»   تصاویر خبری, وبگردی آزاد  »   تصاویری که حالتان را عوض میکند/ملتی عجیب با مدل زندگی سخت
۴ مهر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۸:۰۹

تصاویری که حالتان را عوض میکند/ملتی عجیب با مدل زندگی سخت

تصاویری که حالتان را عوض میکند/ملتی عجیب با مدل زندگی سخت

به گزارش گروه وبگردی ملکانه؛ ویتنام که روزگاری بخشی از سرزمین هندوچین به شمار می آمد و تا پیش از جنگ جهانی دوم، مستعمره ی فرانسه بود، در خلال جنگ به چنگ ژاپنی ها افتاد. اما با شکست مفتضحانه ی ژاپن، طرفداران کمونیست این کشور، خواستار استقلال شدند؛ حرفی که اصلا به مزاج آمریکایی ها خوش نیامد و باعث شد که سربازان آمریکایی به دستور رئیس جمهور وقتشان، آیزنهاور (Eisenhower) به ویتنام قشون کشی کنند.

جنگ داخلی ویتنام بین دو جبهه در جریان بود: از یک سو ویتنام شمالی و جبهه ی ملی آزادیِ بخش ویتنام جنوبی یا ویت کانگ (ویتنام کمونیست) در آرزوی تحقق کمونیست بودند و در طرف دیگر جنگ، ویتنام جنوبی و دولت آمریکا قرار داشتند. با بالا گرفتن شعله های جنگ، فریاد نارضایتی و خشم مردم آمریکا هم بیش از پیش به گوش رسید و در هر فرصتی، نفرت و انزجارشان را نسبت به مداخلات آمریکا ابراز کردند تا جایی که هنوز هم جنگ ویتنام را غیرقانونی می دانند.

در خلال این جنگ ۲۰ ساله که از تاریخ ۱۹۵۵ آتش آن روشن شده بود، تصاویر بسیاری به ثبت رسید که در زمره ی پراهمیت ترین عکس های قرن نوزده قرار دارند. یکی از عکسبرداران شجاع آن دوره، ادی آدامز (Eddie Adams) بود که در آگوست سال ۱۹۶۸، به میان مردم درد کشیده و وحشت زده ی ویتنام سفر کرد.

او تصاویر منحصر به فردی را از ویتنامی ها به ثبت رسانید؛ تصاویری که این بار دستان مردمان رنجور و غمزده را به تصویر می کشید، گویی این دست ها حرف های زیادی برای گفتن دارند. او برخلاف دیگران تلاش کرد تا احساسات مردم را با حالت دستهایشان توصیف کند و در نهایت مجموعه ای خارق العاده با نام “دست های یک ملت” خلق نمود.

می خواهیم به تلخ ترین روزهای تاریخ ویتنام سفر کنیم. دردها و زجرهای آن دورانشان را در هیچ ویدئو و عکسی نمی توان گنجاند اما تلاش می کنیم با نزدیک شدن به دستهایشان، کمی به احساساتشان هم نزدیک شویم.

1– دست پناهنده ای که از سر استیصال و بیچارگی به روی سیم های خاردار آویزان است

پناهنده ویتنام

۲- کودک ویتنامی به دنبال پناهی برای آرامش

جنگ داخلی ویتنام

۳- مردمی که جانشان به تفنگ ها گره خورده

در خلال جنگ، دولت ویتنام جنوبی از مردمش تقاضا داشت که استفاده از سلاح گرم را برای دفاع از جان و مالشان آموزش ببینند. در این تصویر دستهای این مردم غیر نظامی را می بینید که برای به چنگ آوردن یک کارابین (نوعی تفنگ سبک) در کشمکش هستند.

جنگ داخلی ویتنام تفنگ کارابین

۴- کشاورز ویتنامی مشغول کاشت برنج در دلتاهای حاصلخیز سرزمینش

دلتا ویتنام خلال جنگ داخلی ویتنام

۵- دستان اسیر ویتنامی در گرو سرباز آمریکایی

اسیر ویتنامی جنگ داخلی ویتنام

۶- آنقدر در کشتن عجله دارد که ضامن تفنگش را آزاد نکرده، می خواهد ماشه را بکشد!

جنگ داخلی ویتنام

۷- دستان راهب بودایی، شُکر را به جای می آورند

راهب بودایی جنگ داخلی ویتنام

۸- دستی که مال من نیست!

داستان دست مصنوعی این پسرک سیزده ساله از آن جایی شروع شد که پایش لغزید و به دام یک تله ی پنهان افتاد.

جنگ داخلی ویتنام

۹- سقفی که سه بار فرو ریخت

دست بانوی ویتنامی در تلاش است تا برای بار سوم خانه اش را در شهر هوشی مین (Ho Chi Minh) از نو بسازد؛ خانه ای که بارها طعمه ی خمپاره های جنگ شده است. شاید دانستنش برایتان جالب باشد که شهر هوشی مین، بزرگترین شهر ویتنام به شمار می آید و پیش از صلح ویتنامی ها سایگون نام داشت اما پس از جنگ نامش را تغییر دادند.

شهر هوشی مین جنگ داخلی ویتنام

۱۰- زمانی که ضامن این نارنجک آزاد شود، آرزوهای عده ای زیر آوار خواهد رفت

نارنجک جنگ داخلی ویتنام

۱۱- برنج، ناجی جان گرسنگان 

همواره در خلال جنگ، قحطی و نبود غذای کافی از مهم ترین مسائل به شمار می آید و همین مسئله باعث شده تا اِدی آدامز (عکاس تصاویر) کشت و برداشت برنج را به عنوان سوژه های عکسبرداریش انتخاب کند.

برداشت برنج جنگ داخلی ویتنام

۱۲- دست هایی در طلب یاری

زشتی های جنگ با به ثبت رسانیدن این تصاویر بیش از پیش نمایان می شود. دکتر نظامی برای بررسی سلامت مردم به شهر هوئه (Hue) آمده و اینگونه با جمعیت بی خانمان و بیمار این شهر مواجه می شود که تنها تقاضایشان گرفتن دارو است.

شهر هوئه ویتنام
photo by Eddie Adams

۱۳- پایان جنگ برای سرباز ویت کانگ

سرباز ویت کانگ جنگ داخلی ویتنام

۱۴- ویرانه های جنگ بر سرمان آوار شد!

ناحیه ی کلون (Cholon) در شهر هوشی مین کنونی (سایگون سابق) به زیر توپ و تفنگ و حمله های ویت کانگ ها تبدیل به خرابه شده است.

ناحیه ی کلون شهر هوشی مین جنگ داخلی ویتنام

۱۵- دستکش های سفید اما آلوده به خون 

سربازان ویتنامی جنگ داخلی ویتنام

۱۶- در خیالش جنگ را دود می کند…

یکی از اعضای ویت کانگ که در حین مبارزات خیابانی به بند سربازان دولتی گرفتار شده، در خلال بازجوییش سیگاری دود می کند.

ویت کانگ جنگ داخلی ویتنام

۱۷- خاموشی پیش از مرگ 

در تصویر، سربازی از ویتنام شمالی را می بینید که به جراحت های شدیدی دچار شده و در مناطق آزاد شده از چنگِ سربازان ویتنام جنوبی در کنار رودخانه ی هوا وییِت (Cua Viet) استراحت می کند.

سرباز ویتنام شمالی جنگ داخلی ویتنام

۱۸- در طلب آرامش…

بانوان ویتنامی برای روح از دست رفتگانشان دعا می کنند و در مقابل مجسمه ی بودا عود می سوزانند.

viet war82 - تصاویری که حالتان را عوض میکند/ملتی عجیب با مدل زندگی سخت

۱۹- زمینی شدنت مبارک!

کودکی که در بحبوحه ی جنگ پا به دنیا گذاشت.

تولد کودک جنگ داخلی ویتنام

۲۰- دست های خسته و زخم خورده

سربازی از گردان های ویتنام جنوبی در انتظار رسیدن نیروهای کمکی است و دستش را تیمار می کند.

سرباز ویتنام جنوبی جنگ داخلی

منبع:وب سایت کارناوال

انتهای پیام/

گزارش تصویری غم انگیز از جنگ ویتنام

آخرین مطالب این بخش تصاویر خبری  , وبگردی آزاد

جوان‌سازی پوست با ترکیب فوق العاده «روغن زیتون و عسل» به گزارش مجله اینترنتی ملکانه، زیتون از میوه‌هایی است که در قرآن به آن قسم یاد شده است, از دیدگاه طب ایرانی دارای طبیعتی گرم است و خواص بی‌شماری دارد. ...
توهین گزارشگر سرشناس تلویزیون به مشهورترین فوتبالیست دنیا به گزارش مجله اینترنتی ملکانه؛ تیم‌های ملی مصر و پرتغال شب گذشته در دیداری تدارکاتی به مصاف یکدیگر رفتند. در این بازی در حالی که پرتغال تا ثانیه‌های پایانی یک بر صفر عقب...
«سیور» بهشتی پنهان در دامنه کوه دنا+ تصاویر  به گزارش مجله اینترنتی ملکانه؛ در ۶۰ کیلومتری جنوب شهرستان سمیرم واقع در استان اصفهان روستای سیور در دامنه کوه‌های استوار و سر به آسمان ساییده زاگرس سر بر برافراشته است که...
تیتر امشب/ غرب آسیا در سال ۹۶ و دورنمای ۹۷  به گزارش مجله اینترنتی ملکانه؛حسن کاظمی قمی و سید هادی سید افقهی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر رویداد‌های غرب آسیا در سال ۹۶ و دورنمای این منطقه در سال ۹۷...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها