»   اخبار سیاسی  »   تشنج‌ در مجلس به هنگام سخنراني‌ احمدی‌نژاد
۱۵ بهمن ۱۳۹۱ , ساعت ۲۰:۲۱

تشنج‌ در مجلس به هنگام سخنراني‌ احمدی‌نژاد

به هنگام سخنراني احمدی نژاد در مجلس در دفاع از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشنج شديد رخ داده است.

موضوع از هنگامي آغاز شد كه احمدي‌نژاد نواري را از تريبون پخش كرد كه به گفته او مكالمه اي بين مرتضوي و فاضل لاريجاني (برادر رييس مجلس) است. اين كار باعث اعتراضات شديد نمايندگان را فراهم آورده و دقايق ممتدي از سخنراني رييس‌جمهور متوقف شد. رييس مجلس هم چنديد بار از احمدي نژاد خواست بايد حتما اين نوار را پخش كند گفتني اينكه كيفيت ضبط صدا بسيار نامفهوم بوده و به همين دليل آحمدي نژاد در حال حاضر (ساعت ۱۵:۴۵) در حال قرائت متن اين مكالمه است.

رئیس‌جمهور قبل از موضوع نوار با بیان اینکه علاقمند بودم تا در دهه فجر درباره موضوع دیگری حرف بزنم ادامه داد: اگر در این چند ساعتی که در مجلس هستم درباره یکی از طرح های مهم اقتصادی کشور با نمایندگان صحبت می کردیم تا به حال در آن موضوع به تفاهم رسیده بودیم.
رئیس جمهور سپس به استیضاح اشاره کرد و گفت: نمی خواهم بگویم که همه استیضاح کنندگان اشتباه می کنند ولی دائماً اصطکاک میان مجلس و دولت پیش می آید چرا باید اینگونه شود ما همه در یک جبهه هستیم و باید به یک کار برسیم.

ادامه سخنان احمدي‌نژاد

نکته اول: اینجا حکم دیوان مطرح میشه. صرفنظر از اینکه رییس آنجا کیست و مواضع سیاسی آن چیست. همین دیوان در سال ۸۷ هم در موردی مشابه اظهار نظر کرده که چون این سازمان یک نهاد غیر دولتی است ما صلاحیت رسیدگی نداریم. البته این رسیدگی ۲.۵ یال طول کشید. حالا اگر آرای وحدت رویه تغییر پیدا کند، چه چیزی ثبات می یابد در کشور. در سال ۸۵ هم درخصوص معافیت مالیاتی شهرداری ها ۵ یال رسیدگی طول کشیده.

اصل ۱۷۰ قانون اساسی: قضات‏ دادگاه‏ ها مكلفند از اجراي‏ تصويب‏ نامه‏ ها و آيين‏ نامه‏ هاي‏ دولتي‏ كه‏ مخالف‏ با قوانين‏ و مقررات‏ اسلامي‏ يا خارج‏ از حدود اختيارات‏ قوه‏ مجريه‏ است‏ خودداري‏ كنند و هر كس‏ مي‏ تواند ابطال‏ اين‏ گونه‏ مقررات‏ را از ديوان‏ عدالت‏ اداري‏ تقاضا كند. رییس دیوان درخواست کرده برای نقض کردن مصوبه دولت درحالیکه تنها آیین نامه ها و مقررات دولتی و شهرداری ها. حال آنکه این کار دیوان عدالت خلاف قانون اساسی بوده است.

نکته دوم: اصل ۵۵ قانون اساسی هم مورد توجه قرار گیرد: “ديوان‏ محاسبات‏ به‏ كليه‏ حسابهاي‏ وزارتخانه‏ ها، موسسات‏، شركتهاي‏ دولتي‏ و ساير دستگاه‏ هايي‏ كه‏ به‏ نحوي‏ از انحاء از بودجه‏ كل‏ كشور استفاده‏ مي‏ كنند به‏ ترتيبي‏ كه‏ قانون‏ مقرر مي‏ دارد رسيدگي‏ يا حسابرسي‏ مي‏ نمايد كه‏ هيچ‏ هزينه‏ اي‏ از اعتبارات‏ مصوب‏ تجاوز نكرده‏ و هر وجهي‏ در محل‏ خود به‏ مصرف‏ رسيده‏ باشد. ديوان‏ محاسبات‏، حسابها و اسناد و مدارك‏ مربوطه‏ را برابر قانون‏ جمع آوري‏ و گزارش‏ تفريغ بودجه‏ هر سال‏ را به‏ انضمام‏ نظرات‏ خود به‏ مجلس‏ شوراي‏ اسلامي‏ تسليم‏ مي‏ نمايد. اين‏ گزارش‏ بايد در دسترس‏ عموم‏ گذاشته‏ شود.”
نمی شود که دیوان به دولت بگوید چون مجلس مصوبه ای را رد کرده، شما باید اجرا کنید وگرنه مجازات می شوید.

گذشتگان یک قانون مصوب کرده اند شاید اشتباه باشد باید آن را اصلاح کنیم.

اصل ۱۳۸ قانون اساسی می گوید : “علاوه‏ بر مواردي‏ كه‏ هيات‏ وزيران‏ يا وزيري‏ مامور تدوين‏ آيين‏ نامه‏ هاي‏ اجرايي‏ قوانين‏ مي‏ شود، هيات‏ وزيران‏ حق‏ دارد براي‏ انجام‏ وظايف‏ اداري‏ و تامين‏ اجراي‏ قوانين‏ و تنظيم‏ سازمانهاي‏ اداري‏ به‏ وضع تصويب‏ نامه‏ و آيين‏ نامه‏ بپردازد. هر يك‏ از وزيران‏ نيز در حدود وظايف‏ خويش‏ و مصوبات‏ هيات‏ وزيران‏ حق‏ وضع آيين‏ نامه‏ و صدور بخشنامه‏ را دارد ولي‏ مفاد اين‏ مقررات‏ نبايد با متن‏ و روح‏ قوانين‏ مخالف‏ باشد. دولت‏ مي‏ تواند تصويب‏ برخي‏ از امور مربوط به‏ وظايف‏ خود را به‏ كميسيونهاي‏ متشكل‏ از چند وزير واگذار نمايد. مصوبات‏ اين‏ كميسيونها در محدوده‏ قوانين‏ پس‏ از تاييد رييس‏ جمهور لازم‏ الاجرا است‏. تصويب‏ نامه‏ ها و آيين‏ نامه‏ هاي‏ دولت‏ و مصوبات‏ كميسيونهاي‏ مذكور در اين‏ اصل‏، ضمن‏ ابلاغ‏ براي‏ اجرا به‏ اطلاع‏ رييس‏ مجلس‏ شوراي‏ اسلامي‏ مي‏ رسد تا در صورتي‏ كه‏ آنها را بر خلاف‏ قوانين‏ بيابد با ذكر دليل‏ براي‏ تجديد نظر به‏ هيات‏ وزيران‏ بفرستند.”
یک اشتباهی اتفاق افتاده که باید حل شود. درکجای قانون اجازه داده مصوبات دولت رفع شود. من کار به شخصی که اینجا نشسته ندارم. موضوع قانونی است. کجا نوشته رییس مجلس می تواند مصوبات مجلس را ملغی کند.

نگویید چون قانون است، پس دهنت را ببند.( نمایندگان:دو دو )
اگر قرار بود رییس مجلس بر دولت حاکم شود، می بایست با رای مستقیم مردم به این مقام می رسید.
مگر می شود انتصابات دولت را از او گرفت. وقتی عزل و نصب ها را از او بگیری چه چیزی برایش می ماند. والا این اتهام زنی های متقابل ادامه می یابد. اگر دیوان عدالت اشتباه کرد، من به چه کسی شکایت کنم؟ راه بسته است! من از موضع رییس جمهور و نماینده ملت صحبت می کنم.

خوب به ملت بگویید رییس جمهوری که انتخاب می کنید تحت امر رییس مجلس است.

ما با هم چه دعوا و اختلافی داریم، چه دعوایی داریم (فریاد نمایندگان: دعوایی نداریم)، لطفاً رییس مجلس هم تحمل کنند، ما باید اینجا به همه مسائل کشور رسیدگی کنیم، حتی اگر مسائل مربوط به نزدیکانمان باشد. حوصله کنید بگویم.
من نواری دارم که می خواهم بدهم و می خواهم نسخه ای به رییس مجلس بدهم
لاریجانی پاسخ داد: لطفا کم نگذارید هر چی هست پخش کنید..بذارید آقای احمدی نزاد می خواهد نوارشو پخش کند،
احمدی نژاد سپس نواری را که حاوی مکالمات جلسه مرتضوی و فاضل لاریجانی بود پخش کرد…

** نواری که توسط احمدی نژاد در حال پخش است، به شدت نامفهوم است.

در این نوار، فاضل لاریجانی و سعید مرتضوی با یکدیگر صحبت می کنند.
لاریجانی سپس در واکنش به فریاد نمایندگان گفت که اجازه دهید آقای احمدی نژاد حرف بزنند.
فریادی های شدید نمایندگان ادامه دارد.
احمدی نژاد پس از پخش نوار ادامه داد: این نوار ۲۵ دقیقه است
لاریجانی گفت: هر چه می خواهید پخش کند.

احمدی نژاد گفت: حوصله کنید آقاجون! من می خواهم حرف های مهمی را بزنم.
لاریجانی گفت: حالا شما چه حساسیستی دارید اقایان، بذارید آقای احمدی نژاد حرفهایشان را بزنید
احمدی نژاد گفت: ما نوارها را در اختیارتان می گذاریم، اما می خواهم بخش هایی از این محتوا را بگذاریم.
لاریجانی گفت: شما یه چیزی توی جامعه در جامعه می اندازید جامعه حساس می شود. بگذارید ایشان حرفهایشان را بزنند. امروز روز مهمی است. اگر راجب بستگان ما بوده بگدارید حرفشان را بزنند.
درگیری لفظی شدید احمدی نژاد و لاریجانی ادامه دارد.

لاریجانی: شما مطلبتون را حتماً بگید نمیشه یه چیزی بگید و بعدآً بگید نگذاشتن بگید.
احمدی نژاد: همه نمایندگان محرم هستند، ما مخلص هستیم. دولت تحت فشار است با همین حرفها….
فردی بین فاضل لاریجانی با مرتضوی دیدار کرده اند..
احمدی نژاد محتوای جلسه را می گوید:.فاضل می خواهد شرکت هایش را بفروشد به تامین اجتماعی. معاون مجتمع قضایی تهران گفته من با براداران لاریجانی ارتباط خانوادگی دارم

مرتضوی می گوید: شما ارتباط دارید.
آقای فاضل می آید، باید آقای “ز” باید از طرف من به شما وصل شوم. (فاضل می گوید)
فاضل به مرتضوی می گوید: کسی که می خواهد قرارداد بینند نباید جایی مطرح کند، مرتضوی به آقای “م” می گوید: برو بیرون.
فاضل می گوید: من می خواهم با “ز” کار بکنم. اما ابلاغ کتبی برای من نزند، تلقی اش همکاری باشد. می پرسد از فاضل که اخیراً علی آقا را دیدید. ایشان می تواند به شما کمک کند و حتی به قوه قضاییه فشار بیاورد.
فاضل لاریجانی می گوید: من قلق علی آقا و آقا صادق دستم است.
فاضل به “ز” می گوید بیایید همکاری و سرمایه گذاری کنیم. مرتضوی می گویدک شما به “ز” بگویید که بهتره من با اینها کار کنم.
فاضل می گوید: به “ز” بگو که همکاری با لاریجانی برای آینده کارهای شما در آینده خوب است.
فاضل می گوید: من با کارهای آقای ع. ب که آدم بسیار مشهوری است را در قوه قضاییه حل کردم و مشکل معوقات بانکی را هم حل کردم و رفتم پیش اخوی دستورش را گرفتم. آقای الف مشکلش را حل کرده است. به اقای “ژ” بگویید که یک منزل و یک آپارتمان ۷۰۰ متری بخرید برای اول کار به نام بستگانم.
احمدی نژاد ادامه داد: من گفتم اینا رو رسیدگی کنیم. ۲۴ ساعت فیلم است که اگر آقای لاریجانی صلاح دیدند می دهیم نوار را. چرا باید شیخ الاسلام را محکامه کنید. حالا ما به تصمیم شما احترام می گذاریم. به قانون هم احترام می گذاریم.
لاریجانی: مواردی است گوش کنید براتون مفید است. یه استیضاح شده ربطش به من چیه و به فاضل چیه. من می خواهم کوتاه حرف هایی بزنم

لاریجانی اضافه کرد: بعضی از مسائل باید حل شود
وی ادامه داد: اقای احمدی نژاد همه حرفاشون رو زدند، ایشون گفتند من نواری دارم، خود این هم یه ژستی است دیگه. بقیه حرف هایی هم که پخش نشده قرائت کردند
می خواهم تذکراتی بدهم. آقای رییس جمهور، این سلیقه شماست که یک جایی نظر شورای نگهبان را قبول ندارید،

احمدی نژاد میان حرفش را زد لاریجان گفت: شما اتهاماتی به من زدید، باید گوش کنید و من براساس قانون دارم جواب می دهم. شما سرتاپای استیضاح را به اتهام به من اختصاص دهید.
این سلیقه شماست که قانون اساسی رعایت نشود، یکبار سلیقه تان با شورای نگهبان باشد.
فرمودید که تحت شدیدترین فشارها هستید. مشکل اینجاست شما افرادی را که به عنوان یاران تان انتخاب کردید که پرونده دارید، خب نمی گذارید رسیدگی کنند، مگر ما از کسی دفاع می کنیم؟
ولی شما نمی گذارید رسیدگی شود، اشکال اینجاست.
در کشوری که ولایت فقیه است، بن بست نیست اقای احمدی نژاد! شما در بسیاری موارد، به رهبری در مورد کار مجل اعتراض کردید که ایشان به هیات حل اختلاف ارجاع کرده. شما به قانون عمل نکردید ……..

منبع: بهار

آخرین مطالب این بخش اخبار سیاسی

عبدالله رضیان عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به اقدام شرکت سامسونگ مبنی بر عدم اعطای گوشی‌های این شرکت به ورزشکاران اعزامی کشورمان به المپیک زمستانی کره جنوبی، اظهار داشت: رفتار ناشایست...
ماجرای کمپین حجاب اجباری چیست ؟ در روزهای اخیر فعالیت هایی برای برهم زدن نظم و ایجاد هرج و مرج در تهران و برخی شهرها صورت گرفته است. این فعالیت ها که با نام کمپین حجاب اجباری در حال انجام است...
سردار قاسم سلیمانی و کلی تعریف به سبک آمریکایی ها در دنیا معروف است که آمریکایی‌ها مغرورند و به پشتوانه ثروت مالی عظیم‌شان، امپراتوری تبلیغاتی‌شان و ارتش تا بن دندان مسلح شان، کشوری را همتراز خودشان نمی‌دانند و تحت هیچ شرایطی...
اسنادِ موجود در وب‌سایتی که به انتشار اطلاعات درباره دولت آمریکا  اختصاص دارد حاکی است «مسیح علی‌نژاد»، فعال رسانه‌ای ضدانقلاب چند قرارداد به ارزش بیش از ۲۳۱ هزار دلار با دولت آمریکا منعقد کرده است. مطابق اطلاعات منتشر شده در سایت www.insidegov.com...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب