»   اخبار سیاسی  »   تداوم تحریم سوءظن مردم به غرب را تعمیق می بخشد
۲۶ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۱۸:۴۱

تداوم تحریم سوءظن مردم به غرب را تعمیق می بخشد


به گزارش خبرگزاری مهر، ماسيمو دالما نخست وزير و وزير امور خارجه اسبق ايتاليا صبح امروز سه شنبه با محمد جواد ظريف ديدار كرد و در خصوص مسائل و موضوعات مورد علاقه گفتگو و تبادل نظر کرد.


ظريف با اشاره به روابط خوب و دوستانه بين تهران و رم در دوران مسئوليت ماسيمو دالما ، بر اهتمام و آمادگی ايران براي تداوم و گسترش بيش از پيش اين روابط با كشورهاي اروپايي به خصوص ايتاليا تاكيد كرد و افزود : ايران با برخورداري از جايگاه و نقش بارز سياسي و ظرفيت و امكانات متنوع اقتصادي،  شريك مطمئني براي اروپاست.


وزير امور خارجه با تشريح ابعاد مختلف مذاكرات سخت و دشوار بين ايران و گروه 1+5 كه منجر به حصول توافق ژنو شد ، خاطر نشان كرد : غرب برداشت نادرستي از نحوه تعامل ايران دارد و به اشتباه تصور مي كنند كه اين رويكرد ناشي از تحريم و فشار است، درحاليكه مردم ايران با حضور حماسي در انتخابات رياست جمهوري رويكرد جديدي را در تعامل با جهان بر اساس احترام متقابل برگزيدند.


ظريف اظهار داشت : مردم ايران عليرغم عدم خصومت و دشمني با غرب ، در عين حال سوء ظن و بي اعتمادي عميقي به غرب دارند و هرگونه تداوم فشار و تحريم و برخوردهاي ناعادلانه ، تنها موجب تعميق اين سوء ظن و بي اعتمادي در بين مردم ايران  خواهد شد كه تبعات جبران ناپذيري بر جاي خواهد گذاشت.


رئيس دستگاه ديپلماسي با اشاره به اينكه غرب هم اكنون در مقابل يك انتخاب مهم و سرنوشت ساز در مقابل فرصت تاريخي تعامل همراه با احترام با ايران قرار گرفته است ، افزود : در صورت جلب اعتماد مردم ايران دورنماي روشني از همكاري و تعامل سازنده بر اساس منافع و مصالح مشترك در همه ابعاد بوجود خواهد آمد.


ظريف با ابراز تاسف از برخي نگرشهاي نادرست در غرب در تداوم رويكرد غيرسازنده فشار و تحريم و تلاش براي امتياز گيري از ايران با برداشت هاي يكجانبه از توافق  ژنو تاكيد كرد : متن توافق ژنو و نيز مذاكرات بين طرفين ، بر لزوم توازن و همزماني در اقدامات متقابل در اين روند صراحت دارد.


وزير امور خارجه با اشاره به جدي بودن ايران در حصول توافق و برطرف شدن اين بحران غيرضروري و رفع نگراني هاي منطقي طرف مقابل در  خصوص برنامه صلح آميز هسته اي ايران تاكيد كرد: غرب نيز بايد جديت خود را با برداشتن گامهاي درست و در پيش گرفتني رويكرد سازنده نشان دهد.


ظريف با اشاره به وجود مسائل و مشكلات بسيار مهم مرتبط با منافع و مصالح مشترك براي همكاري بين ايران و اروپا ، به سابقه همكاري ها در زمينه تحقق صلح و ثبات در منطقه از جمله در مورد افغانستان با ايفاي نقش موثر و خوب ايران و برخي كشورهاي اروپايي از جمله ايتاليا اشاره كرد و افزود : هم اكنون نيز امكان همكاري بين ايران و اروپا براي مقابله با پديده هاي شومي مثل رواج افراط گرايي و ترويسم و نيز کمک به حل و فصل مسالمت آميز بحران در سوريه وجود دارد و خوشبختانه در اين ارتباط شاهد اتخاذ موضع مدبرانه دولت ايتاليا در مخالفت با توسل به زور و حمايت از راهكار سياسي بوديم.


ظريف تنها راه براي فائق آمدن و حل و فصل مسائل و مشكلات منطقه از جمله موضوع سوريه و قضيه فلسطين را احترام به خواست و احقاق حقوق مردم براي تعيين سرنوشت سياسي خودشان بدون مداخله و اعمال فشار خارجي دانست و افزود : صهیونیستها با هياهو و بهانه تراشي و دامن زدن به بحران هاي غيرضروري سعي دارند تا مسئوليت تداوم بحران واقعي و اصلي در منطقه يعني قضيه فلسطين را به دوش ديگران بياندازند ، در حاليكه اين موضوع تنها با ارائه يك راه حل عادلانه و احقاق حقوق همه مردم فلسطين حل و فصل خواهد شد و غرب به خصوص كشورهاي اروپايي بايد بدون توجه به اين بهانه تراشيها و اعمال فشار بر صهیونیستها ، حقوق مردم فلسطين را مد نظر قرار دهند.


ماسيمو دالما نخست وزير و وزير امور خارجه پيشين ايتاليا نيز در اين ديدار با ابراز خرسندي از ديدار با ظريف و آرزوي موفقيت براي وي در اين مسئوليت ، به تداوم و توسعه روابط خوب بين ايران و ايتاليا و رفت و آمد مقامات عاليرتبه دو كشور اشاره كرد .


دالما بر اشتياق و علاقه وافر كشورهاي اروپايي براي موفقيت كامل و نهايي روند مذاكرات بين ايران و گروه 1+5 تاكيد كرد و افزود : ايران در همه عرصه هاي سياسي ، اقتصادي و بازرگاني داراي ظرفيتهاي بسيار زيادي است و مي تواند شريك توانمندي براي اروپا در منطقه باشد و بدون نقش موثر ايران دستيابي به صلح ، ثبات و امنيت پايدار در منطقه امكان پذير نيست.


نخست وزير و وزير خارجه پيشين ايتاليا با ابراز خوشبيني از دورنماي روابط بين اروپا و ايران و اهتمام كشورهاي مهم و تاثيرگذار اروپايي از جمله آلمان و ايتاليا به توسعه و تعميق روابط با ايران ، بر ضرورت بهره گيري  از نقش و نفوذ ايران براي حل و فصل مسائل و بحرانهاي منطقه تاكيد كرد.


رئيس بنياد فرهنگي پيشروان اروپايي كه بنا به دعوت دفتر مطالعات سياسي و بين المللي وزارت امور خارجه كشورمان به تهران سفر كرده است ، همچنين خواستار تداوم و گسترش همكاري هاي مطالعاتي و تحقيقاتي با مراكز مطالعاتي ايران شد.

آخرین مطالب این بخش اخبار سیاسی

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:هر چند موج برخاسته از سخنان رئیس‌جمهور روحانی درباره دایره گسترده نقد که با واکنش تند عده‌ای از علمای حوزه علمیه مواجه شد، با توضیحاتی که دفتر رئیس‌جمهور داد فروکش کرد، ولی این واقعه به تجربه‌ای منجر...
صدا و سیما مانع از صحبت کردن معاون اول رئیس جمهوری درباره اعتراض های اخیر با مردم شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، اسحاق جهانگیری امروز در نخستین کنگره بزرگداشت آیت الله هاشمی رفسنجانی با تاکید بر اینکه صدا و...
جمعی از مردم تهران امروز پس از اقامه نماز جمعه در مصلای امام خمینی(ره)، با شرکت در راهپیمایی، اقدامات فرصت طلبان در تخریب اموال عمومی و ایجاد ناآرامی را محکوم کردند. اما در همین راهپیمایی شعارهایی همسو با مردم معترض...
کانال تلگرام آمد نیوز مسدود شد اما کانال تلگرام صدای مردم نه ! شنبه شب کانال تلگرام آمد نیوز و یک کانال جایگزین آن را مسدود شد، اما لینک جایگزین کانال تلگرام آمد نیوز همچنان در حال فعالیت است. کانال جایگزین آمدنیوز که...

  • کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    دانلود آهنگ جدید مجید خراطها بنام بی رحمی دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا بنام شب یلدا دانلود آهنگ جدید امیر ایکس 2 بنام مغرور دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب