»   آخرین اخبار اقتصادی روز  »   جزئیات مصوبه جمع‌آوری آب باران/ وزارت نیرو؛ شاید تنها در شمال اجرایی باشد
۲۷ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۸:۵۵

جزئیات مصوبه جمع‌آوری آب باران/ وزارت نیرو؛ شاید تنها در شمال اجرایی باشد


به گزارش خبرنگار مهر، به تازگی طرحی در مجلس مطرح و به تصویب رسید که بر اساس آن ظرفیت جدیدی برای تامین آب شرب، صنعت و کشاورزی در کشور ایجاد خواهد شد. 60 نماینده مجلس در ماه های گذشته با تهیه پیشنهادی تحت عنوان طرح ملی جمع آوری آب باران برای استفاده های شرب، فضای سبز شهرها، صنعت و کشاورزی که حالا دیگر به مصوبه تبدیل شده است، ایجاد ظرفیت جدیدی برای تامین آب کشور را دنبال کردند.


در قالب این طرح وزارت نیرو موظف می شود 5 درصد از اعتبارات عمرانی خود را به جمع آوری آب باران برای شرب اختصاص دهد. در تبصره 1 این مصوبه آمده است: شهرداری ها می توانند مناطقی از شهر که قابلیت جمع آوری آب باران دارد را برای تامین آب شرب و آب مورد نیاز فضای سبز، پروژه های مناسبی اجرا نمایند.


50 درصد از هزینه های این پروژه ها از طریق بودجه های مرتبط در بودجه های سالیانه تامین می شود که در واقع از ردیف های مرتبط با این نوع پروژه های در بودجه های سالیانه خواهد بود. همچنین در تبصره 2 مطرح شده، پروژه های تامین آب صنایع و کشاورزی مورد تایید دستگاه های ذیربط که توسط بخش خصوصی اجرا می شود از 30 درصد تسهیلات بلاعوض دولت که در تبصره های بودجه های سالیانه مرتبط آمده است برخوردار می شوند.


در قالب تبصره 3 این مصوبه پیشنهاد شده است: جهت تشویق برای اجرای پروژه های جمع آوری آب باران، این پروژه ها از پرداخت مالیات معاف هستند. در تبصره 4 مصوبه آمده است: وزارت نیرو موظف است در قبال بستن چاه های کشاورزی، مجوز احداث پروژه های جمع آوری آب باران با کمک بلاعوض 50 درصد هزینه های جمع آوری آب باران را صادر کند.


کمیسیون انرژی مجلس اعلام کرده است: براساس این طرح، آبی که از طریق سیلاب و باران جاری می‌شوند تصفیه شده و در صنایع، مصارف خانگی و آب شرب مورد استفاده قرار می‌گیرند.


ستار محمودی درباره مصوبه جمع آوری آب باران برای مصارف شرب، صنعت و کشاورزی گفت: طرح های جمع آوری آب باران در کشورهای با ظرفیت بارندگی بالا از طریق استفاده از ظرفیت ساختمان ها برای مصارف غیرشرب مورد استفاده قرار می گیرد.


قائم مقام وزیر نیرو اظهارداشت: با توجه به اینکه در ایران میزان بارندگی سالیانه تنها 250 میلیمتر است، در برخی از مناطق از جمله شمال ایران می توان به شرط اقتصادی بودن طرح جمع آوری آب باران را دنبال کرد.


محمودی خاطرنشان کرد: البته در کویر میزان بارندگی سالیانه فقط 80 میلیمتر است و در اینگونه مناطق ایجاد سازه جدید، اقتصادی نیست.

آخرین مطالب این بخش آخرین اخبار اقتصادی روز

۱۶ دی ماه ۹۶، یکی از تاسف آور ترین روزها برای ایرانیان بود. تصادف کشتی نفت کش سانچی ایران با یک کشتی حمل خواربار در دریای چین، سبب بروز یکی از وحشتناک ترین حوادث دریایی سال ۲۰۱۸ میلادی شد که...
آسیه حاتمی، در کنفرانس ارزیابی حقوق و دستمزد، از انتشار نتایج این ارزیابی تا پایان سال جاری در قالب گزارش حقوق و دستمزد 1396 خبر داد و افزود: گزارش حقوق و دستمزد تنها مرجع آگاهی از حقوق و دستمزدها در...
غلامرضا شرفی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم، در تشریح جلسه عصر روز (سه شنبه 5 دی) کمیسیون متبوعش، اظهار داشت: در این جلسه تبصره‌ها و پیشنهادات نمایندگان که در حوزه تخصصی کمیسیون انرژی مجلس بود،...
البته این خبر روز پنج‌شنبه بدون منبع خاصی از سوی برخی خبرگزاری‌ها منتشر و بلافاصله تکذیب شده بود. با این حال، انتشار همان خبر تایید نشده در روز آخر هفته کافی بود که سکه تمام بهار آزادی ۲۵ هزار تومان...

  • کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    دانلود آهنگ جدید مجید خراطها بنام بی رحمی دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا بنام شب یلدا دانلود آهنگ جدید امیر ایکس 2 بنام مغرور دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب