»   اخبار شهرستان ها  »   تحقق عدالت در قانون گرایی است/ آمادگی قوه قضائیه برای همکاری با دولت
۱۷ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۱۷:۳۵

تحقق عدالت در قانون گرایی است/ آمادگی قوه قضائیه برای همکاری با دولت


به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی بعد از ظهر یکشنبه در آئین معارفه رئیس دادگستری استان اردبیل اضافه کرد: تحقق عدالت در جامعه نیازمند چهار ضمانت اجرایی است، اولین ضمانت این است که تمام شهروندان خود را موظف به رعایت حریم الهی و قانون بدانند.


وی با بیان اینکه در نظام مدیریتی خود کنترلی از مهمترین اصول است، ادامه داد: علاوه بر شهروندان نظام اداری نیز باید خود را مطیع قانون و در مدار خود کنترلی بداند، عدالت یعنی اجرای قانون در جامعه و هیچ کس در هیچ حوزه ای نباید قانون گریز باشد و همه باید خود را قانون مدار بدانند.


معاون اول رئیس قوه قضائیه انتخابات سال 88 و حوادث آن را نشانه ای از قانون گریزی برشمرد و تصریح کرد: در این انتخابات قانون شکنی را دیدیم، چراکه عده ای می خواستند با شکستن قانون حرف خود را به کرسی بنشانند. بنابراین براگزاری آن انتخابات با وجود گشتردگی و شور و شکوه با تلخی همراه شد.


وی با بیان اینکه در اینتخابات امسال قانون مداری باعث شد که کام مردم شیرین شود، تاکید کرد: این نتیجه قانون مداری بود، اینکه همه به قانون تمکین کنند موجب تحقق عدالت خواهد شد.


رئیسی دومین ضمانت اجرایی عدالت را قانون کنترل کجی ها و نادرستی ها دانست و با بیان اینکه همه باید در مقابل کجی ها خود را موظف بدانند، متذکر شد: نظارت و کنترل سیستمی سومین ضمانت اجرایی در تحقق عدالت در جامعه است براین اساس دستگاه های نظارتی و کنترلی باید علاوه بر اعتماد نظارت داشته باشند زیرا اعتماد جای کنترل و نظارت را نخواهد گرفت.


وی یادآور شد: باید هم اصل بر اعتماد باشد و هم کنترل و نظارت، چون اعتقاد داریم اگر در سیستم بانکی، مالی، صادرات و اردات و… کنترل های لازمه صورت گیرد، هرگز به برخوردهای قضایی نیازی نخواهد بود، اما وقتی منترل نباشد نتیجه آن رشد فساد اقتصادی و سایر جرائم است.


معاون اول رئیس قوه قضائیه به نقش مرزبانان فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در جامعه اشاره و عنوان کرد: باید مرزهای جامعه توسط خود افراد حفظ و مراقبت شود، باید خوب و جامع ببینند که دشمن کجا می خواهد نفوذ کند و ضربه بزند، در این صورت بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.


وی رسیدگی عادلانه به متخلفین از قانون و صدور حکم به موقع و متناسب را چهارمین ضمانت اجرایی عدالت در جامعه برشمرد و بیان کرد: رسیدگی می تواند از عوامل موثر در جلوگیری از بروز جرایم بوده و بستری برای اجرای عدالت و پیشگیری از لغزش ها در جامعه است.


رئیسی عدالت را پس از توحید از گسترده ترین مفاهیم دینی دانست و تاکید کرد که جامعه که بر اصول دینی پایه ریزی شده باید جامعه ای تراز با دیگاه عدالت محورانه علی (ع) باشد و باید در این زمینه تلاش کرد.


وی عدالت را شناخت حق هر چیز و ادای آن عنوان کرد و افزود: اعتماد مردم بزرگترین سرمایه قوه قضائیه است و همکاری و تعامل بین بخشی با حفظ استقلال دستگاه قضا می تواند در توسعه این مفهوم در جامعه کمک کند.


این مسئول همچنین به لزوم تحقق حماسه اقتصادی در کشور اشاره کرد و یادآور شد: امسال حمایسه سیاسی محقق شده اما تحقق حماسه اقتصادی در گرو همکاری قوای سه گانه، مبارزه بی امان با مفاسد اقتصادی و تامین امنیت اقتصادی است.


وی با اعلام آمادگی قوه قضائیه برای همکاری با دولت برای تحقق این مهم اضافه کرد: امیدواریم دولت، مجلس و دستگاه قضا در جهت دستیابی به حماسه اقتصادی تلاش و همکاری تاثیرگذاری داشته باشند.

آخرین مطالب این بخش اخبار شهرستان ها

مطمئن هستیم شاهد حضور بیشتر نیروهای جوان و زنان کارآمد در شهرداری تهران خواهیم بود. حضور چشمگير مردم تهران در انتخابات شورا و رأى بالا به ليست اميد نشان داد تهران تشنه تغيير است البته در اين ميان مديران مياني...
آنهایی هم كه در سالن هستند برای والیبال طبل می‌كوبند، موج مكزیكی می‌دهندو دست می‌زنند. اتفاقی كه هیچ‌كس فكرش را هم نمی‌كرد. تا جایی كه حمید حمودی، پاسور تیم امیدها، گفته: «می‌خواستیم خانواده‌هایمان را بگوییم بیایند اردبیل تا ما را...
احمد دهقان در مورد مسمومیت دانشجویان دانشگاه یزد، گفت: به دنبال اعلام مسمومیت حدود ٣٠٠ نفر از دانشجویان خوابگاه پسرانه دانشگاه یزد، تیم اورژانس 115 بلافاصله در محل حاضر شده و به امداد رسانی پرداختند.وی افزود: با اعزام کلیه آمبولانس‌ها...
شهرداری شهر گرگان یک ایستگاه اتوبوس را شبیه ایستگاه اتوبوس ساخته است که گفته می شود همانند رادیو های قدیمی از آن آهنگ سنتی پخش می شود. این رادیو بصورت شبانه روزی فعال است و موزیک های سنتی پخش می...


  • دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن

    دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام عشق من دانلود آهنگ جدید حمید عسکری به نام این حرفا حالیش نیست دلم دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین به نام روزای تاریک دانلود آهنگ جدید شهرام ناظری به نام برگ ریزان
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب