»   اخبار شهرستان ها  »   تعزیه‌خوانی راه شام در روستاهای اردبیل
۳۰ آبان ۱۳۹۲ , ساعت ۲۲:۵۹

تعزیه‌خوانی راه شام در روستاهای اردبیل

همزمان با هفتمین روز شهادت حضرت اباعبدالله‌الحسین (ع) و در یک رسم دیرین، روستاهای اردبیل شاهد برگزاری مراسم تعزیه راه شام با محور تشریح سختی‌های کاروان اسرای کربلا بود.

همزمان با هفتمین روز شهادت حضرت اباعبدالله‌الحسین (ع) و در یک رسم دیرین، روستاهای اردبیل شاهد برگزاری مراسم تعزیه راه شام با محور تشریح سختی‌های کاروان اسرای کربلا بود.

در این مراسم تعزیه‌خوانی که عصر امروز و در روستای اوریق برگزار شد، تعزیه‌خوانان سختی‌ها و مشکلات اسرا در مسیر کوفه تا شام را به تصویر کشیدند و با بیان مصائب حضرت زینب (س) و حضرت رقیه (س) سعی کردند مخاطبان را تحت تأثیر قرار داده و عزاداری‌ها را به شکل واقعی انجام دهند.

مراسم تعزیه‌خوانی راه شام که به رسم دیرین در این روستا همه ساله برگزار می‌شود با استقبال هموطنان از شهرهای مختلف روبه‌رو شده به طوریکه اهالی این روستا بعد از برگزاری مراسم تعزیه‌‌خوانی راه شام در قالب سفره احسان و نذری از 3 هزار میهمان سوگوار در عزای سیدالشهدا (ع) با اطعام غذا استقبال می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، در این تعزیه به یاد گذشتن اسرای کربلا از 40 منزل تعزیه‌خوانی به شکل زنده برگزار می‌شود و این مراسم با حال و هوایی معنوی و سوزناک، بسیاری از شرکت‌کنندگان را تحت تأثیر قرار داده و عزاداران حسینی در سوگ ماتم حضرت سیدالشهدا (ع) و مصائب اسرای کربلا به ویژه پیوند ناگسستنی فرزند امام حسین (ع) حضرت رقیه (س) اشک ماتم ریخته و اوج وفاداری خود را به نمایش می‌گذارند.

آنچه که در این تعزیه‌خوانی بیشتر از همه حاضران را تحت تأثیر قرار می‌دهد خطبه‌خوانی حضرت زینب (س) در مجلس یزید است که با ابهت خاص انجام شده و حاکمیت فاسد یزید و برخی از اطرافیان و وابستگان او با زبان روشن حضرت زینب (س) بازگو شده و افشا می‌شود.

در این مراسم که در حال و هوای خاص عرض ارادت به سیدالشهدا (ع) برگزار می‌شود دستجات سینه‌زنی و زنجیرزنی نیز اوج ارادت و دلدادگی خود را به مکتب سیدالشهدا (ع) با تمام توان نشان می‌دهند.

آخرین مطالب این بخش اخبار شهرستان ها

تصاویری از "جواد بیژنی" نماینده شهر بابل و رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که بوسیله دوچرخه در حال تردد از خیابان است. او که حامی کمپین "سه شنبه های بدون خودرو" می باشد، خود...
مطمئن هستیم شاهد حضور بیشتر نیروهای جوان و زنان کارآمد در شهرداری تهران خواهیم بود. حضور چشمگير مردم تهران در انتخابات شورا و رأى بالا به ليست اميد نشان داد تهران تشنه تغيير است البته در اين ميان مديران مياني...
آنهایی هم كه در سالن هستند برای والیبال طبل می‌كوبند، موج مكزیكی می‌دهندو دست می‌زنند. اتفاقی كه هیچ‌كس فكرش را هم نمی‌كرد. تا جایی كه حمید حمودی، پاسور تیم امیدها، گفته: «می‌خواستیم خانواده‌هایمان را بگوییم بیایند اردبیل تا ما را...
احمد دهقان در مورد مسمومیت دانشجویان دانشگاه یزد، گفت: به دنبال اعلام مسمومیت حدود ٣٠٠ نفر از دانشجویان خوابگاه پسرانه دانشگاه یزد، تیم اورژانس 115 بلافاصله در محل حاضر شده و به امداد رسانی پرداختند. وی افزود: با اعزام کلیه آمبولانس‌ها...