»   فرهنگی و هنری  »   تشکیل شورای فنی میراث تهران پس از سه سال
۱۶ بهمن ۱۳۹۲ , ساعت ۱۷:۳۶

تشکیل شورای فنی میراث تهران پس از سه سال

شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران پس از گذشت حدود سه سال از صدور دستور ایجاد آن، تشکیل می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در سال 1388 در بخشنامه‌ای از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به همه‌ی استان‌ها ابلاغ شد تا آن‌ها شورای فنی استانی خود را برای بررسی نکات کلیدی موجود در حوزه‌ی میراث فرهنگی تشکیل دهند؛ اما اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران از آن زمان تا کنون خود را مقید به اجرایی کردن این بخشنامه نکرده بود، تا این‌که پس از گذشت حدود سه سال، به گفته‌ی مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران، هفته‌ی آینده نخستین جلسه‌ی شورای فنی این استان برگزار می‌شود.

براساس بخشنامه‌ای که سال 1388 صادر شد، اداره کل میراث فرهنگی استان تهران باید با 12 کارشناس در حوزه‌های مختلف مانند باستان‌شناس، ‌معمار، مرمتگر، شهرساز، حقوقدان و تهران‌شناس تیم شورای فنی خود را تشکیل می‌داد که برای تشکیل این شورا تا کنون حضور ناصر پازوکی – باستان‌شناس -، فریبرز دولت‌آبادی – معمار و شهرساز -، سیداحمد محیط طباطبایی – پژوهشگر تهران قدیم -، ‌ فرینوش همتی – کارشناس ارشد معماری -، کیانوش تکلو – حقوقدان -، سپیده سیروس‌نیا – کارشناس مرمت و معاون میراث فرهنگی استان تهران – قطعی شده است.

از مهم‌ترین وظایف شورای فنی می‌توان به اظهار نظر و بررسی کارشناسی پژوهش‌ها، مطالعات، ارزیابی طرح‌ها و اقدامات با موضوع حفاظت، مرمت، ایجاد و تغییر کاربری و باززنده‌سازی،‌ سامان‌دهی، توسعه و همه‌ی مداخلات در عرصه‌ی حریم آثار ثبت‌شده در فهرست آثار ملی با رعایت ضوابط و منشورهای جهانی و ملی اشاره کرد.

اما عملکرد این «شورای فنی» با «کمیته‌ی فنی» که اعضای آن را پنج نفر از کارشناسان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تشکیل می‌دهند، متفاوت است و کلی‌تر از کمیته‌ی فنی موارد را بررسی می‌کند.

به گفته‌ی رجبعلی خسروآبادی – مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران – شورای فنی باید در حوزه‌ی میراث فرهنگی همه‌چیز را بررسی کند و از کوچک‌ترین مسأله‌ای که باعث تخریب آثار تاریخی می‌شود، اطلاع داشته باشد.

انتهای پیام

آخرین مطالب این بخش فرهنگی و هنری

اخبار كوتاه فرهنگی هنری را در بسته خبری فرهنگ و هنر ملکانه دنبال کنید   انجمن صنفی فیلم کوتاه ایران «ایسفا» طی نامه‌ای به دبیر سی‌و‌پنجمین جشنواره فیلم فجر خواستار بازگشت سیمرغ بلورین فیلم کوتاه به جشنواره فیلم فجر شد. روسیه فیلم «بهشت»...
رنگ کردن جهان کار جالبی به نظر می‌رسد؟ اگر این‌طور است، می‌توانید نقاشی بالا را رنگ کنید. می‌توانید این نقاشی را پرینت بگیرید یا اصلا به صورت دیجیتالی روی کامپیوتر آن را رنگ کنید. خوب است به هنگام رنگ کردن...
مریم حیدرزاده جدیدترین کتاب خود را به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تقدیم کرد. ...
تصویری از بهرام رادان در جشن تولد 35 سالگی اش که در صفحه اجتماعی اش منتشر کرده است. ...