»   وبگردی آزاد  »   تیتر امشب/ مهمترین اولویت سازمان محیط زیست در دولت دوازدهم
۵ شهریور ۱۳۹۶ , ساعت ۰:۱۹

تیتر امشب/ مهمترین اولویت سازمان محیط زیست در دولت دوازدهم

تیتر امشب/ مهمترین اولویت سازمان محیط زیست در دولت دوازدهم

به گزارش گروه وبگردی ملکانه،کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در تیتر امشب گفت: امروز بیش از هر چیزی مسئله آب مطرح است، این مسئله اساسی امروز محیط زیست است و بعد از آن خاک و هوا، بنزین و پسماندها هستند که در درجات بعدی اهمیت قرار می گیرد.

وی افزود: کشور در حال حاضر با کمبود آب و به دنبال آن افزایش مصرف آب روبرو است، این درحالیست که ذخایر آب در کشور ما کم است اما مصرف ما بیش از 110 درصد است درحالی که استاندارد مصرف آب از ذخایر آبی 40 درصد است.

کلانتری درباره ریزگردها نیز گفت: ریزگردها دارای دو منشا داخلی و خارجی است، از 28 منابع تولید ریزگرد 24 مورد منشا خارجی و 4 مورد دیگر منشا داخلی دارد. ریزگردهای خارجی را می توان با روابط دیپلماتیک مدیریت کرد و 4 مورد آخر دلایل دیگری از جمله خشک شدن تالاب ها بوده است که در این راستا برنامه داریم تا بتوانیم ریزگردهایی با منشا داخلی را مدیریت و مهار کنیم.

وی افزود: سیاست های آبی کشور باید دیده بانی شود به این ترتیب که مردم دیگر نمی توانند آب ها را مهار کرده به هرشکل که دوست دارند مصرف کنند.

تیتر امشب/ مهمترین اولویت سازمان محیط زیست در دولت دوازدهم

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: توسعه اگر متوازن باشد هیچ تضادی نداریم چون هم محیط زیست را داریم هم معادن را .
وی افزود: در کشاورزی توسعه ما متفاوت بود چون از حق آبه های کشاوزی استفاده کرده ایم. اگر محیط زیست را نداشته باشیم در دراز مدت هیچ چیزی نخواهیم داشت.

در توسعه دامی نیز خاک فرسایش یافته است. با تکنولوژی آب را از زمین بیرون کشیده ایم و کشاروزی را توسعه داده ایم اما محیط زیست را از بین برده ایم.

وی افزود: به بهای خودکفایی و افزایش تولید و کاهش وابستگی به خارج محیط زیست را از دست داده ایم. خاک فرسوده شده پوشش گیاهی از بین رفته است، مواد ژنتیکی گیاهی و جانوری از بین رفته که همه اینها به دلیل استفاده نادرست از محیط زیست بوده است.

کلانتری درباره مشکلات آلودگی هوا نیز گفت: مشکلات در دولت یازدهم کمتر شده است. رئیس جمهور در راستای حفظ محیط زیست به توسعه پایدار تاکید داشته اند بنابراین اگر سوخت استاندارد شود و خودروهای استاندارد بیشتر شود آلودگی هوا کاهش می یابد.

آلودگی های شیمیایی قابل اصلاح است. وقتی در زمستان مصرف گاز خانگی افزایش می یابد نیروگاه ها با مازوت کار می کنند بنابراین آلودگی هوا تشدید می شود. اگر خودروها و سوخت استاندارد شود و سیستم حمل و نقل عمومی بهتر شود مشکلات آلودگی هوا برطرف خواهد شد.

وی در ادامه افزود: صنایع ما قدیمی هستند. صنعت ما با استاندارد های سی تا چهل سال پیش ساخته شده اند که باید تصحیح شوند و استاندارد سازی شود و صنایع باید خود را با سیستم جدید هماهنگ کنند.

کلانتری گفت: آقای شریعت مداری قول داده اند که استاندارد های زیست محیطی در صنعت رعایت شود.

وی درباره احیای دریاچه ارومیه گفت: ما باید حق آبه دریاچه را بازگردانیم. سال گذشته سال تثبیت دریاچه بود بارندگی سال زراعی 95-96 کاهش داشته است و این خود یعنی بارش در منطقه 5 میلیارد متر مکعب کمتر شده است، کاهش بارندگی نشان می دهد دریاچه در وضع خوبی قرار ندارد اما نگران کننده هم نیست.

کلانتری گفت: با کمک متخصصین داخلی برنامه ریزی ها انجام شد و نشان داد که دریاچه قابلیت احیا دارد به شرطی که برنامه ها به درستی اجرا شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره جلوگیری از فرسایش خاک و آسیب ها به تنوع زیست محیطی نیز گفت: استفاده از منابع باعث این کار شده است. وقتی پوشش گیاهی را از بین برده ایم نتیجه اش از بین رفتن پوشش گیاهی و خاک در سطح میلیون ها هکتار شده است، این ها همه ناشی از سیاست های غلط بوده است که ما دنبال کرده ایم.

وی گفت: در جهت افزایش تولیدات دامی جمعیت دامی کشور را افزایش دادیم که برای این افزایش پوشش گیاهی مراتع را از بین برده ایم . تشکیل یک سانتی متر خاک 500 سال طول می کشد. پوشش گیاهی ما در دهه 60 و 70 بیش از زمان های دیگر از بین رفته است که نتایج آن امروز دیده می شود.

وی در ادامه گفت: در جنگل های زاگرس با بیماری زغالی مواجه هستیم که در نتیجه کاهش پوشش گیاهی و خاک است و با کمترین ویروس و قارچ جنگل ها شروع به خشک شدن کرده است اینها همه نتیجه سیاست های غلط انسانی است که بدون برنامه ریزی انجام شده است.

کلانتری گفت: تعداد دام با مراتع باید همسو باشد. استحصال بیش از اندازه از آب های زیرزمینی به محیط زیست ضربه می زند. زباله های شمال در دره ها و جنگل ها ریخته می شود و شیرابه های آن وارد دریاچه ها می شود که با سرمایه گذاری و کمک وزارت کشور، محیط زیست و دولت می توان این مشکل را حل کرد. مساله شمال حذف زباله است نه تولید برق از زباله، با سوزاندن زباله مقداری برق تولید می شود اما نباید نگاه اقتصادی کرد چون باید در درجه اول به فکر از بین بردن زباله ها در شمال کشور باشیم و باید سعی کنیم در این دولت این مشکل حل شود.

وی درباره محصولات تراریخته نیز گفت: در کشورهای دیگر دنیا محصولات تراریخته تولید می شود، در دانشگاه های دنیا بودجه کلانی به این موضوع تخصیص دادند که آیا این محصولات به انسان ضرر می رساند یا نه؟که هنوز هیچ موردی دیده نشده که این محصولات برای انسان ضرر دارد.

وی افزود: بخش عمده ای واردات ما محصولات تراریخته است ما مخالفتی نداریم اما گروه مخالف هیچ دلیل علمی هم ندارد این کار نیاز به استدلال منطقی و دلیل علمی دارد.

کلانتری در ادامه درباره طرح استراحت جنگل گفت: جنگل های هیرکانی به صورت وحشتناکی غارت شد ما باید از جنگل نیز مثل آب به درستی استفاده کنیم. ما نمی توانیم جنگل را کف تراشی کنیم اما می توانیم هر درختی را که به بهره برداری رسیده استفاده کنیم اما به طور کامل نمی توان جنگل را از بین برد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پایان تاکید کرد: محیط زیست یک مساله عمومی است و باید در فرهنگ عمومی مردم جای بگیرد بنابراین بیشترین سرمایه گذاری ما در بخش محیط زیست خواهد بود آگاه سازی مردم یکی از کارهای ماست که از چند ماه آینده انجام خواهد شد.

منبع:پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر

انتهای پبام/

مهم ترین اولویت در دولت دوازدهم چیست؟


آخرین مطالب این بخش وبگردی آزاد

حرکات موزون و عجیب فوتبالیست مشهور بعد از گلزنی + تصاویر به گزارش مجله اینترنتی ملکانه؛  لیونل مسی امروز هم در دیدار مقابل بیلبائو عملکرد درخشانی ارائه داد و با باز کردن این تیم در نیمه اول، یکی از عوامل...
درمان خانگی برای رفع تیرگی دور چشم به گزارش مجله اینترنتی ملکانه : تمام مشکلات پوستی یک طرف، سیاهی دور چشم هم یک طرف. چشم‌ها همیشه اولین پل ارتباطی است و تیرگی و کبودی اطراف آن می‌تواند اثرات منفی زیادی به همراه داشته...
چه رابطه ای بین هوش و طول عمر افراد وجود دارد؟ به گزارش مجله اینترنتی ملکانه؛ نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد کودکانی که دارای هوش بالاتری هستند، شانس بیشتری برای رسیدن به سن 79 سالگی یا بیشتر از آن...
چه فعالیت‌هایی می‌تواند میزان پایداری زندگی زناشویی را افزایش دهد؟ به گزارش مجله اینترنتی ملکانه :خانواده در بسیاری از جوامع جایگاه والایی دارد و به سبب اهمیت، فراگیربودن و تأثیرگذاربودن آن، همواره موردتوجه متخصصان، سیاست‌گذاران و برنامه ریزان اجتماعی بوده...

  • آخرین مطالب