»   سینما  »   جبهه گیری فمینیست های فرانسوی علیه پولانسکی
۱ آبان ۱۳۹۶ , ساعت ۱۸:۱۶

جبهه گیری فمینیست های فرانسوی علیه پولانسکی

پاریس- خبرنگار بانی ویدئو: سینماتک فرانسه که همواره دربرنامه هایش «ستایش ومروربرآثار» بزرگان سینما را می گنجاند قراراست از۳۰ ماه اکتبر۲۰۱۷ (۸ آبان) برنامه ستایش از رومن پولانسکی ویدئوسازبرجسته لهستانی-فرانسوی را با نمایش همه آثارش برگزارکند. اما هنوز این برنامه شروع نشده، ازسوی برخی از فمینیست های فرانسوی جنجالی به پاشده که می خواهند ازبرگزاری آن جلوگیری کنند.
این مسئله بی ارتباط با آبروریزی رئیس کمپانی میراماکس در رسانه های جهان نیست!
مشکل از آنجا آغاز شده که ازچند هفته پیش در رسانه های غربی و به ویژه امریکا، ماجراهای آزار جنسی هاروی واینستین (رئیس کمپانی میراماکس) دررابطه با ستارگان هالیوودی وحتی اروپائی جنجال به پا کرد و احتمالا پای این تهیه کننده را بزودی به دادگاه می کشاند.
کمپانی میراکس یکی ازمهمترین وپرنفوذترین کمپانی های ویدئوسازی آمریکائی به حساب می آید، (میراماکس حداقل دو ویدئو ایرانی را در آمریکا پخش کرده است که یکی از آنها نامزد اسکارهم شد) مدیراین کمپانی درپشت پرده آکادمی اسکار و به دست آوردن جایزه برای ویدئوها، نقش اساسی بازی می کرد.اما جنجال های آزار جنسی واینستین باعث شد هفته پیش او را از آکادمی اسکار بیرون کنند که لطمه جبران ناپذیری به کمپانی اش وارد کرد.
امروزه که بحث آزار جنسی زنان توسط مردان به ویژه دردنیای سینما داغ شده و خبرهای آن زیرذره بین رفته، فمینیست های فرانسوی درپاریس هم علیه رومن پولانسکی که در سال ۱۹۷۷ با دختری زیرسن قانونی رابطه داشته شوریده اند ومعتقد هستند که نباید ازاو تجلیل شود.
در آمریکا هنوزقاضی دادگاه منتظررسیدن پولانسکی به خاک این کشور است تا دادگاه اورا برگزار کند و حتی از کشورهائی که پولانسکی به آنها سفر می کند خواسته این ویدئوساز لهستانی تبار فرانسوی را به آمریکا بفرستند.
درافتتاحیه برنامه سینماتک پاریس قرار است در مراسمی آخرین ویدئو پولانسکی با نام «برمبنای یک داستان واقعی» با حضور این کارگردان برگزارشود .این ویدئو دربخش خارج ازمسابقه کن بود وقراراست نمایش عمومی آن بزودی آغاز شود.
در طول این مرور برآثار، یک مسترکلاس ازسوی این کارگردان نیز تدارک دیده شده است که ازهم اکنون شیفتگان پولانسکی همه جاها را رزرو کرده اند! همچنین قرار است ویدئو «محله چینی ها» که پولانسکی آن را در آمریکا ساخته بود، مورد تجزیه وتحلیل قرار گیرد.
فممیست های فرانسوی که سخنگوی آنها زنی به نام «فاطیما آل سعودی» است در اطلاعیه ای که برای مطبوعات فرستاده عنوان کرده که دادگاه پولانسکی هنوز در آمریکا به پایان نرسیده و وی باید محاکمه شود درحالیکه خود سامانتا جیمر دختری که در۱۳ سالگی قربانی این مسئله بوده وحالا ۵۴ سال دارد، رسما در آمریکا دردادگاهی حاضرشده واعلام کرده بود که پولانسکی را بخشیده وازنظر او قضیه تمام است.
درماه مارس ۲۰۱۷ که مراسم سزار(اسکارفرانسه) برپا شده بود، ازپولانسکی به عنوان رئیس این جشن دعوت کرده بودند اما به خاطر اعتراض های شدید فمنیست ها، این ویدئوساز ناچار شد در مراسم شرکت نکند درحالی که کاترین دونو ستاره بزرگ فرانسوی دفاع قاطعانه ای از پولانسکی ۸۴ ساله کرد.
هنوزازسوی وزیرفرهنگ فرانسه که یک زن است و نیز ازسوی کمیته حقوق زنان که یک ارگان رسمی دولتی است هیچ بیانیه ای علیه برنامه پولانسکی درسینماتک منتشر نشده است. ازسوی دیگرمدیرجدید سینماتک، فدریک بونو اعلام کرد برنامه های این مرکز سینمایی از سال قبل تنظیم کرده بودیم.
او در ادامه کگفته است که آخرین ویدئو پولانسکی در کن هم حاضر بوده و تین مرکز سینمایی به دنبال جنجال نیست. مسئله دادگاه ویدئوساز ربطی به سینماتک ندارد واین مرکز حق دارد از سینماگران بزرگ تجلیل کند.
باید منتظرروزافتتاحیه مروربرآثار رومن پولانسکی در۳۰ اکتبر درپاریس بود!

banifilm.ir

آخرین مطالب این بخش سینما

جشنواره کلیپ کن برای نهمین سال پیاپی مجموعه‌ای برگزیده از کلیپ‌های این رویداد سینمایی را تحت عنوان هفته کلیپ کن در شهر بوینوس آیرس به نمایش می‌گذارد. به گزارش ایسنا به نقل از سایت رسمی جشنواره کن، هفته کلیپ...
بانی ویدیو – گروه سینمای جهان: فقط آمریکای شمالی نبود که این هفته زیر سیطره ویدیو کمیک بوکی و چندین و چند قهرمانی «اتحادیه عدالت» قرار گرفت و این ویدیو در یک توفان اقتصادی واقعی در ۶۵ کشور و...
گزارش صفحه یک بانی ویدیو شماره ۳۵۶۱ چهارشنبه یک آذر اولین بار در بانی‌ویدیو پدیدار...
علی رغم اختلافات نسبتاً زیادی که میان مسعود کیمیایی و سرمایه گذار «قاتل اهلی» درباره این کلیپ وجود داشته و هنوز حل نشده، دیروز زمان قطعی اکران آخرین ساخته کیمیایی مشخص شد. به گزارش روابط عمومی سازمان امور...


  • دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین به نام روزای تاریک

    دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین به نام روزای تاریک

    دانلود آهنگ جدید شهرام ناظری به نام برگ ریزان دانلود آهنگ جدید میلاد بابایی به نام اشتباه بود دانلود آهنگ جدید علیرضا طلیسچی به نام تو فکر میکنی کیه دانلود آهنگ جدید اشوان به نام منو دریاب
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب