»   آخرین اخبار اقتصادی روز  »   جزئیات کاهش 1.5 درصدی نرخ بیکاری در بهار92
۲۵ دی ۱۳۹۲ , ساعت ۱۷:۵۹

جزئیات کاهش 1.5 درصدی نرخ بیکاری در بهار92


براساس گزارش مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری در بهار امسال با ۱.۵ درصد کاهش نسبت به پایان سال ۹۱ به 10.6 درصد رسید که در این میان نرخ بیکاری در نقاط شهری 12.2 و در نقاط روستایی 6.6 درصد است.

براساس گزارش مرکز آمار ایران نرخ بیکاری در بهار 91 براساس جمعیت 10 ساله و بیشتر 10.6 درصد بوده است. این شاخص در بین مردان 8.8 درصد و در بین زنان 18.7 درصد محاسبه شده است.

همچنین نتایج بیانگر آن است که نرخ بیکاری در نقاط شهری بیشتر از نقاط روستایی است به طوری که نرخ بیکاری در نقاط شهری 12.2 و در نقاط روستایی 6.6 درصد است.

بر این اساس نرخ بیکاری در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته 2.3 درصد کاهش داشته و همچنین نرخ مشارکت اقتصادی هم 1.1 درصد رشد داشته است.

چنانچه جمعیت فعال 15 ساله بیشتر در نظر گرفته شود نرخ بیکاری همان 10.6 درصد به دست می‌آید.

نرخ مشارکت اقتصادی و جمعیت 10 ساله و بیشتر 39.3 درصد بوده که این شاخص در بین مردان 64.4 درصد و در بین زنان 14.3 درصد محاسبه شده است.

درصد جمعیت فعال 10 ساله و بیشتر در نقاط روستایی بیشتر از نقاط شهری است به طوری که نرخ مشارکت اقتصادی در نقاط روستایی 41.8 درصد و در نقاط شهری 38.1 درصد بوده است.

در صورتی که جمعیت 15 ساله و بیشتر جمعیت سن کار فرض شود نرخ مشارکت اقتصادی 0.43 درصد است و این شاخص در بین مردان 70.6 و در بین زنان 15.6، در نقاط شهری 41.8 درصد و در نقاط روستایی 46.1 درصد به دست می‌آید.

آمارها نشان می‌دهد اشتغال ناقص در کل کشور 7.3 درصد از جمعیت فعال اقتصادی 10 ساله و بیشتر بوده‌اند این شاخص در بین مردان 8 درصد و در بین زنان 4.4 درصد و همچنین در نقاط شهری 6.5 درصد و در نقاط روستایی 9.3 درصد بوده است.

سهم اشتغال ناقص نشان می‌دهد 8.2 درصد از شاغلان دارای اشتغال ناقص بوده که از این نسبت 7.8 درصد برای مردان و 5.4 درصد برای زنان بوده است.

در بررسی نرخ مشارکت اقتصادی در استان‌های کشور نشان می‌دهد نرخ مشارکت اقتصادی جمعیت 10 ساله و بیشتر در استان خراسان شمالی با 44.3 درصد در جایگاه نخست قرار دارد و بعد از آن استان آذربایجان شرقی با 44.1 درصد رتبه دوم را به خود اختصاص داده است. این در حالی است که نرخ مشارکت اقتصادی در استان سیستان و بلوچستان 29.5 درصد بوده که پایین‌ترین نرخ مشارکت را نشان می‌دهد. نرخ مشارکت اقتصادی در کل کشور 39.3 درصد برآورد شده است.

مقایسه این شاخص در بین استان‌ها نشان می‌دهد استان خوزستان با 20.8 بالاترین نرخ بیکاری را داشته و ایلام با 19.9 درصد قرار گرفته است و از سویی دیگر پایین‌ترین نرخ بیکاری با 5.1 در استان لرستان مشاهده شده است.

همچنین مقایسه نسبت اشتغال در بین استان‌های کشور نشان می‌دهد استان گیلان با 39.5 درصد بالاترین اشتغال را به خود اختصاص داده و استان سیستان و بلوچستان با 27 درصد پایین‌ترین اشتغال را داشته است. نسبت اشتغال در کل کشور 35.1 درصد است.

در مقایسه استان به لحاظ بخش‌های عمده فعالیت‌های اقتصادی در استان خراسان شمالی بیشترین شاغلان (37.2 درصد) در بخش کشاورزی مشغول کار بودند و در مقابل استان تهران با 2 درصد کمترین شاغلان در بخش کشاورزی را داشته است.

شاغلان بخش کشاورزی در کشور 19.7 درصد بوده است. در بخش صنعت استان قم با 46.3 درصد بیشترین و استان گیلان با 22.3 درصد کمترین درصد شاغلان را به خود اختصاص داده‌اند. سهم شاغلان در بخش صنعت در مقیاس کشوری 33.7 درصد تخمین زده شده است.

در بخش خدمات استان تهران با 60.3 درصد بالاترین و استان خراسان شمالی با 32.8 درصد پایین‌ترین درصد شاغلان در بخش خدمات را به خود اختصاص داده و سهم شاغلان در این بخش در کل کشور 46.5 درصد بوده است.

در بخش اشتغال ناقص استان گلستان با 19.1 درصد بالاترین سهم اشتغال ناقص جمعیت 10 ساله و بیشتر را داشته و این رقم در بوشهر با 3.2 درصد کمتر از استان‌های دیگر است. این شاخص در کل کشور 8.2 درصد بوده است.

 

3131


آخرین مطالب این بخش آخرین اخبار اقتصادی روز

۱۶ دی ماه ۹۶، یکی از تاسف آور ترین روزها برای ایرانیان بود. تصادف کشتی نفت کش سانچی ایران با یک کشتی حمل خواربار در دریای چین، سبب بروز یکی از وحشتناک ترین حوادث دریایی سال ۲۰۱۸ میلادی شد که...
آسیه حاتمی، در کنفرانس ارزیابی حقوق و دستمزد، از انتشار نتایج این ارزیابی تا پایان سال جاری در قالب گزارش حقوق و دستمزد 1396 خبر داد و افزود: گزارش حقوق و دستمزد تنها مرجع آگاهی از حقوق و دستمزدها در...
غلامرضا شرفی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم، در تشریح جلسه عصر روز (سه شنبه 5 دی) کمیسیون متبوعش، اظهار داشت: در این جلسه تبصره‌ها و پیشنهادات نمایندگان که در حوزه تخصصی کمیسیون انرژی مجلس بود،...
البته این خبر روز پنج‌شنبه بدون منبع خاصی از سوی برخی خبرگزاری‌ها منتشر و بلافاصله تکذیب شده بود. با این حال، انتشار همان خبر تایید نشده در روز آخر هفته کافی بود که سکه تمام بهار آزادی ۲۵ هزار تومان...

  • کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    دانلود آهنگ جدید مجید خراطها بنام بی رحمی دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا بنام شب یلدا دانلود آهنگ جدید امیر ایکس 2 بنام مغرور دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن
    جدیدترین ترانه ها


  • آخرین مطالب