافغانستان

عکس دختر افغانی در ایران عکس دختر افغانی مقیم ایران عکس دختر افغانی...
دختر افغانی زیبا با چشمان رنگی تصاویر زیبایی از دختران زیبای افغانی را...
لیونل مسی ستاره بارسلونا همراه با این تیم وارد قطر شده تا با الاهلی مسابقه دهد. حضور او در قطر منجر به برآورده شدن آرزوی یک کودک افغان شد. این کودک افغان که مرتضی احمدی نام دارد، چند وقت قبل...
جلسه تمرینی تیم ملی فوتبال افغانستان در شهر دوشنبه تاجیکستان زیر نظر انوش دستگیر سرمربی موقت تیم ملی به مدت یک ساعت برگزار شد. در این تمرین تمامی ۲۶ بازیکن حضور داشتند. تیم ملی بعد از ظهر امروز نیز تمرین خواهد...