»   آخرین اخبار اقتصادی روز  »   تفاهم نامه اكتشاف جدید در معادن خراسان منعقد شد
۲۷ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۱۶:۳۵

تفاهم نامه اكتشاف جدید در معادن خراسان منعقد شد


به گزارش خبرگزاری مهر، با امضای یک تفاهمنامه سه جانبه بین سازمان توسعه و نوسازی و معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی كشور و وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ عملیات اكتشاف معادن در 12 هزار كیلومتر مربع در منطقه سنگان (خراسان…) انجام می شود. بر اساس این تفاهمنامه، عملیات اكتشافی مورد اشاره با تامین 135 میلیاردریالی بودجه از سوی ایمیدرو و در مدت یکسال اجرا خواهد شد.


این تفاهمنامه بین مهدی كرباسیان رئیس هیئت عامل ایمیدرو، محمدجعفر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و محمدتقی كره ای رئیس سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی كشور با حضور محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت بعدازظهر چهارشنبه در تهران امضا شد.


وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم امضای تفاهمنامه با اشاره به وجود ذخایر غنی معدنی در ایران اظهار داشت: با وجود داشتن یک درصد مساحت جهان، اكنون 5 درصد ذخیره مس، 8 درصد ذخایر سرب و روی و 2 درصد ذخایر آهن جهان را در اختیار داریم.


نعمت زاده تصریح كرد: با منابع و روش های فعلی، اكتشاف معادن دهها سال به طول می انجامد اما با تامین منابع كافی و بهره مندی از فناوری های روز جهان علاوه بر سرعت در عملیات اكتشافی، حتی استحصال ذخایر معدنی با عیار پایین نیز سودآور خواهد بود.


وی گفت: برنامه وزارتخانه برای امسال رسیدن به 100 هزار كیلومتر مربع عملیات اكتشافی است و به هر میزان كه بخش خصوصی نیز ورود كند، این رقم را تا 200 هزار كیلومتر هم افزایش خواهیم داد.

نعمت زاده در عین حال افزود: سیاست دولت كمک به بخش خصوصی برای ورود به سرمایه گذاری در معادن است.


وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهارداشت: برنامه ما تلاش برای 5 برابر كردن رشد بخش معدن در 4 سال آینده البته با كمک بخش خصوصی است؛ همچنان كه در مورد سیمان امروز شاهد رشد تولید 10 برابری آن نسبت به گذشته هستیم.


نعمت زاده با تاكید بر لزوم تكمیل صنایع وابسته به معادن، جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی و افزایش صادرات افزود: هدف اصلی این است كه مواد معدنی را به مصنوعات قابل مصرف تبدیل كنیم و صادرات مواد معدنی فقط در حد ضرورت باشد.


همچنین در ادامه معاون وزیر و رئیس هیئت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران نیز در این آئین گفت: اكتشاف سرلوحه برنامه های ایمیدرو است و در این زمینه استفاده از سرمایه گذاران بخش خصوصی ، ایرانیان مقیم خارج و خارجی ها 3 اولویت ما است.


مهدی كرباسیان افزود: با امضای تفاهمنامه امروز در 12 هزار كیلومترمربع در منطقه سنگان با سرمایه گذاری ایمیدرو و مجوز وزارت صنعت،معدن و تجارت و همكاری سازمان زمین شناسی و كمک بخش خصوصی عملیات اكتشافی انجام خواهد شد. برنامه اصلی ما رسیدن تا 200 هزار كیلومتر مربع است.


وی تصریح كرد: بعد از انجام مرحله مقدماتی، آماده سرمایه گذاری با بخش خصوصی و دیگر سرمایه گذاران هستیم. معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این مراسم گفت: تاكنون كار اكتشاف معادن در كشور به صورت سیستماتیک وجود نداشت و تفاهمنامه امروز نخستین مورد در این زمینه است.


جعفر سرقینی تصریح كرد: اكتشاف دارای خطرپذیری (ریسک) بالایی است و در جهان نیز به طور معمول فقط درآمدهای حاصل از معدن را صرف اكتشاف معادن می كنند.


آخرین مطالب این بخش آخرین اخبار اقتصادی روز

علی ربیعی در بخش خبری 21 شبکه یک سیما با بیان اینکه سالمندی حدود 30 میلیون نفر در کشور نباید توام با فقر باشد، افزود: بر اساس عدد جهانی درباره خط فقر و مقایسه آن با قدرت خرید داخلی، این...
بازار مسکن ازنيمه دوم سال با تحرک همراه شده به طوری که ماه پاياني فصل پاييز افزايش ۵۰ درصدی معاملات را نسبت به آذر سال گذشته تجربه كرد.این افزایش میزان معاملات در شرایطی رخ داده که پیش بینی ها از...
در حالی که پرونده ح. ز به اتهام خیانت در امانت و تحصیل مال از طریق نامشروع به میزان تقریبی 300 میلیارد تومان از منابع بانک ملت در حال رسیدگی است، نامبرده با ایجاد فشار و لابی‌گری درصدد...
به گزارش میزان واردات کالا از کشور‌های مختلف جهان به ویژه چین سالهاست که تولیدکنندگان کشور را با مشکلات جدی روبرو کرده است. در این میان واردات اقلامی که امکان تولید آن در کشور وجود دارد و به دلیل حمایت نشدن تولیدکنندگان با...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب