»   اخبار شهرستان ها  »   توسعه شهری مهمترین مطالبه مردم اردبیل/ پروژه هایی که خاک می خورد
۱۳ مهر ۱۳۹۲ , ساعت ۱۸:۱۵

توسعه شهری مهمترین مطالبه مردم اردبیل/ پروژه هایی که خاک می خورد

دور جدید فعالیتهای شورای شهر و شهرداری اردبیل در حالی آغاز شده که برنامه های توسعه زیربنایی شهرداری به عنوان مهمترین مطالبات مردمی مورد نقد کارشناسان شهری قرار گرفته و آنها تاکید دارند که شورا و شهرداری در این زمینه برنامه مدونی ندارد، نکته ای که از سوی شهرداری رد می شود.

اردبیل نیوز: مدت زمان زیادی از ایراد این نظر که شهرداری اردبیل تمرکز به پروژه های روبنایی دارد نگذشته است. اظهاراتی که اخیرا به عنوان یکی از مهمترین انتقادات وارده به عملکرد شهرداری اردبیل مطرح می شود.

شهر اردبیل از جمله شهرهایی است که با وجود برخورداری از مولفه های ممتاز جغرافیایی و اقلیمی و پشتوانه فرهنگی و تاریخی می تواند به عنوان یکی از کلان شهرهای کشور و در گروه پنج شهر شاخص از نظر توسعه زندگی شهری قرار گیرد.

با این وجود بررسی این شهر در ابعاد مختلف نشان می دهد حق اردبیل در توسعه شهری ادا نشده و اگر نظرات متداول مردمی در خصوص موانع فرهنگی توسعه این شهر را به کنار بگذاریم، در برنامه ریزی ها نیز با مشکلاتی مواجه است.

شهروندان اردبیلی انتظار دارند در دور جدید فعالیت شهرداری و شورای شهر، اردبیل بتواند با ترسیم افق بلند مدت، پله های اولیه شکوفایی توسعه شهری را طی کند. بطوریکه یکی از مهمترین مطالبات مردمی توجه به توسعه بخشهای فرهنگی این شهر و رفع خلاءهای فرهنگی است.

تالار شهر اردبیل معطل پروانه ساخت

یکی از مهمترین پروژه عمرانی فرهنگی استان احداث تالار شهر است که با توجه به طرح پیشنهادی می تواند به جهش فضاهای فرهنگی اردبیل تبدیل شود.

مدیر کل سابق ارشاد اسلامی استان اردبیل در گفتگو با خبرنگار مهر علت توقف ساخت این پروژه را عدم همکاری شهرداری عنوان کرد و کل ماجرای پلمپ ساخت را به دلیل نداشتن پروانه ساخت دانست.

منصور شرفی تصریح کرد: اجرای این طرح در سال 88 از طریق وزارت ارشاد پیگیری و به دلیل موانعی به سال 91 موکول شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر احداث این مجموعه توسط شهرداری منطقه دو پلمپ شده است، اضافه کرد: مشکل احداث پروانه ساخت است که باید از محل اعتبارات استانی تامین شود.

وی افزود: اخذ پروانه ساخت تنها با هزینه کرد یک میلیارد و 500 میلیون ریال قابل حل بوده و ضروری است با توجه به نیاز استان به ساخت این مجموعه شهرداری با احداث آن مخالفت نکند.

به گفته شرفی نمونه احداث ساختمان قبل از اخذ پروانه در کتابخانه مرکزی اردبیل بود و ارشاد اسلامی استان حاضر به ارائه تعهد اخذ پروانه پس از تکمیل ساختمان است.

مدیر کل سابق ارشاد اسلامی استان با تاکید به اینکه در کل کشور تنها در 10 استان تالار شهر احداث است، اضافه کرد: تنها سالن فرهنگی اردبیل سالن فدک است که تمامی برنامه ها در آن اجرا می شود و احداث تالار شهر می تواند در توسعه فضاهای فرهنگی تاثیر چشمگیری داشته باشد.

وی با یادآوری پیگیری اجرای این طرح از طریق وزرات ارشاد و مشخص شدن پیمانکار ادامه داد: تاکنون پیمانکار از سرمایه شخصی هزینه 23 میلیارد ریالی برای احداث این مجتمع پرداخت کرده و حتی ریالی نیز از وزارت ارشاد اسلامی دریافت نکرده است.

گفتنی است احداث تالار شهر همچنان در حالت تعلیق بوده و به عقیده مسئولان ارشاد اسلامی استان نیازمند همکاری شهرداری اردبیل است.

سینمای 70 ساله اردبیل دچار مرگ تدریجی

یکی دیگر از پروژه های فرهنگی اردبیل وضعیت ساختمان سینما ایران است که با وجود اینکه مالک سینما ایران از تخریب تدریجی ساختمان این سینما و دزدیده شدن اموال آن و حوزه هنری نیز از بازگشایی آن خبر می دهد، شهردار اردبیل در پاسخ به علل رسیدگی نشدن به وضعیت این مجتمع هنری طی 23 سال گذشته در بهترین نقطه شهر می گوید: در پی جلسه مشترک با مالک نسبت به تغییر کاربری آن موافقت شده است.

صدیف بدری که با خبرنگار مهر گفتگو می کرد، ادامه داد: به نظر می رسد اداره ارشاد نیز با تغییر کاربری موافق بوده و ساخت و ساز منوط به اراده خود مالک است.

اما این اظهارات شهردار اردبیل نه از سوی مالک و نه از سوی اداره ارشاد استان مورد تائید قرار نگرفت، بطوریکه مالک سینما ایران تصریح می کند که شهرداری نظر قطعی برای تغییر کاربری و یا بازسازی نداده است.

ابی زاده با بیان اینکه مسئولان حل این مشکل را فرافکنی می کنند و جواب قطعی و قانونی به مالکان نمی دهند، ادامه داد: از سال 83 نسبت به تغییر کاربری اقدام شده است، که نه شهرداری و نه اداره ارشاد همکاری نکرده و پاسخ قطعی نمی دهند.

وی با تاکید بر اینکه برای اعلام موافقت یا پرداخت معوض، شهرداری حداکثر تا 18 ماه باید پاسخ مالکان شخصی سینما را می داد، با انتقاد از بی توجهی دستگاههای اجرایی مرتبط به مشکلات حوزه هنر و سینمای استان، متذکر شد: پاسخ به درخواست تغییر کاربری پس از گذشت 10 سال همچنان معلق مانده است.

مدیر سینما قدس اردبیل تاکید کرد: مجوز شهرداری برای تغییر کاربری در حد کاغذ بازی بوده و عملا نمی توان بر اساس آن اقدامی صورت داد.

پارکینگ، گرهی که از خیابانها باز نمی شود

مشکلات توسعه شهری اردبیل تنها به بخش فرهنگ محدود نشده و بهسازی معابر، تعریض خیابانها و ایجاد پارکینگ از جمله ضروریات آن محسوب می شود.

سه پارکینگ سرپوشیده در سطح شهر اردبیل در اختیار شهرداری است که  یکی از آنها پارکینگ طبقاتی با ظرفیت 305 دستگاه خودرو د و دو پارکینگ سرپوشیده دیگر نیز ظرفیت پذیرش 300 دستگاه خودرو را دارند.

این در حالی است که به عقیده کارشناسان ترافیک این تعداد پارکینگ پاسخگوی نیاز شهروندان اردبیلی نیست، بویژه در فصول گردشگری این شهر با مشکل مواجه است.

ضرورت احداث پارکینگ در حالی تاکید می شود که شهرداری با افزایش ارائه مجوز ساخت پاساژهای تجاری بدون پارکینگ دردسر پارک خودرو را تشدید کرده است. بطوریکه  “شورا سنتر” به عنوان یکی از مهمترین پروژه های تجاری این استان چند سال بعد از احداث مجوز احداث پارکینگ طبقاتی خود را با حفظ سهم 25 درصدی شهرداری از شورای شهر دریافت کرد.

شهردار اردبیل معتقد  است در ساخت پارکینگ و رفع مشکلات ترافیکی اردبیل براساس طرح جامع و تفصیلی مکان ‌یابی و احداث پارکینگ صورت می گیرد بطوریکه در ساخت پارکینگ به ویژه در فضاهای عمومی و مجموعه‌های تجاری مصرر بوده و به هیچ وجه اجازه نمی‌دهیم فضای پارکینگ نادیده گرفته شود.

صدیف بدری تاکید کرد: باتوجه به اینکه سال 84 طرح تفصیلی شهر مصوب شده و برای اجرا نیز به شهرداری ابلاغ شده است، عرض معبر و همچنین تملک و احداث پارکینگ عمومی یکی از نیازهای ضروری اعلام شده و شهرداری نیز براساس برنامه سالانه خود نسبت به تملک و احداث پارکینگ عمومی اقدام لازم را انجام می‌دهد.

با وجود اینکه بدری معقتد است عمده مشکل پارکینگ در بخش فرسوده شهری است، کارشناسان ترافیک و حمل و نقل منتظر تحقق وعده های شهردار برای احداث پارکینگهای جدید مورد نظر شهرداری هستند.

علاوه بر این طرح جامع حمل و نقل و ترافیک شهری اردبیل از جمله قولهای مساعد شهرداری است که اتمام آن برای رفع مشکل ترافیک تا پایان سال جاری وعده داده شده است. طرحی که به عقیده بدری می تواند زمینه مهندسی متروی شهری و مونوریل در شهر اردبیل را فراهم کند.

سکونتگاههای غیر رسمی و عدم یکدستی فرهنگی

در سالهای اخیر مهاجرت های بی رویه به اطراف شهر اردبیل معضل مدیریت جدیدی با عنوان ساماندهی سکونتگاههای غیر رسمی را به وجود آورده است. چنانچه نبود زیرساختهای اولیه مدرسه، درمانگاه، مسجد، راههای ارتباطی و فضای سبز در سکونتگاهها یکدستی فرهنگی شهر را متزلزل کرده و در افزایش آسیب های اجتماعی تاثیر زیرپوستی داشته است.

این در حالی است که مطابق اظهارات مدیر عامل شرکت عمران و مسکن سازان استان اردبیل تاکنون طرح عملیاتی بهسازی سکونتگاههای غیر رسمی آغاز نشده و بعد از دو سال صرفا مطالعات نیازسنجی به اتمام رسیده است.

علی غفاری در گفتگو با خبرنگار مهر تصریح کرد: سکونتگاههای غیر رسمی در سه شهرستان اردبیل، مشگین شهر و پارس آباد مطالعه و نیازسنجی آن به اتمام رسیده است که با توجه به نتایج مطالعات بالغ بر 120 میلیارد ریال پروژه برای مرکز استان تعریف شده است.

به گفته وی طرح ساماندهی محله “ایران آباد” در اردبیل با اعتبار هشت میلیارد ریال تصویب شد که به دلیل عدم تخصیص اعتبار عملیات اجرایی آن آغاز نشده است.

وی با بیان اینکه هشت پروژه برای سکونتگاههای غیر رسمی اردبیل پیش بینی شده که شامل مدرسه، درمانگاه و فضای سبز است، خواستار توجه ویژه دستگاههای مسئول برای آغاز به کار این طرح شد و تاکید کرد: ساماندهی سکونتگاههای غیر رسمی از ضروریات توسعه شهری است.

توسعه فضای سبز نیاز ضروری شهر اردبیل

در حالیکه ساماندهی سکونتگاههای غیر رسمی نیازمند احداث فضاهای سبز متناسب با سرانه جمعیتی است در حال حاضر سکونتگاهها حتی برخوردار از نیازهای ضروری اولیه مانند مدرسه و درمانگاه نیز نیستند.

با وجود اینکه طبق اعلام مسئولان استانی سرانه فضای سبز اردبیل در سال گذشته 6.3 متر مربع برای هر نفر بود، اما فاصله این رقم با دامنه استاندارد هفت تا 12 متر مربعی ضرورت افزایش فضاهای سبز شهری را تشدید می کند.

شهردار اردبیل قول مساعد احداث یک بوستان در هر یک از مناطق چهارگانه شهرداری و افزایش سرانه فضای سبز تا 9 متر مربع را در برنامه های دور جدید کاری خود طرح کرده است. موضوعی که در کنار طرحهای در دست اجرای توسعه فضای سبز می تواند از کدری رنگ شهر اردبیل بکاهد.

حاشیه سازی یا نقد کارشناسی

اما در این میان منتقدان شهرداری اردبیل غفلت از طرحهای زیربنایی و توسعه ای بویژه براساس تفکرات آینده نگرانه را مورد نقد خود قرار داده اند، و تاکید دارند که در سالهای اخیر شهرداری اردبیل توجه بیش از اندازه به فعالیت های روبنایی به روسازی، آسفالت، گلکاری و جدول سازی داشته است.

موضوعی که شهردار اردبیل با رد آن با اشاره به برخی حاشیه‌سازی‌ها در خصوص فعالیت های عمرانی این نهاد گفت: حاشیه‌سازی‌ها کوچک‌ترین خللی در برنامه های عمرانی شهرداری اردبیل ایجاد نخواهد کرد و مدیران نباید به حاشیه‌سازی‌ها توجه کنند.

صدیف بدری بهسازی و جدول گذاری معابر را نیازی ضروری و کار زیربنایی عنوان کرد و افزود: برخلاف تصور برخی این اقدام به هیچ وجه کار روبنایی تلقی نمی‌شود و بهسازی معابر و تعویض جداول مستهلک خیابان‌هایی که عمر برخی از آنها به بالای 25 سال هم می رسد، علاوه بر زیربنایی بودن در زیبایی شهر نیز تاثیر زیادی دارد.

شهردار اردبیل با اشاره به حجم عملیات های عمرانی این نهاد خدماتی بویژه در زمینه جدول گذاری با تاکید بر اینکه خیابان‌ها و معابر شهر بیش از 30 درصد از کل فضای شهر را تشکیل می دهد، تصریح کرد: تهیه همه جداول مورد نیاز پروژه های عمرانی شهرداری اردبیل از کارخانجات استاندارد و بومی استان که توسط خود پیمانکاران تهیه می‌شوند و شهرداری اردبیل به هیچ کارخانه ای وابستگی ندارد.

وی انتقال بازار آهن فروشان، توسعه فضاهای سبز شهری و رفع مشکل ترافیک را به عنوان اولویتهای کاری خود مطرح کرده است.

کارشناسان سیاسی و اجتماعی با وجود اینکه معتقدند با شرایط فعلی نباید توسعه شهری را در کوتاه مدت انتظار داشت، اما تاکید دارند در صورتی که شهردار اردبیل در وعده های خود راسخ مانده و در انتخاب اولویت ها از نظرات مشاوران بهره گیرد می توان در آینده نه چندان دور تحولات قابل توجهی در شهر اردبیل شاهد بود.

…………………..

گزارش: ونوس بهنود – خبرگزاری مهر

آخرین مطالب این بخش اخبار شهرستان ها

تصاویری از "جواد بیژنی" نماینده شهر بابل و رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که بوسیله دوچرخه در حال تردد از خیابان است. او که حامی کمپین "سه شنبه های بدون خودرو" می باشد، خود...
مطمئن هستیم شاهد حضور بیشتر نیروهای جوان و زنان کارآمد در شهرداری تهران خواهیم بود. حضور چشمگير مردم تهران در انتخابات شورا و رأى بالا به ليست اميد نشان داد تهران تشنه تغيير است البته در اين ميان مديران مياني...
آنهایی هم كه در سالن هستند برای والیبال طبل می‌كوبند، موج مكزیكی می‌دهندو دست می‌زنند. اتفاقی كه هیچ‌كس فكرش را هم نمی‌كرد. تا جایی كه حمید حمودی، پاسور تیم امیدها، گفته: «می‌خواستیم خانواده‌هایمان را بگوییم بیایند اردبیل تا ما را...
احمد دهقان در مورد مسمومیت دانشجویان دانشگاه یزد، گفت: به دنبال اعلام مسمومیت حدود ٣٠٠ نفر از دانشجویان خوابگاه پسرانه دانشگاه یزد، تیم اورژانس 115 بلافاصله در محل حاضر شده و به امداد رسانی پرداختند. وی افزود: با اعزام کلیه آمبولانس‌ها...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها