»   آخرین اخبار اقتصادی روز  »   تفاوت دولت تدبیر و امید با دولت قبل به روایت ربیعی
۳۰ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۱۰:۰۵

تفاوت دولت تدبیر و امید با دولت قبل به روایت ربیعی


به گزارش خبرنگار مهر، علی ربیعی از تشکیل شورای راهبردی و سیاستگذاری در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داد و گفت: شناسایی جامع ابعاد مشکلات و مسائل موجود و پیش بینی روندها در آینده و به کار گرفتن ایده های کاربردی در حوزه فعالیت های وزارت تعاون، کار و رفاه از جمله ایده اولیه تشکیل این شورا بود.


وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین از تشکیل 4 کانون تفکر در ذیل این شورا خبر داد و افزود: کانون های فکر اقتصاد و سرمایه گذاری، مدیریت بازار کار، توسعه تعاون و  رفاه اجتماعی از کانون های اصلی این شورا به شمار می روند که مسئولیت انجام پژوهش های راهبردی و ارائه ایده برای تصمیم سازی را بر عهده دارند.


تفاوت دولت تدبیر و امید با 8 سال گذشته


وی ادامه داد: رقابت در جهان فعلی به وادی اندیشه ها و ایده ها کشیده شده و امروز دامنه و عمق ایده ها است که از شاخص های موثر بر موفقیت محسوب می شود. ربیعی با اشاره به تفاوت مهم دولت تدبیر و امید و با دولت در 8 سال گذشته گفت: دولت یازدهم با مبنای تصمیم گیری حرکت می کند و تصمیم سازی ها عجولانه و یکنفره نیست.


ربیعی معتقد است: هیچ کشوری رشد و توسعه نمی یابد مگر اینکه تفکر حاکم مبتنی بر پژوهش باشد. به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید زمینه خلاقیت و نقد مبتنی بر شالوده شکنی افزایش یابد. متاسفانه عادت هایی که از گذشته مانده سخت است و باید تلاش کنیم این عادات را بشکنیم.


وزیر تعاون، کار و رفاه با اشاره به اهداف سند چشم انداز گفت: اهداف به جا تنظیم شده اند اما در نظام هایی که می خواهند ما را در تحقق این اهداف یاری کنند با مشکل مواجه هستیم. وی با اشاره به اینکه هم اکنون پول زیادی در اختیار نداریم گفت: پژوهش ها باید موثر انجام شوند و محور کار قرار گیرد.


به گفته ربیعی، ایجاد اتاق فکر در مجموعه وزارتخانه باید به 2 خروجی منجر شود که از یکسو موضوعات داخلی وزارتخانه است و از سوی دیگر باید بتوانیم به برنامه های کلان اقتصاد پاسخ دهیم. ربیعی با اشاره به اینکه در 8 سال گذشته نظیر بیماران قطع نخاع بوده ایم گفت: باید به افراد فرصت دهیم تا دیدگاه های خود را توسعه دهند به طوری که افراد در اتاق های فکر بدانند که دیدگاه های کارشناسی آنها مورد توجه و به کار گرفته می شود.


تصمیمات یکنفره نداریم


وی خاطرنشان کرد: داشتن رویکرد سیستمی نسبت به پدیده ها می تواند اثربخشی تصمیم سازی ها را ضمانت کند و ساماندهی این مهم تنها توسط فرد امکانپذیر نیست، بلکه خرد جمعی در این میان راهگشا خواهد بود و خرد جمعی در قالب همکاری گروهی صاحبان اندیشه و تجربه می تواند مفید و موثر باشد.


این عضو کابینه دولت یازدهم افزود: به نظر من تفاوت عمده دولت تدبیر و امید با گذشته تصمیم گیری بر اساس تفکر است و این وجه تمایز این دولت است که  بر اساس فکر و به دور از شتاب تصمیم گیری می کند و امروزه مبنای توسعه کشورها تولید فکر و ایده است.


وی یادآور شد: ایده پردازی همراه با نقد زمینه خلاقیت را فراهم می سازد و ما باید ابتدا در برخورد با پدیده های مختلف نقد آن را در دستور کار قرار دهیم و اگرچه این کار سخت است اما می توانیم با تحول در نظام اجرایی و ایجاد نظام خلاقیت پروری به اهداف سند چشم انداز و تحقق منویات مقام معظم رهبری دست یابیم.


وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر لزوم انجام پژوهش های موثر متناسب با شرح وظایف وزارت تعاون، کار و رفاه و تکالیف حاکمیتی این وزارتخانه تاکید کرد و گفت: اتاق های فکر باید ایده ارایئه دهند تا این ایده ها در فرایند مناسب به تصمیم گیری و سیاستگذاری تبدیل شوند.


ربیعی تبدیل پژوهش ها به سیاست ها را نیازمند ایجاد 3 ضلع ایده، نهاد و فرهنگ دانست و افزود: باید در اتاق های فکر ایجاد این 3 ضلع برای بهبود روش ها و ایجاد تحولات ساختاری و بهبود کیفیت ارائه خدمات پیگیری شود.


وی خاطر نشان کرد: تحلیل و شناسایی مسائل و مشکلات موجود و پیش بینی روندهای آینده و ارائه توصیه ها و ایده های کاربردی در جهت برخورد مناسب و پیشگیری در عرصه تعامل با مشکلات حوزه فعالیت وزارتخانه بر اساس برنامه عملیاتی نظام جامع تدبیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

آخرین مطالب این بخش آخرین اخبار اقتصادی روز

آخرین اخبار رسیده از جلسه شورای‌عالی کار حکایت از این دارد که اعضای کارگری و وزیر کار، شورای عالی کار و کار فرمایان با افزایش حدود 20 درصدی حداقل دستمزد کارگران در سال 97 توافق کردند و این موضوع در...
علی ربیعی در بخش خبری 21 شبکه یک سیما با بیان اینکه سالمندی حدود 30 میلیون نفر در کشور نباید توام با فقر باشد، افزود: بر اساس عدد جهانی درباره خط فقر و مقایسه آن با قدرت خرید داخلی، این...
بازار مسکن ازنيمه دوم سال با تحرک همراه شده به طوری که ماه پاياني فصل پاييز افزايش ۵۰ درصدی معاملات را نسبت به آذر سال گذشته تجربه كرد.این افزایش میزان معاملات در شرایطی رخ داده که پیش بینی ها از...
در حالی که پرونده ح. ز به اتهام خیانت در امانت و تحصیل مال از طریق نامشروع به میزان تقریبی 300 میلیارد تومان از منابع بانک ملت در حال رسیدگی است، نامبرده با ایجاد فشار و لابی‌گری درصدد...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها