»   آخرین اخبار اقتصادی روز  »   جزئیات تامین مسکن در کشور/ انبوه‌سازان متعهد به قراردادهای قبلی هستند
۸ دی ۱۳۹۲ , ساعت ۱۳:۱۱

جزئیات تامین مسکن در کشور/ انبوه‌سازان متعهد به قراردادهای قبلی هستند


به گزارش خبرنگار مهر، محسن نریمان در نشستی خبری در پاسخ به پرسش مهر در خصوص افزایش تسهیلات مسکن مهر گفت: وام مسکن مهر از 18 میلیون تومان شروع شد و در برخی از واحدها به 20، 22 و 25 میلیون تومان رسید و الان در برخی از واحدها تا 30 میلیون تومان هم تسهیلات داده ایم.


وی افزود: در صورتیکه مبلغ افزایش وام ها بیشتر از کل سقف تعیین شده تسهیلات از سوی بانک مرکزی نشود، تلاش داریم که برخی از واحدها را تسهیلات بیشتری بدهیم. سقف اصلی تعیین شده 48 هزار میلیارد تومان است، بنابراین هرگونه افزایش قیمتی نباید بیش از این سقف تعیین شده باشد.


وی در پاسخ به پرسش دیگر مهر با اشاره با اینکه به دنبال آزادسازی بازار ثانویه مسکن هستیم، گفت: در حال حاضر واگذاری مسکن مهر ممنوع است که با شرایطی آن را آزاد می کنیم تا بازار ثانویه رونق پیدا کند و واحدهای مسکن مهر آزاد شود.


نریمان افزود: همچنین اجاره 99 ساله واحدها هم با تصویب مجلس به صورتی ملکی در می آید و متقاضی قدرالسهم زمین را می پذیرد و کاملا یک ملک را به صورت عیانی و ملکی در اختیار می گیرد.


معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه به دلیل ایجاد ارزش افزوده در این نوع واحدها متقاضیان موافق پرداخت قدرالسهم زمین هستند، گفت: با توجه به تاکیدی که بر حل مشکلات مسکن مهر وجود دارد، به زودی اغلب مشکلات آن حل خواهد شد.


نامه انبوه سازان برای افزایش قیمت مسکن مهر


وی در خصوص نامه انبوه سازان برای افزایش قیمت مسکن مهر گفت: انبوه سازان نامه ای را دادند که در روزنامه ها خواندم، اما این را باید توجه داشت که قرارداد مسکن مهر مانند دیگر قراردادهای مسکن است و پیمانکاران آن را امضاء کرده و متعهد شدند.


نریمان افزود: انبوه سازان افراد آگاهی نسبت به مسائل روز اقتصادی هستند و با چشم باز قرارداد را در سال 91 و با دلار چهار هزار تومانی امضا کردند. بنابراین امروز نمی توانند زیر تعهد بزنند.


مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید خاطر نشان کرد: پیمانکاران در اوج افزایش قیمت ها قرارداد را امضا کردند و می دانستند که دلار چهار هزار تومانی چه تورمی را به دنبال دارد. بنابراین طبق قانون با این قراردادها برخورد می شود.


وی تصریح کرد: اما برخی از قراردادها خیلی سر به سر بسته شده است و حاشیه سود پیمانکاران در این قراردادها بسیار کم است، اما آنها نیز با قبول این شرایط قرارداد را امضا کردند.


نریمان با اشاره به اینکه گزارش هایی را در این رابطه به وزیر ارائه کردیم، گفت: اگر پیشنهادات ما نهایی شود، برای آن دسته از پیمانکارانی که کار را سریعتر تحویل دهند، پاداش ها و تشویق هایی را در نظر می گیریم که جبران کمـّی حاشیه سود آنها شود.


معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: هنوز این طرح نهایی نشده است، اما صرفا شامل پیمانکارانی می شود که پروژه‌شان را زودتر از موعد تحویل دهند زیرا تعداد زیادی از متقاضیان هم حاضرند پول بیشتری بدهند، اما واحد را زودتر تحویل بگیرند.


وی در خصوص افزایش شهرهای جدید گفت: یکسری از شهرها را در نقاط جمعیت پذیر شناسایی کردیم تا بر روی تاسیس شهرهای جدید و شهرک ها کار کنیم.


مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید با بیان اینکه 25 شهر جدید با ظرفیت جمعیتی 6.7 میلیون نفر در شورای عالی تصویب شده است، گفت: از این تعداد 20 شهر با 4.5 میلیون نفر جمعیت در افق 1404 دارای طرح جامع مصوب شدند که اینها در مساحتی حدود 46 هزار هکتار محدوده و 176 هزار هکتار حریم تاسیس شده اند.


نریمان با اشاره به اینکه 17 شهر جدید با جمعیت 4.3 میلیون نفر در مرحله اجرا قرار دارد، اظهار داشت: تعداد 15 شهر جدید جزو شهرهایی هستند که جمعیت پذیر شده اند، اما به عنوان مثال شهر جدید ایوانکی هنوز به مرحله جمعیت پذیری نرسیده است اما شهرهای پرند، پردیس و هشتگرد جزو شهرهای جمعیت پذیر هستند.


معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: تا سال 1390 جمعیتی بالغ بر 430 هزار نفر در این شهرها اسکان داده شده اند که پیش بینی می کنیم با طرح مسکن مهر تا پنج سال دیگر 2 میلیون نفر دیگر هم به جمعیت این شهرها اضافه شود که نزدیک به 50 درصد طرح مصوب است.


وی با بیان اینکه مهمترین شهرهای جدید اندیشه، پردیس، پرند و هشتگرد هستند، گفت: شهر جدید شریف آباد در حوالی پاکدشت هم در مراحل اولیه قرار دارد و به زودی کارهای اجرایی آن آغاز می شود.


نریمان با اشاره به اینکه تلاش داریم شهرهای جدید را به بخش خصوصی واگذار کنیم، گفت: در حال حاضر ما متولی صدور مجوز شهرک ها هستیم و بخش خصوصی هم اقبال خوبی را برای ساخت شهرک نشان داده است.


معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه شهرک های توریستی، تفریحی، دانشگاهی و دیگر انواع شهرک ها جزو برنامه های دیگر شرکت عمران است، گفت: هیچ محدودیتی برای ایجاد شهرهای جدید و شهرک ها نداریم و بخش خصوصی هم تمایل زیادی به سرمایه گذاری در این بخش ها دارد.


وی تصریح کرد: شهر جدید تیس در سیستان و بلوچستان مکان مناسب در کنار دریا و در منطقه چابهار است که به صورت ویلایی طراحی شده است که پیش بینی می کنیم مردم استقبال خوبی از این شهر داشته باشند البته هنوز وارد فاز اجرایی نشدیم.


وی با اشاره به اینکه در نیمه سال بعد جمعیت پذیری در شهر جدید امیرکبیر استان مرکزی را شروع می کنیم، گفت: شهر جدید هورا در همدان نیاز به بازنگری دارد و هنوز مکان آن تثبیت نشده است که پس از بازنگری فعال خواهد شد. در قم هم شهر جدید پرنیان با اشکالات مکان یابی روبرو است که پس از جانمایی ساخت و ساز در آن آغاز می شود.


معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: ایوانکی جزو شهرهایی است که در سال های آینده جمعیت‌پذیر می شود. بنابراین برنامه هایی را برای این شهر هم مصوب کرده ایم.


وی در خصوص پروژه های مسکن مهر در شهرهای جدید اظهار داشت: شهرهای جدید در 14 استان هستند که در 12 استان شامل 19 شهر جدید، مسکن مهر به اجرا رسیده است و در حال حاضر 416 هزار واحد در حال احداث داریم.


نریمان با اشاره به اینکه سهمیه ما ساخت 400 هزار واحد بود، گفت: پیشرفت فیزیکی مسکن مهر در شهرهای جدید حدود 70 درصد است که 305 هزار واحد آن در قالب تفاهم نامه سه جانبه به اجرا می‌رسد.


مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید خاطر نشان کرد: 74 هزار نفر در قالب تعاونی و 36 هزار نفر در قالب پروژه های خودمالک در شهرهای جدید ثبت نام کرده اند که در واقع تفاهم نامه سه جانبه سخت ترین نوع قرارداد مسکن مهر است که در شهرهای جدید به اجرا می رسد.


وی افزود: پیشرفت فیزیکی قراردادهای سه جانبه 64 درصد، تعاونی ها 73 درصد و خودمالکی 70 درصد است ضمن آنکه از مجموع 166 هزار واحد که به مرحله نازک کاری رسیده اند، حدود 78 هزار واحد افتتاح شده و حدود 16 هزار و 376 واحد هم با توجه به زیرساخت های مورد نیاز آماده تحویل است.


معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: 72 هزار واحد دیگر هم به دلیل نبود انشعابات آب، برق، گاز و فاضلاب امکان افتتاح ندارد و در صورت تامین این خدمات می توان آنها را تحویل داد.


نریمان با اشاره به اینکه پروژه از نظر مالی، مردمی است، زیرا وام و آورده را باید مردم بپردازند، گفت: تعداد زیادی از ثبت نام کنندگان مسکن مهر در شهرهای جدید واجد شرایط نیستند که احتمال حذف آنها در آینده نزدیک وجود دارد که متقاضیان واجد شرایطی که در نوبت هستند، جایگزین آنها خواهند شد.


وی با اشاره به اینکه سیاست ما در شهرهای جدید در دولت تدبیر و امید این است که شهرها مردم محور باشد، گفت: سیاست ما این است که شهرهای جدیدی را در شمال و بخش مرکزی کشور ایجاد و بخصوص شهرک های جدیدی را با همکاری بخش خصوصی تاسیس کنیم.


معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در شهرهای جدیدی که بیش از 10 هزار نفر جمعیت داشته باشند، شهرداری ایجاد می شود، گفت: تلاش داریم تا اقدامات شرکت عمران و شهرداری ها همسو شود تا مشکلی در خصوص اقدامات اجرایی بوجود نیاید.


نریمان با اشاره به تدوین دستورالعمل اسکان در مسکن مهر، نظارت و بازنگری بر طرح های شهرهای جدید اظهار داشت: متاسفانه مسائل روبنایی در دولت قبل مورد توجه قرار نگرفت، اما ما تاکید زیادی بر طیفی سازی شهرهای جدید داریم.


وی با اشاره به همکاری با شرکت های مشاوره ای متشکل از اساتید دانشگاه برای حل مسائل اجتماعی شهرهای جدید گفت: قرارداد با این شرکت های مشاوره ای به زودی بسته می شود تا مشکلات واگذاری یکباره جمعیتی در این شهرها بررسی شود.


معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص ادعای وزیر نیرو برای افزایش هزینه خدمات زیربنایی گفت: وزارت نیرو در دولت قبل متعهد شده است که باید خدمات زیربنایی را تامین کند و تمامی حق انشعاب‌ها را هم در گذشته دریافت کرده است بنابراین اگر مشکلی دارد باید در هیات وزیران حل کند.


برنامه مسکن دولت


مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در خصوص اجرای انواع مسکن در کشور گفت: مسکن حمایتی، مسکن اجتماعی و مسکن مشارکتی در برنامه دولت قرار دارد که بر این اساس مسکن اجتماعی از مسکن مهر هم جلوتر است و مخاطبانی را که توان پرداخت قسط را هم ندارند، شامل می‌شود.


نریمان افزود: این نوع مسکن با همکاری وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، بهزیستی، کمیته امداد تولید می شود اما واحدها ملکی نیست و این اقشار فقط در آن ساکن می شوند.


وی تصریح کرد: در مسکن مشارکتی زمین از سوی دولت در اختیار سرمایه گذار قرار می گیرد و سهمی در حدود 30 درصد از ساخت و ساز به دولت داده می شود که ما آن را پایین تر از قیمت بازار آزاد به افراد واجد شرایط که بعدها شیوه نامه آن اعلام می شود، واگذار می کنیم، ضمن آنکه این نوع مسکن در شهرهای جدید اجرا می شود.


معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: مسکن حمایتی هم دولت تا مرز 150 میلیون تومان وام در اختیار متقاضی می گذارد و قدرت خرید را افزایش می دهد که البته این طرح ها هنوز در مرحله تدوین قرار دارد.

آخرین مطالب این بخش آخرین اخبار اقتصادی روز

۱۶ دی ماه ۹۶، یکی از تاسف آور ترین روزها برای ایرانیان بود. تصادف کشتی نفت کش سانچی ایران با یک کشتی حمل خواربار در دریای چین، سبب بروز یکی از وحشتناک ترین حوادث دریایی سال ۲۰۱۸ میلادی شد که...
آسیه حاتمی، در کنفرانس ارزیابی حقوق و دستمزد، از انتشار نتایج این ارزیابی تا پایان سال جاری در قالب گزارش حقوق و دستمزد 1396 خبر داد و افزود: گزارش حقوق و دستمزد تنها مرجع آگاهی از حقوق و دستمزدها در...
غلامرضا شرفی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم، در تشریح جلسه عصر روز (سه شنبه 5 دی) کمیسیون متبوعش، اظهار داشت: در این جلسه تبصره‌ها و پیشنهادات نمایندگان که در حوزه تخصصی کمیسیون انرژی مجلس بود،...
البته این خبر روز پنج‌شنبه بدون منبع خاصی از سوی برخی خبرگزاری‌ها منتشر و بلافاصله تکذیب شده بود. با این حال، انتشار همان خبر تایید نشده در روز آخر هفته کافی بود که سکه تمام بهار آزادی ۲۵ هزار تومان...

  • کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    دانلود آهنگ جدید مجید خراطها بنام بی رحمی دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا بنام شب یلدا دانلود آهنگ جدید امیر ایکس 2 بنام مغرور دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب