»   آخرین اخبار اقتصادی روز  »   تفاوت دولت تدبیر و امید با دولت قبل به روایت ربیعی
۳۰ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۱۰:۰۵

تفاوت دولت تدبیر و امید با دولت قبل به روایت ربیعی


به گزارش خبرنگار مهر، علی ربیعی از تشکیل شورای راهبردی و سیاستگذاری در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داد و گفت: شناسایی جامع ابعاد مشکلات و مسائل موجود و پیش بینی روندها در آینده و به کار گرفتن ایده های کاربردی در حوزه فعالیت های وزارت تعاون، کار و رفاه از جمله ایده اولیه تشکیل این شورا بود.


وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین از تشکیل 4 کانون تفکر در ذیل این شورا خبر داد و افزود: کانون های فکر اقتصاد و سرمایه گذاری، مدیریت بازار کار، توسعه تعاون و  رفاه اجتماعی از کانون های اصلی این شورا به شمار می روند که مسئولیت انجام پژوهش های راهبردی و ارائه ایده برای تصمیم سازی را بر عهده دارند.


تفاوت دولت تدبیر و امید با 8 سال گذشته


وی ادامه داد: رقابت در جهان فعلی به وادی اندیشه ها و ایده ها کشیده شده و امروز دامنه و عمق ایده ها است که از شاخص های موثر بر موفقیت محسوب می شود. ربیعی با اشاره به تفاوت مهم دولت تدبیر و امید و با دولت در 8 سال گذشته گفت: دولت یازدهم با مبنای تصمیم گیری حرکت می کند و تصمیم سازی ها عجولانه و یکنفره نیست.


ربیعی معتقد است: هیچ کشوری رشد و توسعه نمی یابد مگر اینکه تفکر حاکم مبتنی بر پژوهش باشد. به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید زمینه خلاقیت و نقد مبتنی بر شالوده شکنی افزایش یابد. متاسفانه عادت هایی که از گذشته مانده سخت است و باید تلاش کنیم این عادات را بشکنیم.


وزیر تعاون، کار و رفاه با اشاره به اهداف سند چشم انداز گفت: اهداف به جا تنظیم شده اند اما در نظام هایی که می خواهند ما را در تحقق این اهداف یاری کنند با مشکل مواجه هستیم. وی با اشاره به اینکه هم اکنون پول زیادی در اختیار نداریم گفت: پژوهش ها باید موثر انجام شوند و محور کار قرار گیرد.


به گفته ربیعی، ایجاد اتاق فکر در مجموعه وزارتخانه باید به 2 خروجی منجر شود که از یکسو موضوعات داخلی وزارتخانه است و از سوی دیگر باید بتوانیم به برنامه های کلان اقتصاد پاسخ دهیم. ربیعی با اشاره به اینکه در 8 سال گذشته نظیر بیماران قطع نخاع بوده ایم گفت: باید به افراد فرصت دهیم تا دیدگاه های خود را توسعه دهند به طوری که افراد در اتاق های فکر بدانند که دیدگاه های کارشناسی آنها مورد توجه و به کار گرفته می شود.


تصمیمات یکنفره نداریم


وی خاطرنشان کرد: داشتن رویکرد سیستمی نسبت به پدیده ها می تواند اثربخشی تصمیم سازی ها را ضمانت کند و ساماندهی این مهم تنها توسط فرد امکانپذیر نیست، بلکه خرد جمعی در این میان راهگشا خواهد بود و خرد جمعی در قالب همکاری گروهی صاحبان اندیشه و تجربه می تواند مفید و موثر باشد.


این عضو کابینه دولت یازدهم افزود: به نظر من تفاوت عمده دولت تدبیر و امید با گذشته تصمیم گیری بر اساس تفکر است و این وجه تمایز این دولت است که  بر اساس فکر و به دور از شتاب تصمیم گیری می کند و امروزه مبنای توسعه کشورها تولید فکر و ایده است.


وی یادآور شد: ایده پردازی همراه با نقد زمینه خلاقیت را فراهم می سازد و ما باید ابتدا در برخورد با پدیده های مختلف نقد آن را در دستور کار قرار دهیم و اگرچه این کار سخت است اما می توانیم با تحول در نظام اجرایی و ایجاد نظام خلاقیت پروری به اهداف سند چشم انداز و تحقق منویات مقام معظم رهبری دست یابیم.


وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر لزوم انجام پژوهش های موثر متناسب با شرح وظایف وزارت تعاون، کار و رفاه و تکالیف حاکمیتی این وزارتخانه تاکید کرد و گفت: اتاق های فکر باید ایده ارایئه دهند تا این ایده ها در فرایند مناسب به تصمیم گیری و سیاستگذاری تبدیل شوند.


ربیعی تبدیل پژوهش ها به سیاست ها را نیازمند ایجاد 3 ضلع ایده، نهاد و فرهنگ دانست و افزود: باید در اتاق های فکر ایجاد این 3 ضلع برای بهبود روش ها و ایجاد تحولات ساختاری و بهبود کیفیت ارائه خدمات پیگیری شود.


وی خاطر نشان کرد: تحلیل و شناسایی مسائل و مشکلات موجود و پیش بینی روندهای آینده و ارائه توصیه ها و ایده های کاربردی در جهت برخورد مناسب و پیشگیری در عرصه تعامل با مشکلات حوزه فعالیت وزارتخانه بر اساس برنامه عملیاتی نظام جامع تدبیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

آخرین مطالب این بخش آخرین اخبار اقتصادی روز

البته این خبر روز پنج‌شنبه بدون منبع خاصی از سوی برخی خبرگزاری‌ها منتشر و بلافاصله تکذیب شده بود. با این حال، انتشار همان خبر تایید نشده در روز آخر هفته کافی بود که سکه تمام بهار آزادی ۲۵ هزار تومان...
جعفر پشامی، با بیان این‌که کارت‌های هوشمند ملی از نظر فنی قابلیت ذخیره اپلیکیشن‌های مختلفی را در خود دارند، اظهار کرد: این کارت‌ها می‌توانند خدمات سازمان‌های مختلف را بدون تداخل در خود ذخیره کنند به گونه‌ای که می‌توان کارت‌های بانکی،...
خاویار ایرانی در اندیشه بازگشت به بازارهای جهانیبه گزارش گروه وبگردی ملکانه؛ این صنعت که زمانی در بین محصولات صادراتی معروف ایران قرار داشت، به دلیل تحریم های تجاری و ممنوعیت بین المللی در زمینه شکار ماهیان...
اولین واحد بیت کوین نقد ( Bitcoin Cash)، که انشعابی از بیت‌کوین است، روز سه‌شنبه “استخراج شد.” برخی نگران آن بودند که با تولد بیت‌کوین نقد، ارزش بیت‌کوین دچار نوسان‌ شدیدی شود، اما با گذشت یک روز از استخراج اولین...


  • دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن

    دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام عشق من دانلود آهنگ جدید حمید عسکری به نام این حرفا حالیش نیست دلم دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین به نام روزای تاریک دانلود آهنگ جدید شهرام ناظری به نام برگ ریزان
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب