»   اخبار سیاسی  »   توقعی که ما از ایران داریم …
۱۶ دی ۱۳۹۱ , ساعت ۵:۴۵

توقعی که ما از ایران داریم …

کسانیکه به تهران سفر می کنند نمی توانند با چشمان خود باور کنند ویا حتى به گونه ای احساس نمایند که این کشور با تحریمهای اقتصادی گسترده ای روبروست که ممکن است هر کشوری را هرچند که بزرگ باشد ، فلج بنماید.

هتلهای تهران وشهرهای بزرگ مانند اصفهان وشیراز ومشهد وکاشان پر است از جهانگردان کره جنوبی و شمالی و چینی ها و نروژیها . البته دهها هزار تن از اتباع کشورهای اروپای غربی و اسکاندیناوی و آسیایی و آفریقایی نیز در تهران در حال گشت وگذار هستند . این را تمامی کسانیکه از ایران دیدن کرده اند می گویند . نمایشگاههای تهران پر است از بازدید کنندگان وهر نمایشگاهی که به پایان می رسد نمایشگاه دیگری و در زمینه دیگری برپا میشود از صنعتی گرفته تا کشاورزی و تکنولوژی و غذائی و لباس و نساجی که بوسیله شرکتهای داخلی وخارجی به نمایش در می آید . بازارهای تهران چنان شلوغ هستند که در آنها جای سوزن انداختن نیست . کالاها بسیار است و گوناگون و البته با کیفیت بسیار عالی و با قیمتهای مناسب برای خریداران و گردشگران. کارخانه فولاد نیز با وجود تحریمهای اقتصادی امریکا و اروپا بطور شگفت انگیزی در حال فعالیت است . در این کارخانه تنها پنجاه کارگر وکارمند مشغول کار هستند چون این کارخانه بطور کامل مکانیزه می باشد. کارخانه های اتومبیل سازی نیز دست کمی از این کارخانه ندارند . تمامی اینها در کنار رآکتورهای هسته ای ایران و توانمندیهای آن برای غنی سازی اورانیوم می باشد که به پیشرفتهای قابل توجهی دست یافته است .البته ما کاری به برنامه های هسته ای نداریم که آیا صلح آمیز است ویا جنگ طلبانه؟ این تمامی آنچه که در ایران می گذرد ، می باشد با وجود آنکه این کشور با تحریمهای امریکائی و اروپائی روبروست و نیز ستیزه جوئی های غربی که بوسیله لابی های صهیونیستی و یهودی و اسرائیلی هدایت می گردد و در تصمیم گیریهای آمریکا و اروپا درباره خاورمیانه وبخصوص ایران دخالت دارند ( همچنانکه استیون وولت و جان میرشیمار گفته اند )

البته بسیاری دیگر بجز این دو تن عقیده دارند که بحران هسته ای میان ایران وغرب تنها سرپوشی است برای مجازات ایران چون این کشور بر تصمیم خود برای قطع وابستگی به غرب اصرار دارد ، و این تصمیم را دولت و ملت ایران اتخاذ کرده اند همچنانکه هر مسافری که وارد ایران می شود این را درمی یابد که همه ایرانیان تصمیم گرفته اند نتایج تحریم غرب و دشمنی آنرا و مجازاتهای اقتصادی را بپذیرند. البته بنظر می رسد ایران تا اندازه ای توانسته است با همزیستی با آن دشواریها ، این مرحله را بخوبی پشت سر بگذارد چون ایرانیان باور دارند که پشت سر گذاردن خطوط قرمز غربی ها و قطع وابستگی به غرب ، بهای سنگینی در پی دارد.

آخرین گزارشهای سازمان ملل حاکیست که ایران جایگاه شانزدهم را در زمینه پژوهشهای علمی بدست آورده است و در نظر دارد پس از گذشت پنجسال به جایگاه دهم دست یابد. این یک تبلیغات ایرانی نیست بلکه گزارشهای بیطرفانه بین المللی است که از آن حکایت دارند.
روشن است دانشگاههای ایرانی که در تمامی شهرهای بزرگ و کوچک ایران وجود دارند و دانشجویان دختر و پسر و پژوهشگران با رفتارها واخلاق بسیار  عالی در آنها مشغول تحصیل هستند ، نشان دهنده سطح عالی دانشگاههای ایران می باشد. هر شخصی که به ایران سفر کند درمی یابد که سران این کشور و مردم آن در زمینه امکانات خود از اعتماد بنفس بسیار عالی برخوردار هستند که ثابت می کند می توانند پس از گذشت دهسال و شاید کمتر مطابق موازین سازمان ملل ، بصورت یکی از کشورهای پیشرفته جهان  درآیند. مسافران با چشمان خود می بینند که ایرانیان چه رهبرانشان وچه مردم عادی ،چگونه با سادگی در لباس و خوراک و مسکن و فروتنی ، زندگی می کنند .

صنایع نظامی زمینی و هوائی و دریائی ایران و نیز پیشرفت موشکی و پرتاب ماهواره ها که تاکنون به بیش از سه بار صورت گرفته است ، برای همه بسیار روشن است . شاید اقدام اخیر ایران در فرود آوردن سه فروند پهپاد امریکائی ، نشان دهنده قدرت ایران است و این کشور برای امریکا ثابت کرده است که آسمانش برای دیگران آزاد نمی باشد. قابل توجه اینکه امریکا بارها سرنگون کردن و یا فرود آوردن پهپادهای خود را تکذیب کرده است اما پس از نمایش عکسها وفیلمها و گزارشهای مربوط به فرود آوردن این پهپادها که از تلویزیون ایران بنمایش درآمده ، کاخ سفید واقعیت را قبول کرد. بدون تردید این دو دشمن در خلیج فارس با این اقدامات خود در حال سنجش توانمندیهای یکدیگر هستند تا بتوانند از امکانات دیگری آگاه گردند و برای جنگ احتمالی که بعضی از تحلیلگران آنرا پیش بینی کرده اند ، آمادگی داشته باشند .

ما در خلیج فارس با ایرانیان از هزاران سال پیش در کناره های خلیج فارس زندگی می کنیم وبجز خیر ونیکی برای آن آرزویی نداریم والبته از هرگونه پیشرفت صنعتی وهسته ای ایران اسلامی قدرتمند خرسند می شویم بویژه اینکه اسرائیل که دشمن نخست اعراب ومسلمانان است ، و تمامی این موارد را بعکس ایران با پشتیبانی وبا چراغ سبز غرب بدست آورده است.

در این میان تنها توقع ما از دولت ایران و رهبران مذهبی ومردمی آن ،این است که هدفهای خود در زمینه خیرخواهی و امنیت وثبات خلیج فارس را به اثبات برسانند تا اطمینان یابیم با انگیزه های مذهبی سر ستیز با ما را ندارد و اینکه همه ما ملل عرب ومسلمان خلیج فارس هستیم اگر چه در مذهب با یکدیگر اختلاف داریم اما وابسته به یک بافت اجتماعی می باشیم.

از سوی دیگر ما در خلیج فارس باید تمایل ایران برای همکاری با خود را در زمینه های صنعتی و هسته ای بیازمائیم تا برادری اسلامی خود را در برابر دشمنان واقعی ثابت کنیم . می دانم که پرزیدنت محمود احمدی نژاد چنین فراخوانی را عنوان کرده است ، اما این دعوت همچنان از جنبه نظری برخوردار بوده و مورد پیگیری قرار نگرفته است که البته بعضی موارد طایفه گرایی وقیامهای مردمی  در خلیج فارس بر آن تأثیر منفی گذارده است ، در عین حال اطمینان داریم بعضی از این خواسته های مردمی از مشروعیت برخوردار هستند. هردو طرف باید برای برپائی یک سمینار سالانه ایرانی ـ خلیج فارسی کوشش نمایند که تمامی سران این کشورها در آن شرکت کنند تا با یکدیگر درباره مشکلات وسوء تفاهمها و اختلاف دیدگاهها که گاهی ممکن است به سطح کشمکش برسد ، دست یابیم ، تا بتوانیم کشورهایمان وخلیج فارس را از جنگ با ایران دور سازیم که البته این جنگ را غرب کوشش دارد بر ما تحمیل نماید. بنابر این بهتر است به دیدگاهها و ادعاهای غرب برهبری امریکا درباره ایران که با فشارهای صهیونیسم در جهت منافع اسرائیل صورت میگیرد ، گوش ندهیم چون تمامی این کوششها برای آنست که رژیم صهیونیستی تنها قدرت منطقه بماند و از هرگونه نظارت و تحریم و مجازات در آمان باشد و جهانیان گمان کنند که اسرائیل دولتی است بالاتر از هر قانون .

تحلیلگر قطری واستاد دانشگاه

ترجمه محمد ماجد نجار

منبع:خبرآنلاین عربی

آخرین مطالب این بخش اخبار سیاسی

هدف ترامپ منزوی کردن سپاه است | آمریکا تحریم کند، شرکت‌های زیادی عقب‌نشینی می‌کنندمحمد اکبری: در حال حاضر پس از ارجاع برجام به کنگره از سوی ترامپ، بسیاری از سوالات در مورد برجام و آینده آن به نحوه برخورد آینده اروپا...
داعش نابود شد فرمانده نیروی قدس سپاه در پیامی به محضر مقام معظم رهبری اعلام کرد: داعش نابود شد در پی پیروزی تاریخ ساز جبهه مقاومت اسلامی عراق و سوریه بر فتنه تروریسم تکفیری و پایان یافتن سیطره داعش که با پایین...
محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهور پیشین برای بازدید از مناطق زلزله زده به کرمانشاه رفت.در روزهای گذشته انتقادات فراوانی به تخریب پروژه مسکن مهر پس از زلزله غرب ایران وارد شده...
به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، در دستور حجت الاسلام حسن روحانی به معاون اول رییس جمهور آمده است؛پیرو دستوراتی که شب گذشته برای بسیج تمام امکانات موجود کشور و بخصوص استان‎های همجوار در جهت اقدامات فوری و...


  • دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین به نام روزای تاریک

    دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین به نام روزای تاریک

    دانلود آهنگ جدید شهرام ناظری به نام برگ ریزان دانلود آهنگ جدید میلاد بابایی به نام اشتباه بود دانلود آهنگ جدید علیرضا طلیسچی به نام تو فکر میکنی کیه دانلود آهنگ جدید اشوان به نام منو دریاب
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب