»   اخبار اجتماعی  »   تشریح برنامه های داوطلبان هلال احمر در دهه فجر/ توسعه خانه های داوطلب روستایی
۲۵ دی ۱۳۹۲ , ساعت ۲۱:۰۸

تشریح برنامه های داوطلبان هلال احمر در دهه فجر/ توسعه خانه های داوطلب روستایی


به گزارش خبرگزاری مهر، فرح ناز رافع گفت: در ایام دهه فجر طیف وسیعی از  برنامه های فرهنگی، خدمت رسانی و سلامت از سوی معاونت داوطلبان جمعیت هلال احمر استان ها، شعب  و مشارکت ۴۰۰۰ خانه داوطلب  در سراسر کشور برگزار می‌شود.


وی افزود: گرامی­داشت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و ارایه خدمات به نیازمندان به  یمن این پیروزی مقتدرانه، توانمندسازی در راستای ارتقای سطح  سلامت در مناطق محروم، زمینه سازی برای حمایت از اقشار کم درآمد و آسیب پذیر و حمایت از تولیدات داخلی در راستای توانمندسازی روستاییان، کارآفرینی و ایجاد اشتغال برای روستاییان، ترویج فعالیت­های نوع­دوستانه جمعیت در بین عموم جامعه و ترویج فرهنگ احسان و نیکوکاری و احترام به خانواده های شهدا و سالمندان مهم‌ترین رویکردهای این سازمان در اجرای برنامه‌های دهه فجر سال ‌جاری هستند.


رافع ادامه داد: برنامه به گونه ای طراحی شده است که اهدافی نظیر پاسداشت ایام الله دهه مبارک فجر به عنوان مقطع رهایی ملت از بند استثمار، حفظ میراث بزرگ امام خمینی(ره) و پاسداشت ارزش ها و اصول آن به ویژه حمایت از مستضعفان، زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی و تداوم راه پر بار آن عزیزان و افزایش هوشیاری خانواده ها در مقابله با توطئه جنگ نرم دشمنان در آنها لحاظ شده است.


از انجام برنامه­ های مرتبط با مدیریت شهری تا آموزش امداد و کمک­های اولیه


رئیس سازمان داوطلبان با ذکر جزئیات این برنامه ها افزود: برنامه ها از ۱۲ بهمن همزمان با سالروز ورود امام خمینی به میهن اسلامی آغاز می شود و تا ۲۲ بهمن در قالب اجرای ۳ ویژه برنامه در سراسر کشور خواهد بود و محورهای آن شامل برنامه های مرتبط با مدیریت شهری داوطلبان، اقدامات حوزه روستایی و مناطق محروم و فعالیت های تبلیغاتی و فرهنگی است.


رافع در توضیح بیشتر برنامه های مرتبط با مدیریت شهری داوطلبان تصریح کرد: برپایی نمایشگاه تحت عنوان گالری خیرین با رویکرد عرضه محصولات و تولیدات داوطلبان  وخانه های داوطلبی و به نفع بیماران صعب العلاج، برپایی چادرهای سلامت و ارایه خدمات سلامت  در مسیرهای راهپیمایی یوم ا… ۲۲ بهمن و همچنین در مسیر اردوهای راهیان نور در این ایام در استان­های جنوبی مانند خوزستان، ایلام، آغاز فرایند جذب هدفمند پژوهشگران و صاحب نظران پژوهشی به منظور سازماندهی آنان در قالب هسته های پژوهشی داوطلبان در راستای بهینه سازی اقدامات داوطلبان، توسعه و گسترش روند جذب حامیان سلامت در قالب طرح  ملی پنجره های امید به منظور حمایت از اقشار آسیب پذیر و بیماران سرطانی با بهره گیری از ظرفیت های موجود در این ایام است.


همچنین اجرای طرح نیابت با رویکرد پیشگیری و سلامت به منظور ارائه خدمات بهداشتی – درمانی و حمایتی  به خانواده های معزز شهدا، سالخوردگان نیازمند و بی فرزند، ارائه آموزش مهارت­های زندگی و شغل یابی ویژه زنان سرپرست خانوار خصوصاً همسران و اعضای خانواده های زندانیان، آموزش پیشگیری از خشونت و تبعیض در راستای ایمن سازی فضای خانواده ها، برگزاری کارگاه­های آموزشی  روسای خانه های داوطلب و مربیان با محوریت کتاب کار داوطلبی و باز آموزی امداد وکمک­های اولیه از جمله دیگر این برنامه هاست.


توسعه خانه­ های داوطلب روستایی در ایام دهه مبارک فجر


رئیس سازمان داوطلبان همچنین خاطر نشان کرد: در حوزه روستایی و مناطق محروم نیز توسعه و افتتاح خانه های داوطلب روستایی با رویکرد پیشگیری و آماده سازی روستاییان، اعزام کاروان­های سلامت بر اساس نیاز سنجی های منطقه و ارائه خدمات سلامت به نیازمندان و محرومان این مناطق از جمله انجام ویزیت رایگان با اولویت اطفال، زنان و سالمندان، ارایه نکات بهداشتی درباره سلامت  دهان و دندان، چشم، بانوان و…….، شناسایی بیماران خاص و صعب العلاج و قرار دادن تحت پوشش حامیان استان، ارائه مشاوره های خانوادگی و تحصیلی و شغلی و برنامه ریزی جهت ارائه آ موزش­هایی نظیر آموزش عمومی امداد و کمک های اولیه (ویژه روستاییان)، آموزش پیشگیرانه در حوزه بیماری های رفتاری از قبیل ایدز، هپاتیت، و ….و همچنین آشنایی با خواص گیاهان دارویی و نحوه استفاده از آنها (طب اسلامی) از جمله برنامه­های این سازمان است.


رافع طرح داوطلب کار روستا را از دیگر برنامه های این سازمان برشمرد و اظهار داشت: اجرای این طرح در راستای فعال سازی و سازماندهی اعضا و داوطلبان جهت کمک و خدمت رسانی به خانواده های نیازمند روستایی در امور مختلف مانند کشاورزی، دامداری، عمران و…، صورت می پذیرد.


وی افزود: طرح مذکور در ایام الله دهه فجر با رویکرد زمینه سازی کارآفرینی و ایجاد اشتغال برای روستاییان و همچنین ترویج فرهنگ خوداشتغالی و خودکفایی به اجرا در می آید و حضور مشارکت کنندگان در طرح های فوق در مراسم پرشکوه نماز جمعه، مساجد، کانون های فرهنگی با هماهنگی جمعیت هلال احمر و برگزاری جشنواره  فرهنگی، مذهبی، هنری با موضوعات سلامت ایمنی، صله رحم، نوع­دوستی از بخش های آن است.


تلاش برای ارتقای نشاط اجتماعی


رئیس سازمان داوطلبان افزود: برنامه‌های تبلیغاتی و فرهنگی این سازمان با پایبندی بر اهدافی نظیر پاسداشت دهه مبارک فجر به عنوان ایام‌الله، تاکید بر ارتقای نشاط اجتماعی و رعایت الزامات محتوایی و شکلی استفاده از شعار واحد «حماسه داوطلبی»، تقویت روحیه نوع دوستی و انجام امور عام المنفعه، معرفی دستاورهای جمعیت هلال احمر با محور داوطلبان، و تبیین نقش فعالیت های داوطلبانه به عامل گسترش کمک رسانی و شبکه امدادرسانی جمعیت هلال احمر اجرا می‌شوند.


وی ادامه داد: تهیه بروشور، تراکت و بسته های فرهنگی متناسب با محتوای موضوعات و آشنایی با فعالیتها و عملکرد داوطلبان جمعیت و توزیع در میان شرکت کنندگان راهپیمایی تا شرکت کنندگان در راهپیمایی پرشکوه ۲۲ بهمن بویژه نسل سوم انقلاب هر چه بیشتر با مفاهیم و موضوعات فرهنگی و محتوایی ۹۰ ساله جمعیت آشنایی بیشتری پیدا کنند. همچنین برپایی نمایشگاه از فعالیت های اجرا شده طرح های مذکور در ایام الله دهه مبارک فجر و برگزاری مسابقات فرهنگی هنری (مقاله نویسی، وبلاگ نویسی، شعر و داستان کوتاه) با موضوع فجرآفرینان هلال از جمله این فعالیت هاست.


برگزاری جشن دهه فجر با عنوان هلالی از نور


رافع در ادامه خاطر نشان کرد: دفتر امور زنان و خانواده جمعیت هلال احمر نیز با برپایی نمایشگاه خیریه (البسه، سمعی و بصری مذهبی) به نفع نیازمندان، نمایشگاه تولیدات فرهنگی (کتاب، مولتی مدیا و عکس)، اهدای هدایای فرهنگی و برگزاری کارگاه آشنایی با مهارت­های ازدواج موفق و کارگاه مهارت­های زندگی برای کارکنان (آموزش پیشگیری از بیماری­های عفونی و پر خطر، بیماری­های رفتاری)، برگزاری اردوهای تفریحی، سیاحتی یک روزه ویژه کارکنان جمعیت هلال احمر، برپایی چادر سلامت ویژه راهپیمایان روز ۲۲ بهمن، بازدید و تقدیر از مادران شهید و همسران جانبازان و ایثارگران، نشست مدیرعامل با امدادگران فعال و نمونه در سراسر کشور و تبلیغات محیطی  تحت عنوان هلالی از نور، این ایام را گرامی ‌می‌دارد.


آخرین مطالب این بخش اخبار اجتماعی

داستان واقعی طلاق های عجیب با دلایل عجیب‌تر ! دوست ندارم شوهرم کارمند یک زن باشد خسرو و نگین زندگی عاشقانه‌شان را درست از هشت‌ماه پیش آغاز کردند. اوایل همه چیز در این زندگی خوب پیش رفت. آن‌قدر خوب که این زوج...
تصاویری از "جواد بیژنی" نماینده شهر بابل و رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که بوسیله دوچرخه در حال تردد از خیابان است. او که حامی کمپین "سه شنبه های بدون خودرو" می باشد، خود...
با دستان کافو ستاره سابق تیم ملی برزیل و باشگاه رم ایتالیا به گروه مرگ جام جهانی فرستاده شدیم. به گروهی که اسپانیا قهرمان اسبق جام جهانی و پرتغال قهرمان فعلی اروپا در آن حضور دارند. وقتی این دو تیم در...
آنها باید زودتر از هم سالانشان از عروسک ها و لذت دوچرخه سواری در کوچه پس کوچه محله شان خداحافظی کنند، زودتر بار مسئولیت زندگی خانوادگی را بچشند و قبل از مزه مزه کردن روزهای بی دغدغه کودکی، دغدغه های...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها

  • آخرین مطالب