»   یک خبر ویژه  »   جاذبه‌های طبیعی اردبیل
۲۱ اسفند ۱۳۹۲ , ساعت ۱۸:۳۰

جاذبه‌های طبیعی اردبیل

استان اردبیل دارای جاذبه‌های فراوانی می‌باشد که دل هر مسافر و گردشگری را جذب خود کرده و در خود محو می‌کند.

آبشار آقبلاغ در خلخال و در کوه آق داغ(سفیدکوه) قرار دارد.

در دامنه این رشته کوه چشمه سارهای فراوانی وجود دارد که تأمین کننده آب جریان‌های چون میانرودان، گلبند رود، رودخانه زال و … می باشد، مهمترین چشمه این ناحیه که آبدهی قابل توجهی دارد، چشمه آقبلاغ است.

این چشمه در دامنه شرقی قله مرکزی آق داغ قرار دارد.

این چشمه بلافاصله پس از خروج، آبشار بسیار زیبا و با دورنمای جالب و دیدنی و سفیدرنگ تشکیل می‌دهد، وجود گونه‌های متنوع گیاهی، درختی و علفی در پیرامون این آبشار زیبائی آن را دوچندان می نماید، نزدیکترین راه ارتباطی به آقبلاغ از طریق یک راه پیاده رو از روستای لرد بخش شاهرود خلخال میسر است.

آبشار سردابه

این آبشار در نزدیکی آبگرم معدنی سردابه(24 کیلومتری غرب اردبیل) در دامنه شرقی کوه سبلان واقع است، ارتفاع آن حدود 20-15 متر و حجم جریان آن نسبتاً کم و محدود به خروجی چند چشمه بالادست می‌باشد.

حجم جریان این آبشار در مواقع بارش و پیوستن جریان‌های سطحی حوزه آبخیز افزایش می یابد، این آبشار از محل‌های دیدنی مجتمع آبگرم سردابه که از نقاط گردشگری اردبیل است، می باشد.

آبشار گورگور آلوارس

چشمه گورگور از جمله چشمه‌های مشهور منطقه سبلان می‌باشد، این چشمه در دره آلوارس یا قزل گوللر که یکی از عریض ترین و باصفاترین دره‌های سبلان است، در ارتفاع 2420 متری از سطح دریا واقع شده است.

آبدهی این چشمه بسیار بالا بوده و آب از خلل و فرج دیواره صخره‌ای مشرف به دره با فشار بیرون می آید.

نظر به شیب تند مسیر تا رسیدن به رودخانه بستر آبشار مانندی را طی می‌کند و باتوجه به موقعیت تفریحی و تفرجی و ورزشی دره قزل گوللر و احداث پیست اسکی روی برف آلوارس در آن چشمه و آبشار گور گور نیز با دارا بودن آب و چشم انداز و فضای سبز جالب از نظر گردشگری را دارد.

آبشار گورگور خیاوچای

این آبشار در مسیر رودخانه خیاو(خیوچای) بوده و بلندی آبشار حدود 10-12 متر می‌باشد و از نظر حجم جریان قابل توجه می‌باشد، حوضچه‌ای دایره‌ای شکل در محل ریزش آب ایجاد شده است.

آبشار گورگور به علت منظره جالب طبیعی و وجود ماهی قزل آلای قرمز در رودخانه و حوضچه و برخورداری از موهبت آبگرم معدنی ملک سوئی و چشم اندازی از کوهستان سبلان(ارتفاعات دلی آلی، آیتار، هرم و کسری) جذاب و دیدنی است.

پارک جنگلی فندقلو

جنگل فندقلو بعلت نزدیکی به شهر نمین و سهولت دسترسی از جاده بین شهری اردبیل – آستارا همواره به عنوان یک منبع تفرجگاهی مطرح بوده است این جنگل یکی از اراضی تفریحی جنگلی است که به فاصله 10 کیلومتر از شهر نمین و 30 کیلومتر از شهر اردبیل قرار گرفته است .

این جنگل انبوه بسیار زیبا مشابه پارک به نظر می‌رسد، وجود اشکوب‌های کوچک و محدود پوشیده از گیاهان مرتعی تهی از درخت در بین درختان انبوه محل مناسبی را برای گذراندن اوقات فراغت خانواده ایجاد نموده است به همین جهت اینک عنوان پارک جنگلی فندقلو در ایام تعطیل پذیرای متقاضیان زیادی از شهر اردبیل، نمین و مسافران تابستانی است.

پیست اسکی روی چمن دراین منطقه قرار دارد و یک اردوگاه دانش آموزی با چندین اطاقک چوبی جهت اقامت و سرویس‌های بهداشتی عمومی از سوی واحد امور تربیتی اداره آموزش و پرورش شهرستان نمین در آن ایجاد شده است.

پیست اسکی آلوارس

این پیست اسکی در فاصله 12 کیلومتری روستای آلوارس و 24 کیلومتری سرعین قرار گرفته است و از آنجائی که پیست فوق در ارتفاع 3200 متری از سطح دریا قرار دارد به سبب بارندگی برف فراوان در طول پائیز و زمستان و به جهت دیر ذوب شدن برف‌های این منطقه می تواند در حدود شش الی هشت ماه از سال مورد استفاده قرار گیرد.

از ویژگی‌های بارز منطقه‌ای که مجتمع ورزش‌های زمستانی آلوارس در آن واقع شده است علاوه بر جاذبه‌های زمستانی می توان به جاذبه‌های بهاری و تابستانی آن از جمله روی آوردن عشایران با گله‌های خود به مناطق حوالی آن، هوای خنک و معتدل در اوج تابستان، پوشش گیاهی و گلهای رنگارنگ به صورت دشت‌های وسیعی از شقایق‌های کوهی، گل ختمی، گون و غیره همچنین قرار گرفتن مسیرهای صعود به قله سبلان و قلل دیگر از فاصله نزدیک کمپ مجتمع و مشرف بودن آن به شهرهای سرعین، نیر، اردبیل می باشد که استفاده از آن را در تمامی فصول سال مفید و خاطره انگیز می‌نماید.

تالاب گنج‌گاه

تالاب سرسبز گنج‌گاه در 80 کیلومتری جنوب خاوری شهر اردبیل قرار دارد، این تالاب زیستگاه پرندگانی چون چنگر، آبچلیک و … است.

تالاب نوشار

تالاب فصلی نوشار در 35 کیلومتری جنوب خاوری شهر اردبیل قرار گرفته است، این تالاب در زمستان و بهار زیستگاه گونه‌های پرنده می‌باشد و در فصل‌های دیگر چراگاه دام داران رمه گردان است.

تالاب شور گل

تالاب شور گل در 3 کیلومتری جنوب خاوری شهر اردبیل قرار دارد و در بهار، زیستگاه پرندگان مهاجر است.

تالاب قره گل

تالاب قره گل در شمال باختری دامنه‌های هرم و جنوب زیستگاه هوشنگ میدانی در بلندی 2 هزار و 820 متر از سطح دریا قرار گرفته و آبراه خروجی ندارد. این تالاب گرد به قطر حدود 300 متر از گرد آمدن آب برف‌ها و سیلاب‌ها به وجود آمده است. بیشترین ژرفای آن 3 متر تخمیل زده شده است. افزوده شدن آثار پدیده آتشفشانی، خاکستر آتشفشانی به خاک بستر تالاب، دور نمای سیاه رنگی به آب تالاب بخشیده است که به همین جهت به قره‌گل سرشناس شده است. این تالاب زیستگاه برخی از پرندگان مهاجر و زیستگاه تابستانی آنقوت است.

تهیه و تنظیم از سمیه درازی – ایسنا


لذت تماشای فیلم های جدید
در ملکانه تماشا کنید
www.molkaneh.com

آخرین مطالب این بخش یک خبر ویژه

نشستی که با حضورمقامات بلند پایه کشورهای جهان، هرسال به کانون توجه و تحلیل های سیاسی تبدیل می شود. به گزارش ایرنا، ایالت نیویورک آمریکا و مقر سازمان ملل متحد این روزها میزبان وزرا و روسای جمهوری از سراسر جهان است....
بخشنامه وزرای قدیم و جدید صنعت، اگرچه حاشیه‌های بسیاری را در برداشت؛ اما فعالان بازار می‌گویند که حداقل قیمت را ۲۰ درصد کاهش می‌دهد؛ اما مردم همچنان نگران از ضعف نظارت در بازار هستند.به نقل از مهر، تجربه تلخ آزادسازی...
وزارت خزانه داری آمریکا ۲ شرکت و ۷ فرد ایرانی را تحریم کرد. به نقل از مهر،  وزارت خزانه داری آمریکا با انتشار بیانیه ای در پایگاه اطلاع رسانی خود اعلام کرد که ۲ شرکت و ۷ فرد ایرانی، در لیست...
ارومیه – ۱۶ سال از کلنگ زنی راه آهن سراسری ارومیه – مراغه می‌گذرد اما برخلاف تمامی وعده‌های مقامات کشوری و استانی، این طرح هنوز به سرانجام نرسیده است.خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: سکینه اسمی- اجرای راه‌آهن مراغه - ارومیه از...


  • دانلود آهنگ جدید محسن یگانه بنام بعد تو

    دانلود آهنگ جدید محسن یگانه بنام بعد تو

    دانلود آهنگ جدید معین راهبر به نام برگرد دانلود آهنگ جدید محسن ابراهیم زاده به نام کجایی دانلود آهنگ جدید سعید آتانی به نام با توام تهران
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب